Panele -> kilka wskazówek.

Podłoga, nawet ta wykonana z najbardziej trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, pod wpływem lat i użytkowania ulega zniszczeniu. Sprawdź jaką wybrać podłogę. Znajdziesz tu także informacje na temat pielęgnacji i konserwacji podłóg.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

1Arturek1
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2012, 19:23
Panele -> kilka wskazówek.

autor: 1Arturek1 » 28 lis 2012, 19:33

Witajcie, w piątek biorę się za układanie paneli u siebie w mieszkaniu na około 26m2. Mam dwa dylematy:

1. Na podłodze mam wykładzinę PCV, nie mam zamiaru jej zrywać bo jest poprzyklejana na jakieś kleje nie do zdarcia. I tutaj pierwszy dylemat, na wykładzinę kłaść folię, a na folię podkład wygłuszający, czy może tylko podkład? Doradźcie coś.

2. Jak ułożyć panele na takiej powierzchni?
Obrazek

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: Enerbau » 28 lis 2012, 19:54

Zamiast foli i jakiegoś podkładu, proponuję położyć korek. Ma bardzo dobre właściwości termiczno-akustyczne.














Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: Interno » 28 lis 2012, 20:52

1Arturek1 pisze:2. Jak ułożyć panele na takiej powierzchni?

Po przekątnej pomieszczenia
Pomysł z warstwą korka jest bardzo OK.

mieszkanie1
Aktywny
Aktywny
Posty: 181
Rejestracja: 09 maja 2012, 20:28
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: mieszkanie1 » 29 lis 2012, 16:33

A co jest pod pcv? Foli na pcv lepiej nie kłaść bo powstanie idealna powierzchnia dla grzyba.
Podłogę drewnianą (litą lub warstwową) najlepiej kłaść słojami w stronę okna więc krótszym bokiem do okna.

1Arturek1
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2012, 19:23
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: 1Arturek1 » 29 lis 2012, 20:14

Pod PCV jest wylewka, (posadzka) dziś byłem w sklepie i już wszystko zakupiłem. Mówisz, że lepiej nie kłaść folii?

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: laik2304 » 30 lis 2012, 9:34

Pamiętaj o dylatacji!!!!!!!!!!
Dawid2304

Floor
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 26 wrz 2012, 6:45
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: Floor » 30 lis 2012, 19:37

Generalnie najlepiej po prostu zacznij i wtedy krok po kroku powiemy co masz robić,chociaż dla kogoś kto nie ma w ogóle praktyki to początkowo może być trudne. Skorzystaj z pomocy fachowca- tylko na poczatek aby przebrnąć przez kilka pierwszych,potem idzie już z górki.
Deska barlinecka najodporniejszą podłogą na rynku!.

mieszkanie1
Aktywny
Aktywny
Posty: 181
Rejestracja: 09 maja 2012, 20:28
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: mieszkanie1 » 05 gru 2012, 17:51

Najlepiej zerwij to pcv i kładź folię, piankę i na to drewno. Wszystko zależy jaką podłogę wybrałeś?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: Enerbau » 11 gru 2012, 20:21

Folię kładzie się z reguły tylko na powierzchniach betonowych. Jeżeli już istnieje podłoga, to należy ją wykorzystać i nie bawić się zrywanie starego PVC. Można przy okazji takiej roboty uszkodzić podłogę i dopiero wtedy ma się problem :?

partner-panele
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 22 gru 2012, 8:30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: partner-panele » 22 gru 2012, 11:12

Przede wszystkim proszę zapoznać się z instrukcją producenta paneli i kartą gwarancyjną. Wielu producentów bez względu na rodzaj podłoża wymaga zastosowania folii paroizolacyjnej. Jej brak jest częstym powodem odrzucenia ewentualnej reklamacji. Mało tego, kilku producentów np. Balterio wymaga zastosowania folii...Balterio. Dlatego lektura instrukcji montażu i zaleceń producenta to podstawa. Koszt folii w stosunku do kosztów zakupu paneli jest nie wielki więc na tym nie warto oszczędzać.

Rodzaje i ceny folii : http://www.partner-panele.pl/9233/wynik ... uery=folia

podlogiblog
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:57
Kontaktowanie:
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: podlogiblog » 27 gru 2012, 10:18

Witaj, z mojej wiedzy i doświadczenia wynika, że panele kładziemy zawsze wzdłuż padania promieni światła dziennego. Czyli, tak jak podpowiadał już jeden z forumowiczów krótką krawędzią do okna. Co do montażu na starej wykładzinie tu byłbym sceptyczny. Zajrzyj najpierw do gwarancji/ instrukcji montażu podłóg które zakupiłeś i sprawdź co sugeruje producent. Ja największe doświadczenie posiadam w montażu podłóg Parador oraz Ter Hurne. Wymienieni przeze mnie producenci mają spore wymagania co do podłoża, bardzo ważna jest równość podłoża ( dopuszcza się odchył +/- 2mm na łacie o długości 2 metrów), folia jest również wymagana w wielu przypadkach. Nie stosowanie się do wytycznych producenta wiąże się często z utratą praw gwarancyjnych. W razie próby reklamacji producent odrzuci twoje roszczenia z powodu błędów montażowych. Ja zawsze stosuję się do wytycznych zawartych w paczkach Paradora (instrukcje montażu można również pobrać ze strony polskiego dystrybutora firmy Novatoria) i jak do tej pory reklamacji nie miałem.
Ogólna zasada stosowania foli polega na tym, iż przy montażu paneli na podłożach betonowych, jaskrowych, podłożach porowatych chłonących i oddających wilgoć należy zastosować barierę przeciw wilgoci. Ma to ochronić panel przed zgubnym działaniem wody, pary wodnej. Podłoża betonowe , jastrychowe, wapienne mają to do siebie, że chłoną i oddają wilgoć bezpośrednio z powietrza. Czyli nawet kilkuletnia wylewka w już zamieszkałym, ogrzewanym domu będzie miała w różnych porach roku różną wilgotność. Dlatego należy stosować barierę paraizolacyjną. Jednakże barierą nie koniecznie musi być folia, barierą taka może być np. podkład zintegrowany z folią albo samo użycie odpowiednich gruntów na podłożu. Barierę taką również może stanowić wykładzina PCV. Pytanie czy bariera ta jest szczelna? Jeśli jesteśmy w 100% pewni iż leżąca na podłodze wykładzina PCV jest szczelna i nie przepuszcza wilgoci to śmiało możemy ją uznać za coś w rodzaju folii. Dochodzi nam tutaj jednak inny problem. Mianowicie równość i sprężystość wykładziny. Wykładzina w całej swojej płaszczyźnie powinna być równa (pisałem o tym wcześniej). Ważną sprawą jest również stabilność takiej wykładziny, jeśli wykładzina ma tendencje do uginania się, jest sprężysta, miejscowo można pod naciskiem zgnieść ją, jest znacznej grubości i porusza się podczas chodzenia to może ona uszkodzić nam zamontowane panele. Podłoże pod panele powinno być stabilne. Jeśli będzie się uginało pod wpływem użytkowania w miejscu łączenia powstaną delikatne szczeliny a nawet uszkodzenia łączeń co doprowadzi do zniszczenia podłogi.
Nie wiem jaki masz nakład finansów, czasu i sił ale ja na Twoim miejscu zerwałbym tę wykładzinę. Po zerwaniu wyrównałbym podłoże (czasem niestety wiąże się to z koniecznością wykonania wylewki samopoziomującej, bądź miejscowymi naprawami wylewki). Po dokonaniu tych prac na równe czyste i spoiste podłoże zamontowałbym folię a później podkład i panele. Pamiętaj, że folię kładziemy z zakładem, jeden pasek fioli kładziemy z 30 centymetrowym zakładem na drugi tak aby w całości tworzyły jedną barierę ( ja dla pewności i swobody pracy folię sklejam taśmą, pozwala mi to swobodnie poruszać się po rozłożonej na foli bez jej przesuwania się, dodatkowo mam pewność 100% bariery). Jeżeli będziesz zmuszony dokonać działań naprawczych wylewki, pamiętaj, że po wylaniu nowej warstwy wylewki musisz odczekać aż całe podłoże dobrze wyschnie.
Osobiści jestem zwolennikiem wykonywania pewnych prac sumiennie i szczegółowo. Dlatego radzę Ci spokojnie zastanowić się nad metodą montażu (ewentualnie skorzystaj z usług fachowca). Szybki i zdawałoby się łatwy montaż na stara wykładzinę może się źle skończyć. Jeśli okaże się, że popełniłeś jakieś błędy, zignorowałeś równość podłoża albo szczelność bariery przeciw izolacyjnej zniszczysz sobie podłogę a kolejna wymiana będzie niestety kosztowała podwójnie sił i pieniążków. Powinieneś wiedzieć również, że niektóre błędy montażowe wychodzą dopiero po kilku tygodniach. Brak izolacji przeciw wilgoci może się ujawnić dopiero na wiosnę. Wzrasta wtedy wilgotność powietrza, a wyłączenie ogrzewania pozwala na wchodzenie wilgotnych mas powietrz do pomieszczeń domowych.

Floor
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 26 wrz 2012, 6:45
Re: Panele -> kilka wskazówek.

autor: Floor » 28 gru 2012, 19:00

Tutaj racja,warto przede wszystkim stosować się do zalecen producenta danych paneli. Ze swojej strony mogę dać rady co wybrać pod panele,podać takie przykładowe porównanie. Zobacz tutaj,to moze Ci się przydać
http://ifloor.net.pl/co-pod-panele-zobacz-porownanie/


Wróć do „Podłogi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości

Gotowe projekty domów