ucieczka z propanu butanu

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

freakander
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2012, 22:10
Lokalizacja: mazowieckie
ucieczka z propanu butanu

autor: freakander » 05 paź 2012, 22:32

Witam doświadczonych kolegów i koleżanki.
Jestem użytkownikiem kotła na propan wailant 23 KW kondensacyjny. Kocioł działa zajebiście już 8 lat. Jako dodatkowy mam zamontowany kocioł żeliwny śmieciuch 16 KW (na węglu). jako kocioł awaryjny. Przydał się nie raz, jednak dla potrzeb domu (340m2) podłogówka na 140m2 reszta (pokoje, łazienki) kaloryfery - ale przewymiarowane - czyli dają radę działając na temperaturze wody na wyjściu 40-45 stopni, był za słaby.
Kocioł dodatkowy podłączony przez wymiennik ciepła i prostacką automatykę załączającą gazowy po spadku temperatury w układzie. Ostatniej zimy kocioł śmieciuch umarł - były silne wiatry - stał przy samych drzwiach zewnętrznych, był nie włączany i zamarzł... Pękł w kilku miejscach. Z racji zwiększających się kosztów propanu (ostatni sezon 12 000 pln) postanowiłem obniżyć koszty. Mam w domu otwarty kominek, myślałem o przerobieniu na taki z płaszczem wodnym. ale trzeba by pruć, ciągnąć przewody z salonu - no kosmos.
Pomyślałem, że kocioł na ekogroszek mógłby być podstawowym źródłem zasilania a dodatkowym gaz. zostawiłbym gaz do grzania CWU i wtedy gdy nas nie ma w domy, albo gdy się leń włączy... a ekogroszek tylko do grzania. Problem jest taki, że kotłownia jest niewielka, (1,6x3.5m) i znajduje się w domu. ma wyjście na zewnątrz i do domu ale wyjątkowo nieustawna wyszła. Gdy paliłem węglem w piecu śmieniuchu, ciągle były kłopoty z zapachem węgla, piec był zbyt mały (zainstalowany jako awaryjny) więc stałopalność nie istniała (3 godz.).
chciałbym prosić o sugestie na temat możliwości ogrzania takiej powierzchni ekogroszkiem, ceny opału i uwag dotyczących samego opału - dokąd się tym nie interesowałem wydawało mi się, że ekogroszek to ekogroszek - tymczasem czytam o dużych różnicach pomiędzy producentami tego paliwa. Dodam, że dom stoi na mazowszu, więc daleko od producentów. Napiszcie proszę coś na temat eksploatacji tego typu urządzenia.
freakander
freakander - poszukujący niższej ceny

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: ucieczka z propanu butanu

autor: Enerbau » 05 paź 2012, 22:38

A może jeszcze inaczej:

http://www.enerbau.pl/kalkulacja.pdf














Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: ucieczka z propanu butanu

autor: Bolas » 06 paź 2012, 7:27

Nie wiem jak masz ocieplony dom ale przy moim nie kondensacie w zeszłym roku na PB (na butle 11kg) nie samym propanie wyszedłem 2700 / 130m2 przy nieogrzewanych piwnicach co nie jest zajebistym wynikiem ale twoje koszta to jakiś kosmos. Docieplenie budynku znacznie obniży koszty jego ogrzewania. Przy takim zapotrzebowaniu najbardziej ekonomiczna byłaby PC ale droga w inwestycji.
Jeżeli przeszkadza ci smród spalanego węgla to nawet groszek nie pomoże więc może zastanów się nad kotłem na pellet na pewno przyjemniejszy i czystszy w obsłudze.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: ucieczka z propanu butanu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 paź 2012, 9:07

Panie Bolesławie... Pan ma WM z odzyskiem - żadne ocieplenie - zwłaszcza, że izolacja ma sens gdy jest kompleksowa i kompletna, a takiej już się zapewne zrobić nie da! - nie przyniesie takich efektów jak stały strumień wentylacyjny z odzyskiem ciepła!
Zresztą - nawet "częściowo" docieplając, można zrobić sobie więcej krzywdy niż pożytku - przy nieskutecznej wentylacji.

freakander
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2012, 22:10
Lokalizacja: mazowieckie
Re: ucieczka z propanu butanu

autor: freakander » 06 paź 2012, 19:41

Panowie, dzięki za informacje - może przybliżę info o domu:
to obiekt wybudowany w 2003 roku z cegły megatherm (producent plecewice) 40 cm grubości (niestety na spoinie betonowej nie klejowej) więc docieplony od zewnątrz styropianem 10 cm. naciągnięty klej - nie ma tynku. budynek jest parterowy (220m2 po obrysie) z poddaszem użytkowym. Część dzienna jest wysokości dwukondygnacyjnej z antresolą (25m) przy której znajduje się pokój najstarszego syna 40m2 kaloryfery płytowe), , łazienka 6m2 (kaloryfer drabinka), moja pracownia 11m2 kaloryfer. Dach ocieplony jest wełną mineralną 25 cm, poniżej membrana nie pamiętam nazwy taka srebrna bąbelkowa, i płyty g/k. oczywiście wełna wisi na odrutowaniu ze szczeliną powietrzną pomiędzy nią a deskowaniem, powyżej deskowanie/papa/blachodachówka. stolarka okienna plastikowa 4 komorowa średniej klasy.
podłoga na gruncie wylewka, potem papa zgrzewalna na gorącox1, potem folia, potem 20-25 cm ocieplenia styropian o zwiększonej twardośc w niektórych miejscach 20 - salon jest niżej o dwa stopnie i walnęliśmy się przy obliczeniach i, potem folia, potem podłogówka na części dziennej - korytarze, kuchnia, łązienki, salon, jadalnia, (ca 130m), sypialnie kaloryfery.
W salonie kominek z otwartym paleniskiem.

Do tej pory za pomocą gazu grzane były:
1 opisany wyżej dom
2. część domu starego typu (cały dom ok. 140m2 - grzane było ok. 70) - mieszkała tam babcia.
Dom stary zbudowany z cegły pełnej (zewnątrz) szczelina powietrzna pustak wewnątrz. piwnica klepisko, strop klaina (kleina?) cienki 12 cm poddasze nieużytkowe nieocieplone. Piec jakiś dziesięcioletni junkers na 140 m2 z modulatorem.
na taki zestaw do grzania szło przez okres zimowy ok. 7000l gazu propan.
domy nie posiadały odrębnych liczników zużycia gazu.
dodam, że chociaż dom stoi na mazowszu, to jest na górce i czynnik chłodzenia wiatrem jest spory - co druki rok w sadzie nie ma owoców bo wymarzają ;(.
Nawet zakładając, że zużycie gazu spadnie do 4000 l - to będzie to cena w zależności od dostawcy : 12500 - gaspol, 9000 - prywatny najtańszy licencjonowany dostawca.
i co radzicie robić? zaryzykować i spędzić jeszcze jedną zimę tylko na gazie czy wchodzić w jakieś paliwo stałe?
pozdrawiam
p.s. mi nie przeszkadza zapach spalanego węgla - w kotłowni, ale czuć było w domu - częste otwieranie drzwi kotłowni, dokładanie co parę godzin. bałem się jakiegoś zaczadzenia. w przypadku e-groszku tego problemu chyba nie będzie - będę w kotłowni co 2 -3 dni (po nauczeniu się jej)
freakander
freakander - poszukujący niższej ceny

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: ucieczka z propanu butanu

autor: Bolas » 08 paź 2012, 5:20

Chodził pan często bo kocioł miał za małą moc więc szybko się wychładzał. Kocioł z podajniekiem (pal licho już na jakie paliwo) będzie jedynie odwlekał kolejną obsługę a smród z kotłowni to już urok paliw stałych a w szczególności węgla. Zaczadzenie grozi w momencie gdy nie mamy dobrej wentylacji i nie obsługujemy kotła wg zasad jego obsługi. Inwestycja w nowy kocioł to ok 5-10tys zł. musisz sobie sam policzyć czy warto pchać się w to paliwo.

freakander
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2012, 22:10
Lokalizacja: mazowieckie
Re: ucieczka z propanu butanu

autor: freakander » 08 paź 2012, 7:08

Witam, chyba zaryzykuję jeszcze jedną zimę na gazie. Wtedy będę dokładnie znał energochłonność mojego domu.
Bardzo dziękuję za pomoc.
pozdrawiam
Freakander
freakander - poszukujący niższej ceny

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: ucieczka z propanu butanu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 paź 2012, 7:48

Styropian w parterowym budynku za 40 cm ściana - zatrzymuje tylko wilgoć w ścianie, nie ciepło - ciepło odprowadzane jest pod dom przez fundament.
Przy jednakowych izolacjach podłoga ściana dach - do gruntu ucieka więcej ciepła niż ścianą i dachem razem. Dlatego od lat Polska Norma podaje - minimum 30cm styropianu od gruntu.
No i brak wentylacji z odzyskiem ciepła.
Dużo większy efekt przyniesie rekuperator niż zmiana paliwa. Zwłaszcza, że Paliwa stałe mają być cenowo wykluczone z użytku. Cena GJ będzie wyrównana ! Kierunek ten zdecydowanie widać - robiąc tabele z cenami nośników od 95'.
Moja rada
- wentylacja w pierwszej kolejności
- jeżeli dom nie jest równo cały wykorzystywany - to niecentralne ogrzewanie
- jeżeli jest równo cały wykorzystywany - to pompa ciepła
- zdecydowanie oddzielić grzanie wody od ogrzewania, czyli w przypadku pompy ciepła - dwie! jedna do ogrzewania, druga zintegrowana z zasobnikiem cwu.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

Gotowe projekty domów