130 tys i stan surowy, mozliwe?

Koszt budowy domu lub remontu to często najważniejsza kwestia, decydująca o rozpoczęciu prac, wyborze technologii lub wykonawcy. W tym dziale uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące realnych kosztów budowy, rady jak zaoszczędzić i jak budować z określonym budżetem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

mieczysław38
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2012, 11:31
Re: 130 tys i stan surowy, mozliwe?

autor: mieczysław38 » 26 lut 2013, 14:37

Za około 130 tys. można wybudować taki dom z Porothermu profi czyli pustaka o dobrych parametrach cieplnych, który układa się na klej a nie na zaprawę, co niweluje mostki termiczne.
Trochę drożej byłoby z Porothermu dryfix klejonego na piankę albo z ytonga czy silki. Ale takim materiałem też można osiągnąć dobre wskaźniki.

Wydaje mi się wiec że to nienajgorsze rozwiązanie nawet dla domu energooszczędnego. Nie trzeba się wykosztowywać na dom z "super-hiper" prefabrykatów.
Poza tym do pustaka 25 cm można dołożyć 15-20 cm lepszego styropianu (np. grafitowego) i już mamy ciepłą ścianę.

jabrzoza
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2013, 4:32
Re: 130 tys i stan surowy, mozliwe?

autor: jabrzoza » 27 lut 2013, 3:20

Mieczysław, tak się zastanawiałem nad tą pianką do porothermu. dużo drożej wychodzi m2 sciany?

aktywny101
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 sty 2013, 9:13
Re: 130 tys i stan surowy, mozliwe?

autor: aktywny101 » 28 lut 2013, 12:46

Witam,

Zakładając, że będzie Pan budował systemem gospodarczym jest to oczywiście możliwe do wykonania, ale będzie wymagało bardzo ścisłej kontroli kosztów. Niezwykle istotną kwestią jest także odpowiedni dobór projektu. Jeśli nie ma się doświadczenia w budowlance to zawsze lepiej skonsultować się z architektem. W internecie można znaleźć bardzo dużo projektów, które mieszczą się w tych widełkach. Bardzo istotą kwestią jest taki dobór projektu, by miał on jak najprostszą architekturę. Domy z poddaszem użytkowym i dwuspadowym dachem mogą być nawet tańsze w budowie niż te parterowe. Nie należy też wybierać projektów z podpiwniczeniem, jego wykonanie znacznie podraża całą inwestycję. Warto też unikać okien o nietypowych kształtach, bawolich oczu, etc. Przy małym budżecie dach powinno się pokryć stosunkowo tanią balchą, blachodachówką lub w wypadku dachów o małym kącie nachylenia można również wykorzystać papę bitumiczną.
Dobrym przykładem domu o niskich kosztach budowy jest: http://www.kbprojekt.pl/projekt/107/pradnik
Grizzly

igrat
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2013, 16:18
Re: 130 tys i stan surowy, mozliwe?

autor: igrat » 12 mar 2013, 18:29

Z tego co ja się ostatnio orientowałem we firmach budowlanych w mojej okolicy (Kraków), to cena 130 za ten domek jest realna.

A czy projekt jest dobry czy nie, okaże się dopiero po jego zakupie. Ale prawda jest taka, że praktycznie każdy projekt zawiera błędy, niezależnie czy jest indywidualny czy gotowy. Na pewno unikniesz sporych problemów jeśli do projektu gotowego nie będziesz wprowadzać zbyt wielu zmian. Projekt gotowy+zmiany adaptacyjne = horror na budowie (projekt jest cały pokreślony na czerwono, często czegoś brakuje i trzeba wszystko po 10 razy na budowie sprawdzać).

Jak chcesz mieć spokój to zleć to komuś w całości, w tych pieniądzach możesz już liczyć na dobrą firmę i niech problemami oni się martwią (a przynajmniej masz pewność, że kwota pozostanie taka na jaką się dogadaliście).

czystolinka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 10 sty 2011, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Re: 130 tys i stan surowy, mozliwe?

autor: czystolinka » 20 mar 2013, 13:02

jabrzoza pisze:Mieczysław, tak się zastanawiałem nad tą pianką do porothermu. dużo drożej wychodzi m2 sciany?


Właśnie z moich wyliczeń wynika, że przy budowaniu ściany bez docieplenia Dryfix będzie porównywalny cenowo do murowania na zwykłą zaprawę. Sprawdzałem ceny na przykładzie Porotherm 38 (wersje Dryfix i Profi) i wychodzi różnica dosłownie kilku procent przy m2. Ale jak wziąć pod uwagę inne plusy z Dryfixa (szybsza budowa, zaprawa w cenie, niższe koszty robocizny i generalnie mniej sprzętu na budowie), to wychodzi, że się to opłaca!!

togjanus
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2013, 15:19
Re: 130 tys i stan surowy, mozliwe?

autor: togjanus » 02 maja 2013, 18:16

Witam. Właśnie zakupiłem ostatnie elementy dachu i już tylko czekam na fachowców. W Czerwcu dach powinien być gotowy. W sumie cała skorupa ( bez okien i drzwi ) kosztowała mnie niecałe 110 tyś zł. W tą cenę wchodzą:
- Projekt + wszystkie papierkowe sprawy 5 tyś
- budowa zjazdu, około 1,5 tyś
-15m utwardzonej drogi, za darmo
- garaż blaszany z wylewką, 1,5 tyś
- brama skrzydłowa, za darmo ( miałem używaną tylko nowe słupki kupiłem )
- rozbiórka starego domu, 2 tyś
- fundamenty + chudy beton, około 20 tyś
- mury ( 30cm / 25cm leier ), 30 tyś
- betondeka, 10 tyś
- mury na poddaszu, wliczone w mury
- dach ( dachówka ceramiczna + pełne deskowanie ), 40 tyś.

Oczywiście działkę liczę osobno.
Mój domek ma 140 m2. Wybrałem sobie projekt w internecie, przerysowałem, przerobiłem na swoje potrzeby i ze szkicem poszedłem do pobliskiego architekta. Ten bez problemu wykonał dla mnie projekt, adaptację i jest równocześnie kierownikiem budowy ( bardzo tania i wygodna opcja ). Konstrukcja jest niezwykle prosta - prostokąt na około 11x9m a dach dwuspadowy bez żadnych wydziwów. Większość prac wykonuję sam lub z pomocą teścia. Za robociznę zapłaciłem jedynie murarzowi 9 tyś i cieślą za dach zapłacę 12 tyś. Fundamenty i dekę robiliśmy własnymi siłami. Murowanie i dach zastawiam fachowcom.

Co następnie hmm:
- okna i drzwi - około 15 tyś
- centralne ( gaz + podłogówka ) - około 30 tyś
- prąd - około 10 tyś
- woda + ścieki - około 10 tyś
- wentylacja z rekuperatorem - około 15 tyś
- No i wykończenia- narazie parter - około 20 tyś ( takie minimum do zamieszkania )

No to daje następną stówkę ;) Czyli w sumie 210 tyś i można się wprowadzić.
Te prace zrobię w mnij więcej 4 lata.
Z resztą będę się bawił później jak nazbieram troszkę kasy. Plan zakłada że wszystko wyjdzie bez kredytów ( nie lubię bankierów nierobów ) ale życie pokaże.

Aha ktoś tu pisał że chce na dryfixie murować. Dobrze wam radze dajcie sobie spokój z wymyślanymi nowościami. Byłem na takiej budowie. Fakt wygląda imponująco prawie nie widać fug, a wszystko jest idealnie równo położone. Nawet próbowałem rozerwać dwa pustaki sklejone ze sobą na próbę. Użyłem łomu ale za cholerę tego nie da się rozerwać. Tylko pytanie po co to? Dla izolacji ? A nie lepiej zaoszczędzoną kasę dołożyć w normalną izolacje czyli styropian lub wełnę. Koszt robocizny jest dużo wyższy bo nie każdy pseudo fachowiec potrafi wykonać taki mur. W tej technologi wystarczy że pierwsza warstwa będzie krzywo położona i cały mur w piz... krzywy bo już nie ma czym nadrobić powstałem szpary. Zajmują się tym odpowiednie firmy, które też odpowiednio kasują. Znajomy murarz kupił sobie piłę do cięcia tych pustaków za 4 tyś ;) użył na jednej budowie i teraz piła mu leży niezapłacona heh. Jednym słowem skórka niewarta wyprawki bo i tak na ten piękny mur położycie 20 cm styropianu i efekt będzie taki sam jak przy zwykłej zaprawie ( ta sama izolacja i ten sam wygląd ). Jeśli o mnie chodzi jestem fanem minimalizacji kosztów i dokonywania racjonalnych wyborów. Uważam że najlepsze są najprostrze rozwiązania.
Są po prostu idiotoodporne ( ciężko je spiepszyć )

Ale się rozpisałem hehe. Niezły elaborat wyszedł a miało być w dwóch zdaniach.

Wszelkie uwagi miło widziane. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
jacek22
Aktywny
Aktywny
Posty: 196
Rejestracja: 29 sie 2012, 10:24
Re: 130 tys i stan surowy, mozliwe?

autor: jacek22 » 12 sie 2014, 13:43

W tych 130 tysiącach wliczyliście też sprzęt? Przecież windy budowlane nie są wynajmowane za 10 złotych. Podobnie z zagęszczarkami, itp. To jest optymistyczny scenariusz jak pracujesz sam. Jak robisz z ekipą to koszty rosną razy dwa.


Wróć do „Ile kosztuje budowa domu, remont domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów