Jaki gruby styropian?

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

JBZ

autor: JBZ » 20 cze 2007, 11:26

Panie Brzęczkowski
Może na starość czegoś się jeszcze Pan nauczy, a jak już trochę nauczy, to zobaczy jakie bzdury dotąd wypisywał i zapadnie ze wstydu pod ziemię.

Otóż:
Hydroizolacja, to taki produkt, który jest szczelny wobec wody - przy określonych warunkach (temperatury, grubości warstwy oraz ciśnienia hydrostatycznego). Hydroizolacja nie jest tożsama z paroizolacją, bowiem w większości przypadków w technice hydroizolacje są dyfuzyjne wobec pary wodnej, tj. para wodna przez nie przenika.
Paroizolacja, to taki produkt, który jest szczelny wobec pary wodnej - w każdych warunkach. Paroizolacja jest tożsama z hydroizolacją, tj. produkt wody nie przepuści ani pary wodnej. Jednakże pojęcie "paroizolacja" często jest źle rozumiane. Przykładowo, powszechnie nazywa się paroizolacją folię PE. A jest to nieprawda, gdyż folie te przepuszczają parę wodną - i to zupełnie niezgorzej. Prawidłowa nazwa w budownictwie dla tych folii, to "opóźniacz pary wodnej", ale to nazwa nie handlowa. Przyjmujemy zatem, nazywanie folii PE paroizolacjami, ale nie można rozumieć, iż są paroszczelne!

Dam dwa przykłady z brzegu wzięte:
Folia PE o nazwie STOPAIR firmy Isover jest nazywana błędnie (cytuję z ich Katalogu):
Izolacja paroszczelna ścian, stropów i dachów
gdyż w tym samym katalogu podają, że przepuszczalność tej folii wynosi 0,60 g/(m2 x 24h), co daje wsp. paroprzepuszczalności (umie Pan to przeliczyć?) :) w wysokości 0,000005 g/mhPa. Zatem jej opór dyfuzyjny wobec pary wodnej wynosi Sd = 0,03 m.
Folia wiatroizolacyjna DRAFTEX PLUS tej samej firm jest już nazywana poprawnie (cytuję):
Zewnętrzna izolacja przeciwwiatrowa
Jej przepuszczalność wynosi aż 3000 g/(m2x24h), co daje wsp. paroprzepuszczalności 0,025 g/mhPa a opór dyfuzyjny zaledwie Sd = 0,000005 m.

Mimo, że jedna folia mniej przepuszcza pary wodnej, a druga znacznie więcej, to obie folie są hydroizolacjami, gdyż wody nie przepuszczają.

Mam nadzieję, że przestanie Pan przynajmniej w tym zakresie bębnić idiotyzmy. Jeśli nadal pragnie Pan być kibicem w budownictwie, to proszę pilniej i więcej czytać zanim cokolwiek poda Pan na forum. Oprócz mnie jest tu kilka osób także biegłych w budownictwie i nikt nie przejdzie bezkrytycznie obok Pana demagogii. Natomiast takie sformułowania jak "zapewniam" albo "rozwiązania najoptymalniejsze" dobre są dla przedszkolaków jeśli tam Pana zaproszą. W technice liczą się tylko suche fakty, a nie zapewnienia. Tu Kaszpirowscy nie mają czego szukać.

Coś Pan badał? Słusznie - nawet jeśli były to wyrywkowe i prymitywne pomiary. Ale zanim wyników Pan nie ujawni publicznie w postaci jawnej i do oceny, wszelkie powoływania się na własne "badania" są bałamuceniem i zabieraniem czasu wszystkim: nam specjalistom i ludziom szukającym tu porady. Dlatego wielu odsyłam do naszego serwisu BDB, bo tam bez straty czasu otrzymują konkretne odpowiedzi, zamiast wczytywać się w wielokrotne demagogie samouka.

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 cze 2007, 12:09

Dzięki . Myślę , że więcej Pan skorzystał. To jest forum budowlane, tu piszą ci co mają problemy budowlane a nie Pana paniczne ataki na domy energooszczędne, izolację termiczną , wentylację z odzyskiem ciepła i zwykła fizykę.
Proszę , zaproponuje Pan jakieś rozwiązanie. Bo do tej pory .... szkoda pisać.

tomasz_z
Aktywny
Aktywny
Posty: 205
Rejestracja: 01 cze 2007, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

autor: tomasz_z » 20 cze 2007, 13:02

Jak sam Pan napisał Panie TB, forum jest dla ludzi szukających rozwiązań, i podawanie rozwiązań ich problemów ma sens. A podawanie "jakiegoś" rozwiązania, nie ma sensu.
Tak robi Pan, niezależnie czy ktoś ma problem, czy nie. Niezależnie czy on dotyczy tarasu, dachu czy złamanej miotły.

Właśnie czytajac Pana "uogólnione" rozwiązania można śmiało powiedzieć, że pytania nie mają sensu, bo nie ma wartościowych odpowiedzi.

Większość postów, które dotychczas tu napisałem są reakcją na Pana demagogie, bzdury i puste słowa. Bynajmniej nie mówie, że nie wolno ocieplać od środka, wręcz przeciwnie - można i czasem trzeba, ale nie na zasadzie ogólnej prmocji, jak Pan to czyni.

Myślę też, że wielu z użytkowników tego forum przejść obojętnie nie może nad tymi Pańskimi wydumanymi historiami bez pokrycia.

Czytając wyczerpujące wypowiedzi Pana JBZ, można się nawet sporo nauczyć (poniekąd dzięki Panu, bo żeby nie próby obalenia bdur, pewnie nigdy nie musiałby pisać tak wiele, skoro tematy te opracowane ma doskonale na swoim portalu).

A Pan, nie mając nic do dodania w "dyskusji" (aha, Pan nie dyskutuje jak to już z Pańskich ust padło) klepie w koło to samo.
follow the white rabbit...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 cze 2007, 13:13

Wyczerpujące... zgoda ale merytorycznie ...dno. Pan poda jedno rozwiązanie ściany, jedno rozwiązanie domu energooszczędnego.
Albo takie głupoty, że izolacyjnie cegła keramzytowa na fundamencie ocieplana od zewnątrz 30 cm styropianem i ta sama cegła z 30 cm styropianem od środka połączonym z 30 cm styropiany w gruncie to to samo! Czy juz zupełne bzdety o "wentylacji ' grawitacyjnej w parterowej zabudowie. Przecież to takie bzdury, że komentować szkoda. Nawet wymienników gruntowych PanJBZ nie badał ale czyjeś badania odrzuca....

M4K
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2007, 19:59

autor: M4K » 04 lip 2007, 14:50

A ja chciałbym się zapytać jaką grubość styropianu i/albo jakiej firmy przy grubości ścian 36 cm, pustaki żużlowo-betonowe mam dać do cieplenia. Domek jednorodzinny, jednopiętrowy z poddaszem użytkowym. Położenie płd-zach.205mnpm. Ogrzewany koksem/węglem.

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 04 lip 2007, 17:04

M4K pisze:A ja chciałbym się zapytać jaką grubość styropianu i/albo jakiej firmy przy grubości ścian 36 cm, pustaki żużlowo-betonowe mam dać do cieplenia. Domek jednorodzinny, jednopiętrowy z poddaszem użytkowym. Położenie płd-zach.205mnpm. Ogrzewany koksem/węglem.

kolego to zależy do rad kogo się zastosujesz. jedni tu radzą 12cm inni 20cm a jeszcze inni piszą że im grubiej tym lepiej. nawet możesz dostać tu świra, bo tu spory się toczą o to czy ciepło wychodzi z domu, czy zimno do niego wchodzi. nie ważne że efekt jest taki sam. tak więc kolego którąkolwiek radę zastosujesz zawsze będziesz mógł powiedzieć że mogłeś zrobić inaczej.
pozdrawiam

JBZ

autor: JBZ » 05 lip 2007, 0:33

Na tym forum jest tylko jeden [...], co nie mając żadnego wykształcenia zabiera głos i doradza. To nasz mistrz i geniusz: niejaki TB. A to że żadnych studiów nie ukończył? Cóż, Nikifor też nie był artystą i malował cudeńka albo bohomazy bez proporcji. Tyle, że on nikomu nie szkodził, a nasz geniusz zasiewa demagogię za demagogią - nie mając żadnych podstaw do doradzania. A ileż pomiarów i badań dokonał? Ho, ho.
Nawet swój sklep nazwał domem i w nim mierzył i mierzył, badał i badał! Nawet wybadał, że zawory bezdotykowe mają 5 do 8 razy mniejsze zużycie wody niż klasyczne!
Dlaczego?
Chyba dlatego, że ludziska bojąc się, że prąd kopnie nie dotykają ich - czyż nie? A może TB zmierzył ile sam czerpnął wody w miesiącu? I co? Tak brudnym lepiej żyć?
I co najśmieszniejsze, to TB wierzy w swoje brednie.

Mam nadzieję, że nawet chłop małorolny zauważy "geniusz" TB?


Co do pytającego: M4K
Nie da się ot tak "z palca" czy na wyczucie doradzić jak i czym docieplać ten dom. Z prostej przyczyny: to mają być wydane Twoje pieniądze "raz a dobrze" a nie wyrzucone w błoto! Jeśli ktokolwiek doradzi, to musi wziąć na siebie odpowiedzialność. Do tego trzeba wykonać rzetelne obliczenia cieplno-wilgotnościowe i przyjrzeć się całemu domowi (może być poprzez projekt). Tylko wtedy ocieplisz poprawnie. A jest kilka pytań do odpowiedzi:
1. Czym?
2. Jaką gruboscią?
3. Jaka wyprawa elewacyjna?
4. Jakiej grubości wyprawa?
Nikt tu na forum nie poradzi na tyle, żeby wziąć na siebie odpowiedzialność. Nawet ja.
Chcesz odpowiedzi udokumentowanej i z odpowiedzialnością za efekt? Wejdź do naszego serwisu zarejestruj się i za niewielką kwotę otrzymasz wszystko.

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 lip 2007, 8:16

Jeżeli ogrzewanie masz koksem, to izolacja może tylko pogorszyć sprawę. Tego typu raczej zabtykowe rozwiązania wymagają zabytkowych fachowców. Najlepiej więc zwróć się do Pana Zembrowskiego. Gdybyś jenak chciał zrezygnować z palenia, albo zaplombują ci komin, to izolacja jest jak znalazł , zapraszam.

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12

autor: Kryspin » 05 lip 2007, 11:00

Sorry za OT ale nie mogę się powstrzymać, tu się nic nie zmieniło, TB szaleje jak szalał.

Mnie osobiście Pan TB skutecznie zniechęcił do tego forum swoimi durnymi wywodami i zasmradzaniem swoimi durnotami każdego tematu.
Aż dziwne że jeszcze administracja tego nie uporządkowała.
A już podpis pod nickiem SUPERUŻYTKOWNIK to już wogóle parodia. Tdla TB powinna być inna klasyfikacja... może stoponiowanie ile tematów zzanieczyścił??

Do TBrzeczkowskiego
Facet jak już siedzisz i nudzisz się na tej Bartyckiej to lepiej zawiń swój ograniczony łeb w folie paroizolacyjną, potem owiń to co powstało czyli efekt pustej makówy wełną najlepiej grubosci 1 metra i na koniec zamiast klepać głupoty na forum to pobaw się jakimś rekuperatorem... może to ci dobrze zrobi, a przynajmniej zabije nudę przez, którą zanieczyszczasz to forum.

Na koniec...
Pozdrawiam wszystkich. którym WSZECHWSPANIAŁY I WSZECHWIEDZĄCY TBrzęczkowski zasmrodził jego temat i zatarł sens konwersacji czyli pewnie wszystkich oprócz TB.
I współczuję klientom TB...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 lip 2007, 11:28

Czego Szanowny Pan współczuje? Jakoś niezadowolonych tu nie widzaiałm. Czy ktoś płacze, że ma dobrą wentylację, czy, że mało płaci za ogrzewanie , czy że jest zdrowy, nie ma grzybków. Może Pan napisać, że się nudzę, ale czynsze i pensje płacę od wielu lat więc coś robię..... A na smrody ... wentylację poleciłbym nie moderatora.

JBZ

autor: JBZ » 05 lip 2007, 13:02

Panie TB.
Czego Szanowny Pan współczuje? Jakoś niezadowolonych tu nie widzaiałm.

A zadowoleni klienci z Pana doradztwem są? Proszę o chociaż jeden przykład! Przecież wołam o to i wołam już ponad półtora roku! Proszę o chociaż jeden adres z ociepleniem od środka! I co? Nadal brak!

Mogę przyjąć, że nie jest Pan umysłowo chory (chociaż tylko teoretycznie), że mimo żadnego wykształcenia kierunkowego i mimo żadnych podstaw żeby doradzać w budownictwie, chce Pan za wszelką cenę zwabić naiwnych klientów do swego sklepu.
Mogę przemilczeć te nieustające brednie w Pana wypowiedziach (które jak słusznie zauważa Kryspin jedynie zaśmiecają to forum), ale nie przemilczę przypadków wprowadzania w błąd forumowiczów informacjami na pozór wiarygodnymi! Z jednego powodu: skoro Redakcja tego forum pozwala na swoisty HydePark, to zawsze będę korygował i ujawniał Pana kłamstwa i oszustwa.

Dziękuję przy tym i innym piętnującym Pana demagogiczne wypowiedzi. Dzięki temu forumowicze się orientują, że na forum grasuje oszust!

Sam fakt totalnego negowania osiągnięć nauki światowej czy nazywania fizyki budowli pseudonauką, daje świadectwo choroby umysłowej! Człowieku, posłuchaj rady Kryspina: owiń głowę folią i wełną a będziesz miał komfortowo i wygodnie i daj spokój z budownictwem.

Kilka dni temu spotkałem znajomego psychologa i zapytałem jak opisałłby człowieka, który ma wykształcenie jedynie średnie a w czambuł krytykuje specjalistów z wyższym wykształceniem i całą naukę na forum publicznym? Odpowiedział krótko: "psychopata z zaburzeniami świadomości". Nie ma Pan nikogo w otoczeniu, kto poradziłby wizytę u lekarza psychiatry? Przecież wkrótce podważy Pan teorię względności!

I pytanie do Adminów: Przyzwalacie, żeby dewiator wypaczał Wasze forum i prowokował do wyzwisk? O co kto nie zapyta, to TB rzeczywiście zaśmieca każdy wątek. Pytający mają dość! Zamiast czytać wypowiedzi innych mających coś do przekazania, to muszą przebijać się przez sterty dyskusji gdzie wykazujemy chorobę umysłową człowieka, który podważa całą naukę. Czekam tylko na dzień, kiedy TB powie że badał Słońce i Ziemię! Kopernik to był konował a nie badacz! Brzęczkowski to dopiero badacz!

Już pisałem, że prosiłem TB aby wykazał dowody własnych badań nad GWC, bo podał wyniki zaprzeczające nauce jaką jest "wymiana ciepła i masy". A ten w odpowiedzi przesłał mi na priwa fotografię wejścia do sklepu na Bartyckiej.

To już przestało być śmieszne.

Jerzy Zembrowski

ania2
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:23

autor: ania2 » 07 lip 2007, 7:16

po wizycie i przeliczeniach fachowiec powiedział mi, że musze sciany docieplićod wewnątrz tak:
- parter 47cm cegła - 5 cm wełny
- pietro - 25cm cegła - 7 cm wełna
- poddasze 12 cm cegła - 10 cm wełna.
Zapytałam czy folie załozyć, powiedział, że nie, ale pozostawić pustkę powietrzną ok. 3 cm pomiędzy ścianą a wełną. Od wewnątrz oczywiście wykończyć płytą GK.
Naczytałam się sporo i wydaje mi sie, że folia powinna być.
Co do stropów (ślepy pułap) to powiedział, żeby po oczyszczeniu przestrzeni miedzy belkami drewnianymi ułożyć wełnę.
Szukam jednak dalej i będę podpytywać, bo im więcej czytam tym bardziej problem wydaje mi sie ważny, a na początku myslałam, że go nie ma, dam wełnę i wystarczy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lip 2007, 8:13

Jeżeli "fachowiec " chce dać wentylację za wełną, to zakłada, że tam będzie wilgoć. Aby wilgoć tam się dostała musi "przejść " przez wełnę! Mokra wełna jest mniej skuteczna w "zatrzymywaniu " ciepła i grozi zagrzybieniem. Skuteczna izolacja termiczna musi być sucha. Tam nie ma prawa być wilgoci. Folia jest KONIECZNA! I TO DOBRA.
Radziłbym przemyśleć sprawę grubości wełny, aktualnie zaleca się 30 cm , ale nawet 10 cm to dwa razy lepiej, czyli później taniej. Musi też Pani zadbać o odprowadzenie wilgoci, którą się cały czas "produkuje" , jedyną skuteczną aktualnie wentylacją, którą można "dopasować " do ilości osób (czyli ustawić w strefie komforu) jest rekuperator.

JBZ

autor: JBZ » 07 lip 2007, 18:16

Niedawno, zapytany przeze mnie TB o podstawy swego doradzania (bo przecież bez wykształcenia) odpowiedział: nie doradzam a dyskutuję. Pamiąta Pan? Więc proszę dyskutować, a nie doradzać.

Co do pytania ania2:
Ocieplanie od wewnątrz należy do najtrudniejszych tematów w budownictwie. Żadna podpowiedź (nawet moja) nie rozwiąże problemu. Trzeba po prostu, wykonać pełną analizę cieplno-wilgotnościową wszystkich ścian w dwóch aspektach:
1. Ekonomicznie uzasadnionej grubości ocieplenia i kosztów inwestycyjnych.
2. Zapewnienia niezakłóconej wentylacji na poziomie nie gorszym niż jest obecnie.

Ogólnie mogę powiedzieć, że są trzy możliwe przypadki do zastosowania:
1. Z wełną mineralną i pustką wentylacyjną.
2. Z wełną mineralną i bez pustki wentylacyjnej, ale z folią paroizolacyjną.
3. Z płytami klimatycznymi i bez pustki wentylacyjnej i bez folii paroizoalcyjnej.
Każdy z nich ma swoje wady i zalety i nie można bez wspomnianej analizy "na wyczucie" wyróżnić i wskazać najbardziej odpowiedni dla tego domu.

W telegraficznym skrócie mogę jedynie poinformować, że:
Ad.1 Sposób najtańszy, ale najmniej skuteczny - ze względu na znaczne zredukowanie oporu termicznego wywołanego pustką wentylacyjną. Fachowiec miał rację, ale tylko w odniesieniu do tej wersji i szkoda, że nie przeanalizował dalszych wersji.

Ad.2 Sposób tylko relatywnie tani (same ocieplenie kosztowo zbliżone do 1), bowiem wymusza stosowanie wentylacji mechanicznej w cłaym domu i przez cały rok (non-stop). Rosną znacznie koszty inwestycyjne (przewody wentylacyjne izolowane termicznie, kratki nawiewne i wywiewne, czerpnia i wyrzutnia powietrza, komora kurzowa i filtry, wentylator nawiewny i wywiewny, obudowy instalacji wentylacyjnej lub stropy podwieszane, automatyka) i eksploatacyjne (energia elektryczna, naprawy, konserwacja). Częściowo można koszty eksploatacyjne zmniejszyć przez zastosowanie rekuperacji ciepła wentylacyjnego, ale dojdą koszty inwestycyjne (rekuperator i nagrzewnica zabezpieczająca przed zamarzaniem oraz ew. GWC) i proporcjonalnie zwiększą się koszty eksploatacyjne.

Ad. 3 Sposób najmniej kłopotliwy, bo nie zakłóca istniejącej wentylacji (również grawitacyjnej), ale wadą są wyższe koszty niż w wariancie 1. Kolejną wadą jest większa grubość warstwy ocieplenia (przy tym samym oporze termicznym) - odpowiadająca wariantowi 2. Jednakże, ważną zaletą są wielokrotnie niższe koszty całkowite niż w wariancie 2 oraz brak kosztów eksploatacyjnych (jak w wariancie 1).

Sama Pani wariantu nie wybierze, ani fachowiec pierwszy z brzegu - chyba, że specjalista fizyki budowli, ale takich w Polsce jest tylko garstka. Analiza z uwzględnieniem inwentaryzacji Pani domu a szczególnie jego wentylacji oraz ew. istniejących mostków cieplnych czy przemarzania wskaże wariant najbardziej odpowiedni.

Gdyby Pani reflektowała na profesjonalne doradztwo, zapraszam. Koszty usługi symboliczne dla użytkowników naszego Serwisu BDB.

Jerzy Zembrowski

ania2
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:23

autor: ania2 » 07 lip 2007, 21:55

JBZ, dziekuje, świetne podumowanie. Płyty klimatyczne też analizowałam. Jeszcze czekam na pewne dane, a potem skusze sie na doradztwo i dam znać.
Ale jeszcze chciałam dodać, że czytam z zainteresowaniem dyskusje merytoryczną miedzy panami, pomijając wątki "osobiste" i nie ukrywam, że poduczyłam się troszke, to bardzo ciekawy temat.


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów