Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchni

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jozin
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 13 maja 2011, 20:36
Lokalizacja: śląsk /żywiec
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: jozin » 19 kwie 2012, 6:20

Dziękuje Panu Bajbaka za odpowiedz, śmiem zapytać przepis mówi-- ze jak mam kuchenkę gazową w kuchni do gotowania ( to nie wolno stosować okapu mechanicznego elektrycznego ?? ) tak to zrozumiałem ,,bo jak pisałem wcześniej ,bylem w paru domach popatrzeć i akurat jest chyba odwrotnie jak ten przepis mówi (znaczy domy mające po parę lat ( nowe budynki ) ,mające zwykłe tradycyjne kominy wentylacji naturalnej , i Ludziska mają pozakładane --elektryczne okapy nad kuchniami gazowymi.
proszę tez wszystkich Panów którzy, chętnie udzielają rad na me pytania-jest to forum jesteście -Znawcami --my pytający jesteśmy Laikami -proszę nie skakajmy sobie do gardeł -z całą pewnością każdy z Panów ma ogromną wiedzę w temacie, (choć każdy ma swą koncepcje danego rodzaju wentylacji ) zapytam można uzyskać poradę A, --z czego zrobić komin wentylacyjny na dachu ,czytałem ze musi być ocieplony i nie wiem jakby to mogło wyglądać??
B, -- czy jest to prawdą ze rura wentylacyjna gładka--plastik ,np; avensis, pcv, nierdzewna ,ocynk czy od kanalizacji (ocieplona ) będzie się pocić skraplać , a rura spiro metal,plastik ( ocieplona ) nie ?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 kwie 2012, 7:47

Od 1990 roku notuje się lawinowy wzrost zachorowań na alergie. Od tego roku koszty ogrzewania zaczęły mieć coraz większy udział w budżecie rodziny. Zaczęto też wymieniać, lub uszczelniać okna. Likwidować kratki... Szczelne okna ograniczyły wentylację. Wzrost ilości CO2 czy wilgoć w powietrzu, a co z tym pośrednio więże i stężenie zarodników pleśni - jest groźny dla zdrowia lecz nie "śmierdzi" . Po uszczelnieniu domów i mieszkań "organoleptyczny" problem był z zapachami - zaczęto więc błednie traktować wentylację jako usuwanie zapachów z kuchni i ubikacji!!! A nie dostarczenie nam świeżego powietrza. Zaczęto montować wentylatory wyciągowe w pionowych kanałach wywiewnych, nie troszcząc się o wentylację pokoi ( czyli tam gdzie najwięcej przebywamy) Od roku 1990 wywiewne kanały pionowe zakłada się wyłącznie w pomieszczeniach mokrych ( kuchnia łazienka) wcześniej były w każdym pomieszczeniu!!! Takie działanie w połączeniu z wentylatorem w okapie czy łazience - musiało prowadzić do skażenia powietrza w domu. W kanałach pionowych wywiewnych rozwijają się grzyby strzępkowe ( pleśnie) - "strzelają" one zarodnikami - nie ma problemu gdy taki kanał jest zawsze wywiewny! Ale co się dzieje gdy przy szczelniejszych niż przed rokiem 1990-tym oknach włączymy okap w kuchni? - cofa się powietrze w z kanału w łazience - wprowadzając do domu w/w zarodniki. Co się dzieje gdy włączymy wentylator w łazience - cofa się "syf" z okapu.
O skali zjawiska może świadczyć badanie w dwuletnim mieszkaniu ( dane z konferencji PROBLEMY JAKOŚCIE POWIETRZA WEWNĘTRZNEGO W POLSCE - organizowanej cyklicznie prze IOiW Politechniki Warszawskiej ) PN za groźne stężenie zarodników pleśni uważa 100jtk/m2
- po wejściu do mieszkania - 10-20 jtk/m3
-po włączeniu okapu w kuchni - 600 jtk.m3
-po włączeniu wentylatora w łazience 1500 jtk/m3
Dlatego przepisy zabraniają stosowania elementów mechanicznej wentylacji wywiewnej gdy mamy wentylację naturalna ( w niektórych "naukowych " kręgach - zwaną grawitacyjną).

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: bajbaga » 19 kwie 2012, 7:55

To nie kuchnia gazowa jest sprawczynią zakazu, tylko różne rodzaje wentylacji w jednym pomieszczeniu.

Powiem więcej, jeśli w miejscu instalacji kuchenki gazowej (kuchni), nie ma okna, to wymagana jest wentylacja mechaniczna wyciągowa, o wydajności 70m3/h.

Przy dwóch kanałach wentylacyjnych, jeden do okapu, a drugi grawitacyjny, z tego grawitacyjnego może nastąpić cofka (z innych grawitacyjnych np. z łazienki, też), dlatego te klapy zwrotne.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: bajbaga » 19 kwie 2012, 8:44

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Od roku 1990 wywiewne kanały pionowe zakłada się wyłącznie w pomieszczeniach mokrych ( kuchnia łazienka) wcześniej były w każdym pomieszczeniu!!!


I po co prawić takie duby smalone?

Takie wymagania istniały od zawsze (i nie tylko u nas), a nie od 1990r.
Początkowo było to regulowane rozporządzeniami. Również w pierwszych przepisach higieniczno sanitarnych z 1959 (Dz. U. Nr 53 poz. 316.) są dokładnie takie same wymagania, a od roku 1964 wprowadzono obowiązkową normę PN-64/B-03430, którą zastąpiła PN-74/B-03430, a potem, obecnie obowiązująca PN-83 B-03430 z poprawką Az3/;2000 jest w tym zakresie kontynuacją poprzednich.

I zwracam uwagę, że od zawsze, w tych przepisach (normach) jest napisane co najmniej

b) usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższej kondygnacji w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego.


I jakoś nie pamiętam, aby w budownictwie przedwojennym, powojennym do 1990r, ba nawet w tym poniemieckim, były instalowane kanały wywiewne w każdym pomieszczeniu.
Ale faktem jest, że w blokach poniemieckich, w kuchniach i spiżarkach, oprócz kanałów wywiewnych, były nawiewy (kratki nawiewne w ścianach). Również w tych budynkach w pozostałych pokojach były nawiewy, no ale tam były piece (kaflowe).


Tomasz_Brzeczkowski pisze:wentylację naturalna ( w niektórych "naukowych " kręgach - zwaną grawitacyjną).



Cóż, dziwnym trafem, ci nie naukowcy, oraz inni światli w tym zakresie jeżdżą samochodem i posługują się określeniem samochód, a nie samojazd, a przecież malutkie dziecko wie, że to nie samochodzi, tylko samojeździ

samouk
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: samouk » 19 kwie 2012, 10:34

bajbaga pisze: 4. Jeśli w lokalu są inne kominy wentylacyjne (np. w łazience), to powinny być zabezpieczone klapami zwrotnymi.
5. Jeśli mamy w kuchni dwa kanały wentylacyjne, czyli jeden normalny pod wentylację grawitacyjną, a drugi pod okap, to ten grawitacyjny też powinien mieć klapę zwrotną.

Szanowny adwersarzu! Na jakiej podstawie głosisz uparcie te herezje :?: Ciąg w kanale wentylacji naturalnej w większości przypadków nie będzie w stanie samodzielnie otworzyć tej "klapy zwrotnej" (chyba, że będzie miała jakiś napęd otwierający automatycznie po wyłączeniu wyciągu okapu nadkuchennego). W innym przypadku te klapy uniemożliwią prawidłowe działanie wentylacji naturalnej :!:
Ja przynajmniej takich typowych, ogólnodostępnych rozwiązań tego typu jeszcze nie widziałem.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2012, 11:10 przez samouk, łącznie zmieniany 4 razy.

samouk
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: samouk » 19 kwie 2012, 10:44

jozin pisze: czy jest to prawdą ze rura wentylacyjna gładka--plastik ,np; avensis, pcv, nierdzewna ,ocynk czy od kanalizacji (ocieplona ) będzie się pocić skraplać , a rura spiro metal,plastik ( ocieplona ) nie ?

KAŻDA rura wykonana z nienasiąkliwego materiału odprowadzająca wilgotne powietrze (np. z łazienki lub z okapu) będzie się "pocić" (zarówno wewnątrz jak i zewnątrz) w zetknięciu z zimnym otoczeniem. Jeśli ją z zewnątrz ocieplimy, to wykraplanie na tym ociepleniu już nie zaistnieje (choć wewnątrz, nieco w mniejszym stopniu nadal będzie możliwe). Na takie "mokre" instalacje najlepiej nadają się rury gładkie i szczelne. Rury "spiro" - NIE :!: W tych "karbach" mogą gromadzić się grzyby i drobnoustroje, a poza tym te aluminiowe rury spiro z czasem stają się nieszczelne.

jozin
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 13 maja 2011, 20:36
Lokalizacja: śląsk /żywiec
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: jozin » 19 kwie 2012, 11:09

dziękuje sz Panom za odpowiedzi ,tez takiego zaworu zwrotnego co by go wentylacja grawitacyjna otwarła nie spotkałem, czy Panowie mogą doradzić z czego i jak wykonać komin wentylacyjny ale na dachu ,nie spotkałem nigdzie rury która by była np ,z --nierdzewki --pcv -- ocieplona zewnątrz i pokryta czymś ,np;inną rurą --( rura w rurze miedzy nimi ocieplenie )--by z tego zrobić komin wentylacyjny na zewnątrz domu ,możecie tez podpowiedzieć poradzić-- ile na takiej rurze wentylacyjnej powinno być ocieplenia by było to wystarczające ,zęby się para w niej nie skraplała ?? bo z tego co wyczytałem komin wentylacyjny ma być ocieplony na całej jego długości ponad dach domu tez. może to dla Panów banalne pytanie ,ale zakładając nawiewniki w oknach kuchni/pokoju-- puszczając ( okap kuchenny mechaniczny ) to tez będzie zaciągać z komina wentylacji grawitacyjnej czy raczej będzie zasysać z tych nawiewników ?
dziękuje P Samouk za wyczerpującą odpowiedz o tych rurach spiro pcv milo ze niema kłótni :D

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: bajbaga » 19 kwie 2012, 11:20

samouk pisze:Szanowny adwersarzu! Na jakiej podstawie głosisz uparcie te herezje :?: .


Pogrubienie moje :D

Choćby DOSPEL KRD100, kratka wywiewna z zaworem zwrotnym, nr. kat.007-0201 biała i 007-0317 brązowa.
Kupić można : [link do oferty na Allegro wygasł]

I taka uwaga, zawór zwrotny zawsze jest w położeniu otwartym, zamyka go tylko ciąg wsteczny.
Prosty mechanizm i niezwykle czuły, dzięki zamocowaniu mimośrodowego.

samouk
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: samouk » 19 kwie 2012, 11:29

jozin pisze: czy Panowie mogą doradzić z czego i jak wykonać komin wentylacyjny ale na dachu

Wejdź w google i wstaw hasło "kominek dachowy ocieplany"
jozin pisze:ile na takiej rurze wentylacyjnej powinno być ocieplenia by było to wystarczające ,zęby się para w niej nie skraplała ??

Czytaj dokładnie, co ci napisano :!: :!: Wewnątrz zawsze będzie się wykraplać! Im bliżej zimnego wylotu, tym więcej. A do ocieplenia wystarczy 3 do 5 cm wełny mineralnej owiniętej folią (daję np. tę żółtą paroizolację) lub lepszą i droższą aluminiową - zaklejoną dokładnie na złączach.
jozin pisze:zakładając nawiewniki w oknach kuchni/pokoju-- puszczając ( okap kuchenny mechaniczny ) to tez będzie zaciągać z komina wentylacji grawitacyjnej czy raczej będzie zasysać z tych nawiewników ?

Gdy włączysz taki okap o wydajności 500 do 700 m3/h, to w praktyce żadne nawiewniki nie pomogą :!: Pan bajbaga będzie cię zapewne przekonywał, że nawiewniki dostosowują swój wydatek do zapotrzebowania, ale to teoretyk (zapewne świeżo po uczelni :lol:) Trzeba albo otworzyć okno, albo założyć stały, zamykany na czas postoju okapu nawiew.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2012, 11:37 przez samouk, łącznie zmieniany 1 raz.

samouk
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: samouk » 19 kwie 2012, 11:34

bajbaga pisze: Prosty mechanizm i niezwykle czuły, dzięki zamocowaniu mimośrodowego.

... który gwarantuje brak możliwości wykorzystania przepustowości kanału w 100%

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: bajbaga » 19 kwie 2012, 11:57

Tak było, w jeszcze przedwojennych i poniemieckich kratkach wentylacyjnych instalowanych na kominach wentylacyjnych wywiewnych w kuchniach, ale to ograniczenie było celowe, bo w ścianie był otwór nawiewny, posiadały również ręcznie sterowane żaluzje.
Tak na marginesie, prawidłowy wlot do komina wentylacyjnego powinien być zaopatrzony w regulowaną kryzę lub (i) regulowane z pozycji stojącego człowieka żaluzje.

Te współczesne (pokazane) kratki, posiadają dyfuzor, co wszystko zmienia.

samouk
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: samouk » 19 kwie 2012, 12:16

bajbaga pisze: Tak na marginesie, prawidłowy( :?: ) wlot do komina wentylacyjnego powinien być zaopatrzony w regulowaną kryzę lub (i) regulowane z pozycji stojącego człowieka żaluzje.

Szanowny "fachowcu" :!: Po raz kolejny piszesz (dla łatwowiernych Czytelnków) NIEBEZPIECZNE BREDNIE :!:
W przepisach są ściśle określone pomieszczenia, w których NIE WOLNO tego robić :!:
Apeluję do moderatora o zbanowanie forumowicza bajbaga za szkodnictwo.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: bajbaga » 19 kwie 2012, 13:11

samouk pisze:[
Szanowny "fachowcu" :!: Po raz kolejny piszesz (dla łatwowiernych Czytelnków) NIEBEZPIECZNE BREDNIE :!:
W przepisach są ściśle określone pomieszczenia, w których NIE WOLNO tego robić :!:
Apeluję do moderatora o zbanowanie forumowicza bajbaga za szkodnictwo.


Jeśli możesz podaj te przepisy zabraniające - ko0nkretnie gdzie i w jakich pomieszczeniach.

Stosowanie wspomnianych rozwiązań, wynika z pkt. 5.1.4 PN -83 B-03430 przywołanej Rozporządzeniem w sprawie WT, § 147. 1. określony w zał.nr.1. Lp.26

5. URZĄDZENIA WENTYLACYJNE

5.1. Wentylacja grawitacyjna

5.1.4. Otwory wentylacyjne łączone z przewodami wywiewnymi powinny być usytuowane tak, aby odległość górnej krawędzi otworu od sufitu nie przekraczała 150 mm. Otwory te powinny mieć wyposażenie umożliwiające redukcję wolnego przekroju do 1/3, obsługiwane z poziomu podłogi. Obudowa otworu powinna umożliwiać zabudowę stałej przesłony (kryzy) dla dławienia nadmiaru ciśnienia.

samouk
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: samouk » 19 kwie 2012, 14:10

"Rozporządzenie Min. Infrastruktury z 2002 r.:
Rozdział 5
Przewody kominowe
§ 140. 5. Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 0,016 m2 oraz najmniejszy wymiar przekroju co najmniej 0,1 m. "

W tym przypadku słowa "co najmniej" oznaczają, że NIE WOLNO ich zmniejszać np. w pomieszczeniach, w których poprzez wentylację grawitacyjną usuwane są spaliny np. z kuchenki gazowej (o czym mówi inny przepis tego Rozporządzenia).
A wyższości Rozporządzenia nad Polską Normą chyba nie muszę udowadniać :?:
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2012, 14:55 przez samouk, łącznie zmieniany 1 raz.

jozin
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 13 maja 2011, 20:36
Lokalizacja: śląsk /żywiec
Re: Junkers 'otwarty', płyta gazowa+okap z wyciągiem w kuchn

autor: jozin » 19 kwie 2012, 14:11

a można by dostać jakiegoś linka-- jaka ta kratka ma być z tym --dyfuzorem, -------------oraz jak wygląda ta ,,kratka ,,co się w niej bardzo delikatnie --otwiera/zamyka zawór zwrotny -bardzo proszę o linka do strony ,jeśli to Sz Panom nie sprawi dużo kłopotu :) byłaby to świetna sprawa jakby istniała- taka -kratka z zaworem zwrotnym ,albo sam zawór który by się zamykał w wentylacji grawitacyjnej jak się włączy okap ( może jest na to jakiś sposób )


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

Gotowe projekty domów