elektryczny podgrzewacz czy bojler?

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

onufry
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2007, 7:21
Lokalizacja: Bytom
elektryczny podgrzewacz czy bojler?

autor: onufry » 21 lut 2007, 7:37

czeka mnie remont łazienki a w niej znajduje sie aktualnie gazowy przepływowy podggrzewacz wody. Urządzenie ma już swoje lata a ja w tym miejscu chcę zainstalować kabinę prysznicową. Teraz mam dylemat czy lepiej sprawdzi mi się boiler czy też elektryczny podgrzewacz wody. Dodam że chcialbym kupić taki boiler do którego mógłbym podłączyć ciepłą wodę z pieca kominkowego z płaszczem wodnym (chyba jest to możliwe?)

więc co radzicie? co jest bardziej ekonomiczne i lepsze w użytkowaniu?

Pozdrawiam
Rafał

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 lut 2007, 9:11

A nie lepiej, taniej dobrą termę (nawet dwie małą pod zlewozmywak) i baterię bezdotykową. Znakomicie oszczędza nie tylko prąd ale i wodę i to cały rok.

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
podgrzewacz

autor: Paweł_Małek » 21 lut 2007, 20:42

Jesli ma Pan w domu instalacje 3 fazowa o wystarczajacej mocy to w lazience warto zainstalowac podgrzewacz przeplywowy o mocy min. 18 kW, i jesli kuchnia nie jest za sciana (dlugosc rury cieplej wody wieksza niz 2....3 m) to w kuchni pod zlewozmywakiem zalozyc drugi - wystarczy taki o mocy 5....8 kW.
Nie warto kupowac podgrzewaczy z plastikowymi bateriami - takie plastikowe baterie "rozsypuja" sie po roku uzywania. Podobnie jest z marketowa "chinszczyzna".
Jesli nie ma Pan "sily" to pozostaje bojler - zaada taka sama jak powyzej.
Do lazienki wystarczy ok. 30....40 l/osobe, do kuchni wystarczy taki 5...10l.
Lepiej kupic bojler drozszy posiadajacy jak najmniejszy uplyw ciepla, zbiornik nierdzewny lub emaliowany i elektroniczny termoregulator. Temperature ustawic nie wyzej niz 55C (powyzej 60C z wody wytraca sie kamien i zamula bojler). Instaluja bojler cisnieniowy nie zapomniec o zaworze bezpieczenstwa. Dla bojlera bezcisnieniowego (takie 5 litrowe polaczone z specjalna bateria gdzie zawor cieplej wody jest przed bojlerem a wylot z bojlera jest wyprowadzony bezposrednio do wylewki) zabezpieczenie stanowi stale polaczenie z atmosfera (przez wylewke)ktorego nie wolno zamykac.
W lazience kran bezdotykowy sie sprawdza, w kuchni jesli sie ma zlew 1 komorowy to nie ma sensu (napusci sie wody do zlewu, i jak sie myje naczynia w wodzie z plynem to nieraz
sie niepotrzebnie wlacza), jesli jest zlew 2 komorowy to bezdotykowy kran instalujemy tak zeby "widzial" 1 komore - ta w ktorej pluczemy naczynia. w 2 komorze nalewa sie wody dodaje detergent i myje - kran nie "widzi" tej komory i nie puszcza niepotrzebnie wody.
Dobrze jest miec 1 kran tradycyjny zeby moc skorzystac z wody gdy niema pradu lub gdy ten bezdotykowy "padnie".
Instalujac armature bezdotykowa lub ceramiczna koniecznie zalozyc filtr siatkowy na doprowadzeniu wody do mieszkania (zaraz za wodomierzem), w instalacji wykonanej z miedzi lub tworzywa nie uzywac lacznikow gwintowych ocynkowanych tylko mosiezne (lacznik ocynkowany koroduje i jako pierwszy zostanie zniszczony, i tez zanieczyszcza wode produktami korozji - taki wiekszy kawalek kamienia z rdza jak sie oderwie to moze uszkodzic elektrozawor baterii bezdotykowej lub glowice ceramiczna.
Za filtrem siatkowym warto zainstalowac reduktor cisnienia zeby wyeliminowac uderzenia (skoki) cisnienia wystepujace w sieci - takie uderzenia skracaja zywotnosc armatury.

Awatar użytkownika
PPapkin
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 88
Rejestracja: 06 cze 2006, 16:37
Lokalizacja: Radom
Kontaktowanie:

autor: PPapkin » 02 mar 2007, 18:09

Najczęstszym uszkodzeniem baterii bezdotykowej w instalacji wykonanej z miedzi jest zarośnięcie zaworu nadmiarem pasty użytej przy lutowaniu dlatego trzeba ją zabezpieczyć na samym wejściu zaworkami odcinającymi z filtrem , a w wersji ściennej uszczelką z filtrem.

Iriqyxa
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 27 cze 2022, 8:40
Re: elektryczny podgrzewacz czy bojler?

autor: Iriqyxa » 04 gru 2023, 14:41

Porównanie zbiorników odpornych na korozję pod CWU, pompy ciepła wykonasz w sklepie internetowym sklep.powergt.pl. Znajdziesz też tam kilka poradników odnoszących się do problematyki OZE, czy wyboru odpowiedniego sprzętu do modernizacji energetycznej budynku.

plytkarznaj
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 09 kwie 2024, 9:49
Re: elektryczny podgrzewacz czy bojler?

autor: plytkarznaj » 09 kwie 2024, 9:53

Bojler z wężownicą


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Proximic [Crawler] i 31 gości

Gotowe projekty domów