Izolować od środka czy z zewnątrz?

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Mimi
Izolować od środka czy z zewnątrz?

autor: Mimi » 15 gru 2004, 12:13

Jaką metodę docieplenia ścian mam wybrać. Ocieplenie od środka chyba byłoby tańsze...

pir

autor: pir » 29 gru 2004, 10:53

Można od wewnątrz zastosowac płyty z poliuretanu, np grubości 30mm odpowiada, ok55mm wełny czy styropianu, także przy ocieplaniu od wewnątrz oszczędzi Pan miejsca, płyty te posiadają okładzinę z fizeliny technicznej i nie ma potrzeby stosowania siatki jak przy styropianie, są też robione w długościach na zamówienie co zmniejsza ilość potrzebnych elemntów oraz krawędzi połączeń.

pir

autor: pir » 29 gru 2004, 10:54

produkuje je firma BALEX METAL

wildorchid
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 26 sie 2004, 14:41

autor: wildorchid » 04 sty 2005, 11:32

http://www.e-izolacje.pl/179_2132.htm tutaj są wiadomości na temat docieplania ścian od wewnątrz

BDB

autor: BDB » 24 sty 2005, 16:45

Docieplanie zawsze od zewnątrz. Wewnątrz mozliwe (w ostateczności), ale tylko po konsultacjach u specjalisty.
Biuro Doradztwa Budowlanego

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 07 mar 2005, 10:33

Nie istnieje w fizyce pojęcie zimna, dlatego też nie ma czegoś takiego jak skuteczna izolacja od zewnątrz, prosto pisząc nie zimno wchodzi a ciepło wychodzi. Sciana stojąca na fundamencie będzie stale ciepło odprowadzać do ziemi. W scianie pozostanie wilgoć, bo nader często zapomina się ją zabezpieczyć od środka folią hydroizolacyjną (patrz. np dach) kolejnym powodem dlaczego izolacja jest skuteczniejsza od ocieplenia to pseudoakumulacja, od dłuższego czasu montuje się głównie sterowalne systemy ogrzewania, a masa jest zaprzeczeniem sterowalności.

Bio

autor: Bio » 14 sie 2005, 13:58

Ściana fundamentowa jest też izolowana. Licząc grubość ściany fundamentowej w pionie-do ławy która nie jest zaizolowana, to wychodzi nam mur grubości metra, a nawet ponad dwóch jeżeli budynek jest podpiwniczony. Ława stoi w strefie temperatur dodatnich. Argument więc, że ściana wciąż oddaje ciepło do fundamentów jest chybiony.
Sterowalność. Jak wszystko jest w porządku, to oki. Jednak i tutaj jest haczyk. Każde otwarcie okna, drzwi np. balkonowych powoduje natychmiastowe ochłodzenie pomieszczenia. Gdzie więc komfort cieplny?
Albo latem. Co mi odbierze ciepło w upalny dzień, jak przez nieuwagę zostawię otwarte drzwi balkonowe? Droga klimatyzacja?

Bio

autor: Bio » 14 sie 2005, 14:03

I jeszcze coś.
O jakiej sterowalności tutaj Pan mówi?
Czy w domku zmieniamy temperaturę co godzina? Od np.+15 do +30 i odwrotnie??
Ustabilizowana, stała temperatura jest podstawą komfortu cieplnego. Gdzie ten komfort będzie jak uszkodzeniu ulegnie np. zasilanie elektryczne i wpuścimy gościa do domu w mroźny dzień?

to_ja

autor: to_ja » 15 sie 2005, 14:42

Sterowalność przeniesiona z klimy samochodowej?
Bez przesadyzmu.
Posteruj se Panie Brzęczkowski kotłem na paliwa stałe, a takich jest większość.

Gość

autor: Gość » 17 sie 2005, 16:30

Witam.
Dawno nie zabierałem głosu na forum, bo czasu mam mało a i redakcja wycina namiary na mnie - zupełnie bez sensu odcinając szukających pomocy od fachowej pomocy! Czy w ten sposób zazdrości mi zarabiania pieniędzy? Głupie jeśli prawdziwe. Zarabiać będę tak dłudo, jak długo ludzie będą robić błędy. Szkoda tylko, że odcięcie od fachowej porady naraża tych ludzi na niepotrzebne wydatki, bowiem usuwanie błędów kosztuje zwykle kilka do klikunastu razy drożej niż im zapobieganie. Z tego względu jest to w pewnym sensie dizałanie na szkodę czytelników forum. Przecież niewiele jest tu wymiany poglądów. Zwykle są wołania o pomoc.

Teraz do rzeczy. Pan Brzęczkowski nagminnie daje dowody swojego laicyzmu w budownictwie, mimo to nadal wypisuje zasłyszane tu i ówdzie strzępy informacji technicznych. Dlatego polemizować nie będę.

Przypomnę innemu czytelnikowi jedynie, że każdy obiekt da się sterować pod względem zapotrzebowania na ciepło i wentylację - niezależnie od tego czy jest to tzw. lekki (dom szkieletowy) czy masywny (w technologii tradycyjnej). Koszt regulatorów jest ten sam. Koszt urządzeń dostarczających ciepło, także. Różnica leży jedynie w technicznych ustawieniach regulatorów i programatorów. Różnica będzie także w kosztach eksploatacyjnych: obiekty posiadające większą zdolność do akumulacji ciepła (czyli murowane) zawsze będą tańsze w eksploatacji od tych mających małą lub znikomą (czyli szkieletowych). Ocieplanie od wewnątrz zamienia charakterystykę domu murowanego tak, że zachowuje się jak szkieletowy.

Ocieplamy od strony zewnętrznej wszelkie przegrody budowlane z dwóch powodów:
1. żeby uniknąć lub zminimalizować wykraplania się pary wodnej w przegrodzie,
2. żeby uzyskać jak największą średnią temperaturę przegrody (ze względu na komfort cieplny oraz możliwość kumulacji ciepła właśnie).
Od strony wewnętrznej jest możliwe ocieplanie, ale tylko w przypadkach uzasadnionych technicznie i ekonomicznie - zawsze pod kontrolą specjalisty fizyki budowli. Każda przegroda ocieplana od wewnątrz musi mieć precyzyjnie dobrane parametry poszczególnych warstw ocieplających i jej wyprawy, a także paroizolacji i wentylacji pomieszczeń. W tym przypadku nie ma żadnych uogólnień, ani żadnych wskazówek. Każdy przypadek musi być przeanalizowany indywidualnie przez specjalistę.

Co do odprowadzania ciepła przez ściany fundamentowe do gruntu:
Nie ma wyjścia: każdy element domu przewodzi ciepło - cegła, beton, szkło, tynk - również keramzyt, styropian czy wełna. W przypadku znacznych różnic w przewodzeniu ciepła na styku różnych elementów budowlanych domu powstają mostki termiczne. Z tego względu po analizie cieplno-wilgotnościowej domu zaleca się także ocieplanie fundamentów w części podziemnej, bowiem mimo, iż pod ziemią temperatura jest wyższa niż nad terenem w zimie, to jednak jest zawsze niższa niż w budynku. Fundamenty ocieplamy także od strony zewnętrznej, bowiem wilgoć zawarta w ścianach nie powinna zamarzać, a tak będzie gdy ocieplimy od wewnątrz.

Ciepło rzeczywiście jest przewodzone przez fundamenty do gruntu, ale ilość tego ciepła jest odwrotnie proporcjonalna do drogi jego przepływu, tzn. w przypadku ściany długości np. 2 m pod ziemią (zailozowanej od zewnątrz styrodurem czy styropianem grub. 5 cm) ilość przewodzonego ciepła będzie taka sama jak przez ścianę pod ziemią o grubości 2 m! - czyli pomijalna. Pan Brzęczkowski walczy w wielu dyskusjach o te właśnie pomijalne ilości ciepła traconego przez przewodzenie. Ponadto ilość ciepła przewodzonego jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur: za fundamentem i przed fundamentem, a ta różnica wynosi ok. 1 st. C dla budynków bez piwnic i ok. 10 st. C z piwnicami. Zatem ściana piwniczna straci ciepła tyle co mur nad gruntem nie grubości 2 m lecz grubości 8 m (przy różnicy 40 st. C pomiędzy wnętrzem a otoczeniem!). Ta ilość ciepła nie ma się ni jak do ilości ciepła traconego np. przez jedną tylko połówkę okna! Gdyby Pan Brzęczkowski "liznął" trochę fizyki budowli a nie fizyki, to pojąłby swój bezmierny dyletantyzm w dziedzinie budownictwa i dalej sprzedawałby to co sprzedaje, ale bez słowa doradztwa!

Pozdrawiam wszystkich uczestników forum.
Gdyby ktoś chciał dalszych wyjaśnień w tym i każdym innym temacie, zapraszam do konsultacji. Adres do mnie można znaleźć w bazie firm - także w tym serwisie.
Jerzy Zembrowski - BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 65 gości

Gotowe projekty domów