iniekcja?? Czy to dobry wybór??

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

JBZ
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: JBZ » 24 lip 2011, 17:22

Ad. 1
Takie objawy są dowodem, że nie ma ciągłości pomiędzy hydroizolacją poziomą na ławach a poziomą pod posadzką w piwnicy. Także może nie być ciągłości pomiędzy poziomą ław a pionową fundamentów.
Ad. 2
To nie stały i wysoki poziom wody gruntowej jest powodem, a podciąganie kapilarne wilgoci z gruntu oraz ew. okresowe spiętrzenia wody przesiąkającej z opadów - jeśli grunt rodzimy jest trudnoprzepuszczalny (gliny z przewarstwieniami).
Ad. 3
Faktycznie, papa na osnowie tektury nie stanowi hydroizolacji - i w żadnym przypadku nie powinna być stosowana w takim zakresie. U sąsiada mogli dodatkowo dość obficie dołożyć lepiku, ale to tylko kwestia czasu, kiedy i u niego wilgoć się pojawi. Osnowa z tektury po prostu, zgnije i nie ma na to sposobu.
Ad. 4
Ma Pan trzy wyjścia:
- Odszukać w archiwum miesięcznik Kalejdoskop Budowlany NR 5/98 i mój arytkuł "Wilgoć w piwnicy - można tego uniknąć!", gdzie podałem sposób i zakres prac naprawczych od wewnątrz w takim przypadku, jak Pana oraz NR 9/98 "Gdy woda przenika przez ściany piwnic", gdzie podałem technologię prac od zewnątrz.
- Uzyskać ode mnie opracowanie zakresu prac i technologii robót dla Pana przypadku (po zapoznaniu się z dokumentacją budowy oraz fotografiami zawilgoceń.
- Poczekać 2-3 miesiące, gdy opracuję wykłady przez internet w moim serwisie BDB dotyczące samodzielnych prac naprawczych w różnych przypadkach zawilgoceń i przecieków. Zakres tematów już opracowanych: http://bdb.com.pl/wyklady_internetowe.html
Ad. 5
Nie ma potrzeby zapoznawania się z przypadkiem na miejscu. Mam już za sobą setki pomyślnie rozwiązanych podobnych przypadków - bez wizji lokalnej na miejscu. Przez internet można przesłać scan projektu, opisy i fotografie. Zwykle to wystarcza, ale jeśli zachodzi potrzeba, siadam w auto i jadę na miejsce.

Jerzy Zembrowski
BDB

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: MTW » 24 lip 2011, 21:43

Art-eko pisze:JBZ, chciałbym poznać Twoja opinie/stanowisko w poniższej sprawie :

1/Corocznie jesienią i wiosna w piwnicy mam mokre ściany, wilgoć wychodzi po tynku od posadzki... na ścianach budynku , ale równiez w niektórych ściankach działowych , ale duzo mniej. Nawet teraz po tych deszczach też widze ,że podciąga.

2/Teren w okół domu nie jest za specjalny , ale nie ma wiekszej tragedii , wykopałem dołek obok domu ( 50 cm od sciany ) na głebokośc 1,20m - absolutnie wody nie ma ( piwnica zagłebiona na jakies 1,10m

3/Podejrzewałem ,że może izolacja pozioma jest za słaba - 2xpapa na lepiku, papa na osnowie tektury , tak kiedys robili majstrowie :(, ale sąsiad ma tez robioną ilozacje poziomą w budynku taka papa i jest ok. Domek sasiada jest tez zagłęiony 1,1-1,2 m

4/Pytanie podstawowe ; jak uszczelnić połączenie izolacji poziomej ławy z izolacją pozioma posadzki, czy musze odkuwac kawałek posadzki ? a może wydrapac tynk ze ściany (szczeliny ), który dotyka chudego betonu i podciaga kapilarnie wilgoś, a nastepnie wlac w ta szczeline jakiegoś uszczelniacza co ? a później pomalowac srodkiem penetrującym kawałek ściany pionowej po której podciągała wilgoc ?

5/Cz ktoś może jest z Lublina chętnie sie spotkam i przedstawie szczegółowo problem,
Będe wdzieczny za pomoc

Artur [img]undefined[/img]


Ad. 1 - j.w.
Ad. 2 - j.w.
Ad. 3 - j.w.
Ad. 4 - możesz mieć o tyle pecha że układ powierzchniowych warstw wodonośnych układa się w literkę W gdzie środkowy szczyt obniżony w stosunku do zewnętrznych to środek twojego budynku
i ani poprawienie izolacji zewnętrznej pionowej ani też odtworzenie izolacji poziomej ścian nie będzie zabiegiem wystarczającym - bo woda włazi od spodu pomimo tego iż na zewnątrz dokopać się do niej nie dajesz rady .
Ad. 5 - daleko mi do JBZ bo ja budynek muszę obejrzeć potem co nieco go "popsuć" a i wtedy jeszcze miewam zagadki co artysta miał na myśli wykonując takie a nie inne coś :)

Ad. 6 - na początek opisz jak masz odprowadzoną wodę opadową od budynku względnie jakieś zdjęcia z zewnątrz i wewnątrz
pozdrawiam

Art-eko
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:58
Lokalizacja: Lublin
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: Art-eko » 24 lip 2011, 21:59

A nie może mi Pan po prostu przesłać tych artykułów np. skanem :) będę bardzo wdzięczny

1/Czyli można wysnuć z Pana opisu teorię, że tak naprawdę wszystkie domy, które maja już jakieś 15 lat , to tak naprawde maja juz wilgoc w piwnicy !? bo przecięz wcześniej nie było innych środków izolujacych , wszyscy uzywali papy i lepiku :(

2/Hyy !? ale dlaczego woda nie przechodzi w moim przypadku przez posadzkę ? posadzka jest sucha ? a tez ma izolację poziomą 2x papa na lepiku ? ( ale fakt pod papa w posadzce sa krople wody , i wilgotna, mokra papa )

3/Byc może wilgoc w posadzce tez jest i podciąga przez papę, ale tego nie widać :( a na scianie widac po tynku

4/Mysli Pan ,że najlepiej zacząć od poczatku czyli od odkopania domu i sprawdzenia , ewentualnie poprawienia izolacji pionowej ? a dopiero później jak nie będzie poprawy zacząć od uszczelniania w środku ?kurcze , ale nie wszedzie da sie odkopać, skalniaki, tarazy, wiatrołap .

5/Wiem ,że muszę usunąć przyczynę , a nie skutki ... jak np. zabezpieczę wilgotne ściany jakims preparatem np. penetron czy ahydrosilem albo nawet wykonam iniekcje to tak naprawdę skupie sie na skutkach, a nie na przyczynie problemu.
Z drugiej jednak strony iniekcja to sposób na odtworzenie, poprawienie izolacji poziomej czyli w moim przypadku jak mam pape na lepiku na ławie fundamentowej jest pewnie koniecznością :( jezeli teraz nie podciaga mi przez ta pape to pewnie kiedys napewno to nastapi ...

Artur

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: MTW » 24 lip 2011, 22:58

Ad.4 - osobiście wolałbym to wykonać od wewnątrz
Ad 5 - nie ma cudownych środków spitolić można wszystko - w dużym uogólnieniu :
jesteś inwestorem i zdecydowanie zabraknie Ci dystansu , zrobisz połowę i osiągniesz pół efekt czy na pewno o to Ci chodzi ???

Obrazek

Obrazek

Ad. 0 za artykuły JBZ się płaci
podał gdzie znaleźć czyli biblioteka Ci zostaje
temat trudny i kosztowny zarówno w poradach jak i wykonaniu

Art-eko
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:58
Lokalizacja: Lublin
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: Art-eko » 26 lip 2011, 15:59

Panowie prace uszczelniające piwnice chcę przeprowadzić następujaco :

1. Skoro po odkuciu kawałka posadzki widać krople wody na izolacji poziomej połozonej na chudym betonie ( 2x papa na lepiku , osnowa z tektury , wiem ze powinna być lepsza , ale kiedyś była tylko taka), ale posadzka nie jest mokra/wilgotna , ma oznaki suchej , czyli mozna wnioskować ,że woda sie dostaje pod posadzkę, a następnie kieruje się do ścian. Ponieważ połączenie izolacji poziomej ław i izolacji posadzki nie jest dokładnie połączone więc woda/wilgoć jest podciągana przez tynk do góry. W efekcie czego ściana jest wilgotna.

2. Zamierzam odkuć dookoła ściany pas posadzki o szerokości ok. 20 cm, dokładnie oczyścić chudy beton z resztek izolacji, następnie pomalować chudy beton (w miejscu odkutym szer. 20 cm) np. 2x ISOLITEM lub PENETRONEM, następnie położę ponownie gruba papę termozgrzewalna lub folię na pomalowanej powierzchni , a koniec/krawędź ( izolacji )wpuszczę ok. 5-6 cm w nacięty szlifierką kanał w ławie fundamentowej poniżej istniejącej izolacji poziomej na ławie. Ścianę nad kanałem też pomaluje 2x ISOLITEM lub PENETRONEM . Następnie znowu położę papę lub folię ( druga warstwa), ale wywinę ją na ścianę.

3. Następnie odkuty kanał zaleje betonem z dodatkiem ISOLITU, a ścianę ( wys. ok. 15-25 cm ) powtórnie pomaluję ISOLITEM lub PENETRONEM i uzupełnie tynkiem.

4. Jak będzie poprawa to super , jeżeli nie to bedzie oznaczało, że ściana kapilarnie podciąga wodę z ławy fundamentowej, na której 2xpapa na lepiku niestety juz nie wystarcza ;( i trzeba zaaplikować iniekcje np. ISOLITEM.
Nie chciałbym teraz robić tej iniekcji ponieważ są to duże koszty, zawsze będe mógł ja wykonać w późniejszym terminie. Również nie mam 100 % pewnosci i przekonania ,że wilgoc podciagana jest przez izolacje pozioma ławy fundamentowej. Pomimo, że ta izolacja jest wykonana w sposób dość tradycyjny (2xpapa na lepiku, papa na osnowie tektury) to jednak w głębi serca mam odrobine nadziei , że jednak nie ciagnie przez ta izolacje wilgoci .
A może kolejne lata będą suche :))

5. Pewnie jak moje działania/prace naprawcze nie zdadzą egzaminu to w przyszłym roku, a może za jakies 2 lata trzeba bedzie zerwac posadzkę w piwnicy do chudego betonu, pomalować chudziaka np. ISOLITEM , rzucić dobrą gruba folię ( albo gruba pape termozgrzewalną ) i zrobic powtórną wylewke betonem z dodatkiem ISOLITU. Oczywiscie przy okazji wykonać dookoła wewnatrz budynku w piwnicy iniekcję i to napewno pomoże. Niestety dzisiaj nie moge podjac tego wyzwania ze wzgledu na okrojony budżet domowy :(

Panowie eksperci budowlani, bardzo proszę o porade czy moje rozwiazanie jest prawidłowe ?

pozdrawiam Artur

Art-eko
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:58
Lokalizacja: Lublin
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: Art-eko » 26 lip 2011, 16:09

Obrazek Obrazek

Tak wygląda to na zdjęciach . Oczywiście skułem tynk wilgotny.
Artur

Art-eko
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:58
Lokalizacja: Lublin
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: Art-eko » 26 lip 2011, 16:22

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Panowie, proszę o fachową poradę ( nie o ofertę usługi na ponad 30 000 zł )

z góry dziękuje ,
Artur

INIEKCJA KRYSTALICZNA
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: INIEKCJA KRYSTALICZNA » 22 sie 2011, 8:40

odtwarzanie izolacji przeciwwilgociowej INIEKCJA KRYSTALICZNA

na

www.greenteam-burza.pl

w Twoim przypadku musisz zastosować izolację przeciw wodną bo wybija ona na łączeniu fundamentu z posadzką i następnie dostaję się pod posadzkę,

Art-eko
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:58
Lokalizacja: Lublin
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: Art-eko » 22 sie 2011, 19:53

Czyli co Pan dokładnie proponuje ? A jak Pan wytłumaczy fakt, że ściany zewneytrzne bardziej podciagaja niz ścianki działowe ?

Art-eko
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:58
Lokalizacja: Lublin
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór ... JEST DIAGNOZA !

autor: Art-eko » 02 maja 2012, 16:30

Witam ponownie,
po wielu miesiacach analizy postanowiłem jednak odkopac częśc piwnicy.
:( niestety okazało sie , że izolacja pionowa to tylko lekka izolacja przeciwwilgociowa... jakaś cienka warstwa czarnego mazidła. Dodatkowo wystapiło oddzielenie/pęknięcie tynku na ścianie zewnęytrznej w miejscu zatynkowania wystającej izolacji poziomej . Dokładnie widac to na załaczonych zdjeciach .
Sprawa jest teraz jasna. Po duzych opadach deszczu lub wiosną czy tez jesienią woda wdzierała sie między papa ( izolacja poziomą).

PANOWIE jakie widzicie rozwiazanie ? zastanawiam się nad uszczelnieniem tej szczeliny, później grunt a nastepnie 2Xpapa termozgrzewalna na koniec folia kubełkowa ( tylko która strona do papy ?)

Z góry dziękuje za pomoc ,

[img]http://static.e-budownictwo.tv/gallery/3390/0_61614dcf227e835467bc6affde
Obrazek

Obrazek

Obrazek
e75efcf040496f.jpg[/img]

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: MTW » 03 maja 2012, 7:00

na pokazanym kawałku sprawa nie wydaje się być tragiczna.
co prawda jest to 1/3 problemu ale zawsze lepiej zrobić 1/3 niż nic.
tynk z mazidłem odkuć na całości
umyć ciśnieniowo
nowy tynk i mazidło nakładane pacą z zakresu izolacji ciężkich
od tej strony masz bardzo bogaty wybór
od mapei po remmersa
folia kubełkowa kubełkami do budynku oczywiście

Art-eko
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:58
Lokalizacja: Lublin
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: Art-eko » 03 maja 2012, 10:17

Rozumiem,
a co powiesz MTW na położenie 2 x papy termozgrzewalnej zamiast jakiegos mazidła [/b][/b]? Jakoś nie mam przekonania do mazidła :( jestem trochę tradycjonalistą , oczywiście również ma wpływ ta cała sytuacja . Kiedys 11 lat temu tez posmarowałem mazidłem ze 3 razy i guzik :( a pamietaj jak majster twierdzil ,ze będzie dobrze :( Szkoda , że jest juz w dośc zaawansowanym wieku bo najwyraźniej należałoby mu poprostu nawrzucać kilka słów ( ...).

Odkopałem następny kawałek sciany , z drugiej strony. Sprawa wygląda dużo lepiej, nie widać żadnych oddzieleń w obszarze zatynkowanej izolacji poziomej . Tynk jest mocny i bez uszkodzeń. Martwi mnie fakt, że jak odkopałem ten kolejny odcinek to zauważyłem ,że sciana jest bardziej wilgotna i wilgoc podeszła wyżej jakieś 0,6m. Co prawda wczoraj przed rozpoczęciem prac popadał troche deszcz i podejrzewam że woda gruntowa tak szybko zamoczyła ścianę :(

Piwnica jest wkopana jakieś 1,20 m , 0,7 m ściana była sucha a na długosci 0,6 m - wyraźnie mokra. Folia kubełkowa niewiele chroniła sciane piwnicy, pod folia przy scianie była makra ziemia . Pewnie robactwo ... może nacisk, ciśnienie i stąd tam ta ziemia.
Jak długo trzeba suszyc ta ścianę ? wiem ,że zależy to od temperatury zew. ogólnie warunków pogodowych ... z miesiąc wystarczy ?


pozdrawiam AD

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: MTW » 05 maja 2012, 20:56

przepraszam chwilę nieobecny byłem
co do tradycjonalizmu dobry jest do potraw świątecznych .
nie twierdzę że z papy nie zrobisz szczelnej izolacji tylko po co sobie życie utrudniać ?
folia kubełkowa nigdy nie była izolacją i nią nie będzie przynajmniej do pojawienia się w temacie TB.
folia z kubełkami od ściany ma nie pozwolić na przyssanie foli do ściany i pozwolić wodzie na zejście w dół wraz ze zmianą poziomu wód gruntowych podobnie wodę wpuszcza i w górę stąd potrzeba wykonania izolacji bezpośrednio na ścianie .
głównym zadaniem kubełków jest nie pozwolić aby pracujący grunt uszkodził warstwę izolacji.
tyle teorii teraz praktyka

z punktu widzenia wykonawcy
zlecasz izolację jednej ściany papą - to poszukaj innego wykonawcy bo mnie nie stać na poprawki
w/g moich doświadczeń są lepsze choć droższe materiały którymi się można podeprzeć w takiej inwestycji .
po 2 nie myśl o przesunięciu miejsca przeciekania tylko o kompleksowym zabezpieczeniu budynku
jak mawia mój kolega " woda ślepa nie jest drogę zawsze znajdzie " no chyba że drogi nie ma wtedy idzie do sąsiada - to już moje dokończenie .
co do materiałów
każdy producent w instrukcji na worku określa jaka jest maksymalna wilgotność przegrody na jaką można go stosować.
czyli przy zabezpieczeniach czytasz i sprawdzasz nie ma czaso - okresu jest za to wymogo - skutek
czyli nie spełnisz wymagań skutek będzie opłakany.
jako inwestor dobierasz bądź technologię bądź firmę która to wykona , przy firmach typowo osuszających zapomnij o dobieraniu technologii - firmom budowlanym da się narzucić wszystko jednak pozostaje pytanie czy jest to dobra i faktycznie najtańsza opcja ???
jeżeli masz zamiar wykonywać to sam to poszukaj takich materiałów które wybaczają błędy - przy stale zalanych piwnicach takich materiałów nie spotkałem i zawsze idzie mi się borykać z błędami wcześniej - w większości przez inwestorów podjętych decyzji .
11 lat temu smarowałeś zapewne mazidłem pod tytułem Izobud BR TIXO dobry środek , ale jako izolacja przeciwwilgociowa do dziś jest na rynku znaczy swoje zadanie spełnia.
i te 11 lat wstecz jak poszukasz na forum wypowiedzi geologa była pora suszy - znaczy zabezpieczenie było wystarczające czyli majstrowi nie wrzucaj :)
bo warunki zaiste zmieniły się bardzo i wymagają zupełnie odmiennego podejścia do sprawy
pozdrawiam

Art-eko
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2006, 15:58
Lokalizacja: Lublin
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: Art-eko » 30 maja 2012, 22:26

Witam ponownie MTW,

1/tynk jest dość solidny , dobrze się trzyma, raczej nie widze powodów aby go skuwać ?!
2/jak uszczelnić ta szczelinę tak aby nie powstało w tym miejscu pękniecie i aby nie było podciagania kapilarnego,
3/czy po nałożeniu izolacji np. superfleks 10 ( z siatką wzmacniająca ) nie powstanie pęknięcie w tym miejscu
4/hyy czy folia kubełkowa , kubełkami do izolacji nie uszkodzi powłoki izolacyjnej ? może zastosowac styropian np. 2 cm zamiast tej foli kubełkowej ( nie chce dawac grubszego poniewaz we wnatrz sciany jest włozony styropian o gr. 8cm)

Długo rozmyslałem i analizowałem temat, faktycznie argumenty jednak przemawiaja za masa bitumiczną. ( pod warumnkiem ,że jakos uszczelnie to szczeline i bede miał pewnośc ,że w tym miejscu nie nastapi pekniecie połozonej izolacji pionowej ...)



Pozdrawiam
Artur

IWB
Re: iniekcja?? Czy to dobry wybór??

autor: IWB » 02 cze 2012, 7:02

temat jak widać ciągnie się już dłuższy czas, widzisz my nie mamy problemów z pęknięciami ścian, są inne środki niż superflexy i wiele tańsze i mocniejsze izolacje wodochronne. Technika nie stoi w miejscu lecz z uwagi na bardzo drogie systemy izolacji bitumicznych powstają nowe i bardziej odporne niż poprzednie.

Obrazek

koszt takiej izolacji to 65-80 zł/m2 w zależności od tego jakie jest podłoże i jakie jest obciążenie wodą w danym miejscu czy budynku. Różnica jest taka iż te izolacje wnikają w podłoże i tak jak w przypadku iniekcji blokują kapilary, tak więc za jednym podejściem uszczelniasz mur w środku i na zewnątrz.
Podobno jeszcze żaden budynek w tym systemie zabezpieczony nie puścił wody. To przemysłowa izolacja o której mało się mówi, cena robi swoje a także parametry czynią ją konkurencją dla bitumów na ścianach. Im bardziej mokre podłoże tym lepiej, głębiej wnika i reaguje z wilgocią.


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów