Dylemat z dociepleniem

Jak dobrać właściwe izolacje do ocieplenia dachu, jaki materiał izolacyjny wybrać? Wełna mineralna a może styropian?

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

gajder
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:22
Dylemat z dociepleniem

autor: gajder » 20 gru 2011, 19:43

Witam
Mam problem dot sposobu docieplenia poddasza. Strych jest niewielki- dach dwuspadowy i dwie ściany szczytowe. Ociepliłem wełną 15 cm między krokwiami i chcę dać na wierzch, profile i między nimi jeszcze warstwę 5 cm wełny. Przez te 5 cm ubędzie mi znacznie pomieszczenia ponieważ dach jest dość stromy, a szerokość poddasza to tylko jakieś 3,7 m. Rodzina suszy mi głowę że to co między krokwiami plus folia i płyta GK w zupełności wystarczy. Dach pokryty nową dachówka koramic goerlitz e32 do tego membrana. Czy ktoś ma taki układ i być może wystarczy, czy jednak bedzie to za mało lub użył jakiejś alternatywy np. specjalnej folii paroprzepuszczalnej odbijajacej (aluminiowej). Proszę o jakieś porady.
Pozdrawiam

Darek-jg
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 52
Rejestracja: 02 kwie 2011, 18:18
Lokalizacja: Jelenia Góra
Re: Dylemat z dociepleniem

autor: Darek-jg » 21 gru 2011, 18:12

Same profile mają 3 cm wiec o co chodzi , a jakaś folia paro-przepuszczalna to już jest na krokwiach.
Nawet z tymi 5 cm to nie jest dużo wełny a opał nie tanieje.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dylemat z dociepleniem

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 gru 2011, 11:29

Izolacja dachu to coś koło 50 cm wełny minimum - A ZWŁASZA JAK JEST WENTYLACJA NAD WEŁNĄ! Przy nachyleniu dachu powietrze ma dość dużą prędkość nad wełną i nieporównywalnie lepiej odbiera ciepło niż w przypadku ściany.
Co do folii Alu odbija ona promieniowanie podczerwone w przypadku gdy jest na jako pierwsza warstwa ( trzeba by mieć srebrny sufit) jeżeli będzie ściśnięta między tynkiem a wełną to już nie ma mowy o promieniowaniu podczerwonym a jest przewodzenie a tu folia aluminiowa nie ma najmniejszego wpływu na opór cieplny.

Tomek W.
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 417
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:47
Lokalizacja: Cigacice
Kontaktowanie:
Re: Dylemat z dociepleniem

autor: Tomek W. » 16 sty 2012, 10:31

To czy stosowana grubość izolaci wystarczy nam jest pewnie uzależniona od indywidualny standardów. Tak naprawdę każdy użytkownik budynku będzie ogrzewał go w taki spoób żeby były komfortowe dla niego warunki czyli w okolicach temperatur 19 21 st. C. Jeszcze w latach osiemdziesiątych budowano domy, które nie posiadały izolacji i mogła panować w nich komfortowa temperatura. Było to jednak okupione przewymiarowanym kotłem c.o. oraz grzejnikami. Budynki takie zużywały ogromne ilości energii w sezonie grzewczym pond 300 kWh/m2*rok. Można więc powiedzieć, że od grubości izolacji uzależnione są straty ciepł z budynku i co za tym idzie, koszt ogrzewania w sezonie grzewczym. Jeżeli układamy izolacje wyłącznie między krokwiami musimy się liczyć z tym, że duża ilość energii cieplnej będzie uciekać przez elementy konstrukcji drewnianej z uwagi na 4-ro krotnie większe przewodzenie ciepła. Układając dodatkowo chociażby te 5 cm można liczyć na zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła przez ścianę nawet o 30 40%. Izolacja pod krokwiami jest układana jako jednorodna i stąd tak duża różnica w wynikach.
Na rynku istnieje kilku producentów folii refleksyjnych, ale nie spotkałem się aby któryś z nich podawał informacji odnośnie swoich wyników, podpierając się faktem, ze folie rewelacyjnie odbijają pormieniowanie podczerwone. Jak wiemy na straty ciepła składają się straty poprzez promieniowanie, konwekcje i przewodzenie dopiero suma tych strat obrazuje efekt końcowy.
PozdrawiamTomek W.e-konsultant Rockwool


Wróć do „Dachy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów