Creaton czy Koramic

Dachówka ceramiczna, dachówka cementowa a może blachodachówka? Jeżeli stoisz obecnie przed takim wyborem to koniecznie musisz poradzić się innych którzy mają już te doświadczenia za sobą. Zapytaj się, które pokrycie dachowe jest najlepsze.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 06 sty 2008, 9:01

może troszkę nie na temat, ale ja proponuję meyer-holsena. cenowo zbliżony do creatona a jakość pierwsza klasa.
pozdrawiam

kireni
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2008, 13:09

autor: kireni » 13 sty 2008, 13:48

Witam wszystkich,

od jakiegos czasu intryguje mnie pytanie ktora z dachowek karpiowek jest lepsza i DLACZEGO - creaton czy wienerberger? inetresuje mnie tylko fachowa odpowiedz, daleka od emeocjonalnego podejscia.

faktem jest, ze cenowo wienerberger jest atrakcyjniejszy.
fakt drugie: serwis i doradztwo zalzey od doswiadczenie i tu i tam i jest oceniany w skali od "godny polecenia" do "omijajcie szrokim lukiem".

czy fakt, ze wienerberger produkuje tez w polsce a creaton tylko w niemczech ma wplyw na jakosc dachowki (ktora przecientny uzytkownik bedzie w stanie zobaczyc).

bede wdzieczna za konstruktywne wypowiedzi.

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 13 sty 2008, 17:36

czemu wszyscy pytają o koramica lub creatona? ewentualnie ruup lub roben. świat pokryć nie kończy się na tych firmach, a nawet śmiem twierdzić, że te wyżej wymienione firmy są delikatnie mówiąc raczej niskiej jakości. dla przykładu firma creaton tłoczy swe dachówki pod trzy razy niższym naciskiem niż meyer-holsen. to samo dotyczy czasu wypalania, meyer-holsen wypala dachówki minimum 24 godziny, konkurencja robi to w 12 godzin. nie trzeba tłumaczyć jak proces wypalania wpływa na jakość wypalanej ceramiki no i oczywiście na cenę. obrazowo jakość dachówki ceramicznej można sprawdzić podobnie jak porcelany; stukając w nią lekko i słuchając dźwięku jaki powstaje. dobre jakościowo dachówki wydają piękny i jednolity dźwięk. pomijam już skład materiałowy z jakiego powstaje masa przerabiana na dachówki, oraz sposób jej przerobu. niektórzy mogą próbować przeciąć porównywane dachówki, o ile uda sie to zrobić proszę spojrzeć na kolor, i strukturę w miejscach przecięcia.
jesli chodzi o serwis to meyer-holsen od chwili wejścia na rynek polski nie miał żadnej reklamacji, jakiejkolwiek reklamacji. dodam tylko że meyer-holsen daje 30 lat rękojmi, obejmującej każdą z ewentualnych wad. na swój koszt firma demontuje i montuje pokrycie jeśli w tym okresie cokolwiek stało by się z dachówką.
pozdrawiam

kireni
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2008, 13:09

autor: kireni » 13 sty 2008, 18:43

wow.... to jest odpowiedz.

faktem jest, ze na rynku polskim sa juz tylko dwie, trzy firmy jak np. creaton, wienerberger, a reszta nalezy do tych koncernow (np jungmeier czy braas nia sa juz samodzielnymi firmami, choc nadal maja wlasne zaklady produkcyjne i wytwarzaja produkty pod wlasna nazwa).

jest tez kilka mniejszych, ktore z niewiadomych wzgledow sa na tym forum pomijane.
mysle, ze decydujacy jest tu serwis, dostepnosc i oferta, a te wieksze koncerny pptrafia pokryc zapotrzebowanie prawie kazdego rodziaju, gustu i smaku.

osobiscie interesuje mnie tylko karpiowka w naturalnych kolorach, najlepiej produkcji niemieckiej, engobowana, matowa - a to znacznie zaweza krag firm oferujacych. szkoda...


jak dlugo fa. mayer-holsen jest na rynku polskim?

wlasnie zamowilam sobie w de. wzorce. przyjda za kilka dni i wtedy sobie porownamy.
dziekuje za ta porade. chetnie poprosze o oferte i blizszy kontakt. na stronie niemieckiej nie ma linku na polskie przedstawicielstwa.
dziekuje z gory
pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 13 sty 2008, 19:47

o ile dobrze pamiętam meyer-holsen jest dostępny w polsce od 2002 roku, stąd mała znajomość tego produktu. jak już rozwijamy temat, to napiszę że firma meyer-holsen dawała na swoje produkty 50 lat rękojmi. kilka lat temu, wraz z nowymi przepisami europejskimi, gwarancja na rynku niemieckim nie może być dłuższa niż 30 lat. nie ma znaczenia to, że producent chce taką gwarancję dać, że ma ku temu podstawy. zwyczajnie przepisy tego zabraniają. jak ktoś pojedzie na szkolenie do meyer-holsena będzie mógł zobaczyć dachówkę produkcji meyer-holsen ułożona na dachu ponad 100 lat temu. niedawno dach ten został zdjęty, więźba została wymieniona i ułożona ponownie dachówka, oczywiście meyer-holsen. jeśli ktoś ma możliwość to niech posłucha dźwięku jaki wydaje dachówka meyer-holsen po uderzeniu w nią twardym przedmiotem.
dodam jeszcze, że nasiąkliwość produktów meyer-holsen wynosi maksymalnie 4%, co jest dla konkurencji nieosiągalne.
pozdrawiam

fighterzg
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 21 lut 2008, 1:38
Lokalizacja: Zielona góra

autor: fighterzg » 21 lut 2008, 2:04

jesli chodzi o karpia creatona fakt jest krzywy ale po ulozeniu go na dachu po czasie sie wszystko uklada,tak jak kazda dachowka, ja z pewnoscia polozyl bym karpia creatona a nie koramica,czy jak tam wolicie winebergera ale to wsza decyzja, creaton to tzw mercedes w pokryciach dachowych,pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 21 lut 2008, 9:49

fighterzg pisze:jesli chodzi o karpia creatona fakt jest krzywy ale po ulozeniu go na dachu po czasie sie wszystko uklada

to jest możliwe, jeśli wziąć pod uwagę jakość materiału i czas wypalania :lol:


fighterzg pisze:ja z pewnoscia polozyl bym karpia creatona a nie koramica,czy jak tam wolicie winebergera ale to wsza decyzja, creaton to tzw mercedes w pokryciach dachowych,pozdrawiam

faktycznie. mercedes od jakiegoś czasu produkuje naprawdę masówkę nie mająca nic wspólnego z dawnymi mercedesami.

pozdrawiam

mariolaw8
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2008, 11:45

autor: mariolaw8 » 22 lut 2008, 10:45

marcinradom pisze:czemu wszyscy pytają o koramica lub creatona? ewentualnie ruup lub roben. świat pokryć nie kończy się na tych firmach, a nawet śmiem twierdzić, że te wyżej wymienione firmy są delikatnie mówiąc raczej niskiej jakości. dla przykładu firma creaton tłoczy swe dachówki pod trzy razy niższym naciskiem niż meyer-holsen. to samo dotyczy czasu wypalania, meyer-holsen wypala dachówki minimum 24 godziny, konkurencja robi to w 12 godzin. nie trzeba tłumaczyć jak proces wypalania wpływa na jakość wypalanej ceramiki no i oczywiście na cenę. obrazowo jakość dachówki ceramicznej można sprawdzić podobnie jak porcelany; stukając w nią lekko i słuchając dźwięku jaki powstaje. dobre jakościowo dachówki wydają piękny i jednolity dźwięk. pomijam już skład materiałowy z jakiego powstaje masa przerabiana na dachówki, oraz sposób jej przerobu. niektórzy mogą próbować przeciąć porównywane dachówki, o ile uda sie to zrobić proszę

szukałam w zielonej górze kogoś kto handluje tą dachówką żeby ją zobaczyć na żywo ale żadna firma jej nie ma , poza tym co z ew. zwrotami, lub brakami , popękanymi na palecie

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 22 lut 2008, 16:33

[quote="mariolaw8]szukałam w zielonej górze kogoś kto handluje tą dachówką żeby ją zobaczyć na żywo ale żadna firma jej nie ma , poza tym co z ew. zwrotami, lub brakami , popękanymi na palecie[/quote]
przykro mi ale nie znam rynku zielonogórskiego. celem uzyskania bliższych informacji w tym temacie prosze skontaktować się z reprezentantem firmy w polsce maćkiem reńcem. numer moge podac na prv jeśli jesteś chcesz. co do zwrotów to każda firma handlowa przyjmuje pełnowartościowe rzeczy. braki? hmm, to juz sprawa osoby wyliczającej dach. jeśli jednak firma czegos nie da do transportu wysyłaja na własny koszt, ale cos takiego jeszcze miejsca nie miało. w radomiu nieźle sie ta dachówka sprzedaje i na transport około 2500 sztuk, trafjają się 2-3 pękniete, mimo trego że jadą do nas 1000km. to po części świadczy o samym produkcie. ilośc stłuczek i pakowanie dachówek szczytowych dziwi wielu dekarzy, którzy do tej pory nie spotkali sie z meyer-holsenem.
pozdrawiam

radix
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 13 sie 2008, 11:07

autor: radix » 13 sie 2008, 12:04

Witam wszystkich.
Czytając opinie o dachówkach karpiówkach dziwi mnie fakt, iż nikt nie wspomniał o najlepszej dostępnej dachówce na rynku, jaką jest dachówka karpiówka marki „JOPEK” produkowana u nas w kraju (w Bytomiu).
Po pierwsze – nie ma problemu z dostępnością, tak jak to czasami bywa przy dachówkach importowanych, sam tego doświadczyłem. Po za tym w Fabryce można zamówić elementy dodatkowe ręcznie robione – są one niepowtarzalne i bardzo ładne. Firma oferuje także dachówki na specjalne zamówienie, m. in. gięte, o różnym wykroju, różnej fakturze…
Po drugie – parametry dachówki. Dachówka Jopka charakteryzuje się niespotykanymi parametrami:
1) wytrzymałość na złamanie przewyższa dwukrotnie normy
2) nasiąkliwość zawiera się w granicach 1 – 2 %. Jest to absolutnie najlepszy wynik wśród konkurencji
musze przy okazji sprostować kolege „marcinradom” - „dodam jeszcze, że nasiąkliwość produktów meyer-holsen wynosi maksymalnie 4%, co jest dla konkurencji nieosiągalne” – niestety jesteś w błędzie.
3) mrozoodporność wiele razy przewyższa wymagania normowe, sam widziałem dokument z badań - 450 cykli zamrażania bez żadnych uszkodzeń, norma mówi o 150-ciu
4) prostoliniowość – dachówki są wypalane w H-kasetach, a więc są proste jak „stół”
Powyższe parametry uzyskuje się przez opatentowaną technologię produkcji (m.in. idealnie dobrany skład surowcowy, właściwy przerób surowca no i oczywiście wysoką temperaturę wypalania – tylko w ten sposób można uzyskać tak dobry niepowtarzalny spiek ceramiczny)
Po trzecie – jest to najcieńsza dachówka spośród wszystkich dostępnych karpiówek. Jaka firma pozwoliłaby sobie na wyprodukowanie dachówki o grubości zaledwie 10mm i uzyskując przy tym tak dobre parametry techniczne (wyżej wymienione)
Po czwarte – Firma JOPEK nie powleka żadną powłoką swoich dachówek (mam na myśli angoby, szkliwa). Dlaczego…? – nie potrzebuje, bo uzyskuje tak dobry spiek na powierzchni, że nie trzeba już go w żadnym stopniu zabezpieczać. Aby nadać barwę dachówce firma barwi całą masę, a nie tak jak konkurencja tylko powłokę, która po jakimś czasie może ulec zniszczeniu, nie wspominając o tym, że podczas docinania wyrobów miejsce przecięcia trzeba specjalnie zamalowywać tzw. zimną angobą, w przypadku dachówki Jopek nie ma tu mowy o żadnym korygowaniu wyglądu – po przecięciu parametry i kolor się nie zmieniają.
Ja osobiście nie mam wątpliwości – jeśli chodzi o dachówki karpiówki to aktualnie najlepszą jest produkcji Jopek.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 16 sie 2008, 23:24

To bardzo fajnie, że Jopek ma takiego adwokata! Nic nie stoi na przeszkodzie żeby podobnie jak inne firmy założył własny wątek. Etyka i jeszcze raz etyka. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 17 sie 2008, 8:48

radix pisze:Czytając opinie o dachówkach karpiówkach dziwi mnie fakt, iż nikt nie wspomniał o najlepszej dostępnej dachówce na rynku, jaką jest dachówka karpiówka marki „JOPEK” produkowana u nas w kraju (w Bytomiu).

niesłychane, taki diament mamy pod nosem, a ściągamy badziew z niemiec.


radix pisze:Po za tym w Fabryce można zamówić elementy dodatkowe ręcznie robione – są one niepowtarzalne i bardzo ładne. Firma oferuje także dachówki na specjalne zamówienie, m. in. gięte, o różnym wykroju, różnej fakturze…

Obrazek
to dla przykładu tylko jedna z możliwości M-H.

radix pisze:Po drugie – parametry dachówki. Dachówka Jopka charakteryzuje się niespotykanymi parametrami:
1) wytrzymałość na złamanie przewyższa dwukrotnie normy
2) nasiąkliwość zawiera się w granicach 1 – 2 %. Jest to absolutnie najlepszy wynik wśród konkurencji
3) mrozoodporność wiele razy przewyższa wymagania normowe, sam widziałem dokument z badań - 450 cykli zamrażania bez żadnych uszkodzeń, norma mówi o 150-ciu
4) prostoliniowość – dachówki są wypalane w H-kasetach, a więc są proste jak „stół”
Powyższe parametry uzyskuje się przez opatentowaną technologię produkcji (m.in. idealnie dobrany skład surowcowy, właściwy przerób surowca no i oczywiście wysoką temperaturę wypalania – tylko w ten sposób można uzyskać tak dobry niepowtarzalny spiek ceramiczny)
Po trzecie – jest to najcieńsza dachówka spośród wszystkich dostępnych karpiówek. Jaka firma pozwoliłaby sobie na wyprodukowanie dachówki o grubości zaledwie 10mm i uzyskując przy tym tak dobre parametry techniczne (wyżej wymienione)
Po czwarte – Firma JOPEK nie powleka żadną powłoką swoich dachówek (mam na myśli angoby, szkliwa). Dlaczego…? – nie potrzebuje, bo uzyskuje tak dobry spiek na powierzchni, że nie trzeba już go w żadnym stopniu zabezpieczać. Aby nadać barwę dachówce firma barwi całą masę, a nie tak jak konkurencja tylko powłokę, która po jakimś czasie może ulec zniszczeniu, nie wspominając o tym, że podczas docinania wyrobów miejsce przecięcia trzeba specjalnie zamalowywać tzw. zimną angobą, w przypadku dachówki Jopek nie ma tu mowy o żadnym korygowaniu wyglądu – po przecięciu parametry i kolor się nie zmieniają.
Ja osobiście nie mam wątpliwości – jeśli chodzi o dachówki karpiówki to aktualnie najlepszą jest produkcji Jopek.


radix pisze:musze przy okazji sprostować kolege „marcinradom” - „dodam jeszcze, że nasiąkliwość produktów meyer-holsen wynosi maksymalnie 4%, co jest dla konkurencji nieosiągalne” – niestety jesteś w błędzie.

to prawda, M-H będzie już produkować dachówki o nasiąkliwości 1,3%, co jest zasługą nowych złóż materiału. wyniki badań oczywiście są dostępne, w przeciwieństwie do sloganów pana radix. zapomniał pan jeszcze napisać że wasze dachówki nie porastają mchem, tak jak na stronie stoi. zastanawia mnie dwie rzeczy. czemu tak świetny produkt ma tylko 30 lat gwarancji, czyli tyle ile te o nasiąkliwości 10%, te o dużo mniejszej wytrzymałości, wykonywane z super materiału i wypalane w super warunkach? na jakiej podstawie firma jopek daje 30 lat gwarancji na swe produkty, skoro dachówka jopek jest produkowana od 10 lat?! logicznym jest to, że gwarancja na produkt powinna wynosić maksymalnie tyle ile ten produkt jest wytwarzany.

p.s.
ile czasu jopek wypala swoje karpiówki?

pozdrawiam

radix
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 13 sie 2008, 11:07

autor: radix » 18 sie 2008, 7:17

W Fabryce p. Jopka dachówki są wypalane w przeciągu 40 godzin.
Jeśli natomiast chodzi o badania to są dostępne (na prośbę klienta) sprawozdania z badań wyrobów. Produkcja dachówki w Bytyomiu rozpoczęła się pod koniec lat 80-tych, więc błędem jest twierdzenie, że dachówka jest produkowana trylko przez 10 lat.
Pozdrawiam
P.S.
Jaką grubość mają dachówki karpiówki M-H ?

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 18 sie 2008, 17:43

A możesz tak dokładnie podać datę? Jopek fabrykę budował na początku lat dziewięćdziesiątych. Myślę, że początek produkcji to rok 92/93. To jakie to doświadczenie. Oczywiście nie twierdzę, że dachówka Jopka jest zła jest po prostu normalna i tyle. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 18 sie 2008, 21:12

dla jasności dodam, że nie jestem przeciw polskim wyrobom, ale w kwestii pokryć dachowych podobnie jak w produkcji samochodów jesteśmy sporo za niemcami.
pozdrawiam

p.s.
karpiówka M-H ma 10,5mm grubości


Wróć do „Pokrycia dachowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów