Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

Koszt budowy domu lub remontu to często najważniejsza kwestia, decydująca o rozpoczęciu prac, wyborze technologii lub wykonawcy. W tym dziale uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące realnych kosztów budowy, rady jak zaoszczędzić i jak budować z określonym budżetem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 21 gru 2010, 17:39

Jeden z forumowiczow zadal mi pytanie co wybrac do ocieplenia budynku styropian czy welne mineralna . Obydwa te materialy maja swoje zalety i wady , ostatnio modna jest welna mineralna ktora przez lata przegrywala ze styropianem ze wzgledu na wyzsza cene za m2 , jesli planujecie budowe domu to zwroccie uwage przy kupnie projektu architektonicznego jakie jest przewidywane zuzycie energii przez dom , od ocieplenia scian powinnismy oczekiwac spelnienia norm termicznych (niski wspolczynnik przenikania ciepla) ale oprocz tego wazny jest parametr oddychania scian ?zwany tez dyfuzja pary wodnej , dobrego tlumienia dzwiekow i bezpieczenstwa ogniowego . Musicie podjac decyzje co do wyboru materialu izolacyjnego i kto te izolacje wykona. Na korzysc welny mineralnej przemawia wysoka paroprzepuszczalnosc ?zapewniajaca oddychanie scian oraz odpornoscia na wilgoc , grzyby i plesnie na niekorzysc trudnosc w zastosowaniu w porownaniu do styropianu. Na rynku materialow ociepleniowych ostatnio pojawilo sie sporo nowych rozwiazn typu plyty elewacyjne, maty , specjalne rodzaje styropianu .
Pamietam jak kilka lat temu sam przekonalem sie jak dziala taki specjalny twardy styropian ktorym wylozone byly lawki w okraglym campingu (domku z drewna ) w srodku ktorego palilo sie male ognisko w metalowym kojcu , mialo to miejsce za Kolem Polarnym na polnocy Szwecji , po dluzszym siedzeniu na tym styropianie kumulowal on cieplo czlowieka i dlugo je oddawal , mialem uczucie jakby byl podgrzewany i nie bylo to cieplo od tlacego sie ogniska.
Wracajac do ocieplenia naszego domu , podstawowy parametr to izolacyjnosc termiczna ,decyduje on o grubosci ocieplenia budynku , typowe grubosci warstw ociepleniowych to 10-15cm im grubosc jest wieksza tym wzrasta izolacyjnosc ocieplenia. Kolejny wazny parametr to izolacyjnosc akustyczna (tlumienie halasu) ktora wplywa na komfort zamieszkania , znowu wygrywa welna mineralna ktora dzieki wloknistej strukturze lepiej tlumi halas niz styropian . Kolejnym waznym parametrem jest paroprzepuszczalnosc , ocieplenie scian zewnetrznych styropianem slabo przepuszczajacym pare powoduje kumulowanie wilgoci wewnatrz domu , koniecznosc czestej wentylacji bo w przeciwnym razie szybko na scianach pojawi sie plesn od nadmiaru wilgoci , zaleca sie aby kazda kolejna warstwa od wewnatrz budynku w kierunku na zewnatrz byla coraz bardziej paroprzepuszczalna . Na koniec wazny parametr bezpieczenstwom pozarowe budynku , po raz kolejny gora jest welna mineralna ktora jest calkowicie niepalna a jest temperatura topienia wynosi ponad 1000 stopni Celsjusza , w duzych budynkach mieszkalnych welne mineralna stosuje sie jako zabezpieczenie przeciwpozarowe , styropian topi sie i pali w wysokiej temperaturze jest kompletnie nieodporny na ogien. Decyzje jakiego rodzaju zastosowac material ociepleniowy musicie podjac sami , pozdrawiam Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 23 gru 2010, 21:50

Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia...
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.
Rodzinnych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia - oby były piękne, bez zmartwień i trosk oraz pomyslnosci w Nowym 2011 roku
skladam wszystkim fanom czytajacym moje posty , Andy10
[/b]
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 29 gru 2010, 18:52

Witam po swietach napisze dzisiaj kilka zdan na temat drzwi w naszym domu . Mowiac o drzwiach myslimy o prostokatnym kawalku drewna czy sklejki oddzielacym pokoje od korytarza ,czasem z szybka. Drzwi to nie tylko skrzydlo ale tez oscieznica (czesto zwana futryna lub rama) do ktorej przymocowane jest na zawiasach skrzydlo ,czasem prog i klamka z zamkiem . Drzwi moga byc wewnetrzne , zewnetrzne ,wejsciowe , antywlamaniowe. Rama zwana oscieznica sklada sie z dwoch pionowych ramiakow i jednego poprzecznego (gornego) , rama sluzy do usztywniania skrzydla , skrzydlo drzwi wewnetrznych (pokojowych) jest lekkie poniewaz przestrzen wewnetrzna pomiedzy sciankami zewnetrznymi oklejonymi warstwa ozdobna jest pusta , czasem jest wypelniona w ksztalcie plastra miodu z klejonych warst kartonu, najdrozsze i najsolidniejsze sa drzwi wykonane w calosci z litego drewna . Na pewnym etapie budowy domu staniemy przed wyborem kupna drzwi do naszego nowego domu ( omowie przyklad drzwi wewnetrznych do pokoi) i tutaj musimy zdecydowac jakiego zakupu dokonac , czy drzwi produkowane masowo w fabryce sprzedawane w kpl. z oscieznica z zamontowanymi juz zawiasami + klamka w typowych wymiarach czy zlecic wykonanie drzwi stolarzowi na wymiar . Praktycznie cena jest dla wielu z nas waznym parametrem przy podejmowaniu decyzji zakupu , po prostu drzwi produkowane masowo sa o wiele tansze od robionych na zamowienie z litego drzewa z solidnymi ramami. Czasem osobno kupuje sie skrzydlo a osobno oscieznice , ktore moga byc stale lub regulowane . Drzwi najczesciej kupuje sie w skladach budowlanych , czy hipermarketach typu Castorama czy inne , jest tez mozliwosc zakupu drzwi przez internet w specjalnych budowlanych sklepach on-line , uzyskujac spory rabat czasem nieosiagalny w typowych skladach budowlanych poza okresami specjalnych promocji cenowych z czesci ktorego mozna pokryc koszty dostawy .
Przy zakupie wazny jest wybor stronnosci drzwi tzn. z ktorej strony beda umocowane zawiasy (jesli staniemy przed drzwiami ) z lewej (drzwi lewe) czy z prawej (drzwi prawe) . A teraz slow kilka na temat wymiarow drzwi , typowe drzwi sa produkowane w roznych szerokosciach zaczynajacych sie od 60cm i zwiekszajacych sie o kolejne 10 cm (np. 60,70,80,90,100,110 cm) szerokosc skrzydla liczy sie po zamocowaniu oscieznicy typowy , najbardziej popularne wymiary to 80-90-100 cm , jesli otwor w murze na drzwi wynosi 100cm to po zainstalowaniu oscieznicy typowy wymiar skrzydla to 90cm. Drugim parametrem okreslajacym wymiary drzwi jest wysokosc skrzydla , jest ona standardowa , podczas montazu wystarcza regulacja gornej poziomej oscieznicy lub niewielkie przyciecie drzwi u dolu. Montaz drzwi w zaleznosci od waszych zdolnosci technicznych i posiadaniu odpowiednich narzedzi mozna wykonac we wlasnym zakresie lub zlecic fachowcom ale tym trzeba ekstra zaplacic 100-200zl . Pozdrawiam Andy

PS kupowalem niedawno nowe typowe biale drzwi wewnetrzne na angielskim eBayu z odbiorem wlasnym (firma ma magazyn w Birmingham) w dobrej cenie 25funtow z oscieznica ,zawiasami i klamka.
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 31 gru 2010, 12:16

Witam fanow tematu, w ostatnim dniu starego roku zanim zloze Wam zyczenia noworoczne, wypadaloby krotko podsumowac ten post o budowie domu. Temat zalozylem nieco ponad 4 miesiace temu ( w ostatnim tyg.sierpnia), planowalem wkleic tu troche informacji zwiazanych z moimi przyszlymi planami budowy w Polsce malego parterowego domku-podoba mi sie np.domek Z7 (do 90m2), poniewaz mieszkam i pracuje w UK interesuje mnie technologia budowy niewymagajaca mojego ciaglego nadzoru nad przebiegiem budowy, interesujaca oferta jaka znalazlem w necie jest szybka, kompleksowa budowa przez jednego wykonawce z prefabrykatow betonowych domku w jeden miesiac, ma ona swoje wady i zalety jak kazda technologia, myslalem, ze w tym gronie (na forum budowlanym) znajde osoby z ktorymi bede mogl podyskutowac na argumenty o tej technologii, niestety nikt z Was czytajacych te posty nie chcial ze mna na ten temat rozmawiac, planowalem napisac kilka postow i na tym zakonczyc, ale ilosc odwiedzajacych moje posty zachecila mnie do kontynuacji tematu zwiazanego z budowa ogolnie na rozne tematy, zamiast kilku zrobilo sie kilkadziesiat postow (ponad 70) a ilosc miesiecznych odwiedzin stale rosla, podam konkrety ? wrzesien 5515 wizyt, pazdziernik-6669 wizyt, listopad -7071wizyt, grudzien-9125 wizyt, razem w ciagu 4 miesiecy ponad 30 tysiecy wizyt. Sadze , ze koniec roku jest dobrym momentem aby zakonczyc aktywnosc w tym temacie, mam coraz mniej wolnego czasu w pracy aby codziennie napisac specjalnie dla Was kilka sensownych zdan zwiazanych z budowa domu, ograniczam moja aktywnosc na innych forach szczegolnie dla Polonii mieszkajacej w UK gdzie bylem ekspertem od ubezpieczen czy specjalista od odszkodowan powypadkowych, byc moze w przyszlosci kiedy kupie fajna dzialke w Polsce i zbuduje ten wymarzony maly domek tylko dla nas dwojga dla mnie i zony w ktorym zamieszkamy kiedy zakonczymy aktywnosc zawodowa w UK i wrocimy na stale do Polski (dzieci sa juz dorosle na swoim) to powroce tutaj na forum i podziele sie swoim doswiadczeniem zwiazanym z budowa.

A teraz zyczenia, zycze Wam aby ten Nowy Rok 2011 byl lepszy od mijajacego,aby plany zamienily sie w czyny, spelnily sie Wasze marzenia o wlasnym domku, zycze zdrowia i determinacji w realizacji ambitnych planow.

Pozdrawiam z Anglii,
Andrzej (Andy)
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 03 sty 2011, 12:28

Witam , bardzo przepraszam za wielokrotne powtorzenie ostatniego postu , jak widac kilkakrotnie probowalem zapisac na forum ten sam tekst bez skutku -ciagle pokazywal sie komunikat o bledzie ogolnym i braku mozliwosci zapisu , az tu nagle dzisiaj ok poludnia pojawily sie wszystkie teksty razem , prosze moderatora tego forum o usuniecie kilku ostatnich powtorze ,dziekuje i jeszcze raz pozdrawiam Andrzej (Andy)
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 11 sty 2011, 18:23

Witam fanow tematu budowa wlasnego domu , widze , ze czytacie moje posty , co jakis czas wrzuce tu jakis tekst (w miare wolnego czasu) . Dzisiaj napisze zdan kilka o urzadzeniach grzewczych (kotlach kondensacyjnych) , planujac budowe domu energooszczednego , musimy liczyc sie z tym , ze taka inwestycja jest bardzo kosztowna , gdybysmy chcieli zastosowac wiekszosc z dostepnych juz teraz ekologicznych rozwiazan to podwyzszone koszty budowy zwroca sie w ciagu kilku-kilkunastu lat eksploatacji budynku ale nadal sa to rozwiazania dla zamoznych , a usytuowanie paneli solarnych na dachu budynku uwazane jest przez wielu jako zbedny gadzet , niestety Polacy sa slabo wyedukowani w tematach pro-ekologicznych i musza minac lata aby to sie zmienilo. Wracajac do tematu ?urzadzen grzewczych , kotly kondensacyjne to jakby wyzsza polka w stosunku do zwyklych kotlow gazowych grzejacych CWU(ciepla wode uzytkowa) i CO (centralne ogrzewanie) . Przedstawie w skrocie roznice pomiedzy tymi dwoma generacjami kotlow , tradycyjnymi (konwencjonalnymi) a kondensacyjnymi , w kotlach tradycyjnych energia kondensacji zawarta w parze wodnej uchodzi niewykorzystana wraz ze spalinami do komina, kotły kondensacyjne są w stanie ją wykorzystać i to wszystko . W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja (skraplanie) zawartej w spalinach pary wodnej, powstałej w wyniku spalania gazu lub oleju, a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji centralnego ogrzewania ,oznacza to mniejsze zuzycie gazu i mniejsze rachunki. Kotły kondensacyjne są droższe niż tradycyjne ale powoli zwieksza sie ich zastosowanie , im swiadomosc inwestora jest wyzsza (a portfel grubszy) tym czesciej sa kupowane . Dobrej klasy kotly kondensacyjne to niezawodne , zautomatyzowane , prawie bezobslugowe , dzieki ktorym mozna inaczej zaplanowac system ogrzewania w budynku np. zastosowac wodne ogrzewanie podlogowe. Roznice pomiedzy typami kotlow tradycyjnym i kondensacyjnym to nieco inna budowa wynikajaca z zasady dzialania , W kotlach kondensacyjnych wiekszy jest wymiennik ciepla ,w ktorym nastepuje schladzanie spalin ,w czasie procesu skraplania pary wodnej odzyskane cieplo kondensacji ktore jest przekazywane wodzie grzewczej w wymienniku ciepla , kolejna roznica jest dokladne przygotowanie i wymieszanie mieszanki powietrza i gazu przez wentylator przed wtloczeniem do palnika bo od tego zalezy ilosc wytworzonego ciepla , w tradycyjnych kotlach gazowych gaz wdmuchiwany jest do palnika wprost z dyszy i nie ma mozliwosci kontroli skladu mieszanki powietrzno gazowej. Jesli chodzi o ksztaly i wielkosc to kotly kondensacyjne moga byc wiszace ,stojace , podobnie jak tradycyjne , moga byc stosowane do podgrzewania wody i ogrzewania lub wylacznie ogrzewania , ze wzgledu na niewielkie wymiary mozna je montowac w kuchni pomiedzy szafkami wiszacymi , zeby byla jasnosc nie jestem przedstawicielem handlowym producenta takich kotlow i nie mam zamiaru Wam cokolwiek sprzedawac , pozdrawiam z West Midlands ,Andrzej (Andy)
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 14 sty 2011, 19:00

Jeden z forumowiczow napisal do mnie co sadze o pompie ciepla ,czy warto wydac na nia spore pieniadze , pisalem juz kiedys krotko o pompie ciepla ale powroce bo rzecz jest godna uwagi .
Pompa ciepla to jeden z wielu nowych elementow w naszym przyszlym energooszczednym domu , to szczytowe na ta chwile ekologiczne urzadzenie grzewcze ktore wykorzystuje odnawialne zrodla energii takie jak energie cieplna zgromadzona w gruncie , wodzie czy powietrzu a przy tym nie emitujace zanieczyszczen , ma sporo zalet i jedna wade ?cene od kikunastu do kilkudziesieciu tysiecy zlotych w Polsce lub 5-10k funtow w Anglii , zanim podejmiecie decyzje o kupnie radze dobrze to przemyslec , na zwrot kosztow wydanych na zakup , instalacje i serwis pompy trzeba bedzie poczekac ok 10-15 lat ,czasem dluzej niz na zwrot kosztow instalacji solarnej .
Typowa pompa ciepla pobierajaca cieplo z gruntu wymaga wywiercenia dwoch glebokich na kilkadziesiat metrow otworow glebinowych w ktorych umieszczony bedzie wymiennik odbierajacy cieplo z ziemi. Czasem instaluje sie pompy ciepla poza budynkiem w specjalnej studni wykopanej w ziemi , lub w szczelnej obudowie poza budynkiem , typowym miejscem jest jednak pomieszczenie gospodarcze, kotlownia jesli taka przewidzielismy w projekcie Pompa moze wytwarzac cieplo do ogrzewania domu , laczona z systemem grzejnikow lub ogrzewac powietrze wdmuchiwane do pomieszczen jako element wentylacyjnej instalacji nawiewno-wywiewnej lub chlodzic dom w upalne letnie dni . Pompa dostarcza swieze ogrzane i nawilzone powietrze w okresie grzewczym (jesien , zima) lub w lecie gruntowy wymiennik ciepla schladza i osusza powietrze poprawiajac komfort termiczny domownikow w gorace letnie dni , dostarczane do domu systemem kanalow nawiewnych. Pompa ciepla dobrze wspolpracuje z kolejnym waznym urzadzeniem coraz czesciej instalowanym w nowoczesnych energooszczednych domach ?rekuperatorem (to centrala odzysku ciepla ze zuzytego ogrzanego powietrza zanim zostanie ono wydmuchane na zewnatrz budynku). W lecie gdy temperature na zewnatrz oscyluje ok 30C , pompa wraz z rekuperatorem jest w stanie obnizyc temperature wnetrza budynku do 18C pod warunkiem szczelnego zamkniecia budynku. Pozdrawiam Andy
the future starts today

wieslawpas
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 11 sty 2011, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: wieslawpas » 15 sty 2011, 0:02

mial byc post a wyszedl blog....

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 15 sty 2011, 11:37

Witam , masz racje wieslawpas , zrobil sie z tego mini blog ale zamiast krytykowac pokaz na co Cie stac , napisz cos interesujacego zwiazanego z budowa domu , cos z czego skorzystaja inni forumowicze ,wielokrotnie zachecalem do aktywnego uczestnictwa w temacie , ale jakos nie ma chetnych .
Wieslawpas jesli taka wielowatkowa forma wiedzy o budowie domu ktora tu przedstawiam , Tobie nie odpowiada to to nie musisz tu zagladac jest tyle interesujacych tematow na forum , pozdrawiam .

Na poczatku tego watku o budowie domu pisalem , ze planuje budowe domu w Polsce , wprawdzie mam dom w Anglii ale chce miec tez drugi dom w Polsce , do ktorej zamierzamy z zona , wrocic na stale kiedy osiagniemy wiek emerytalny . Chcialbym ten dom zbudowac w ciagu najblizszych 2-3 lat , a poniewaz pracuje teraz i przez najblisze conajmniej 10 lat w UK to prawdopodobnie budowe zlece jakiemus sprawdzonemu generalnemu wykonawcy , interesuje mnie rejon Warmii i Mazur . Znalazlem w necie ciekawa oferte, zamkniete , chronione osiedle domkow jednorodzinnych , polozone w otoczeniu jezior i lasów , piekne , zielone , ciche miejsce idealne na wypoczynek lub zamieszkanie po zakonczeniu aktywnosci zawodowej . Na przyszlym osiedlu o planowanym obszarze ok 30 ha , bedzie stalo na dzialkach o powierzchni od 800 do 1200m2 - 130 luksusowych domkow parterowych z poddaszem uzytkowym o powierzchni mieszkalnej ok 165 m2(4 sypialnie z lazienka i tarasem na poddaszu uzytkowym), w planach jest budowa boiska , kortu tenisowego ,otwartego basenu dla mieszkancow itp. Cytujac za strona internetowa ?urok mazurskiej przyrody, czyste powietrze i woda sprawiają, że okolice są wymarzonym miejscem pieszych i rowerowych wycieczek oraz wszelkich form aktywnego spędzania wolnego czasu, jest to idealne miejsce dla miłośników żeglarstwa, wędkowania, nurkowania ,zbierania grzybow itp.
Z informacji ktora uzyskalem od Pani Anny zajmujaca sie udzielaniem odpowiedzi potencjalnym kupcom i sprzedaza dzialek , plany budowy sa nastepujace , w tym roku na wiosne zakonczenie fazy wstepnej , uzyskanie niezbednych pozwolen i rozpoczecie budowy infrastruktury osiedla , media ,drogi , ogrodzenie terenu ,wytyczenie dzialek , budowa domkow rozpocznie sie na wiosne przyszlego roku , ceny gruntow zaczynaja sie od ok 65pln z vatem ,w przyszlym tygodniu bede mial odpowiedzi na kolejne pytania dotyczace tej inwestycji (typy domow ,technologia budowy ,koszty) , jesli chcecie zobaczyc jak to bedzie wygladalo ,podaje adres stronki internetowej
osiedletylkowo.pl
Pozdrawiam z Anglii , Andrzej (Andy)

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 18 sty 2011, 6:49

Witam , wprawdzie pisalem juz krotko o dachu ale dzisiaj powroce do tego tematu . O ksztalcie konstrukcji dachu musimy zdecydowac juz w fazie projektowania domu , decydujac sie na poddasze nieuzytkowe konstrukcja wiezby dachowej bedzie inna niz gdy planujemy wykorzystac poddasze do zamieszkania. Konstrukcja dachu zalezy od rodzaju zaplanowanego pokrycia czy bedzie to dach lekki (z blachodachowki) czy ciezki z dachowek ceramicznych lub cementowych, o trwalosci dachu decyduje czesto to co jest niewidoczne , ukryte pod dachowka . Dach pod dachowka moze byc pokryty deskami (drozsze rozwiazanie) lub bez desek , do krokwi dachowych mocowana jest warstwa wstepnego krycia z folii paroprzepuszczalnej nastepnie warstwa termoizolacyjna na to ida laty i kontrlaty na ktorych uklada sie dachowke . Ladny ksztalt dachu i kolor dachowki dobrany do reszty elewacji budynku to wizytowka domu . Przy wyborze materialow z ktorych bedzie wykonany dach wezmy pod uwage , ze bedzie on niezmieniany przez conajmniej kilkadziesiat lat eksploatacji budynku a wiec nie ma co oszczedzac i kupowac niskiej jakosci, tansze materialy montowane na nim. Solidnosc wykonania , szczelnosc dachu poznamy po pierwszym ulewnym deszczu . Bardzo wazna jest odpowiednia wentylacja dachu moze ona byc rozwiazana na rozne sposoby np. za pomoca szczelin zapewniajacych wlot powietrza w okapie , przeplyw pod polacia i wylot w kalenicy.Prawidlowo skonstruowany dach odprowadza wilgoc kondensacyjna lub niewielkie przecieki spod dachowek do rynien deszczowych znajdujacych sie na zewnatrz budynku , wazne jest zachowanie odstepu pomiedzy warstwami folii paroprzepuszczalnej a warstwa termoizolacyjna ktora ma zadanie utrzymywac cieplo w domu .Warstwa paroizolacyjna ma zadanie utrzymac warstwe termoizolacyjna w suchosci zamoczona welna mineralna (kamienna, szklana) nie jest dobrym izolatorem ciepla, kolejna warstwa tzw.membrana dachowa chroni wczesniejsze warstwy przed zamoczeniem i dodatkowo izoluje cieplnie , po nie splywa wilgoc ,deszcz ktory przedostal sie przez szczeliny w blachodachowce czy dachowkach. Nowoczesne technologicznie membrany dachowe z specjalnych materialow(wlokniny)moga posiadac powloke odbijajaca cieplo sloneczne w lecie i zatrzymywac do 30% ciepla uciekajacego z domu w okresie grzewczym. Na tak zbudowanych warstwach izolacyjnych uklada sie dopiero dachowke , wybor rodzajow zastosowanej dachowki , jej kolorow jest duzy , calosc dachu uzupelnia system rynnowy odprowadzajacy wode deszczowa z dachu . Dach to kosztowna pozycja w ogolnych kosztach budowy domu ale dobrze zrobiony bedzie nam sluzyl przez dlugie lata . Pozdrawiam Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 20 sty 2011, 19:05

Witam , napisze dzisiaj kilka zdan na temat rozbudowy angielskich domow , potraktujcie to jako ciekawostke z Anglii.
Typowe angielskie domy sa male , ciasne ,czasem wygladaja na domu dla hobbitow z filmu Wladca Pierscieni a nie normalnych ludzi , dlatego tak popularne sa ich rozbudowy , adaptacje poddaszy czy garazow lub tylne rozbudowy powiekszajace przestrzen mieszkalna , duza popularnoscia ciesza sie przyklejone do tylnych scian budynkow szklane ogrody zimowe ( conservatory)- sam zamierzam taki kupic w tym roku . Wlasciciele domow myslacych o rozbudowie czesto nie maja pojecia jakie sa wymagane procedury ,koszty rozbudowy itp. stad popularna forma darmowej wyceny (free quotation) zanim zleci sie wykonanie pracy. Zleceniodawcy wymagaja wiedzy na temat przepisow budowlanych ,procedurach projektowych, czasu potrzebnego na uzyskanie zezwolen od wyspecjalizowanych drobnych firm budowlanych podejmujacych sie tego typu zlecen. Przytocze tu kilka informacji ktore moga przydac sie Polakom ktorzy kupili domy w Anglii i zamierzaja je powiekszac.
Wiekszosc wymienionych wyzej inwestycji nie wymaga pozwolenia na budowe (planning permission) ale innej formy pozwolenia tzw. Lawful Development Certificate, dokumentu potwierdzającego , że rozbudowa jest zgodna z przepisami planistycznymi. Wniosek o ten certyfikat należy złożyć w lokalnym urzędzie w dziale planowania (Planning Department) , wraz z rysunkami ilustrującymi stan istniejący i proponowaną rozbudowę. Najlepiej aby inwestor do wykonania tej dokumentacji zatrudnił architekta, który dzięki swej wiedzy i doświadczeniu zminimalizuje prawdopodobieństwo odrzucenia wniosku, a co za tym idzie opóźnień w realizacji. Architekt zapewni ,ze rysunki nie tylko będą poprawne, ale zadba aby planowane zmiany odpowiadały wymaganiom klientów, nowe pomieszczenia były wygodne, funkcjonalne, a całość pasowała do charakteru i wyglądu istniejącego budynku. Okres oczekiwania na Lawful Development Certificate może trwać ok. 8 tygodni. Bardziej skomplikowana jest sprawa zwiazana z uzyskaniem pozwolenia na budowe (Planning Permission) , potrzebny jest projekt wykonawczy (+ specyfikacje materialowe) sporzadzony przez architekta , zatwierdzony przez Building Control, ktory zawiera dane dotyczace konstrukcji , izolacji termicznej , wentylacji , bezpieczenstwa przeciwpozarowego , jest szczegolowy i wykonawca na jego podstawie moze wyliczyc koszty materialow ,robocizny. W praktyce spotyka sie dzialania wykonawcow pod presja czasu i ograniczonych finansow inwestora (zleceniodawcy rozbudowy) bez dokumentacji projektowej , czesto w oparciu o odreczne rysunki planistyczne a nie profesjonalne -wykonawcze , umożliwia to procedura Building Notice. Teoretycznie nie potrzeba wtedy przygotowywać szczegółowych rysunków, a jedynie zgłosić rozpoczęcie robót do Building Control. Inspektor będzie odwiedzał budowę w kluczowych jej momentach i zatwierdzał zgodność wykonania robot z przepisami budowlanymi ? Building Regulations. Zleceniodawca oszczędza na kosztach dokumentacji wykonawczej i czasie, ale odpowiedzialność za ewentualne błędy budowy , niezgodność z przepisami i prace dodatkowe spada na wykonawcę( np.rozbiorke nieodebranych przez Inspektora Building Control czesci budowli ). W kolejnym poscie napisze o adaptacji poddaszy i rozbudowie domu w czesci tylnej . Pozdrawiam Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 21 sty 2011, 20:26

Witam w kolejnym poscie napisze o adaptacji poddaszy i rozbudowy domu w czesci tylnej w warunkach angielskich , taka rozbudowa czesto wiaze sie ze zmianami konstrukcyjnymi czesci budynku czy dachu , wiaze sie z dodaniem nowych murowanych , stalowych czy drewnianych elementow konstrukcji ktore powinny byc przeliczone pod wzgledem wytrzymalosci na obciazenia przez uprawnionego konstruktora. Robienie tego bez niezbednej dokumentacji technicznej , bez wyobrazni , moze skutkowac katastrofa budowlana , zawaleniem sie budynku i smiercia lub kalectwem przebywajcym w nim domownikow , poza tym inspektor z Building Control rutynowo odwiedzajacy zgloszona przebudowe domu moze wstrzymac prace bez wymaganej dokumentacji technicznej lub nakazac rozbiorke juz zbudowanych elementow. Wykonawca przebudowy bierze na siebie spora odpowiedzialnosc prowadzac budowe bez odpowieniej kompletnej dokumentacji .Optymalnym rozwiazaniem jest kiedy zleceniodawca przebudowy zleci przygotowanie dokumentacji i uzyska jej zatwierdzenie przez Building Control zanim rozpoczna sie prace budowlane ,dokumentacja przebudowy/rozbudowy i specyfikacje materialowe musza byc zatwierdzone przez inwestora a wszelkie dodatkowe prace wymyslane przez inwestora poza uzgodniony wczesniej zakres prac beda ekstra oplacane wykonawcy. Posiadanie kompletnej zatwierdzonej dokumentacji rozbudowy to gwarancja ze nie pojawja sie bledy , poprawki juz wykonanych prac i opoznienia robot. Prace zwiazane z adaptacja poddaszy na mieszkanie ,rozbudowy bocznej lub tylnej budynku w ciasnej miejskiej zabudowie musza byc zaakceptowane przez sasiadow zgodnie z Party Wall Act , brak tego uregulowania moze wstrzymac rozpoczecie robot o tygodnie lub miesiace. Oto ramy czasowe zwiazane z przygotowaniem dokumentacji i uzyskaniem niezbednych pozwolen przed rozpoczeciem przebudowy , przygotowanie kompletnej dokumentacji przez architekta 1-2 miesiecy , 2-3 miesiace oczekiwanie na decyzje ? pozwolenie na budowe (planning permission) , po uzyskaniu pozwolenia ok 1 miesiac to przygotowanie projektu wykonawczego i zlozenie aplikacji do zatwierdzenia (Full Plans Application)-procedura wymagana przez councile (urzedy) , 1,5 do -2 miesiacy oczekiwanie na zatwierdzenie projektu wykonawczego przez Building Control , jesli budynek jest zabytkowy albo lezy w strefie ochrony konserwatorskiej wszystkie te podane wyzej przykladowe czasy znacznie sie wydluzaja . Pozdrawiam Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 24 sty 2011, 18:32

Witam , zastanawiam sie nad powodem gwaltownego wzrostu ilosci dziennych wizyt w moim temacie na forum ,do tej pory bylo to przecietnie 400-500 wejsc dziennie , a od kilku dni ta ilosc wejsc wielokrotnie wzrosla , podam przyklady 20/01-3970 wizyt , 21/01-2169 wizyt , 22/01-2406 wizyt , 23/01-2075 wizyt , szczerze mowiac nie spodziewalem sie az takiego zainteresowania informacjami ktore tu zamieszczam , dziekuje , to dopinguje mnie do pisania nowych postow w temacie zwiazanym z budowa domu , szkoda tylko , ze tak malo z Was czytajacych , zabiera glos w dyskusji , czyzbyscie sie wszyscy zgadzali z moim punktem widzenia albo raczej z lenistwa nie chce Wam sie zabrac glosu na forum , wyrazic swoja opinie ,szkoda . Ciekaw jestem Waszej opinii o przedsyawionych przezemnie kilka dni temu planach budowy zamknietego osiedla domkow jednorodzinnych - Tylkowo na Warmii niedaleko Olsztyna , link do stronki zamiescilem kilka dni temu , ciagle czekam na wiecej szczegolow dotyczacych tej inwestycji , poslalem do pani Anny kolejnego meila z prosba o wiecej danych , obiecuje , ze jesli je otrzymam , podziele sie z Wami. Budowa takich osiedli chronionych to znak czasow , dla mnie mieszkajacego w Anglii to idealne rozwiazanie , nie bede sie martwil uzywajac domku przez 1 miesiac w roku (zanim nie zamieszkam w nim na stale w przyszlosci) ,czy ktos sie do niego wlamie i bedzie mieszkal na moj koszt przez jakis czas lub go okradnie , oczywiscie dzisiaj sa technologiczne mozliwosci aby miec video-monitoring uruchamiany czujkami ruchu a obraz przekazywany telefonicznie do mojego telefonu, ale bede spokojnie spal kiedy wiem , ze na miejscu jest ochrona. Z danych ktore przyslala mi w pierwszym meilu pani Anna wynika , ze planowane domki beda spore , powierzchnia uzytkowa parteru ok 90m2 i poddasza ok 72m2 , mala dzialka nieco ponad 800m2 bedzie kosztowala z vatem ok 54k pln , ja osobiscie nie potrzebuja az tak duzego domu (4 sypialnie). Podaje Wam wymiary pomieszczen, zainteresowanym jesli w PW przysla mi swoje adresy meilowe posle wizualizacje i rzuty z planami pomieszczen.

PARTER
KORYTARZ 001-3,04M2
KOTLOWNIA 002--5,80
GABINET 003--15,0
LAZIENKA 004--4,85
SPIZARNIA 005-2,75
KUCHNIA -006--21,67
SALON -007--30,05
KORYTARZ 008-6,30M2
RAZEM PARTER 90,50M2

PODDASZE
KORYTARZ 001--7,21
POKOJ -002--10,49
POKOJ -002--10,49
LAZIENKA 004--5,72
POKOJ -005--14,93
POKOJ -006--23,02
RAZEM PODDASZE ?72m2

POWIERZCHNIA DZIALKI 826,20M2
WYMIARY DZIALKI 30,6M X 27M
CENA 826,20 X 65PLN = 53.703 PLN

Czekam na odpowiedzi dotyczace innych typow domkow (mniejszych) niz pokazane na stronce, ktore nazwano domami w stylu warminskim (ich powierzchnia , ceny , technologia budowy, energooszczednosc ) oraz kiedy rozpocznie sie sprzedaz gruntow w jakim systemie (ratalnym czy gotowkowym) , co platnosciami za domki itp. Pozdrawiam z Anglii , Andrzej (Andy)
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 26 sty 2011, 19:20

Witam w odpowiedzi na pytania Ryszarda z okolic Wroclawia powroce do tematu izolacyjnosci termicznej scian . Pisalem juz na ten temat jakis czas temu na forum ale temat jest wazny i aktualny dla wielu planujacych budowe . Nie bede powracal do opisow scian wielowarstwowych ale aby ograniczyc przyszle duze koszty ogrzewania domu w sezonie jesienno-zimowym , sciany zewnetrzne powinny miec wspolczynnik przenikania ciepla U nie wiekszy od 0,2W/(m2K) . W ciagu ostatnich dziesiecioleci w tej dziedzinie nastapil znaczny postep , w latach 70-tych wspolczynnik ten wynosil 1,16 W/(m2K), obecnie oscyluje okolo 0,3 W/(m2K) ,postep technologiczny w dziedzinie izolacyjnosci scian jest wyrazny , ale nalezy pamietac , ze ocieplenie scian zewnetrznych nie zalatwia calkowicie problemu , aby dom zuzywal malo energii na ogrzewanie trzeba dobrze ocieplic wszystko , czyli sciany fundamentowe , podloge na gruncie , sciany zewnetrzne , strop w poddaszu nieuzytkowym lub dach w poddaszu uzytkowym , zamontowac dobrej klasy okna z klejonymi 2 lub 3 warstwowymi szybami , rekuperator (wymiennik ciepla) itp. Wracajac do izolacyjnosci scian , 2-3 lata temu (w 2008r.) ujednolicono wymagania dotyczace izolacyjnosci scian jednowarstwowych i wielowarstwowych , przed rokiem 2008 dla scian jednowarstwowych ten wspolczynnik wynosil 0,5 W/(m2K) ,obecnie dla wszystkich typow scian wynosi on 0,3 W/(m2K), nowe wyzsze wymagania wymusily na producentach zmiany technologii produkcji co przelozylo sie na lepsza izolacyjnosc materialow budowlanych , nowej generacji pustaki czy bloczki z betonu komorkowego maja izolacyjnosc nawet U=0,19 W/(m2K) sa uzywane do budowy scian jednowarstwowych , aby uzyskac jeszcze lepszy efekt z U mniejszym od 0,2 sciany trzeba izolowac . Przy projektowaniu domu , uwzglednia sie izolacyjnosc scian zewnetrznych aby spelniona byla norma U-0,3 W/(m2K) . Warstwa ocieplenia muru zewnetrznego zalezy od tego z czego zbudowano sciany zewnetrzne , jesli z bloczkow betonu komorkowego (gr.24cm) wystarczy grubosc 10-15cm ocieplenia , jesli sciany zbudowano z cegiel lub zwyklych pustakow o gr.18cm warstwa ocieplenia powinna byc grubsza (do 20cm) , aby utrzymac parametr izolacyjnosci U-0,3 calej sciany. Rzadko zaleca sie aby zwiekszac grubosc warstwy izolacyjnej powyzej 20 cm , grubsze warstwy np.styropianu rodza problemy techniczne , typu osadzenie okien , wlasciwe umocowanie ?rzadkosc dostepu wlasciwej dlugosci kotew mocujacych izolacje , naprezenia wewnetrzne powodujace pekanie tynku elewacyjnego pokrywajacego ocieplenie itp. Pozdrawiam Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 06 lut 2011, 15:57

Witam forumowiczow , sorry , ze sie nie odzywalem ostatnio ale jestem bardzo zajetym facetem, , zgodzilem sie na oferte mojego dyrektora i pracuje od 2 tyg i jeszcze przez kolejne 8 tygodni do konca marca, najpozniej do polowy kwietnia w innym odleglym o ponad 100km nowootwartym szpitalu , robie tam specjalistyczna inwentaryzacje (quality survey) zainstalowanego sprzetu technicznego takiego jak ( boilers, generators, cold water tanks, smoke and fire dampers, medical air compressor, ups system, fire doors, fire extinguisher ,vaccum compressor, calorifiers , air handling units , any equipment all plant rooms) ,kazde urzadzenie trzeba spisac , zrobic zdjecia ,uzupelnic rejestry, ktore niebawem beda podstawa do planowania przegladow ,remotow itp. Wazna i odpowiedzialna praca , ktora juz wykonywalem w szpitalu w Coventry i szpitalu w Walsall a teraz w Kings Mill`s Hospital - Mansfield , dojazd w jedna strone zajmuje mi ok 2 godzin jesli nie ma korkow ,wypadkow , dwoma najbardziej ruchliwymi autostradami w Anglii ( ktorymi przejezdza ok 65 tys samochodow na godzine) . Wyjezdzam przed 6 rano wracam ok 7-8 wieczorem , wykonczony, zawiesilem moja dotychczasowa duza aktywnosc na forach internetowych , jak skoncze te prace i wroce do swojego biura to obiecuje powrocic z nowym postami zwiazanymi z budowa domu , pozdrawiam z West Midlands , Andrzej (Andy)
the future starts today


Wróć do „Ile kosztuje budowa domu, remont domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów