Oszczędne ogrzewanie

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Bilex
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 04 lip 2006, 17:15
Lokalizacja: Poznań

autor: Bilex » 12 lip 2006, 7:51

Panie T.B. sprawność pieców może wynosic 110% i nie jest to sztuczka reklamowa. Jest to spowodowane tym iz sprawnosc ta podajemy w porownaniu do tradycyjnych kotlow, gdzie spalane jest paliwo ciekle, stale, gazowe i tam ta sprawnosc to teoretycznie max 100%. W piecach kondensacyjnych dodatkowo uzyskujemy energie od kondensatu ktory wczesniej podczas spalania zotal przeprowadzony w gaz czyli pobral energie tzw. entalpia parowania. W tradycyjny kotle energia ta jest marnotrawiona gdyz razem ze spalinami odprowadzona jest na zewnatrz. Gaz w piecach akumulacyjnych skraplajac sie oddaje ta energie do wymiennika ciepla. Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 lip 2006, 9:27

Nie proszę Pana sprawnośc pieca gazowego to % odebrania energii ze spalonego gazu. Czyli prosto pisząc ile zostało w domu a ile poszło w komin. Inne definicje to manipulacja i chwyty reklamowe.

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12

autor: Kryspin » 25 lip 2006, 11:56

To wszystko kwestia miary i przyjętej skali, która jest poprostu co by tu dużo mówić marketingowa.
Niestety jeszcze niewynaleziono urządzenia które by osiągnęło 100% zamierzonej sprawności bez strat, takie prawa fizyki że się nie da.

okto
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 14 sie 2006, 22:28
Lokalizacja: Łódż

autor: okto » 19 sie 2006, 0:56

Pan T.B. ma rację .Liczy się ostateczny bilans energii.Rzecz w tym żeby jak najmniej jej tracić(izolacje , rekuperatory, itd ) Co do tematu "oszczędnego" ogrzewania to tyle trzeba włożyć ile nam ciepła ucieka.System , jego objętość (zładu) nie ma znaczenia .Może być i nawet "staromodny" ,grawitacyjny . Będzie tylko mniej sterowny ze względu na bezwładność układu (hydrodynamiczną i termiczną ,pomijam tu jakość samego żródła ciepła) A swoją drogą interesujące jest w jakim czasie po rozruchu piec kondensacyjny uzyskuje deklarowane parametry .Istotny parametr przy małej bezwładności cieplnej wnętrz proponowanej przez p.T.B.(izolacja wewnątrz )

marek1970-36
1 - ostrzeżenie!
Posty: 58
Rejestracja: 24 wrz 2006, 11:03
Lokalizacja: Gdynia

autor: marek1970-36 » 24 wrz 2006, 12:01

Jest wiele sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania. Przytoczę ci kilka z nich.
1.Regularnie dokonywać przeglądu technicznego (co najmniej raz w roku) i konserwacji urządzenia by zapewnić jego pracę przy najwyższej sprawności.
2.Upewnij się, że obiekt jest dobrze wyizolowany termicznie (czy okna i drzwi są dobrze i szczelnie obsadzone itp.). Inwestowanie w dobrą izolację termiczną przynosi znaczące oszczędności. Na noc zamykaj rolety i żaluzje. Okna są najczęstszym powodem strat cieplnych w domach. ·
3. Wietrząc mieszkanie nie zostawiaj otwartych okien (5 - 10 minut maksymalnie) Zamknij przygrzejnikowe zawory termostatyczne w pomieszczeniach które wietrzysz.
4. Ustaw odpowiednią optymalną temperaturę w domu. Ogólnie, średnia temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić około 20°C, 16 - 17°C w sypialniach i około 18 - 20°C w kuchni (weź pod uwagę, że są tu inne źródła ciepła). W łazienkach powinno być co najmniej 22°C. Właściwy wysokiej jakości regulator (indywidualnie programowalny w zależności od dnia tygodnia, pory dnia i obecności w domu) może pomóc znacząco zaoszczędzić energię.
5.Wymień stary system ogrzewania na nowoczesny. Ostatnie pokolenie kotłów kondensacyjnych osiąga roczną sprawność na poziomie 95% a porównywalne stare układy często poniżej 70% (15 letnie lub starsze). Nowoczesne grzejniki mają mniejszą pojemność wodną oraz mniejsze przekroje przyłączeniowe. W ich przypadku można zastosować mniejsze średnice rur instalacyjnych. Cała instalacja ma wtedy mniej wody obiegowej i na jej podgrzanie potrzeba mniej energii. Gdy do tego grzejniki wyposażone są w zawory termostatyczne, a kocioł c.o. w automatykę pogodową - samosterowanie taką instalacją jest pewne, oszczędne i komfortowe dla użytkowników. Prędzej czy później więc warto zainwestować w modernizację instalacji wewnętrznej.
Zmodernizuj układ centralnego ogrzewania na układ zamknięty, ponieważ w tym układzie możliwe jest zastosowanie rur o mniejszym przekroju, a woda z instalacji nie ma kontaktu z powietrzem, co chroni ją przed odparowywaniem (nie trzeba jej uzupełniać), jak również przed zbędnym napowietrzaniem (tlen w wodzie wzmaga korozję rur). Ponadto większość nowoczesnych gazowych kotłów c.o. przystosowana jest do pracy w zamkniętym systemie c.o.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości

Gotowe projekty domów