Izolacje fundamentów nie po kolei - zostawić czy poprawiać ?

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Raf
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2007, 23:44
Izolacje fundamentów nie po kolei - zostawić czy poprawiać ?

autor: Raf » 12 sty 2007, 0:40

Cześć,

Dzięki pogodzie zacząłem budowę w listopadzie. Dom nie podpiwniczony. Chłopaki przyjechali, Catem odgarnęli, ręcznie ławy wykopali (na 80 cm szerokie), dali podsypkę czy cośtam (beton B 7,5 bodajże); na to zbrojenie, zalali betonem B-20, zrobili izolację poziomą (chyba dobrze, bo zużyli do tego folię fundamentową i dysperbit), wymurowali bloczki M-6 (albo jakieś inne oznaczenie z Bonda) i "zaczęły się schody".

Pan Wykonawca od środka wysmarował ściany fundamentowe dysperbitem do czarnego (kilka razy), a od zewnątrz .... na żywy mur przykleił styropian FS 70 10 cm (jak teraz wyczytałem - do ocieplania ścian, ale nie fundamentowych), następnie styropian posmarował dysperbitem, to wszystko obłożył folią kubełkową kubełkami do styropianu, od spodu folię wywinął na zewnątrz i oparł na wysmarowanje dysperbitem ławie fundamentowej, folię założył na zakładkę (od 20 do 40 cm) ale nie skleił, nie przytwierdził kołkami, lecz całość (ściany otulone folią) zasypał bardzo drobnym żwirem, uprzednio jeszcze wykonując drenaż wokół całych fundamentów w postaci rury drenarskiej położonej na warstwie bardzo grubego żwiru czy raczej drobnych kamyczków, obsypanej do okoła i od góry tym samym grubym żwirem albo raczej drobnymi kamyczkami. Drenaż wykonał na głębokości nieco poniżej podstawy ścian fundamentowych, trochę poniżej łączenia ściany fundamentowej z ławą. A na koniec zasypał fundamenty od wewnątrz piaskiem (pospółką czy mułkiem) i zagęścił.

No i to tyle. Minęły 3 dni a ja się zastanawiam,gdzie ja wtedy byłem i co z tym fantem począć.

W granicy działki biegnie rów melioracyjny w którym niekiedy na wiosnę i jesienią woda podchodzi na wysokość ok. 1,5 m - 1,0 m poniżej poziomu gruntu (latem zazwyczaj rów wysycha do zera). Ława fundamentowa została wykopana w glinie tak twardej i zbitej, że część musiała być wykuwana młotem pneumatycznym, ponad gliną na głębokości prawie całej ściany fundamentowej jest czarna ziemia IV klasy.

Czy to są grunty przepuszczalne czy nieprzepuszczalne?

Co robić ? Zostawić jak jest? Może jest OK? A może zapomnieć o ścianach fundamentowych i od ewentualnej wilgoci odciąć się na poziomie podbetonów i posadzek, ale tu już na 1000% ?

I co się stanie jak wilgoć wejdzie w fundamenty?

Radźcie !

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 sty 2007, 9:48

Stelaż, wełna i folia na ścianie zapobiegnie powstawaniu kondensatu w ścianie i będzie po problemie. jak na rys http://www.xella.pl/html/pol/pl/fermace ... cznosc.php

Raf
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2007, 23:44

autor: Raf » 12 sty 2007, 18:04

Kolejne pytanie, choć na razie brak odpowiedzi, z wyjątkiem Pana od pasywnych domów.

Jeśli moje fundamenty są nie właściwie zaizolowane, i zaczną wilgotnieć, to kiedy się to objawi? Czy po 6 miesiącach (czyli gdzieś kole czerwca) po odsłonięciu fragmentu fundamentów aż do ław byłoby już coś widoczne? I jeśli tak, to co?

Pytanie mało precyzyjne. Ale moja wiedza w tych sprawach jeszcze bardziej nikła.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 sty 2007, 10:31

Błagam nie jestem od domów pasywnych, nawet ich nie lubię. Radzę robić domy prostrze i tańsze --- izolowane i działam dłuzej niż "pasywni"
Co do tego kiedy się objawi ? Zależy co rozumiesz przez "objawi" jezeli chodzi o zwiekszone rachunki za ogrzewanie, spowodowane mostkami termicznymi i zawilgoceniem przegrody termicznej, to zaraz po włączeniu ogrzewania.
Natomiast jeśli chodzi o sprawy widoczne gołym okiem (zagrzybienie) to może wcale.

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 13 sty 2007, 13:53

zakładam, że autor tematy ma projekt zaadaptowany na potrzeby swojej działki. izolacje powinny być wykonane tak jak projektant to narysował. jeżeli są wykonane inaczej istnieje niebezpieczeństwo zawilgocenia murów. jedna rzecz mnie w opisie wykonanych prac zaciekawiła: dysperbit na styropian?? aby ściana fudamentowa była w pełni chroniona przed wilgocią musi być ciągłość izolacji poziomej i pinowej; od pierwszej warstwy bloczków aż do minimum 20cm nad grunt, z tego co czytam w tym przypadku tak nie jest. owszem drenaż odciągnie wodę od fundamentów i byc może tak zaprojektował ktoś kto projekt adaptował. dlatego po raz kolejny odsyłam właśnie do projektu.
pozdrawiam

Raf
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2007, 23:44

autor: Raf » 13 sty 2007, 22:54

Projekt nie jest adaptowany, tylko indywidualny. Niestety mój wykonawca jest z tych, co wiedzą lepiej ( a może "lepiej inaczej"). Chcę tylko wiedzieć czy "pruć" i robić od nowa czy zostawić?. Z drugiej strony zastanawiam się nad czymś jeszcze? Nawet jeśli jest skopane i będzie wilgotnieć, to za ile lat się rozleci ? (zakładam oczywiście, że izolację poziomą zrobie na 1000%) Za 50, za 100, czy może za 7? Ktoś może wie albo ma jakieś przypuszczenia? Będę wdzięczny za sugestie. Zwłaszcza że im więcej czytam na tym i na innych portalach, tym więcej mam wątpliwości.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 14 sty 2007, 0:24

Moim zdaniem coœ jest nie tak. W jaki celu był smarowany styropian? Izolowana powinna być œciana a nie jest. Jak głęboko jest posadowiona œciana fundametowa? Jak mniej niż 1 m to styropian powinien być również od œrodka. Oczywiœcie pozioma izolacja na œcianie fundamentowej musi zaistnieć. Te sprawy powinieneœ skonsultować z kierownikiem budowy. Pozdrawiam.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów