GWC - potrzebny ktoś z doświadczeniem.

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 cze 2007, 13:38

A jaki miałbym cel w tym by zajmując się domami energooszczędnymi dawać zbyt krótki wymiennik gruntowy??? Przecież na "wydłużaniu i rozbudowie " ponad miarę wymienników może zależeć wyłącznie ich producentowi.
Przecież Murator to komercja , a każdy producent rur czy płyt do GWC będzie doradzał "jak najdłużej!!!" . Natomiast trzeba dodać aspekt oporów, zużycia energi i wentylatorów, grzania powietrza latem przez bardziej obciążone wentylatory. Kolejna kwestia to zakręty, nic nie dają poza zwiększeniem oporów.
Jeszcze raz powtarzam przy "rodzinnej "wentylacji domu "to samo " wyjdzie z rury 20mb jak i 40 czy 80. Taka jest praktyka. Mij proporcję Mocium Panie!

JBZ

autor: JBZ » 21 cze 2007, 21:33

Geniuszu-samouku budownictwa - jeszcze raz odsyłam do tego postu:
http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=3777&postdays=0&postorder=asc&start=15

Tam jest sedno!

Jerzy Zembrowski

JBZ

autor: JBZ » 21 cze 2007, 21:44

Do Kubana
Proszę sprawdzić jakie uzyskano wyniki w tym co podaje Murator. Dla założeń podanych w moim poprzednim poście:
G = 200 m3/h powietrza, długość GWC 20 m, temperatura zewnętrzna -20 st. C, głębokość posadowienia 1,5 m oraz średnica rury GWC 160 mm wykonana z PCV.
Moje obliczenia sprawdzające "badania" TB wykazały, że na wylocie GWC można uzyskać max. -5,9 st. C.

Nie mogę tego sam uczynić, gdyż nie prenumeruję Muratora. Proszę podać na tym forum, jak to wygląda? Co prawda TB nie podał co "zbadał", ale wszem i wobec twierdzi enigmatycznie, że GWC długości 20 m wystarczy. Wprawdzie nie wiem do czego wystarczy? :lol: Ale moje obliczenia teoretyczne wskazujące na temp. końcową ujemną dyskwalifikują taką długość GWC z uwagi na groźbę zamarzania rekuperatora! Chyba, że nasz geniusz-samouk zapewni, że nie zamarznie, to co innego! :oops: Wtedy nie zamarznie.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 22 cze 2007, 4:23

kiedyś naukowcy z NASA wyliczyli, że powierzchnia skrzydeł bąka jest zbyt mała by latał, całe szczęście, ża bąk nie umie czytać.
Mam już zamontowne 17metrow rury na metrze głębokości (mogę wysłać dokumentację fotograficzną) i też się cieszę, że moja rura , podobnie jak bąk nie umie czytać i działa dobrze. A panie Zembrowski , proszę zobaczyć co odpisał Wlater Kaczorowski z KOSS-a

http://www.koss.pl/forum2.php?l=1&go=pokaz&id=0152

JBZ

autor: JBZ » 22 cze 2007, 20:57

Panie Wacław.
Proszę o fotgrafie oraz adres - przyjadę nawet na drugi koniec Polski bom niewierny jak Toamsz. Może i dom ma Pan ocieplany od środka?

A z tą anegdotą o bąku to fałsz. NASA wskazała przykład bąka jak przyroda skomplikowana i gdyby bąk miał skrzydełka gładkie, to nie mógłby latać, ale ma pokryte włoskami. I dlatego NASA także używa swoistych włosków. Całe szczęście, że my umiemy czytać Panie TB vel Wacław vel Wacławek vel Wentylatorek vel Abramczyk.
Daremny trud Panie TB, ale czekam na zdjęcia i adres. I niechaj się Pan zdecyduje, bo w jednym poście to dom się buduje właśnie, w drugim ma się budować, a w trzecim już Pan w nim mieszka - Panie TB. Na krętactwo trza chociaż trochę inteligencji mieć!

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 cze 2007, 10:39

Wczoraj byłem zaproszony na konsultacje w sprawie nowych rekuperatorów DOSPELA.
Przy okazji przebadaliśmy na miejscu opory nowych GWC DOSPELA i rozkład powietrza przy używaniu trójników (odradzanych przezemnie ) do wentylacji nawiewowo wywiewowej.
W nowym GWC spadek jest - 20Pa przy 200m3/h 58Pa przy 500m3/h temp. powietrza 25stC. Widać więc, że producenci rekuperatorów, dający grwarancje martwią się oporami GWC skracającymi bardzo znacznie czas pracy wentylatorów.
Dodam , że nowe centralki będą bardzo fajne.

JBZ

autor: JBZ » 30 cze 2007, 12:18

... wwwooww !!!
A to w charakterze kogo? Eksperta? :lol:
Przy okazji: nie trzeba "badać" oporów hydraulicznych rur GWC, gdyż w dziecinnie prosty (dla inżyniera) sposób da się obliczyć.
Dla informacji podam zależność oporów hydraulicznych od przepływu masowego:
dP = A GxG
inaczej mówiąc: opór hydrauliczny jest wprost proporcjonalny do charakterystyki hydraulicznej rur oraz kwadratu przepływu masowego czynnika.

Jednakże dużo ważniejszą informacją z tych "badań" powinna być charakterystyka cieplna Panie TB, a o tej coś ciho? :lol:

Jerzy Zembrowski

Adam Makowicz
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 26 cze 2007, 20:55
Lokalizacja: Sopot

autor: Adam Makowicz » 30 cze 2007, 14:34

to mamy PIERWSZEGO BADACZA RZECZPOSPOLITEJ oho?
czapki z głów !!!

Przy okazji przebadaliśmy na miejscu opory nowych GWC DOSPELA i rozkład powietrza przy używaniu trójników (odradzanych przezemnie ) do wentylacji nawiewowo wywiewowej.

a mnie interesuje najbardziej "rozkład powietrza" :twisted:

To powietrze się rozkłada? no no no
Jednak trza było chodzić na zajęcia a nie na wagary BADACZU

A co trójników nie można stosować tylko wężykiem? wężykiem?
Więcej takich odkryć !


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot], Grapeshot [Crawler] i 22 gości

Gotowe projekty domów