szczelność instalacji grzewczej

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Stock
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2011, 21:25
Lokalizacja: Dolny Śląsk
szczelność instalacji grzewczej

autor: Stock » 12 gru 2012, 12:19

Instalacja zrobiona jest z rur pp-r od kotła do rozdzielaczy, a od rozdzielaczy do grzejników z pex-al-pex. Próbowałem badać osobno instalacje z rur pp; rury pp + rozdzielacze + pex oraz pp + pex (i rozdzielacze) + grzejniki. Próba szczelności na sprężonym powietrzu zawsze kończy się tak samo: spadek ciśnienia z 3 - 3,5 bar do ok. 1,5 bar. Później ciśnienie już nie spada. Wymieniałem manometry, by wyeliminować usterkę tego ostatniego. To samo...

Nie muszę chyba dodawać, ze każde z połączeń zostało dokładnie sprawdzone mieszaniną mydła w płynie, wody i płynu do naczyń. Wszystkie nieszczelności połączeń wyeliminowane. Same rury także "traktowałem" wymienioną miksturą, ale nie byłem w stanie jednocześnie zwilzyć ich na

Po raz pierwszy zastosowałem rury pp-r stabilizowane włóknem szklanym firmy Vesbo. Czyżby rury te mogły wykazywać pewną przepuszczalność dla powietrza w zakresie ciśnień powyżej 1,5 bar oraz szczelność poniżej tego ciśnienia?

Wielokrotnie badałem szczelność instalacji grzewczej u innych (wprawdzie głównie latem i raczej wodą, a nie powietrzem) ale takich zjawisk jak u siebie jeszcze nie obserwowałem.
Może ma tu także wpływ temperatura powietrza, które ze sprężarki wychodzi ciepłe (40-50 st.C) a w rurach stygnie do ok. 2-3 st.C?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: szczelność instalacji grzewczej

autor: Bolas » 12 gru 2012, 18:16

Ja do instalacji mam coś takiego (tyle że bez drukarki i kilku drobiazgów - starsza uboższa wersja):
Obrazek
W ciągu 5 min dowiesz się czy instalacja jest szczelna czy nie. Dobre do instalacji gazowych bo pokazuje jednocześnie zmianę temp i ciśnienia co daje wymierny i bardzo dokładny wynik testu.
Do instalacji co można też użyć pompy:
Obrazek
O tyle lepsza że można np napełniać i odpowietrzać pętle osobno (jeżeli mamy rozdzielacz z zaworami). Dodatkowo próba ciśnienia wodą pozwala na zamknięcie zaworów odpowietrzających które często zapomina się zamknąć.
A próbowałeś dobijać powietrza do tych 1,5bara?


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości

Gotowe projekty domów