ławy fundamentowa - kopać, czy szalować?

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Stock
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2011, 21:25
Lokalizacja: Dolny Śląsk
ławy fundamentowa - kopać, czy szalować?

autor: Stock » 30 kwie 2011, 20:21

Witam, po tzw. "zdjęciu humusu" (operator był kiepski, zjechał trochę za głęboko) teren jest mocno nierówny: odchyłki skrajne w miejcu ław dochodzą do 30 cm. Grunt rodzimy to niestety glina, choć architekt zakwalifikował ją do I klasy nośności.

Moje pytanie jest następujące, czy bardziej opłaca się:
- nawieźć "trochę" (bo dł. ław to niestety 72m) klińca lub jakiejś pospółki; wyrównać tym teren (tylko w miejscu ław), a następnie ławy szalować,
- zebrać jeszcze trochę gruntu i wykonać ławy kopane? W tym drugim wariancie dojdą ca najmniej trzy, cztery warstwy bloczków, a ściana fundamentowa osiagnie 1,2 - 13 m

Wykonawca sugeruje mi szalowanie ław (choć się przy tym nie upiera) ale nie chce zagęszczać materiału pod nimi (w tym nawiezionego klińca), bo twierdzi że pod mały domek parterowy nie praktykuje się tego.
Trochę się tego boję, bo ławy mają szerokości tylko od 55 do 40cm, mimo że już trochę poszerzone przez architekta (skromnie - po 5 cm), a grunt jest przecież gliniasty...

riko
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2011, 13:13
Lokalizacja: Michałowice
Re: ławy fundamentowa - kopać, czy szalować?

autor: riko » 02 maja 2011, 7:55

Zagęszczenie zruszonego gruntu, nawet pod małym domem, jest konieczne. Jeżeli tego nie zrobisz, to później będzie trudno "zaleczyć" ew. pękające tynki, mury pod oknami itp. Teraz jest jedyny moment.
Zrób jednak dokładną kalkulację kosztów, gdyż może się okazać, że najtańszym materiałem będzie jednak beton wylany w miejscach zbyt głębokiego wybrania ziemi. Koszt tzw "klińca" i pracy przy zagęszczaniu może okazać się wyższy.
Jeżeli chcesz izolować fundament, to szalowanie jest lepsze, gdyż i tak musisz mieć fundament odkryty do izolowania, a więc musisz go kiedyś "odkopać".
Sprawdź jeszcze tzw. "szalunek XPS", który jest od razu izolacją fundamentu. W Twoim przypadku może być pomocny.

marek_st
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2011, 20:40
Re: ławy fundamentowa - kopać, czy szalować?

autor: marek_st » 02 maja 2011, 20:33

Witam ja miałem podobnie humus zebrany troszkę krzywo też około 30 cm różnicy między przekątnymi zrobiłem szalunki pod całym budynkiem jak robiłem zdjęcia to jeszcze nie miałem skończonego. Jeszcze zrobię wzmocnienia niwelatorem ustawię wysokość w środku ławy ułożę zbrojenie i zalewam Obrazek

Stock
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2011, 21:25
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Re: ławy fundamentowa - kopać, czy szalować?

autor: Stock » 02 maja 2011, 21:16

Riko, dzięki za sugestie, też uważam że zagęszczenie pod ławami nie zaszkodzi ale zaczynając ten wątek myślałem raczej o zagęszczaniu tylko podsypanego materiału, nie gruntu rodzimego.
Czy grunt po zdjęciu humusu jest gruntem naruszonym? Po podeschnięciu jest jak skała...

Piszesz, że alternatywą dla podsypki, a także dla zagęszczania byłby chudy beton ? Jeżeli tak, to rzeczywiście warto to przeliczyć, tylko że pompę do chudziaka pod ławy wysyłają niechętnie...

JBZ
Re: ławy fundamentowa - kopać, czy szalować?

autor: JBZ » 19 maja 2011, 11:54

Jeśli głębokość posadowienia jest zachowana, to należy dno wykopu pogłębić w miejscach płytkich o 5 cm i całość wyrównać chudym betonem, a potem obowiązkowo ławy w szalunkach.
Przy okazji zapraszam na wykłady szkoleniowe przez internet: Jak uniknąć błędów w budownictwie?
www.bdb.com.pl Wiedza inwestora o poprawnych rozwiązaniach oraz miejscach trudnych, pozwoli łatwo skontrolować wykonawcę czy projekt i dzięki temu uniknąć poważnych potem problemów i wydatków na usuwanie błędów. Wykłady kosztują niewiele, a korzyści ogromne!
Panu polecam wykład NR 3 o ocieplaniu fundamentów i podłóg na gruncie oraz NR 17 o hydroizolacjach w domach jednorodzinnych.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

kslucki
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 30 mar 2011, 13:43
Re: ławy fundamentowa - kopać, czy szalować?

autor: kslucki » 27 maja 2011, 13:43

A nie lepiej po prostu skorzystać z możliwości jakie oferują pustaki szalunkowe? Z tego co wiem Konbet ma bardzo fajne w ofercie...

JBZ
Re: ławy fundamentowa - kopać, czy szalować?

autor: JBZ » 27 maja 2011, 14:12

A nie lepiej nie zabierać głosu i się nie ośmieszać?


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów