Fundamenty - bez filozofii!!!!!! PODST. INFORMACJE

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Fundamenty - bez filozofii!!!!!! PODST. INFORMACJE

autor: MTW » 29 sty 2012, 6:00

tygrys1987 pisze:Niestety na forum aż roi się od rad dotyczących fundamentów! tylko te rady są tak wplecione w dyskusje i pokazywanie TO JA MAM RACJĘ!!! że normalny użytkownik ma już dość.
Nie chodzi o to żeby przeliczać miejsca po dziesiątym przecinku dot izolacji i innych duperałów.
To nie jest zadanie inwestora i nie po to ludzie pytają żeby czytać wasze dywagacje i dyskusje!
Nie mówię tego po to żeby kogoś urazić, tym bardziej że jestem tu świeży ale po to żebyście wiedzieli że wysokie ego niektórych mimo być może cennych porad nie daje nowemu użytkownikowi MOŻLIWOŚCI podjęcia decyzji i zrozumienia pewnych aspektów. Proszę odpiszcie prostym językiem... bez filozofii.....
Jeśli ktoś ma inne zdanie, poczuł się urażony niech nie wylewa tu swoich żali. Niech to będzie temat czytelny i treściwy!!!!

Mam budynek parterowy, niepodpiwniczony. W marcu zaczynam budowę i mam pytanie dotyczące fundamentów: czy pomalować ścianki fundamentowe dysperbitem od zewnątrz i od wewnątrz? Od zewnątrz dookoła obłożyć scianki fundamentowe styrodurem XPS???? Czy pomiędzy ławą a bloczkami betonowymi dać papę? Jeśli tak to jaką? Teren jest gliniasty, jest drenaż.

Z góry dziękuje wszystkim za poradę.



Witaj
budynek nie podpiwniczony ława i ściana fundamentowa z betonu wodoszczelnego , czy jakąś hydroizolację dasz czy jej nie dasz nie będzie miało większego znaczenia , warunek że będzie to wszystko zrobione jak należy czyli będzie to monolit bez otworków , dziur i raków.
jeżeli fundament wystaje 20 cm ponad poziom gruntu to biorąc pod uwagę iż beton wodoszczelny wody nie transportuje danie folii jako izolacji poziomej jest czynnością nie wymaganą aczkolwiek i tak ją dasz bo to tylko koszt parędziesiąt zł a głowa spokojniejsza.
jeśli chodzi o materiały mniej lub bardziej nasiąkliwe tu już odpowiedź jednoznaczna być nie może ,
jak dowodzi szara codzienność ani wykonanie szczelnego monolitu ani też wykonanie szczelnej izolacji nie jest sprawą prostą o czym przekonało się już wielu deweloperów , którzy na budowach mieli odpowiedni (stały ) nadzór czyli ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami oraz potrzebny sprzęt i pracowników mogących to wykonać , a jeszcze nie byli w stanie wszystkiego dopilnować.
więc nie oczekuj 100% jasnych odpowiedzi bo takich być nie może , zwłaszcza że u Ciebie na stałe nie będzie kier. budowy , a o niezbędnym sprzęcie już nie wspominając.
jeżeli ktoś zadeklaruje Ci jedyny słuszny sposób zabezpieczenia to znaczy że nie ma o temacie zielonego pojęcia , zmiennych przy tego rodzaju pracach jest cała masa i najczęściej problem nie tkwi w zrobieniu tylko w kontroli tego co się zrobiło i jakie to dało efekty, czyli takie szukanie dziury w całym :) .
pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Fundamenty - bez filozofii!!!!!! PODST. INFORMACJE

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 sty 2012, 8:47

Może wyjaśnię dlaczego tak się pytam o ogrzewanie, zużycie energii itp. Fundament jest inaczej robiony w domu izolowanym ( zużycie do 30kWh/m2 rocznie ) inaczej w domu nieizolowanym ( ocieplenia itp zużywającym więcej niż 30 kWh/m2 rocznie). Izolacja termiczna z punktu widzenia fizyki budowli , musi być sucha ( rola paroizolacji ) i nieskończona czyli zamknięta coś jak termos. W latach 80-tych gdy energia była tania przyklejano trochę styropianu na ścianie nazywając to izolacją niektórym to do dziś zostało, ale technologie z tamtych lat, dziś w żadnej dziedzinie ( motoryzacja, elektronika , telekomunikacja..) nie zachwycają.
Przejdźmy do tematu.
Jeżeli ma Pan 48 cm styropianu od gruntu to bardzo dobrze, ale jeżeli teraz postawi Pan ścianę na fundamencie i przyklei styropian za tą ścianą, to ciepło z domu ( a przynajmniej jego spora część będzie odprowadzane do fundamentu i dalej do gruntu pod domem. Można oczywiście zaizolować fundament dookoła Obrazek ale to drogo kosztuje. I wtedy gdy ściana jest ocieplona od zewnątrz, nie ma paroizolacji. Zimą gdy jest różnica ciśnień, ciepłe powietrze wchodzi w ścianę ( dyfuzja pary wodnej) i stygnie . Gdy ochłodzi się do temperatury punktu rosy ( nasycenia pary) powstanie w ścianie ( dokładnie w styropianie na zewnątrz) woda. Ta woda grawitacyjnie ścieka w dół do fundamentu. Styropian na zewnątrz nie zatrzymuje ciepła w domu ale świetnie zatrzymuje wilgoć w ścianie. Fundament powinien tę wodę wypuścić . Przy takiej starej konstrukcji izolacja fundamenty stanowi folia kubełkowa, która , jak widać na obrazku wody z gruntu nie wpuści ale tę z wnętrza domu wypuści. Obrazek

Teraz gdyby chciał Pan mieć dom izolowany ( do 30kWh/m2 rocznie) wtedy mur na fundamencie jest na zewnątrz a od środka stelaż wypełniony izolacją ( pianka, wełna ) na to paroizolacja i tynk. Obrazek
Obrazek
Czy jak MABUDO- Obrazek Obrazek
Ponieważ styropian w podłodze jest połączony z izolacją ściany nie grzejemy muru, nie grzejemy fundamentu i gruntu, więc i izolacja termiczna fundamentu jest bez sensu. Paroizolacja w ścianie ( tak jak w dachu) zapobiega dyfuzji pary, nie ma więc wilgoci w ścianie a więc i fundament nie musi wody odprowadzać.

Musi Pan wybrać czy izoluje Pan dom czy nie i wtedy dobiera się technologie fundamentu,

SGL
Re: Fundamenty - bez filozofii!!!!!! PODST. INFORMACJE

autor: SGL » 06 lut 2012, 16:08

Jednym słowem zrobić superszczelny worek na "głowie" (z domu) który będzie do życia wyłącznie po zamontowaniu wentylacji mechanicznej którą handluje Tomasz_Brzeczkowski....

Bez WM nie będzie można takiego domu użytkować.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

Gotowe projekty domów