kazdy pokój z kratką wentylacyjną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

tomekstan
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 81
Rejestracja: 31 paź 2006, 15:23
kazdy pokój z kratką wentylacyjną

autor: tomekstan » 03 lis 2006, 20:17

czy kazdy pokój powinien mieć kanał wentylacyjny czy wtedy bedzie dobra wentylacja przy ocieplonym strychu i ścianami 15 cm wełny

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 lis 2006, 8:05

Nie!! Nie kanał wentylacyjny a wentylację!!! i to dopasowaną do ilości osób, działającą nonstop.

tomekstan
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 81
Rejestracja: 31 paź 2006, 15:23

autor: tomekstan » 04 lis 2006, 13:09

jaką wentylację mechaniczną

czajnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 310
Rejestracja: 19 mar 2005, 17:28

autor: czajnik » 30 mar 2007, 10:52

Jeden pisze o kanałach wentylacyjnych, a drugi mu na to, że nie kanały tylko wentylacja. Na to ten pierwszy: jaka wentylacja mechaniczna.

Z tą dyskusją jest tak, jak z tym kawałem w którym dwa koty patrzyły się w rurę i się nie widziały, a dlaczego? Bo jeden się patrzył we wtorek, a drugi w piątek.

Sposób organizacji przepływu powietrza w budynkach mieszkalnych (i nie tylko) określa PN-B-03430+Az3. Można tam przeczytać między innymi, że przy wentylacji grawitacyjnej (na podstawie ostatniego postu zakładam, że właśnie o taką chodzi) nawiew powinien być do pomieszczeń mieszkalnych natomiast wywiew przez łazienkę, wc, kuchnię i pomieszczenie pomocnicze (np. składzik, garderoba).

Wobec powyższego w każdym pokoju kanał wentylacyjny (i jak rozumiem kratka wywiewna, bo chyba to jest istotą problemu), to nie jest dobry pomysł i w dodatku niezgodny z przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Grubość i materiał izolacji cieplnej nie ma tu nic do rzeczy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 mar 2007, 15:02

Kanał wentylacyjny to nie musi być kratka wywiewna. W pokojach powinna być nawiewna, a w kuchni łazience wywiewna. A ponieważ jak napisałem same kanały wentylacji skutecznej nie stworzą nawet jak im norma to narzuci, musi być jeszcze jakaś siła która odpowiednia ilość powietrza w sposób ciągły z kanałów nawiewnych do wywiewnych "przpchnie" Ponieważ wentylacja grawitacyjna nie musi mieć stałego wydatku, a nawet nie musi wcale działać , lub moze działać odwrotnie, dlatego tylko wentylacja mechaniczna, a najlepiej z odzyskiem ciepła.

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 31 mar 2007, 9:53

Oczywiście jest nieprawdą, że jakoweś przepisy zabraniają wykonania przewodów wentylacyjnych dla pokoi, a gdy jest to mieszkanie dwupoziomowe lub domek jednorodzinny z wentylacją grawitacyjną z przynajmniej dwoma kondygnacjami to na tej ostatniej kondygnacji pokoje powinny być wyposażone w kanały wentylacji grawitacyjnej, ponieważ efekt kominowy występuje w pionie komunikacyjnym i z dołu ciepłe zużyte powietrze unoszone jest do góry i wpływa na ostatnią kondygnacje.
Mam pytanie: dlaczego z konkretnymi pytaniami nie zwracacie się do specjalistycznych zakładów kominiarskich z biurem technicznym, który wam pomoże rozwiązać szereg wątpliwości już w trakcie projektu. Oczywiście kominiarze domokrążcy z kalendarzami lub od czyszczenia wam nie pomogą.
aga

czajnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 310
Rejestracja: 19 mar 2005, 17:28

autor: czajnik » 31 mar 2007, 10:51

Agnieszka Strawińska pisze:Oczywiście jest nieprawdą, że jakoweś przepisy zabraniają wykonania przewodów wentylacyjnych dla pokoi...


Oczywiście, że żadne przepisy nie zabraniają wykonania przewodów wentylacyjnych dla pokoi. Trzeba się tylko zastanowić w jaki sposób uzyska Pani wentylację w komunikacji, bezokiennych pomieszczeniach, łazience lub kuchni bez okna, jeżeli powietrze będzie usuwane z pomieszczeń mieszkalnych i do pozostałych po prostu nie dotrze. Tak jest w przypadku wentylacji grawitacyjnej, o którą najprawdopodobniej chodzi tomekstanowi.

W przypadku wentylacji mechanicznej sprawa wygląda odmiennie. Powietrze musi być dostarczane do pomieszczeń mieszkalnych, czyli w każdym pomieszczeniu powinna się znaleźć kratka, co nie oznacza Panie Brzęczkowski, że musi się znaleźć kanał. Kanały czasem mogą pozostać w korytarzu. Jeżeli nie ma elementów końcowych w instalacji, to po co Panu w ogóle instalacja? To tak, jakby zrobić instalację c.o. ale bez odbiorników ciepła, albo instalację wodociągową bez punktów czerpalnych.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 mar 2007, 11:04

Dyskusja czy Kanał bez wylotu to kanał wentylacyjny, instalacja c.o. bez odbiorników to dalej instalacja c.o., czy instalacja wody użytkowj bez kranów to dalej woda użytkowa jest zbyt "filozoficzna" sorry.

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 31 mar 2007, 12:02

uzyska Pan wentylację w bezokiennych pomieszczeniach, łazience lub kuchni bez okna czy wewnętrznym korytarzu bez okna ponieważ są to pomieszczenia cieplejsze bo nie mają takich strat ciepła jak te z oknami. Oczywiście drzwi wewnętrzne do pokoi i do pomieszczeń pomocniczych muszą być stosownie podcięte. O wszystkich aspektach ruchu konwekcyjnego w mieszkaniu wiem bo administrując budynkami współpracuje z firmą "Kominiarczyk" Pana Janusza Rękasa, stąd moje zdziwienie, że nie korzystacie Państwo z wiedzy mistrzów kominiarskich.
aga

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 31 mar 2007, 12:10

oczywiście jak te pomieszczenia bez okienne mają przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej, które wyprowadzone są przez najwyższy punkt budynku np linie kalenicy.
aga

czajnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 310
Rejestracja: 19 mar 2005, 17:28

autor: czajnik » 31 mar 2007, 13:52

Niestety, ale ja uważam, że ta teoria nie trzyma się kupy, ani z teoretycznego, ani z praktycznego punktu widzenia.

Uważam przeciwnie niż Pani, droga Anno, że w takim przypadku wentylacja będzie działać wadliwie lub nie będzie działać w ogóle. Twierdzenie, że to są pomieszczenia cieplejsze i z mniejszymi stratami jest tu co najmniej nieuprawnione. A gdyby nawet tak było to wpływ tego faktu na działanie wentylacji w całym mieszkaniu byłby nijaki, przy zastosowaniu wywiewów z pomieszczeń mieszkalnych.

Może nie wchodźmy w teorie ruchu konwekcyjnego, bo faktycznie okaże się, że szanowny T. Brzęczkowski będzie mieć rację, pisząc o "filozoficznych" sporach. Swoją drogą, trzeba mieć tupet, żeby stwierdzić, że wie się o wszystkich aspektach ruchu konwekcyjnego. Sokrates na przykład stwierdził kiedyś: "Wiem, że nic nie wiem", między innymi dlatego właśnie był wielki. Czytając Pani stwierdzenia można odnieść wrażenie, że jest Pani jego przeciwieństwem (z całym szacunkiem, rzecz jasna).

Co do wiedzy tak zwanych mistrzów kominiarskich, to proszę mi wierzyć, słyszałem już tyle opinii, że czasem zastanawiam się, jak to jest możliwe, że różni ludzie mają tak skrajne opinie na jeden i ten sam temat (że tak to delikatnie ujmę)

A jak sytuacja wygląda w budynkach, którymi Pani administruje? Czy w tych budynkach są kratki wywiewne z pomieszczeń mieszkalnych?

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 01 kwie 2007, 13:38

W administrowanych budynkach wybudowanych przed rokiem 1970 w Warszawie są i gazowe grzejniki c.w.u. i przewody wentylacyjne w pokojach, z tym że problemy jeżeli występują to dla ostatniej kondygnacji z 2 metrowymi kanałami i to szczególnie w okresie zimowym (budynki z stropodachem bez nadbudówek). Co do ruchu konwekcyjnego to się Pan myli niedoceniając nawet minimalnej różnicy temperatury pomiędzy pomieszczeniami nawet o pół stopnia a jak wiemy największe straty ciepła przypadające na umowny metr kwadratowy przypadają na okna i ościeża okienne.
aga

Łukasz21_82
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 sty 2010, 19:59
Re: kazdy pokój z kratką wentylacyjną

autor: Łukasz21_82 » 21 sty 2010, 20:07

witam jestem nowy i nie wiem co zrobic mam dwa pokoje i w tym drugim jest chłodno zastanawiam sei jak zrobic obieg powietrza żeby w tym drugim pokoju bylo cieplej . jeszcze powiem że to stare budownictwo i mieszkanie ogrzewanie jest piecem kaflowym a pokoje są na tym samym poziomie . proszę o odpowiedz i pomoc bede bardzo wdzięczny i dodam że niestety nie znam się na budowlance . chodzi mi o to jaka kratke wybra i jak ja zainstalowac ( w jakim miejscu ).

samouk
Re: kazdy pokój z kratką wentylacyjną

autor: samouk » 21 sty 2010, 20:38

Rozumiem, że ten piec kaflowy jest w tym cieplejszym pokoju? :wink:
Najprostszy i najbardziej efektywny sposób ogrzania drugiego pokoju, to...zostawiać otwarte drzwi między tymi pokojami. Tylko nie rozumiem, o co chodzi z tą kratką wentylacyjną. Jeśli jest piec, to w tym pokoju kratka wentylacyjna jest OBOWIĄZKOWA! (i to o ściśle określonej wielkości).
Pozdr.
Jerzy

Eizzy
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 21 sie 2012, 13:20
Re: kazdy pokój z kratką wentylacyjną

autor: Eizzy » 05 mar 2014, 10:32

Dokładnie. W tym przypadku niezbędna jest dobrze zaprojektowania wentylacja, która faktycznie będzie spełniała swoją rolę. Zdecydowanie musisz tu skorzystać z pomocy specjalisty, który zapozna się ze specyfiką danego miejsca i dostosuje do niego odpowiednią instalację.

http://www.bh-res.pl/


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 55 gości

Gotowe projekty domów