Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Bolas » 23 lut 2013, 8:16

Kocioł 2-funkcyjny to tak jakby kocioł do CO połączony z termą. Z tą różnicą że CWU nie podgrzewa bezpośrednio płomień tak jak w termie a podgrzewa ją pośrednio woda z CO poprzez wymiennik (przeważnie płytowy). Oczywiście istnieją kotły 2-f z przygotowaniem pewnej ilości ciepłej wody 10-30L ale nie jestem pewny czy to zasobniki warstwowe tym bardziej że w tak małym zbiorniku raczej ciężko będzie uzyskać warstwowe grzanie wody dlatego tutaj prosiłem o konkretny przykład bo nie kojarzę takiego kotła. Do kotła 2-f nie montuje się zasobników ciepłej wody podgrzewa wodę przepływowo - w momencie odkręcenia ciepłej wody w kranie.

Mario430
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2013, 13:55
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Mario430 » 25 lut 2013, 11:43

Dziękuję za odpowiedź, ale widzę, że w dalszym ciągu nie do końca się rozumiemy. Mnie chodzi dokładnie o kocioł 2-funkcyjny z wbudowanym zasobnikiem warstwowym o pojemności powiedzmy 50-100l. Jest to alternatywa dla kotła 1-funkcyjnego i zbiornika na ciepłą wodę. Nie podam Panu dokładnie nazwy modelu, bo aż tak w tym nie siedzę, wiem tylko, że takowe sprzęty istnieją (np. Viesmana) i stają się co raz bardziej popularne. Chciałbym, żeby ktoś po prostu wytłumaczył mi łopatologicznie zasadę działanie tego. Bo zwykły 2-fukcyjny kocioł to ja wiem jak działa.
Pozdrawiam

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Bolas » 25 lut 2013, 19:19

Chodzi o Vitodensy 111/222/333 ten ostatni ma 100L zbiornik wbudowany i jest to kocioł stojący i jednofunkcyjny wielkości średniej lodówki. Pierwsze dwa mają zbiorniki po 46L i tyle też wody utrzymują w stałej temperaturze CWU. Teraz jeżeli odkręcisz wodę nie musisz czekać kilkunastu sekund aż woda w wymienniku podgrzeje się z temperatury ZWU do temp. zadanej CWU tylko masz od razu 46L a ta która wpada do zbiornika jest od razu podgrzewana do tej temperatury. Korzyści wg mnie nie wielkie bo każdy zbiornik ma straty ciepła więc kocioł i tak na podgrzanie tej wody w zbiorniku zużyje gaz który prawdopodobnie będzie droższy niż spuszczenie tej wody zimnej. Jeżeli chcesz mieć wodę ciepłą blisko punktu poboru to tam właśnie umieść podgrzewacze lub małe zbiorniki elektryczne.

Nie wiem co Vieśmin uważa za ładowanie warstwowe ale takowe ciężko uzyskać w zbiornikach o pojemności niecałych 50L.

Mario430
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2013, 13:55
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Mario430 » 26 lut 2013, 8:40

No i widzę, że powoli aczkolwiek małymi kroczkami zbliżamy się do sedna tematu :-). Napisał Pan, że woda w zbiorniku utrzymywana jest w stałej temperaturze. I tutaj jak dla mnie jest sedno tematu. A w jaki to niby sposób ta woda jest utrzymywana w stałej temperaturze, jeśli załóżmy przez 2 dni (teoretycznie) nie odkręcamy kurka z ciepłą wodą? Przecież nadrzędną zasadą działania tego typu pieca jest podgrzewanie wody tylko i wyłącznie wtedy kiedy okręcamy kurek i inicjujemy pracę kotła. Bo to co Pan napisał o tym podgrzewaniu i utrzymywaniu wody w stałej temperaturze pasuje mi jak jak ulał do pieca 1-fukcyjnego ze zbiornikiem na ciepłą wodę. Więc albo ja tutaj czegoś nie rozumiem i mylę, albo ... Co do umieszczania blisko poboru ciepłej wody małych podgrzewaczy przepływowych lub małych zbiorników to się zgadzam z Panem. Jest to chyba mimo wszystko najbardziej optymalne rozwiązanie, szczególnie w kuchni jeśli ta jest odległa od zbiornika z ciepłą wodą, a mamy w niej zmywarkę, to wtedy korzystanie z ciepłej wody naprawdę jest niewielkie, więc moim zdaniem szkoda kasy na cyrkulacje, czy inne pomysły

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Bolas » 26 lut 2013, 19:58

Nie znam dokładnej budowy tego kotła ale prawdopodobnie w zbiorniczku jest jakaś wężownica która pozwala na takie podtrzymanie. Dlatego tez nie montuje takich udziwnionych kotłów bo nie lubię wciskać ludziom zbędnych udziwnień. Im urządzenie bardziej skomplikowane tym droższe w naprawie.

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Rafał Cichocki » 26 kwie 2017, 8:38

Dzień dobry,

Jeżeli zastanawiają się Państwo nad zakupem sprawdzonego kotła gazowego, zachęcam do zapoznania się z ofertą produktową marki Junkers. Nasze kotły cechują się solidnym wykonaniem, posiadamy również fachowy i rozbudowany serwis. W naszej ofercie znajdą Państwo kotły kondensacyjne jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. W celu doboru kotła o odpowiedniej mocy polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów marki Junkers, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie [więcej informacji poprzez PW]. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym instalatorem pod numerem infolinii: 801 900 810.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

Weter
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 30 sty 2018, 11:33
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Weter » 02 lut 2018, 14:09

Ja zdecydowałem się na ten kocioł: ECOCONDENS CRYSTAL -100. Też miałem problem z wyborem, bo nie znam się na kotłach. Na szczęście zgadałem się ze znajomym, który wytłumaczył mi dlaczego kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny u mnie sprawdzi się najlepiej.

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Rafał Cichocki » 13 mar 2018, 13:06

Mario430 pisze:No i widzę, że powoli aczkolwiek małymi kroczkami zbliżamy się do sedna tematu :-). Napisał Pan, że woda w zbiorniku utrzymywana jest w stałej temperaturze. I tutaj jak dla mnie jest sedno tematu. A w jaki to niby sposób ta woda jest utrzymywana w stałej temperaturze, jeśli załóżmy przez 2 dni (teoretycznie) nie odkręcamy kurka z ciepłą wodą? Przecież nadrzędną zasadą działania tego typu pieca jest podgrzewanie wody tylko i wyłącznie wtedy kiedy okręcamy kurek i inicjujemy pracę kotła. Bo to co Pan napisał o tym podgrzewaniu i utrzymywaniu wody w stałej temperaturze pasuje mi jak jak ulał do pieca 1-fukcyjnego ze zbiornikiem na ciepłą wodę. Więc albo ja tutaj czegoś nie rozumiem i mylę, albo ... Co do umieszczania blisko poboru ciepłej wody małych podgrzewaczy przepływowych lub małych zbiorników to się zgadzam z Panem. Jest to chyba mimo wszystko najbardziej optymalne rozwiązanie, szczególnie w kuchni jeśli ta jest odległa od zbiornika z ciepłą wodą, a mamy w niej zmywarkę, to wtedy korzystanie z ciepłej wody naprawdę jest niewielkie, więc moim zdaniem szkoda kasy na cyrkulacje, czy inne pomysły


Witam,

Podobne rozwiązanie podgrzewania wody wykorzystane jest w kotle kondensacyjnym Cerapur Acu z wbudowanym zasobnikiem warstwowym o pojemności 42l. Kocioł ładuje zbiorniki warstwowo za pomocą pompy która, może być wykorzystywana również jako pompa cyrkulacyjna w instalacji. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest sam sposób przygotowania CWU - ładowanie warstwowe, które pozwala na szybsze podgrzewanie wody, niższe straty postojowe oraz pozwala na wykorzystanie zasobnika o mniejszej pojemności w porównaniu do tradycyjnego zasobnika. Dodatkowo zasobnik wykonany jest ze stali nierdzewnej. Możemy uzyskać przepływ CWU do 21 l/min (delta T = 30K wg. normy EN 625)
Więcej informacji o tym produkcie można znaleźć na stronie internetowej: [więcej informacji poprzez PW].
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers - Bosch

brygada102
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 26 paź 2012, 12:56
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: brygada102 » 18 lut 2019, 10:51

Ja zdecydowałem się na kondensacyjny jednofunkcyjny i nie żałuje wyboru, sprawdza się bardzo dobrze. Zakupiłem od Buderus - maja bardzo dobre ceny jak na takie kotły. Wiadomo, że to inwestycja na długie lata, więc moim zdaniem warto w zasadzie nawet dołożyć trochę kasy i kupić coś porządnego. Zawsze jest też możliwość kupna na raty.

Albatros348
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 06 lut 2018, 11:18
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Albatros348 » 21 lut 2019, 10:07

A co powiesz o kotle na biomasę? Zostaliśmy zaopatrzeni w takie rozwiązanie dzięki GIZEX i wszystko wskazuje na to, że było to dobre rozwiązanie. Budynek jest ogrzewany solidnie a do najważniejsze w ekologiczny sposób!

Kryspin99
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 90
Rejestracja: 21 cze 2019, 8:50
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Kryspin99 » 17 lip 2019, 20:43

Długo szukałem odpowiedniego sprzedawcy, aż wreszcie trafiłem do 499. Tam spotkałem się z profesjonalnym doradztwem. Ogromny wybór kotłów i konkurencyjne ceny to niewątpliwe atuty.

Tomko43
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:11
Lokalizacja: Białystok
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Tomko43 » 18 sie 2019, 18:29

Ja nie będę polecał Ci konkretnej propozycji w zakresie modelu, czy również producenta bo wiele zależy od Twojego budżetu, powierzchni domu itd. Natomiast mogę polecić Ci świetny sklep który posiada naprawdę szeroki wybór sprawdzonych producentów i co najważniejsze w konkurencyjnych cenach, sprawdź i w razie pytań warto też skontaktować się z obsługą klienta, która tez fachowo może Ci podpowiedzieć :)

Przemek.Strog7
Aktywny
Aktywny
Posty: 108
Rejestracja: 29 cze 2018, 9:11
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Przemek.Strog7 » 19 sie 2019, 20:29

Mój znajomy polecił mi firmę KOTŁY GRZEWCZE DRAGON z Pleszewa i zakupiłem u nich super piec 5 klasy w bardzo przystępnej cenie. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony i wiem, że przyczyniam się do poprawy naszej ekologii.

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: Jaki kocioł gazowy do mojego domu.

autor: Rafał Cichocki » 19 wrz 2019, 9:10

Mario430 pisze:Witam serdecznie!
A ja przyłączę się do tematu i zapytam odnośnie pieca 2-funkcyjnego z zasobnikiem warstwowym. Czy podczas braku poboru ciepłej wody jest ona w jakiś sposób magazynowana i utrzymywana w odpowiedniej temperaturze w tym zbiorniku (a tak na marginesie ma on jakąś izolację, coś ala termos?), czy jest on też pusty, czy może jest w nim zimna woda. Jak to w zasadzie wygląda? Będę wdzięczny za info.
Pozdrawiam
MK


Witam,

Tak, kocioł z zasobnikiem ładowanym warstwowo posiada wbudowany zasobnik, który magazynuje określoną ilość wody. Dzięki zastosowaniu zasobnika ładowanego warstwowo, kocioł cechuje się bardziej ekonomiczną pracą w porównaniu do tradycyjnego kotła dwufunkcyjnego. Zasobnik taki szybciej podgrzewa wodę, ma niższe straty postojowe oraz pozwala na wykorzystanie zasobnika o mniejszej pojemności w porównaniu do tradycyjnego zasobnika. W ofercie marki Junkers-Bosch znajduje się kocioł Cerapur ACU z wbudowanym zbiornikiem ładowanym warstwowo o pojemności 42l. Jest to doskonałe rozwiązanie oferujące wysoki komfort przygotowania ciepłej wody użytkowej, jednocześnie przy energooszczędności oraz kompaktowych wymiarach. Modulacja mocy cieplnej wynosi od 8,1 do 24,1kW. Więcej informacji o kotle można znaleźć na stronie internetowej: [więcej informacji poprzez PW]
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów