Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

Koszt budowy domu lub remontu to często najważniejsza kwestia, decydująca o rozpoczęciu prac, wyborze technologii lub wykonawcy. W tym dziale uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące realnych kosztów budowy, rady jak zaoszczędzić i jak budować z określonym budżetem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 31 maja 2011, 18:50

Witam , dzisiaj napisze kilka zdan o zasilaniu domu w energie elektryczna. Kiedy juz kupimy dzialke i chcemy doprowadzic do niej energie elektryczna musimy wypelniajac odpowiedni formularz prosic Zaklad Energetyczny o wykonanie przylacza czyli polaczenia sieci elektroenergetycznej z nasza dzialka, miejscem przyłączenia instalacji do sieci jest złącze kablowe, mieszczace sie w wnetrzu zamykanej metalowej lub plastikowej skrzynki. W złączu kablowym znajduje się licznik energii elektrycznej oraz głowne zabezpieczenia pradowe, do ktorych uzytkownik nie ma dostępu, gdyz są one własnością ZE , wartosc zabezpieczenia glownego okreslona jest w Warunkach Technicznych Przylaczenia i zalezy od wartosci mocy przylaczeniowej o ktora wnioskujemy. Istnieja dwa rodzaje przylaczy , kablowe i napowietrzne. Popularne przylacze kablowe laczy siec z dzialka podziemnym kablem , przylacze kablowe ze skrzynka w ktorej znajduje sie licznik i zabezpieczenia zlokalizowane jest czesto w ogrodzeniu dzialki i umozliwia odczyt licznikow podczas nieobecnosci domownikow. Przylacze napowietrzne jest stosowane jesli w poblizu przebiega napowietrzna linia energetyczna, ze wzgledow estetycznych coraz rzadziej stosowane.

Uwaga ! przed zakupem dzialki budowlanej musicie koniecznie sprawdzic, czy zasilanie energetyczne terenu, na ktorym lezy wasza dzialka, przewidziane jest w zatwierdzonym miejscowym planie zagospodarowania terenu ,jesli tak jest , to oplaty za przylaczenie sa zryczaltowane (stosunkowo niskie) , jesli zasilanie nie jest przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania , bedziecie z wlasnej kieszeni placic Zakladowi Energetycznemu za przylaczenie wraz z budowa infrastruktury (np slupy, kabel +robocizna itp.), czasem dziesiatki tysiecy zlotych, jesli dzialka jest na odludziu. Zgodnie z obowiązującym prawem za wykonanie przyłącza odpowiada Zakład Energetyczny, na ktorego terenie działania znajduje się wasz przyszly dom . Procedura przylaczenia do sieci zaczyna sie od wypelnienia wniosku o wydanie ?warunkow technicznych przylaczenia do sieci elektroenergetycznej ? podajac wielkosc potrzebnej mocy. Wraz z wnioskiem nalezy złozyc dokument potwierdzający prawo własności działki, oraz plan zabudowy lub szkic sytuacyjny z narysowanym budynkiem. W wydanych warunkach technicznych przylaczenia Zakład Energetyczny okresla:? sposob zasilania obiektu: z linii kablowej lub napowietrznej,? miejsce przylączenia do sieci,? sugerowany rodzaj przylacza: kablowe lub napowietrzne,? wymagane uzgodnienia z Zakladem Energetycznym. Jezeli w wydanych WTP wskazane jest przylacze napowietrzne z linii napowietrznej, to na podstawie otrzymanych warunkow mozna je wykonać. Natomiast w przypadku przyłącza kablowego, niezaleznie czy z linii kablowej czy napowietrznej, wymagane jest opracowanie jego projektu, ktory nalezy uzgodnic w Zakładzie Uzgadniania Dokumentacji, a takze Zakładzie Energetycznym. Uzgodnienie z ZUD potwierdza brak kolizji z innymi instalacjami znajdujacymi się na danym terenie, np.: kanalizacja wodociagowa, gazowa, teletechniczna itp., natomiast uzgodnienie z ZE potwierdza spelnienie warunkow zawartych w WTP. Dopiero wowczas, dysponując uzgodnionym projektem, mozna przystapic do realizacji przylacza kablowego.Przylaczenie do sieci nastepuje na podstawie wydanych warunkow przylaczenia przez wlasciwy Zakład Energetyczny i podpisaniu zalaczonej do nich umowy przylaczeniowej, a takze uiszczeniu oplaty za przylaczenie do sieci elektroenergetycznej, ktora w zalezności od Zakładu Energetycznego wynosi od 100 do 250 zł za kazdy kilowat (kW) zgłoszonej mocy zapotrzebowanej. Po wykonaniu przylacza musimy jeszcze podpisac z Zakładem Energetycznym "Umowe sprzedazy energii elektrycznej i usług przesylowych" wypełniajac wczesniej odpowiedni "wniosek o zawarcie umowy sprzedazy energii elektrycznej i uslug przesylowych". Sadze , ze wystarczajaco przyblizylem ten wazny temat .

Dzisiaj przedstawiam kolejny projekt malego parterowego domku ,projekt domu TK-109 z pracowni Architeka .TK 109 to mały, parterowy domek, dla czteroosobowej rodziny posiadajacy trzy sypialnie, salon, kuchnię, łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze. Domek prosty i tani w budowie oraz eksploatacji , domek urzeka prostota wygladu i elegancja dzieki zastosowaniu zewnetrznej drewnianej boazerii, a jego niewielkie rozmary pozwalaja na budowe na waskiej dzialce . Jest to domek o drewnianej konstrukcji szkieletowej co przy zastosowaniu odpowiednich materialow moze uczynic go domkiem energooszczednym . Przestrzen mieszkalna w TK-109 podzielono na dwie odrebne czesci: dzienna po prawej i prywatna w lewym skrzydle budynku. Sien przy wejsciu prowadzi do korytarza wewnatrz domu , w sieni ulokowane jest pomieszczenie techniczne . Szeroki salon zostal polaczony z jadalnia oraz otwarta kuchnia, czyniac przestrzen po tej stronie jasna i bardzo przestronna. Dodatkowo atutem pokoju dziennego jest jego wyposazenie w kominek oraz przeszklenie prowadzace na taras i do ogrodu za domem. Uklad pomieszczen w domku zapewnia spokoj i wypoczynek jego mieszkancow . Trzy pokoje sypialne oraz wygodna lazienka to wnetrza, do ktorych mozna się dostac z eleganckiego holu . Sciany wewnetrzne i zewnetrzne z drewna, szkielet drewniany tzw. kanadyjski. Elewacje to tynk strukturalny plus okładzina drewniana. Strop- drewniany. Dach-dachowka ceramiczna lub blachodachowka. Podstawowe parametry budynku :powierzchnia uzytkowa-78,8 m2 , powierzchnia zabudowy-93,5 m2,wysokosc budynku-5,9 m, kat nachylenia dachu w st. 30 st. kubatura budynku-380 m3.
Pozdrawiam z UK , Andrzej (Andy)

Oto link http://e-projekty.pl/projekt-domu-tk-109-wak1032.aspx

[img]http://static.e-
budownictwo.tv/gallery/3124/0_f1b0c6b50c4bdce5e7d9d9f4e6b08b77b02b4953.jpg[/img]

Obrazek
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 03 cze 2011, 18:05

Witam , napisze dzisiaj kilka zdan na temat mozliwych rozwiazan dotyczacych zagospodarowania domowych sciekow kiedy nie ma polaczenia z miejska kanalizacja , do wyboru sa dwa sposoby, popularny to szambo lub mniej popularny ze wzgledu na wyzsze koszty to przydomowa oczyszczalnia sciekow . Przed zakupem dzialki warto sprawdzic czy dzialka spelnia warunki do uzyskania zgody na budowe tych podziemnych obiektow , jesli lokalizacja szamba byla zaznaczona na planie zagospodarowania dzialki dolaczonym do pozwolenia na budowe wtedy mozna go budowac bez dodatkowych formalnosci , jezeli nie byla na planie , trzeba zglosic zamiar budowy we wlasciwym urzedzie (gminy , miasta) na 30 dni przed rozpoczeciem budowy, jesli urzad nie zglosi sprzeciwu mozna budowac. Czasem urzednicy gminni nie akceptuja pomyslu budowy oczyszczalni sciekow , czasem marudza co do rodzaju oczyszczalni , lepiej zapytac o to wczesniej zanim dokona sie zakupu oczyszczalni , zgodnie z Prawem Budowlanym budowa przydomowej oczyszczalni sciekow o wydajnosci ponizej 7,5m3 na dobe wymaga tylko zgloszenia przed rozpoczeciem budowy , w zgloszeniu nalezy przedstawic projekt oczyszczalni i jej zaznaczona przyszla lokalizacje na dzialce. Szambo powinno miec taka pojemnosc aby mozna bylo je jednorazowo w calosci oproznic (8-10m3) ,czestostotliwosc oprozniania szamba zalezy od ilosci mieszkancow i dziennej ilosci sciekow , czesto wystarczy raz na miesiac . Zbiornik na scieki mozna kupic gotowy (np z plastyku) lub wykonac samemu z betonu , gotowe plastikowe zbiorniki sa szczelne a wiec nie bedziemy zanieczyszczac gleby na wlasnej dzialce , do wyboru sa zbiorniki roznej budowy i wielkosci , nalezy dobrze obliczyc ilosc przyszlych sciekow aby zbiornik nie okazal sie za maly . W nastepnym poscie napisze o kilka zdan na temat przydomowej oczyszczalni sciekow.
Dzisiaj przedstawie projekt kolejnego malego (82m2)parterowego domku , ten projekt szczegolnie mi sie podoba nawet moja slubna pamiatka(zona) go zaakceptowala , gotowy projekt ma spore szanse , ze bedzie przezemnie kupiony. Projekt Z7 jest niewielkim domem parterowym z dachem dwuspadowym. Prosta wspolczesna bryla, pozwoli na szybka i ekonomiczna budowe. Wzbogacenie elewacji drewnianymi elementami doda mu dodatkowego uroku a tym samym wzbogaci walory estetyczne. Na parter wchodzimy poprzez zadaszone wejście, prosto do sieni, skad dalej wchodzimy do holu. Stanowi on ciag komunikacyjny pomiedzy poszczególnymi pomieszczeniami. Parter mozemy podzielic na dwie strefy, dzienna i sypialna. W jednej znajduja sie trzy sypialnie oraz lazienka, natomiast w drugiej salon polaczony z jadalnia i kuchnia oraz pomieszczenie gospodarcze. Z salonu mamy wyjscie na zadaszony taras, który moze byc milym miejscem na spedzenie wieczoru. Przeszklone duze drzwi zapewnia widok na ogrod, a tym samym jednosc z otoczeniem zewnetrznym. Dom spodoba się wszystkim tym ktorzy szukaja niewielkiego, funkcjonalnego domku parterowego, który mimo swych niewielkich rozmiarow posiada mnostwo miejsca na przestronne szafy, a takze zaspokaja wszystkie niezbedne funkcje.Technologia budowy domu sugerowana przez architekta to sciany : murowane (ceramika, gazobeton) , strop: wiazary dachowe, dach: dachówka ceramiczna lub blacho-dachówka . Konsultowalem ten projekt z przedstawicielem firmy budujacej domy z prefabrykatow betonowych, pisalem o tym na poczatku tego forum , koszt adaptacji projektu jest niewielki ok 5tys. poniewaz bryla domku jest prosta , koszt budowy w stanie surowym zamknietym ok 180 tys., koszt budowy sposobem gospodarczym powinien zamknac sie kwota ponizej 150k.Oczywiscie widze w tym gotowym projekcie potrzebe modyfikacji pewnych rozwiazan technicznych ale to juz odrebna kwestia .
Zainteresowanym podaje link do projektu: http://www.z500.pl/projekt/z7,Nieduzy,d ... yczny.html

Pozdrawiam ze slonecznego i cieplego (+27C) dzisiaj Birmingham , Andrzej (Andy)

Obrazek
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 05 cze 2011, 17:53

Witam w ostatnim poscie obiecalem Wam napisac kilka zdan na temat domowej oczyszczalni sciekow .Popularnym rozwiazaniem malej domowej oczyszczalni sciekow jest system skladajacy sie z 2 elementow ,osadnika gnilnego i drenazu rozsaczajacego . W osadniku gnilnym jak nazwa wskazuje scieki wstepnie sie oczyszczaja w wyniku fermentacji , spotyka sie osadniki jedno ,dwu lub trzykomorowe (im wiecej komor tym wieksza skutecznosc oczyszczania) ,na wyjsciu z osadnika w strone drenazu rozsaczajacego czesto instaluje sie dodatkowy filtr .W procesie fermentacji odpadow organicznych powstaja gazy ktore musza byc odprowadzane ze zbiornika , czesto wykorzystuje sie do tego przewod wentylacyjny w kominie. Wielkosc osadnika okresla sie na podstawie wielkosci dziennych sciekow wytwarzanych przez mieszkancow , minimum pojemnosci osadnika to 3 dniowe scieki (2 os rodzina generuje dziennie ok 300 litrow sciekow dziennie, 4 os ?ok 600-700 litrow , a wiec dla tej wiekszej rodziny zbiornik powinien miec ok 2 m3 . Osadnik gnilny czysci sie sporadycznie raz na rok czasem rzadziej ?co 2 lata, oprozniajac go podobnie jak szambo ,aby przyspieszyc i polepszyc fermentacje stosuje sie srodki chemiczne tzw bioaktywatory wysypywane do zbiornika gnilnego , oczyszczone scieki z osadnika wyplywaja do lezacego glebiej w ziemi , systemu specjalnych rur drenarskich z otworami w sciankach ktore sa przysypane warstwa grubego zwiru ktory dziala jak filtr , zatrzymujac drobne zanieczyszczenia z wstepnie oczyszczonych w osadniku gnilnym sciekow. Rury przysypuje sie specjalna geowloknina i zasypuje warstwa ziemi na ktorej rosnie trawa ,kwiaty. Wielkosc drenazu (dlugosc rur) zalezy od ilosci domownikow i rodzaju przepuszczalnosci gleby, jesli na naszej dzialce jest wysoki poziom wod gruntowych nie mozna zastosowac drenazu odsaczajacego poniewaz scieki sie nie oczyszcza . Jaki jest rodzaj gleby na dzialce oraz poziom wod gruntowych dowiemy sie zlecajac odpowiednie badania firmie geotechnicznej na podstawie ktorych miedzy innymi architekt okresli glebokosc fundamenow budynku . Standardowo drenaz uklada sie trzech wykopanych rowach po 10-15 metrow dlugosci kazdy , dla 4 osobowej rodziny lacznie ok 50m dlugosci rur drenarskich. Przepisy budowlane okreslaja odleglosc osadnika od domu na mimimum 5 metrow , od studni na 15 metrow . Co 15-20 lat nalezy wymienic rury drenarskie i warstwe zwiru ktory je otaczal poniewaz po latach uzytkowania grunt zostanie uszczelniony i drenaz przestanie dzialac.

Dzisiaj pokaze Wam kolejny projekt domku z mojej krotkiej listy , to moja subiektywna ocena , oczywiscie to co mnie sie podoba wcale nie musi podobac sie Wam , szkoda , ze nikt nie zabiera glosu i samotnie sie tu produkuje na forum , chetnie podyskutuje na argumenty za i przeciw takiej koncepcji domkow parterowych. Po przedstawieniu wszystkich (z mojej krotkiej listy) wybranych projektow parterowych domkow , napisze co chcialbym zmienic w gotowym projekcie tym ktory kupie aby byl on bliski moim wyobrazeniom o ukladzie i funkcjonalnosci przyszlego domku.
Dzisiaj projet domku Cichy zakatek z Muratora , przytaczam wszystkie dane ze strony , podaje link : [link do strony Murator Dom wygasł]

Ten mały i skromny dom z dwuspadowym dachem, nie sprawi kłopotów na budowie i będzie tani w eksploatacji. Uroku dodają mu drewniane wykończenia elewacji oraz opaska z cegły klinkierowej sprawiająca wrażenie kamiennego murku, otaczającego cały budynek. Powierzchnię mieszkalną powiększa duży, o powierzchni ponad 20 m2, całkowicie zadaszony i osłonięty ścianami taras, na którym można miło spędzać czas nie tylko w ciepłe dni. Wewnątrz zadbano o czytelny i funkcjonalny układ pomieszczeń. Kuchnię umieszczono od frontu. Z jej okien widać wejście na posesję. W pokoju dziennym wydzielono jadalnię i kącik wypoczynkowy. Po lewej stronie znajdują się trzy sypialnie, które można - w zależności od potrzeb domowników - połączyć i zrobić dwa większe pokoje z garderobami. Ten projekt doskonale nadaję się także na dom letni. Aby zmniejszyć koszty realizacji, można - podczas adaptacji - zrezygnować z garażu i zrobić w jego miejscu wiatę na samochód.

Orientacyjne koszty budowy
1. Stan zero: 32 000 zł
2. Stan surowy otwarty: 100 800 zł
3. Stan surowy zamknięty: 34 000 zł
4. Instalacje sanitarne: 34 100 zł
5. Instalacje elektryczne: 7 200 zł
6. Wykończenie zewnętrzne: 37 200 zł
Razem (1-6): 245 300 zł
Ceny aktualne na: IV kwartał 2010

W powyższej wycenie założono średni standard użytych materiałów oraz kompleksowe wykonawstwo (realizację całej budowy przez jedną firmę). Nie uwzględniono kosztów: wykończenia wewnętrznego*, działki, przyłączy, przygotowania placu budowy oraz ogrodzenia. Przyjęto średnie krajowe ceny robocizny i materiałów. Ceny nie zawierają podatku VAT.
Ostateczny koszt budowy zależy jednak od wielu zmiennych czynników. Oszczędności mogą wynikać na przykład z: wykonania części prac systemem gospodarczym, zatrudnienia ekip budowlanych na poszczególne etapy prac, rabatów na materiały oraz robociznę, zmiany materiałów zaproponowanych w projekcie na inne (np. zmiana dachówki ceramicznej na blachodachówkę), jakości materiałów użytych do budowy i wykończenia, kosztu transportu, (często przy większych zakupach można skorzystać z bezpłatnego transportu), kosztu robocizny (zależny od regionu Polski). Dlatego podana w zestawieniu kwota ma charakter orientacyjny.
Wyszczególnione etapy prac obejmują

Stan zero: roboty ziemne i wytyczenie budynku, ławy i ściany fundamentowe z izolacjami oraz inne rodzaje fundamentów określone w projekcie, beton podkładowy podłogi (chudy beton).

Stan surowy otwarty: ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne murowane i kominy, stropy, żelbetowe schody wewnętrzne, konstrukcja i pokrycie dachu, rynny.

Stan surowy zamknięty: okna, drzwi zewnętrzne, brama garażowa, izolacje przeciwwilgociowe, cieplne, przeciwdźwiękowe w nadziemnej części budynku, warstwy podłogi na gruncie oraz stropów.

Instalacje elektryczne: instalacje siły, instalacje gniazd wtykowych, instalacja oświetleniowa bez opraw.

Instalacje sanitarne: instalacja c.o. z kotłem i grzejnikami, instalacja gazowa bez gazomierza i kuchni, instalacja kanalizacyjna z przyborami sanitarnymi, instalacja wodna z bateriami.

Wykończenie zewnętrzne: tynki zewnętrzne lub systemy dociepleń - dla ściany dwuwarstwowej, parapety zewnętrzne, okładziny zewnętrzne drewniane, ceramiczne, kamienne, siding, malowanie elewacji, inne roboty zewnętrzne np. taras, opaski wokół domu, schody zewnętrzne.

Wykończenie wewnętrzne - tynki i okładziny wewnętrzne, malowanie, warstwy wyrównawcze pod posadzki, posadzki (np. terakota, parkiet, panele), drzwi wewnętrzne, sufity i ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych, inne roboty wykończeniowe (np. balustrady, schody drewniane, szafy wnękowe)

Proponowane materiały
Ławy fundamentowe: żelbetowe szerokości 50-60 cm, wysokości 40 cm (66,15 mb 15,46 m3
Ściany fundamentowe: bloczek betonowy 24 cm + rapówka + 2x roztwór asfaltowy + styropian 12 cm + bloczek betonowe 12 cm
bloczek betonowy 24 cm + rapówka + 2x roztwór asfaltowy + styropian 10 cm 13,69 m2
bloczek betonowy 24 cm 5,21 m2
Razem: 49,24 m2

Ściany zewnętrzne:murowane, dwuwarstwowe: beton komórkowy 24 cm + styropian 12 cm + tynk wewnętrzny 71,15 m2
murowane, trójwarstwowe: beton komórkowy 24 cm + styropian 10 cm + cegła klinkierowa 12 cm i tynk wewnętrzny 49,82 m2
szkielet drewniany + folia paroprzepuszczalna + deski 1,9 cm 32,71 m2
Razem: 153,68 m2

Ściany wewnętrzne:
murowane: beton komórkowy 12 cm + tynk wewnętrzny 81,42 m2
murowane: cegła pełna 25 cm + styropian 3 cm + tynk obustronnie 25,36 m2
Razem: 106,78 m2

Podłoga na gruncie:
podsypka piaskowa 20 cm + beton 10 cm + papa termozgrzewalna + styropian 8 cm + szlichta betonowa 4 cm + wykończenie podłogi 94,54 m2
podsypka piaskowa 20 cm + beton 10 cm + papa termozgrzewalna + styropian 6 cm + szlichta betonowa 6 cm + wykończenie podłogi 34,28 m2
Razem: 128,82 m2

Strop: drewniany (dolny pas wiązara dachowego) + wełna mineralna 20 cm + folia paroizolacyjna + płyta g-k 134,46 m2
Konstrukcja dachu:drewniana (wiązar dachowy) + łaty i kontrłaty 9,40 m3
Pokrycie dachu:blachodachówka + folia paroprzepuszczalna 262,71 m2

Elewacja:tynk cienkowarstwowy 102,80 m2
na fragmentach ścian cegła klinkierowa 62,55 m2
na fragmentach ścian deski 32,71 m2
Razem: 198,06 m2

Okna i drzwi balkonowe:
PCV lub drewniane o powierzchni do 2 m2 (8 szt.) 15,10 m2
PCV lub drewniane o powierzchni od 2 m2 (2 szt.) 10,08 m2
Razem: 25,18 m2

Sposób ogrzewania: kocioł na gaz

Pozdrawiam z pochmurnej i chlodnej dzisiaj Anglii , Andrzej (Andy)


Obrazek
Obrazek
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 08 cze 2011, 19:03

Witam , dzisiaj przypomne kilka waznych postawowych pojec zwiazanych z budowa domu dotyczacych sposobow wyliczania powierzchni , czesto w opisach gotowych projektow budynkow znajduje sie zwiezla informacja dotyczaca powierzchni uzytkowej , zabudowy,calkowitej czy kubatury budynku dla wielu sa to niezrozumiale pojecia dlatego postanowilem napisac na ten temat kilka zdan . Powierzchnia uzytkowa to powierzchnia wszystkich pomieszczen mieszkalnych , pokoi ,lazienki , kuchni ,korytarza, holu wejsciowego . Do powierzchni uzytkowej nie wlicza sie garazu, pomieszczenia gospodarczego-np.kotlowni , strychu . W domach z poddaszem uzytkowym o nieregularnej wysokosci pomieszczen stosuje sie nastepujacy wskaznik , pokoje z pelna wysokoscia (ponad 2,2m) wlicza sie cala powierzchnie , w pokojach o wysokoci od 1,4 do 2,2 metra liczy sie powierzchnie w 50% , pomieszczenia o wysokosci ponizej 1,4 metra nie wlicza sie do powierzchni uzytkowej wcale ? tak mowia ciagle obowiazujace stare polskie normy PN-70/B-02365.
Co ciekawe , nowe polskie normy ISO - PN-ISO 9836:1997, sprzed kilku lat inaczej wskazuja powierzchnie uzytkowa , wedlug tych norm wlicza sie powierzchnie wszystkich pomieszczen budynku o wysokosci 2,20m a powierzchnie ponizej 1,9metra traktuje sie jako powierzchnie pomocnicza i nie wlicza do powierzchni uzytkowej domu , jak widzicie sprawa nie jest jednoznaczna , dwie obowiazujace normy wyliczaja powierzchnie tego samego budynku na dwa rozne sposoby podajac dwie rozne wielkosci , a wiec uzasadnione jest pytanie przy kupnie projektu wedlug jakiej normy byla ustalana powierzchnia uzytkowa budynku przez pracownie architektoniczna.

Drugim spotykanym okresleniem powierzchni budynku jest powierzchnia netto , jest to calkowita powierzchnia wszystkich pomieszczen , mierzona na wysokosci podlogi dotyczy rowniez pomieszczen o zmienenj wysokosci np na poddaszu uzytkowym.
Inaczej liczy sie z kolei powierzchnie zabudowy budynku , jest to powierzchnia wyliczona z pomiaru scian zewnetrznych budynku , nie wlicza sie do niej piwnic, schodow , gankow, ale wlicza sie przybudowana do tylu budynku szklane oranzerie (ogrod zimowy ?ang.-conservatory)
Powierzchnie calkowita to powierzchnia wszystkich kondygnacji np. powierzchnia parteru + powierzchnia poddasza liczona wedlug wymiarow murow zewnetrznych budynku oraz dodatkowo wszystkich elementow wychodzacych poza budynek takich jak tarasy ,schody zewnetrzne ,balkony .

Objetosc budynku inaczej kubatura jest wyliczana przez pomnozenie powierzchni pomieszczen z ich wysokoscia , obejmuje wszystkie kondygnacje budynku.

Dzisiaj przedstawiam kolejny projekt domku parterowego domek Atut
ATUT to klasyczny dom wolnostojący bez poddasza.Parterowy dom jednorodzinny. Przy niewielkim metrażu zapewnia pełen komfort dla 4-osobowej rodziny. Przestronna część dzienna z szeregiem przeszkleń umożliwia kontakt z otaczającą zielenią. Funkcjonalny układ pomieszczeń z wyraźnym podziałem na część dzienną i nocną, przy zachowaniu minimum komunikacji. Budynek łączy w sobie klasyczną, prostą bryłę oraz nowoczesne ciekawe elewacje. Wygodne, częściowo zadaszone tarasy. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 94.1 m? (przy 123.2 m? pow. zabudowy). Kubatura (objętość) budynku wynosi 477.0 m?. W projekcie przewidziano dach dwuspadowy z kątem nachylenia wynoszącym 27°. Wysokość budynku (najwyższy punkt czyli kalenica) to 6.96 metra , równoległa do drogi. Projekt posiada 4 pokoje oraz 1 łazienkę z wanną lub prysznicem. W projekcie przewidziano kuchnię otwartą na salon. W dokumentacji zaprojektowano ogrzewanie gazowe. Istnieje możliwość modyfikacji systemu ogrzewania na etapie adaptacji.
Sugerowan technologia budowy
- Dach: dachówka ceramiczna , Kąt: 27°
- Stropy: żelbetowe, wylewane
- Ściany: 2-warstwowe - pustak ceramiczny + styropian
Koszt budowy stanu surowego zamkniętego wynosi 230 450 zł netto. Cena podana w zestawieniu jest kwotą orientacyjną opartą na uśrednionych cenach. Zależy ona przede wszystkim od systemu budowy (samodzielnie czy na zlecenie), zastosowanych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych. W rzeczywistości koszt budowy można obniżyć nawet o 20-30% stosując tańsze materiały. Zestawienie nie uwzględnia instalacji wewnętrznych.

Link do projektu http://pprojekt.pl/projekt2273-atut,opis.html

W nastepnym poscie przedstawie ostatni z wybranych domkow , zblizajacy sie do granicy zalozonej przezemnie powierzchni uzytkowej (100m2) , oraz komentarz , pozdrawiam Andrzej (Andy)

Obrazek

Obrazek
the future starts today

omni
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 09 cze 2011, 10:14
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: omni » 09 cze 2011, 10:18

witam
przejrzałam Pana posty i podziwiam wiedzę, też chciałam budować dom prefabrykowany, ale nie mam zdolności kredytowej, zbyt kiepska historię kredytową, więc kolejne lata muszę płacić 1000zł za wynajem, mam nadzieję, że niedługo Pan zamieszka u siebie, powodzenia, kasia

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 10 cze 2011, 19:10

Witam , dzisiaj pokaze Wam ostatni z wybranych przezemnie projektow domow , project domu Agis. Agis to dom parterowy, przeznaczony dla 4-5-osobowej rodziny. Część ogólnodostępna obejmuje pokój dzienny, który został przestrzennie połączony z jadalnią. Z częściowo zamkniętej kuchni dostępna jest podręczna spiżarnia. W części prywatnej znajdują się trzy sypialnie z ogólnodostępną łazienką. W strefie wejściowej znajduje się pomieszczenie gospodarcze (kotłownia), toaleta oraz schody na poddasze. Projekt dostępny w wersji parterowej ? Agis lub z poddaszem uzytkowym na ktorym mozna wygospodarowac dwa pokoje z lazienka.
Informacje podstawowe:
Pow. użytkowa (m2) 98,50
Pow. zabudowy (m2) 157,90
Kubatura (m3) 485,20
Kąt nachylenia dachu 30,00
Wysokość budynku (m) 7,10
Min. szerokość działki (m) 21,42
Min. długość działki (m)19,57
Liczba pokoi: 3,00
Zainteresowanym podaje link do projeku ze szczegolami
https://gotowe-projekty-domow.dom.pl/fa_agis_ii.htm

Obiecalem Wam , ze po zakonczeniu prezentacji gotowych projektow domkow parterowych zrobie krotkie podsumowanie . Oto ono , jak zauwazyliscie wszystkie domki ktore pokazalem sa do siebie zewnetrznie podobne (zartobliwie przypominaja stodole a nie dom) , maja ksztalt prostokatny , dach dwuspadowy o roznym stopniu nachylenia , zewnetrzne roznice sa malo widoczne , czasem jakis element ozdobny elewacji zewnetrznej , spore roznice tkwia we wnetrzach tych budynkow w ktorych architekci czesto na malej powierzchni zgrabnie rozplanowali wnetrze . Dlaczego zainteresowalem sie domami parterowymi , ktore potrzebuja wiekszej powierzchni zabudowy od domow z poddaszem uzytkowym czy pietrowych. Waznym kryterium dla wielu z nas przyszlych inwestorow sa koszta budowy , na pewno nizsze przy niepodpiwniczonym jednokondygnacyjnym parterowym budynku niz w budynku z poddaszem uzytkowym czy pietrowym . Zalozylem wielkosc budynku od 75 do 100 m2 powierzchni uzytkowej z dwoma lub trzema sypialniami a koszt budowy do 250 k (tys zl) . Olbrzymi wplyw na ostateczna cene budowy ma technologia wykonania , jakosc materialow budowlanych , standard wykonczenia budynku. Mowiac technologia budowy myle o wyborze pomiedzy tradycyjna technologia murowa z materialow ceramicznych dostepnych na lokalnym rynku budowlanym, lub technologie z zastosowaniem prefabrykacji z wyborem prefabrykacji scian betonowych lub drewnianych . W technologii murowej najtansza opcja to budowa domu systemem gospodarczym czyli silami wlasnymi wspomaganymi wynajetymi fachowcami , taki dom buduje cala rodzina i bardzo duzo prac wykonanych jest wlasnorecznie przez przyszlych mieszkancow , budowe prowadzi sie kiedy sa pieniadze i przerywa gdy ich brak , moze sie ona ciagnac latami , tak nadal buduje sie w Polsce wiele domow. Dla zamozniejszych inwestorow jest opcja wynajecia jednej firmy budowlanej ktora wybuduje nam dom od podstaw (fundamentow) niezle przy tym zarabiajac ? przeciez nie beda to robic za darmo to zrozumiale. Budowa domu zlecona jednemu wykonawcy ma sporo zalet , moja znajoma z Birmingham buduje domek w Polsce korzystajac ze sprawdzonej , solidnej , rodzinnej firmy budowlanej , budowa (juz na ukonczeniu ) przebiegala bez wiekszych przeszkod , terminy poszczegolnych robot byly dotrzymywane , jakosc wykonania dobra , jej obecnosc na budowie byla wiecej niz sporadyczna , przylatywala z Anglii na krotko , zeby zobaczyc jak rosnie jej wymarzony domek z pracowni Z500 projekt domu Z18 , podaje link http://www.z500.pl/projekt/z18,Ladny,do ... etrze.html
i placac za kolejne zrealizowane wedlug harmonogramu etapy budowy , opowiada z entuzjazmem o tym co widziala na budowie swojego domu , pracownicy czysci , schludnie jednakowo ubrani , stosujacy helmy , okulary rekawice ,przepisowe obuwie robocze (BHP) , trzezwi , usmiechnieci ,plac budowy uporzadkowany , szefowie firmy znajacy sie na rzeczy ,profesjonalni ,rzeczowi ,traktujacy klienta ktory przynosi im pieniadzejak partnera biznesowego a nie natretnego petenta , to mile , ze sa w Polsce takie rzetelne firmy , nie jest to tanie rozwiazanie ale za jakosc sie placi. Wracajac do podsumowania ,na koszty budowy domu skladaja sie setki pozycji , Ci ktorzy ukonczyli budowe mowia zwykle , ze nastepny dom zbudowaliby o 20-30% taniej unikajac pulapek w ktore wpadli budujac bez doswiadczenia po raz pierwszy. Jako przyklad budowania z kalkulatorem w reku (obnizajac koszty)podam rozpietosc cen materialow budowlanych ?jesli bedziemy budowac dom z materialow ceramicznych (pustaki ,bloczki ,cegla)dostepnych w najblizszych skladach budowlanych bedzie to taniej niz sprowadzane na zamowienie z daleka bo odpadna koszty transportu , jesli z dobrze zaopatrzonego skladu wezmiemy wieksza partie materialow budowlanych to dostaniemy rabat na niego a dostawa na plac budowy czasem moze byc za darmo, sporo mozna zaoszczedzic kupujac materialy poza sezonem kiedy handlowcy pozbywaja sie starego towaru obnizajac ceny nawet o 25% lub wiecej , na oszczednosci moze miec znaczny wplyw jakosc materialow budowlanych ?czy wybudujemy z najlepszych przykladowo cegiel czy z najtanszych pozagatunkowych , ale stosowanie najtanszych gatunkowo materialow to swiadoma zgoda na obnizenie standard i byle jakie budowanie . Sami widzicie , ze nie sposob dokladnie oszacowac kosztow budowy majac tyle mozliwych wariantow wyboru. Do tego tematu jeszcze powroce . Pozdrawiam z UK ,Andrzej (Andy)

PS Kasiu dzieki za dobre slowo , moja wiedza jest ograniczona , nie martw sie , ze chwilowo nie masz kasy i zdolnosci kredytowych , miej nadzieje , ze to sie odmieni i po latach chudych przyjda tluste kiedy zarobisz na wymarzony domek a jak nie chcesz czekac to znajdz bogatego meza a klopoty finansowe prysna jak banka mydlana , uszy do gory , pozdrawiam Cie

Obrazek

Obrazek
the future starts today

Awatar użytkownika
perjon
Aktywny
Aktywny
Posty: 215
Rejestracja: 19 lut 2011, 22:11
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: perjon » 12 cze 2011, 14:04

Przed budową domu polecam ciekawą pozycje na temat oszczędzania i mądrego planowania wydatków na budowę domu, jaki i pozbywania się kosztownych nawyków życia codziennego przy eksploatacji domu. Gorąco polecam.
Pozdrawiam i życzę przyjemnej lektury.

[link wygasł]

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 17 cze 2011, 16:51

Witam , na wstepie dzieki (perjon) za link , piszesz tam o interesujacych rzeczach , bede tam wracal w wolnych chwilach aby poczytac rady fachowca, sadze , ze wielu czytelnikow tego forum rowniez skorzysta z twoich doswiadczen. Myslalem , ze pojawia sie jakies wasze komentarze dotyczace przedstawionych przezemnie projektow domkow parterowych a tu nic , nikomu nie chce sie postukac w klawisze i kliknac myszka , szkoda napisze jeszcze pare postow i zakoncze moja aktywnosc w tym temacie na forum , chyba juz za dlugo ciagne ten watek i wasze zainteresowanie tematem spadlo do zaledwie 200-300 wejsc dziennie a o budowie domu mozna by pisac w nieskonczonosc .

Dzisiaj slow kilka o kominku w domu. Kominek to nie tylko ozdoba ale tez niezle dodatkowe zrodlo ciepla do ogrzania domku na dwa sposoby cieplym powietrzem lub ogrzana woda . Najczesciej dystrybucja goracego powietrza nastepuje grawitacyjnie poprzez kanaly majace ujscia w kazdym pomieszczeniu ,czasem do wspomagania uzywa sie wentylatora . Ogrzewanie takie jest skuteczne kiedy w domu jest dobra cyrkulacja (krazenie) powietrza , w tym celu montuje sie w pokojach specjalne kratki wentylacyjne lub podcina drzwi albo montuje dodatkowe kanaly odprowadzajace powietrze . Typow kominkow jest wiele , wybor nielatwy , najlepiej poradzic sie fachowca jaki kupic , aby ogrzal caly dom a nie tylko salon, podobnie jest z cala instalacja najlepiej zlecic jej budowe w domu wyspecjalizowanym w tym temacie praktykom. W drozszych modelach kominkow mozna regulowac szybkosc spalania drewna i ilosc powietrza regulujac jej doplyw do pomieszczen aby uzyskac rowna , stala temperature w calym domu. W kominku z plaszczem wodnym, nosnikiem ciepla jest ogrzana woda ktora krazy w typowym ukladzie wodnego centralnego ogrzewania , sporadycznie wykorzystuje sie kominek z plaszczem do sezonowego podgrzewania wody uzytkowej. Instalacja taka moze wspomagac centralne ogrzewanie ktorego zrodlem ciepla jest kociol gazowy lub grzalki elektryczne lub wobec braku gazu podstawowym zrodlem ciepla , kominek swietnie wspolpracuje rowniez z podlogowym ogrzewaniem powietrznym (pisalem o tym rozwiazaniu kilka postow wstecz).Aby kominek dobrze spelnial swoja role i nie byl uciazliwy dla mieszkancow powinien miec doprowadzone swieze powietrze z zewnatrz specjalnym kanalem nawiewnym pod palenisko aby nie zuzywal powietrza z wnetrza domu , poza tym przy szczelnym domu z zamknietymi oknami w rozpalonym kominku tworzy sie podcisnienie a wiec dym z komina wraca do pomieszczenia w ktorym stoi. W procesie spalania drewna (wazne jest tez jego rodzaj i wilgotnosc) aby uzmyslowic Wam jak duzo potrzeba tego powietrza do spokojnego spalania drewna podam , ze ilosc potrzebnego powietrza zwieksza sie z wielkoscia grzewcza kominka okreslanej w kilowatach , kominek o duzej mocy grzewczej (np.10kW) potrzebuje az 100m3 powietrza na godzine , przy wiekszych powierzchniach domu do ogrzania najlepszym rozwiazaniem bedzie zastosowanie rekuperatora (instalacja z odzyskiem ciepla) a w przypadku kominka z plaszczem wodnym wymiennik ciepla . Nie nalezy zapominac o wymaganej przepisami budowlanymi kubaturze pomieszczenia w ktorym ma stanac kominek (nie mniej niz 30m3) a wiec najczesciej kominek staje w duzym otwartym salonie w domu oraz, ze kominek powinien byc wyposazony w niezalezny przewod kominowy o srednicy (zalezna od wielkosci kominka ?min 15cm lub wiecej centymetrow ) . Decydujac sie na kupno kominka mamy do wyboru wiele wersji kominkow (wielkosci , ksztaltow , mocy grzewczej ,urzadzen wspolpracujacych z kominkiem , w wypasionych modelach mozliwe jest podwyzszenie sprawnosci grzewczej poprzez ponowne spalanie czastek sadzy i gazow , pozdrawiam z UK , Andrzej(Andy)
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 24 cze 2011, 17:12

Witam , napisze dzisiaj dla Was kilka zdan na temat ogrodzenia , bram wjazdowych w naszych przyszlych domach. Wydawaloby sie , ze ogrodzenie wlasnej dzialki to sprawa wylacznie wlasciciela i nie ma potrzeby urzedowego zglaszania czy uzyskiwania specjalnych pozwolen na jego postawienie , niestety nie ma tu swobody , przepisy okreslaja typ ogrodzenia naszej dzialki na styku z miejscami publicznymi takimi jak drogi ,ulice , place zabaw a zamiar postawienia ogrodzenia trzeba zglosic do urzedu na 30 dni przed rozpoczeciem budowy z zalaczonym opisem konstrukcji ogrodzenia a jego niestandardowa wysokosc (ponad 220cm) wymaga odrebnego pozwolenia lokalnego urzedu planowania. Konstrukcja ogrodzenia ma byc lekka , przeswitujaca ,nie zagrazajaca zyciu ludzi i zwierzat , przy wysokosci ogrodzenia do 180 cm zabrania sie uzywania dodatkowych zabezpieczen w postaci ostrych kolcow czy drutu kolczastego , urzad moze zgodzic sie na pelne ogrodzenie od strony ruchliwej ulicy . Aby uniknac konfliktow z sasiadami w czasie planowania budowy ogrodzenia najlepiej poinformowac ich o takim zamiarze , a moze nawet wspolnie ja sfinansowac jesli sa to normalni zyczliwi sasiedzi, wazne jest aby ogrodzenie zmiescilo sie w granicach naszej dzialki . Dawniej typowe ogrodzenie bylo drewniane lub z siatki z drutu przymocowane do betonowych slupkow, dzisiaj czesciej spotyka sie gotowe ,lekkie ,azurowe panele metalowe przykrecane do metalowych slupkow , nowobogaccy kupuja szpanerskie ogrodzenia z kutego metalu .Najwaznieszym elementem ogrodzenia jest brama wjazdowa i furtka na nasza posesje , przepisy budowlane okreslaja , ze minimalna szerokosc bramy to 240 cm oraz to , ze zarowno brama jak i furtka musza otwierac sie do wewnatrz posesji . Bramy generalnie dzielimy na dwa typy , skrzydlowe i przesuwne , to wielkosc dzialki ma wplyw na zastosowana brame , na waskiej dzialce nie bedzie mozna zainstalowac duzej przesuwnej bramy bo gdzie presunie sie jej dlugie skrzydlo a wiec trzeba zastosowac brame skrzydlowa . Tansze wersje bram otwiera sie recznie w wypasionych modelach robi to za nas automatyka a obsluga zaczyna sie i konczy po nacisnieciu guzika w pilocie zdalnego sterowania nie wysiadajac z samochodu , zwlaszcza gdy pada deszcz czy snieg. W bramie skrzydlowej z kolei wazna jest dlugosc podjazdu do miejsca parkowania samochodu , musi byc taka , zeby brama swobodnie sie otworzyla i zamknela bez uszkodzenia samochodu. Waznym ze wzgledu bezpieczenstwa elementem bramy automatycznej sa fotokomorki ktore informuja sterowanie napedem o przeszkodzie w swietle bramy , np. dzieci , zatrzymany w bramie samochod , aby nie doszlo do przycisniecia , w drozszych modelach bram montowane sa moduly bezpieczenstwa , kontrolujace naped bramy ,ktora przy zamykaniu , po napotkaniu oporu ,cofa sie. W krajach europejskich z wylaczeniem Polski obowiazkowe jest zewnetrzne oznakowanie (sygnalizacja ostrzegawcza dla pieszych i pojazdow o otwarciu automatycznej bramy) . W nastepnym poscie napisze o typach bram garazowych (segmentowej , roletowej ,uchylnej ) pozdrawiam z Anglii , Andrzej (Andy)

PS jako ciekawostke wklejam krotki meil jaki otrzymalem od pani Magdaleny Zahuta managera ds. obsługi klienta z firmy Extradom z ktora to firma koresponduje meilowo, moze Was zaintersuja ceny zwiazane z budowa domu

Prezentujemy usługi Extradom, które są wymagane przy budowie domu. Skorzystaj, zaoszczędzisz około 2300 zł!!! Zadzwoń zapytaj o szczegóły, zamów tel. 508 109 545
Do uzyskania pozwolenia na budowę
Adaptacja projektu + formalności 1499 zł
Geodeta - mapa do celów projektowych 499 zł
Geolog - badanie geotechniczne gruntu 699 zł
Tuż przed rozpoczęciem budowy
Geodeta - wytyczenie budynku, wskazanie granic 699 zł
Po zakończeniu budowy
Geodeta - odbiór wybudowanego budynku 699 zł
Wszystkie ceny brutto w pakiecie - zawierają VAT 23% (faktura).
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 04 lip 2011, 17:30

Witam , napisze dzisiaj kilka zdan na temat zabudowy poddasza jesli zdecydujemy sie na domek z poddaszem uzytkowym. Kiedy prace mokre ,wylewanie posadzki czy tynkowanie mamy juz za soba a dom jest przykryty na gotowo dachem oraz sa wstawione okna ,przychodzi wlasciwy czas na wykonczenie poddasza . Prace te mozna wykonywac przy wigotnosci powietrza do 70% i w temperaturze powyzej 5 stopni C, przed ociepleniem poddasza oczywiscie musimy polozyc instalacje elektryczna i na podbicie polozyc szczelna warstwe folii paroizolacyjnej zabezpieczajacej przed zawilgoceniem warstwe welny izolacyjnej . Standardowe ocieplenie dachu to polozenie warstwy welny mineralnej ,rzadziej styropianu pomiedzy krokwiami , pamietajac , ze wlasciwa grubosc ocieplenia dachu to 20-25 cm lub wiecej (w domach energooszczednych zalecana jest grubosc ocieplenia 30cm a pasywnych 40cm) . Najmniejsze straty ciepla wypromieniowanego przez dach osiagniemy kiedy ulozymy dwie poprzeczne do siebie warstwy welny mineralnej , pierwsza ukladana podluznie pomiedzy krokwiami a druga podwieszona na specjalnym ruszcie poprzecznie do pierwszej , takie ocieplenie ograniczy skutecznie mostki termiczne na styku z krokwiami , nalezy pamietac , ze dach pod wplywem silnego wiatru lub duzych roznic temperatury czy wilgotnosci wykonuje ruchy , pod wplywem goraca w upalny dzien rozszerza sie lub w mrozny dzien kurczy , oczywiscie trudno te roznice zauwazyc , czasem je slychac .Dobra izolacja termiczna dachu zapobiegnie przegrzewaniu budynku w upalne dni lub ucieczki cennego ciepla w zimne mrozne dni . Po polozeniu wartwy ocieplenia , pojedynczej lub podwojnej przychodzi czas na montaz okladziny wewnetrznej , tutaj jest spora dowolnosc , najtanszy sposob to montaz plyt gipsowo-kartonowych ktore wystarczy pozniej pomalowac emulsja , drozsze rozwiazanie to budowa na specjalnym ruszcie drewnianej boazerii sufitowej z paneli lub desek boazeryjnych. Rusztowanie dla boazerii moze byc z drewnianych lat mocowanych bezposrednio do krokwi przy jednowarstwowym ociepleniu z welny lub do specjalnego rusztu podwieszonego na wieszakach przymocowanych do krokwi przy podwojnej warstwie ocieplenia z welny , tutaj znowu mozliwa jest do wyboru wersja tansza lub drozsza , w tanszej panele lub deski boazeryjne mocujemy bezposrednio do rusztu a wersji drozszej przykrecamy do rusztu plyty c-w lub OSB a na tej podkladowej warstwie kladzie sie wlasciwa warstwe paneli mocowanych specjalnymi klamrami , deski boazeryjne czesto przybija sie gwozdziami . W zaleznosci od rozmarow plyt , duze , przykrecamy prostopadle do elementow nosnych wiezby dachu , dobrze jest pomiedzy plytami pozostawic kilkumilimetrowe przerwy dylatacyjne. Ostateczne wykonczenie paneli boazeryjnych czy z desek polega na pomalowaniu bejca lub specjalnym lakierem i nie wymaga specjalnych zabiegow , inaczej jest z plytami gipsowo-kartonowymi w ktorych trzeba zamaskowac miejsca laczenia plyt i przykrecenia wkretow mocujacych plyte do rusztu , zagruntowac a nastepnie pomalowac farba emulsyjna , lub polozyc tapete . Mozna rowniez plyty g-k wykonczyc tynkiem tradycyjnym lub dekoracyjnym albo przykleic do nich plytki ceramiczne , sami widzicie , ze mozliwosci ostatecznego wykonczenia jest wiele i zaleza od estetyki mieszkancow i zasobnosci ich portfela .

Mialem pytanie w prywatnej wiadomosci o koszty wykonczenia domu , to trudne pytania , wiele zalezy od planowanego standardu wykonczenia i zastosowanych materialow , od skromnego po zlote klamki i krany , czytajac opinie tych ktorzy budowe maja juz za soba , wielu z nich narzekalo , ze wydali na wykonczenie zdecydowanie wiecej pieniedzy niz pierwotnie planowali (nawet o 40-50%), jeden z inwestorow powiedzial ze smutkiem , ze wykonczeniowka ?wykancza finansowo.

Sadze, ze niewiele sie pomyle mowiac o kosztach rzedu 150 tys zlotych na skromne wykonczenia domku do 100m2 ale kiedy mowimy o drogich modelach kuchni z zainstalowanymi na gotowo wszystkimi niezbednymi urzadzeniami , lazienkami z bajerami , wypasionymi kominkami , automatyka w domu , kutymi z zelaza automatycznymi bramami nawet kwota 250 tys na wykonczenie moze byc zbyt mala a gdzie kasa na urzadzenie ogrodu , ladne ogrodzenie ,podjazd do domku itp. Pozdrawiam z Anglii , Andy
the future starts today

Andy10
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 24 sie 2010, 19:09
Lokalizacja: West Midlands -UK
Kontaktowanie:
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: Andy10 » 11 lip 2011, 17:17

Witam w kilku kolejnych postach napisze kilka zdan na temat wykonczenia budynku po zakonczeniu stanu surowego , dzisiaj o podlogach . Temat wydawalby sie banalny ale tak naprawde bardzo wazny , ustalenie wlasciwej wysokosci podlogi jest niezmiernie wazne , ma wplyw na wysokosc pomieszczen , dostosowanie do otworow na drzwi wejsciowe , schodow na poddasze/pietro , poziomu tarasu zewnetrznego , okien , miejsc poprowadzenia podtynkowej instalacji elektrycznej oraz lokalizacji gniazdek elektrycznych , wysokosci przyszlych grzejnikow itp. Temat trzeba dobrze przemyslec aby uniknac w przyszlosci pulapek roznicy poziomu na przyklad pomiedzy wyzszym tarasem zewnetrznym niz poziomem podlogi w domu , konieczna wtedy staje sie budowa progow aby uniknac wlewania sie wody deszczowej do domu . Standardowa grubosc podlogi na gruncie ma wiele warst , pierwsza to kilkucentymetrowa podsypka zwirowa , na niej cienka (ok 5cm)warstwa betonu tzw chudziaka , na betonie warstwa izolacji przeciwwilociowej folia (0,5mm ) lub papa (3-5mm grubosci ), nastepnie warstwa izolacji termicznej ze styropianu ( w domach tradycyjnych o grubosci 8-10cm , w energooszczednych zalecana do 20 cm , w pasywnych do 30cm), na warstwie izolacji termicznej kladzie sie cementowy podklad podlogowy , o grubosci ok 3-4cm jesli jestv zbrojony siatka stalowa lub grubszy (7-8 cm bez zbrojenia , dopiero na tej warstwie ukladamy posadzke , ktora moze miec w zaleznosci od zastosowanych materialow rozna wysokosc od 1 do kilku centymetrow , czesto stosuje sie jeszcze warstwe wyciszajaca (ok 1 cm grubosci pod wykladziny dywanowe lub panele drewniane) .Grubosc posadzki tez moze byc rozna w zaleznosci od zastosowanych materialow od kilku milimetrow po kilka centymetrow (wykladziny dywanowe , panele drewnopodobne, ceramika , kamien , parkiet drewniany-klepki , deski parkietowe , sami widzicie , ze przy takiej skomplikowanej wielowarstwowej podlodze znalezienie wlasciwego poziomu ostatecznego nie jest wcale latwa sprawa. Omowione przezemnie poziomy podlogi dotycza budynku tradycyjnego posadowionego na fundamentach (lawy i sciany fundamentowe) nieznacznie roznia sie jesli budynek posadowiony jest na plycie fundamentowej (czasem grzewczej ?pisalem o tym kilka postow wczesniej) ,podobnie jesli planujemy zastosowanie ogrzewania podlogowego wodnego czy elektrycznego.
Na teraz dosyc , wracam do pracy , jutro ciag dalszy tego tematu, pozdrawiam Andrzej
the future starts today

ksmax
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2009, 23:24
Lokalizacja: bielsko
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: ksmax » 12 lip 2011, 18:53

ECO-INWEST
www.altiff.pl
tel 784954350

BUDOWA DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH, PASYWNYCH



Domy parterowe




Z 39

Pow. użytkowa / netto 64,5 m? / 84 m?
Powierzchnia zabudowy 55,6 m? Kubatura 188,4 m? Wysokość 7 m
Kąt nachylenia dachu 45° Powierzchnia dachu 93,6 m?
Minimalne wymiary działki szer. 15,58m × dług. 14,3m zł
Cena projektu (mur/drew) 1 670 / 1 770  zł


Stan SSZ cena 132892,00 brutto
Stan deweoloperski cena 151230,00 brutto



KOSZT BUDOWY -


Z 12

Pow. użytkowa / netto 70,4 m?
Powierzchnia zabudowy 86,6 m?
Kubatura 335,9 m? Wysokość 7,09 m
Kąt nachylenia dachu 40° Powierzchnia dachu 140 m?
Minimalne wymiary działki szer. 15,68m × dług. 17,28m
Cena projektu (mur/drew) 1 870 / 1 970  zł


Stan SSZ cena 167820, brutto
Stan deweoloperski cena 179200,00 brutto




Z78

Pow. użytkowa / netto 70,2 m?
Powierzchnia zabudowy 86,8 m?
Kubatura 185,9 m? Wysokość 5,7 m Kąt nachylenia dachu 25° Powierzchnia dachu 135,5 m? Minimalne wymiary działki szer. 16,38m × dług. 17,88m Szacunkowa kalkulacja (netto) 212,86 tys. zł Cena projektu (mur) 1 770 zł


Stan SSZ cena 168820, brutto
Stan deweoloperski cena 182200,00 brutto


Z 87

Pow. użytkowa / netto 71,5 m?
Powierzchnia zabudowy 88,5 m?
Kubatura 200,2 m? Wysokość 5,68 m
Kąt nachylenia dachu 28° Powierzchnia dachu 137,37 m?
Minimalne wymiary działki szer. 18,18m × dług. 15,68m
Cena projektu (mur/drew) 1 790 / 1 890  zł


Stan SSZ cena 169820, brutto
Stan deweoloperski cena 179500,00 brutto





Z 7

Pow. użytkowa / netto 82 m?
Powierzchnia zabudowy 99,9 m?
Kubatura 229,5 m? Wysokość 5,33 m Kąt nachylenia dachu 22° Powierzchnia dachu 142 m? Minimalne wymiary działki szer. 18,18m × dług. 16,28m
Cena projektu (mur/drew) 1 870 / 1 970  zł



Stan SSZ cena 178120, 00 brutto
Stan deweoloperski cena 19150,00 brutto



Z 61

Pow. użytkowa / netto 92,3 m?
Powierzchnia zabudowy 110,8 m?
Kubatura 244,7 m? Wysokość 6,41 m Kąt nachylenia dachu 30° Powierzchnia dachu 167,7 m? Minimalne wymiary działki szer. 16,88m × dług. 18,48m Szacunkowa kalkulacja (netto) 227,93 tys. zł Cena projektu (mur) 1 790 zł

Stan SSZ cena 192580,00 brutto
Stan deweoloperski cena 212900,00 brutto

ksmax
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2009, 23:24
Lokalizacja: bielsko
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: ksmax » 12 lip 2011, 18:54

ECO-INWEST
www.altiff.pl
tel 784954350

BUDOWA DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH, PASYWNYCH



Domy parterowe






KOSZT BUDOWY -


Z 12

Pow. użytkowa / netto 70,4 m?
Powierzchnia zabudowy 86,6 m?
Kubatura 335,9 m? Wysokość 7,09 m
Kąt nachylenia dachu 40° Powierzchnia dachu 140 m?
Minimalne wymiary działki szer. 15,68m × dług. 17,28m
Cena projektu (mur/drew) 1 870 / 1 970  zł


Stan SSZ cena 167820, brutto
Stan deweoloperski cena 179200,00 brutto




Z78

Pow. użytkowa / netto 70,2 m?
Powierzchnia zabudowy 86,8 m?
Kubatura 185,9 m? Wysokość 5,7 m Kąt nachylenia dachu 25° Powierzchnia dachu 135,5 m? Minimalne wymiary działki szer. 16,38m × dług. 17,88m Szacunkowa kalkulacja (netto) 212,86 tys. zł Cena projektu (mur) 1 770 zł


Stan SSZ cena 168820, brutto
Stan deweoloperski cena 182200,00 brutto


Z 87

Pow. użytkowa / netto 71,5 m?
Powierzchnia zabudowy 88,5 m?
Kubatura 200,2 m? Wysokość 5,68 m
Kąt nachylenia dachu 28° Powierzchnia dachu 137,37 m?
Minimalne wymiary działki szer. 18,18m × dług. 15,68m
Cena projektu (mur/drew) 1 790 / 1 890  zł


Stan SSZ cena 169820, brutto
Stan deweoloperski cena 179500,00 brutto





Z 7

Pow. użytkowa / netto 82 m?
Powierzchnia zabudowy 99,9 m?
Kubatura 229,5 m? Wysokość 5,33 m Kąt nachylenia dachu 22° Powierzchnia dachu 142 m? Minimalne wymiary działki szer. 18,18m × dług. 16,28m
Cena projektu (mur/drew) 1 870 / 1 970  zł



Stan SSZ cena 178120, 00 brutto
Stan deweoloperski cena 19150,00 brutto

ksmax
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2009, 23:24
Lokalizacja: bielsko
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: ksmax » 12 lip 2011, 18:56

ECO-INWEST
www.altiff.pl
tel 784954350

BUDOWA DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH, PASYWNYCH

Domy parterowe

Z 87

Pow. użytkowa / netto 71,5 m?
Powierzchnia zabudowy 88,5 m?
Kubatura 200,2 m? Wysokość 5,68 m
Kąt nachylenia dachu 28° Powierzchnia dachu 137,37 m?
Minimalne wymiary działki szer. 18,18m × dług. 15,68m
Cena projektu (mur/drew) 1 790 / 1 890  zł


Stan SSZ cena 169820, brutto
Stan deweoloperski cena 179500,00 brutto

Z 7

Pow. użytkowa / netto 82 m?
Powierzchnia zabudowy 99,9 m?
Kubatura 229,5 m? Wysokość 5,33 m Kąt nachylenia dachu 22° Powierzchnia dachu 142 m? Minimalne wymiary działki szer. 18,18m × dług. 16,28m
Cena projektu (mur/drew) 1 870 / 1 970  zł

Stan SSZ cena 178120, 00 brutto
Stan deweoloperski cena 19150,00 brutto inne

ksmax
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2009, 23:24
Lokalizacja: bielsko
Re: Mały parterowy domek z prefabrykatow betonowych

autor: ksmax » 12 lip 2011, 18:58

ECO-INWEST
www.altiff.pl
tel 784954350
biuro@ecoinwest.pl

BUDOWA DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH, PASYWNYCH

Domy parterowe

Z 7

Pow. użytkowa / netto 82 m?
Powierzchnia zabudowy 99,9 m?
Kubatura 229,5 m? Wysokość 5,33 m Kąt nachylenia dachu 22° Powierzchnia dachu 142 m? Minimalne wymiary działki szer. 18,18m × dług. 16,28m
Cena projektu (mur/drew) 1 870 / 1 970  zł

Stan SSZ cena 178120, 00 brutto
Stan deweoloperski cena 19150,00 brutto inne


Wróć do „Ile kosztuje budowa domu, remont domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów