Zakup działki budowlanej, podział, budowa domu

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

walter100
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2011, 22:13
Lokalizacja: Polska
Zakup działki budowlanej, podział, budowa domu

autor: walter100 » 21 lut 2011, 22:31

Witam
Nie wiem czy we właściwym miejscu pisze ale mam następujące pytania:

Mam na sprzedaż działkę o powierzchni 50 arów. Działka jest budowlana, dostępne media, możliwa do podziału - potwierdzone w gminie. Działką są zainteresowane dwie osoby (chcą podzielić równo na pół; dla jednej osoby jest za duża). Ja nie mam czasu na podział; potrzebuje szybko pieniądze.

Jakie będzie najlepsze rozwiązanie dla kupców aby uniknąć podwójnych opłat notarialnych, podwójnego podatku (opłaty przed podziałem i po podziale) ? Ja chciałem sprzedać jednej osobie całą działkę i żeby później podzielili między siebie. Jednak w tym przypadku kupiec, który będzie sprzedawał połowę działki będzie musiał zapłacić podatek dochodowy (19%) chyba, że wykaże, że pieniądze ze sprzedaży domu poszły na budowę - faktury do przedstawienia. Dodatkowo do zaplaty x 2 opłaty notarialne (od calej działki i po podzieleniu od polowy działi), 2 x podatek ((2 % od wartości calej działki i po podzieleniu od wartości polowy działki) Czy najlepiej to kupić na współwłasność (dwa małżeństwa równo po połowie wkładu) a później podzielić i jedna strona się zrzeknie współwłasności do połowy działki ??Wtedy kupcy unikną podatku (2% od wartości połowy działki. Dobrze myślę? Czy jest lepsze i tańsze rozwiązanie

Druga istotna sprawa: jeden kupiec ma obywatelstwo angielskie. Czy będą z tego powodu jakieś problemy? Jakie dokumenty powinni przedstawić u notariusza? To samo co polski kupiec?

Czy nie będzie problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla angielskiego kupca?

Pozdrawiam
Walter
Walter

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów