SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

darwyp
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2016, 0:19
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: darwyp » 11 cze 2016, 1:28

Witam. Jestem nowy na forum wiec pozdrawiam wszystkich stałych bywalców. Przed rejestracją przeczytałem niemal wszystko na temat kotła SKAM-P Premium i mam kilka pytań.
Z dokonanych wyliczeń wynika, że maksymalne zapotrzebowanie mojego budynku na ciepło to w najzimniejsze dni roku około 17 KW z CWU.
Jako, że nie chcę przewymiarować kotła skłaniam się w kierunku kotła Skam-P Plus 12kW IRYD PID palnik Ardeo Eco-burn dokładnie z tej aukcji

[link do oferty na Allegro wygasł]

Chodzi mi po głowie jeszcze inna konfiguracja, a mianowicie kocioł 17KW i palnik oraz sterownik dokładnie taki jak z w/w aukcji ( a więc środek z kotła 12 KW)rozbudowany o dodatkowy czujnik spalin.
Dzwoniłem do producenta pytając o taką konfiguracje i jest ona możliwa. Na moje pytanie czy mój tok rozumowania ( większy wymiennik ciepła przy podzespołach z kotła 12 KW ma sens) otrzymałem odpowiedź, ze "dobrze kombinuję" :)
Zdaję sobie sprawę z tego, że może się zdarzyć kilka dni w roku kiedy taki kocioł może mieć problemy z ogrzaniem domu, ale w większości czasu i tak będzie pracował na mocy zbliżonej do minimalnej i to (taka konfiguracja) powinno zapewnić bardziej ekonomiczne spalanie.
Dodatkowo interesuje mnie najlepszy z możliwych palnik pod względem jakości pracy łatwości obsługi oraz żywotności ( czy jest nim właśnie AZP)Bardzo ważna jest też cicha praca całego zestawu bo kotłownia jest niemal dokładnie w środku domu.
Proszę o opinie na temat najlepszej konfiguracji i to zarówno kotła 12 KW oraz 17 Kw z podzespołami z 12 KW
Początkowo miałem zamiar wyposażyć kotłownie w kocioł dolnego spalania (MPM Ds) i bufor ciepła 1500l Koszt całości porównywalny ze SKAM-P Premium przy czym musiał bym palić w kotle raz na dwa dni, a w sezonie letnim raz na trzy do czterech dni.
Wygoda i miejsce w kotłowni przemawia ma korzyść kotła z podajnikiem.
BARDZO WAŻNE jest dla mnie jak kocioł z podajnikiem poradzi sobie w sezonie letnim pracując jedynie w celu zapewnienia cwu.
Jak wygląda tryb pracy latem, czy w sytuacji kiedy w domu przez kilka godzin ( nawet 10) nikogo nie ma i brak poboru cwu kocioł nie wygaśnie i wytrzyma ten okres na podtrzymaniu?
Reasumując proszę o opinię na temat:
1) konfiguracji kotła
- najlepszy palnik - ekonomia, prostota obsługi, żywotność, cicha praca
- planik 12 KW w kotle 12 KW czy może w większym 17 KW tu chodzi o ekonomię,
większy wymiennik, a więc większy współczynnik wykorzystania energii spalin,
wiem, że nie osiągnę z tego palnika 17 KW i tego nie oczekuję
2) jak ten kocioł radzi sobie w trybie letnim ( możliwe długie przerwy w zapotrzebowaniu
na cwu)
3) sterownik w pełni adaptacyjny z PID. Nie zamierzam siedzieć w kotłowni i sprawdzać
jak kocioł za 7000 czy 8000 zł spala moje pieniądze ma to robić dobrze bez nadzorcy :)

Komin ceramiczny fi 200 8,5 metra wysokości z dodatkowym czopuchem do zmontowania regulatora ciągu kominowego coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=6lUl3kEBoss

Jeszcze jedno pytanie. Jakie wskazania załączają pracę kotła w okresie letnim.
Czy jest to przykładowo czujnik temperatury cwu w zasobniku?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 11 cze 2016, 15:03

Jak z wyliczeń w mrozy wyszło max. zapotrzebowanie z CWU 17kW, to taki wymiennik warto wybrać
Normalnym jest,że przez jakies 80%dni zimowych praca takiego kotła będzie oscylować w granicy 30% (w/g opinii pracowników laboratorium Instytutu Energetyki), czyli ok.4,6kW
Widełki spalania sezonu zimowego powinny się mieścić ok. 15-28kg w zależności od t.zewn.
Te ok. 20%dni zimowych oznaczać będzie większe zapotrzebowanie, z czego pewnie ok. 2tygodni widełki mogą podejść pod 40-50kg skoro wyliczenia wskazywały na zapotrzebowanie pod 17kW

palniki:
pod względem żywotności - batory
pod względem sprawności na dole moce - azp-rt lub azpp
pod względem cichej pracy kolejność od najciszej pracującego jest taka AZPP (nowszy), Batory, AZP-RT. AZPP oraz batory są na przekładniach w całości zalanych olejem, to oznacza cichszą pracę. Stalowy ślimak w AZPP stawia mniejsze opory i mniej chrupie jak batory, jak pomieszczenie kotłowni w centrum ja bym patrzył na AZPP

sterowniki:
jak mają być 2pompy, ma byc czujnik spalin i opcja internetu
SPPv2L na 2pompy ze strefami czasowymi +40zł czujnik spalin, aktywacja internetu na pierwszy rok 119zł

jak internet nie jest potrzebny a pomp jest więcej, to w/g kolejności
Iryd PID obsługuje 4pompy (c.o.,cwu,cyrkulacja,podłogowa) i siłownik zaworu, do niego czujnik spalin 70zł

jak internet potrzebny i pomp więcej, to
+600zł Bruli z obsługą mieszacza, 4pomp, internet na pokładzie, czujnik zewn,wewn,spalin. Płatne pakiety sms-ów, internet póki co bez opłat

+300zł SPPv2 z obsługa do 5pomp, siłownika zaworu, internet na pokładzie na rok czasu, później roczny abonament 35zł (35zł/rok), czujnik wewn,zewn,spalin, zaworu na pokładzie
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

darwyp
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2016, 0:19
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: darwyp » 11 cze 2016, 17:35

Witam
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Nadal jednak mam dylemat bo widzę, że brak jest palnika, który jest prosty w obsłudze, ekonomiczny w całym zakresie mocy, cichy i trwały zarazem.
Każdy ma jakieś wady i zalety a ja szukam urządzenia uniwersalnego.
Jeżeli chodzi o sterowniki to nie jest mi potrzebny internet natomiast powinien posiadać wszystkie funkcje i tu jeden ma to drugi tamto taki mix braków w każdym.
Czy więc da się skonfigurować kocioł SKAM-P Premium tak żeby był prosty w obsłudze, cichy, trwały, ekonomiczny w całym zakresie mocy i pracował w pełni automatycznie zimą i latem.

Nadal nie mogę znaleźć informacji o trybie letnim.

Krew mnie zalewa przepraszam ale nie mogę się powstrzymać jak czytam, że wszyscy producenci dają gwarancje na elementy spawane zawsze na jakieś cztery pięć lat.
Moi rodzice mają kocioł spawany przez trochę sprytniejszego nauczyciela zawodu przy Zakładzie Poprawczym w Iglicach ( Iglice koło Reska zachodniopomorskie powiat Łobez) jakieś 50 lat temu.
Kocioł do dzisiaj pracuje bezawaryjnie bez ochrony powrotu ( powrót w temperaturze pokojowej bo całe ciepło odbiera masa żeliwnych grzejników.)
W środku w zależności od temperatury i rodzaju opału pojawia się na ściankach czarna smoła, która się wypala jak rozpalą mocniej.
Kocioł nigdy nie czyszczony i przez 50 lat nie spuszczana woda z grzejników. Raz w roku uzupełniana woda w naczyniu wzbiorczym. Instalacja grawitacyjna.
Kocioł posiada krytykowany obecnie ruszt wodny, a na drodze spalin do komina masa rur z wodą.

Nie będę tu wdawał się w dywagacje na temat potrzeby obsługi, sprawności itp. chociaż
myślę, że akurat sprawność ma wysoką bo spaliny mocno schłodzone do tego stopnia, że komin już to wyraźnie odczuwa. Chodzi mi o jakość wykonania spawów staroświeckim palnikiem acetylenowym i oczywiście jakość samej blachy.
Obecni producenci nie dość, że robią kotły drogie o kiepskiej trwałości to każdemu z nich czegoś brakuje.

Przepraszam za moje rozgoryczenie ale w okolicy mojej działki nie ma gazu muszę więc mieć kocioł na paliwa stałe. Przystępując do budowy nie myślałem, że głupi piec przysporzy mi tyle kłopotów.

Proszę o pomoc może jakiś inny kocioł, może jakaś inna konfiguracja ( piec dolnego spalania + bufor ciepła) bo widzę, że obecnie produkowane kotły to lipa

Ludzie latają w kosmos, a ja mam kłopoty z kupnem dobrego ( trwałego!!!), sprawnego kotła bezobsługowego.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 12 cze 2016, 12:08

Można naściemniać, tylko nie wiem w jakim celu.

Wszystko ma wady i zalety, samochody, komórki, komputery itd.

Najciszej pracuje AZPP, pracuje bardzo dobrze od dołu mocy w górę. Jak będziesz palił suchym paliwem możesz uśrednić,że ślimak podający wymienisz co 6lat, to ok. 200zł, w samochodzie tez pewne części eksloatacyjne typu klocki, tarcze wymieniamy. Traktuj to podobnie.
Przy AZPP mówimy o palniku nowej generacji, nie ma powietrza "rzucanego" bezpośrednio na rure ślimaka tzw antyspalinowego, a to w tym miejscu stalowe ślimaki przy wilgotnym paliwie zaczynają siadać (strefa dosuszania). AZPP ma już zgodnie z zapisami nowszej normy kompensację ciśnień w koszu, jest to potocznie zwane dosuszaniem. Mając kotłownię obok pomieszczeń mieszkalnych ja bym brał taki zestaw, wolę częściej wymienić ślimak i mieć spokój z cichą pracą niż 3-4sezony wyższa trwałość i przyzwyczajać się do dźwięku pracy.

Jak będziesz dbał i paliwo będzie suche, kocioł dobrze dobrany (nie za mały i nie za duży), to posłuży Ci latami. Znajomy ma kocioł jeszcze ze zwykłą fajka i ślimak stalowy od 10lat, więc można, tylko trzeba chcieć i dbać.


Palnik żeliwny batory, on z tych wszystkich żeliwnych chodzi najciszej, ale jest nieco głośniejszy od azpp. Zaletą jest to,że całość żeliwna a odlew korpusu i ślimaka jest najgrubszy z dostępnych na rynku ekoenergii, żeliwnych, burnerów, ewmarów itd. Ślimak nie ma pełnego uzwojenia w palenisku, więc też tak nie chrupie. Zaletą jest także duży kosz, ramka zsypu jest inna i pozwoliło to na nieco inna konstrukcję kosza z zasypem 200kg. U nas też do tego dochodzi system kompensacji ciśnień w koszu (dosuszanie).
Jeżeli zatem ciut głośniejsza praca nie przeszkadza, to ten będzie uniwersalny i najbardziej trwały z dużym koszem zasypowym.

**********************************************************************
Sterownik - jak nie potrzebujesz internetu uważam,że na 2pompy najprościej obsługuje się sterownik Skorpion S, to jest coś dla laika, tyle,że algorytm automatyczny ma swoje ograniczenia, nie spalisz poprawnie paliw trudnych o wyższej spiekalności, poradzi sobie z ekogroszkiem od 21MJ (Jaret) po coś w granicy 26 góra 27MJ (max. Anmag Gold) odpuściłbym sobie przy nim Wesołą, Chwałowice czy Bobrka. Obsluguje się go najprościej ma tylko 1, słownie JEDEN parametr korekcji mocy i jak przesypuje korygujemy na wartości minusowe a jak zapada palenisko na wartości plusowe i tyle przy nim interesuje mnie proces ustawiania czegoś. Temperatury i start

Lato - temp. C.O. zjedziesz na 40st.c i jeden niżej wyskoczy znak STOP - przechodzi w tryb grzania samego bojlera

chcesz mieć szerszą gamę paliw do spalania od miałów, to wybiera się sterownik, który można skorygować w pracy. Nadal z algorytmem PID, ale z opcją wprowadzenia korekcji podawania dla 1% i 100%mocy i korekcji powietrza.
Nie chcesz internetu, to ja polecę nowszego Iryda PID

Lato - w podstawowym wyposażeniu wybierasz "tryb LATO" i grzejesz tylko bojler.
Jak dołożysz czujnik zewnętrzny, pogodowy to przejście między grzaniem domu a samego bojlera będzie się robiło samodzielnie np. jak temp. na zewnątrz powyżej 12st.C - grzejesz tylko bojler.... jak zacznie spadać o próg załączenia automatycznie dołączy się grzanie obiektu
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

gawara58
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 cze 2016, 13:24
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: gawara58 » 12 cze 2016, 13:35

Witam,czy może Pan ocenić sterownik znajdujący się dość krótko na rynku,mianowicie SKZP-02?Czy ewentualnie będzie dobrze lub poprawnie współpracował z kotłem Skamp-premium 12 kw? Będę wdzięczny za odpowiedź.
P.S.oczywiście sterownik firmy Timel

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 12 cze 2016, 13:55

Tak, miałem go na testach, konkretnie SKZP-02
Porównać go mogę do Iryda pod względem pracy, tyle,że iryd ma szerszy dobór dmuchaw, nie ma jednak wykresów pracy.

Łatwy w montażu, w menu kodowym dobiera się co trzeba (przesyp,max.moc, granice nadmuchu).
Dotykowy ekran, egzemplarz, który testowałem - był mały kłopot z górnym prawym rogiem wyświetlacza, myślę,że po czasie folia w tym miejscu będzie przerwana, obsługa tej części wyświetlacza mocno naprężała folię.

Pomocne i przyspieszające dobre ustawienie sterownika są wykresy pracy, tutaj znowu podobnie do Skorpiona S, który jest mniej skomplikowany.

Budowa menu i normalna praca użytkownika na ekranie tego sterownika są moim zdaniem bardzo proste i intuicyjne, zostawiłem to także pracownikom bez tłumaczenia na kotle zakładowym, położyłem instrukcję i mówili,że jest bardzo prosto. Nie mieli kłopotów z obsługą.

Testowałem na dwóch typach wentylatorów i szerszy zakres regulacji jest w tych 40W, zatem jak myślisz o Skamie, to SKZP poleciłbym do mocy 12-17kW, tutaj sa dmuchawy 40W i tutaj ten sterownik bardzo dobrze sobie radzi.

SKZP wychodzi w dwóch modelach prostszym i bardziej rozbudowanym (wyposażenie opcjonalne w zestawie)

Mogę to zamontować na zamówienie
podstawowa opcja za dopłatą 100zł
ten rozbudowany i lepiej wyposażony za 250zł
jakbyś chciał do tego jego panel domowy, jest za 320zł
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

darwyp
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2016, 0:19
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: darwyp » 12 cze 2016, 20:05

Witam
Dziękuję za wyjaśnienia.
Bardzo mi pomogły. Jestem już niemal pewien konfiguracji, ale proszę jeszcze o kilka informacji:

1) Jak długo palnik AZPP 15 KW zachowuje gotowość do podjęcia dalszej pracy w trybie „lato” w sytuacji kiedy brak jest zapotrzebowania na cwu przez około 10 godzin, czy w tej sytuacji nie ma niebezpieczeństwa wygaśnięcia żaru w palniku?
2) Czy sterownik Iryd PID (najnowszy) to to samo co Iryd PID FL
3) Czy sterownik Iryd PID ma możliwość podłączenia czujnika temperatury spalin i czy sterownik koryguje dawki paliwa oraz powietrza gdy spaliny są zbyt gorące, czy można ustawiać górną temperaturę spalin, czy sterownik pokazuje temperaturę spalin?
Jeżeli Iryd PID nie ma funkcji kontroli temperatury spalin to jaki w tej sytuacji sterownik Pan poleca?

4) Czy pompa cyrkulacyjna, która podaje ciepłą wodę z kotła do zasobnika cwu w trybie letnim pracuje cały czas, czy tylko wtedy gdy zachodzi konieczność podgrzania cwu?
5) Czy w trybie letnim możemy ustawiać histerezę? oraz zmienną temperaturę cwu w różnych godzinach. Przykładowo 22,00 do 04,00 40 stopni C od 5,00 do 22,00 50 stopni C
6) Jaka jest cena czujnika zewnętrznego, czy jest to czujnik bezprzewodowy ?
7)Jaka jest różnica w cenie pomiędzy palnikami AZPP oraz Batorym?
8. ) w opisie aukcji
[link do oferty na Allegro wygasł]
jest napisane, że kocioł nie wymaga ochrony powrotu, to wspaniała wiadomość ale czy w instrukcji i warunkach gwarancji nie ma jakiegoś zapisu drobnym druczkiem :)
9.) W opisie sterownika SCORPION na w/w aukcji jest napisane,że cyt "brak efektu kondensacji wody w komorach wymiennika"
Czy tylko ten sterownik to potrafi?

Przepraszam za zwracanie głowy, ale chcę skonfigurować kocioł, z którego będę w pełni zadowolony. Chcę uniknąć sytuacji, w której po czasie okaże się, że mogłem wybrać inny palnik, sterownik itp.
Że będzie to kocioł SKAM-P to pewne, decyzja już zapadła. Jeszcze nie wiem na który się zdecydować Plus czy Premium myślałem, że Premium jest lepszy ale z tabel na stronach

http://www.sekom-pleszew.com.pl/skam_p.html

http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

wynika, że chyba Plus jest bardziej oszczędny.
W opisie aukcji

[link do oferty na Allegro wygasł]
czytam....... wysoka sprawność cieplna do 93,4% - zużycie węgla o 40% mniejsze niż w tradycyjnych kotłach
natomiast na stronie producenta Sprawność cieplna 83,7 - 87,8
Jak tu dokonać właściwego wyboru?


Bardzo proszę o wyrozumiałość i szczegółowe odpowiedzi na poszczególne pytania.

Pozdrawiam:
Darek

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 13 cze 2016, 8:14

Zacznę od końca, strona firmowa jest bardzo stara i czeka na aktualizację

Sterownik
1. Nazwa została, tj. Iryd PID FL
weszło kilka szlifów do softu i doszły elementy związane ze spalaniem, tj. ile spalił od ostatniego zasypu, jaka jest średnia godzinowa spalania od zasypu, ile spalił za ostatnia dobę, na ile przewiduje na podstawie średniej,że wystarczy opału w koszu. Doszły też statystyki spalania tygodniowego w formie wykresu słupkowego

2. tryb lato - kocioł kompletnie bez grzania cwu ani grzejników potrzebuje na dobę 1 do 1,3kg paliwa, aby utrzymać żar na palniku. Przy prawidłowo wykonanej instalacji, gdy nic nie przebija grawitacyjnie na dom potrzebne w skali doby jest ok. min 2,5 pod 3,5kg na CWU, gdy mówimy o rodzinie 2+1, prysznicu i wykorzystamy strefy czasowe

Retorta na jednym paliwie bez nadmuchu wytrzyma 40-50minut a na innym groszku wstanie po 7-8h bez dmuchania (sytuacje braku prądu)

3. pompa cyrkulacyjna cwu to nie jest pompa, która ładuje bojler. Cyrkulacyjna jest pompą, która przyspiesza transport wody z bojlera do kranów i ma programowalne interwały pracy

4. pompa ładująca CWU (bojler) korzysta z czujnika, są tryby lato, priorytet cwu oraz równoległa praca pomp. Równoległa- nie nagrzeje wyżej jak mamy nastawe kotła, priorytet grzania cwu polega na dogrzewaniu do zadanej przy ograniczeniu pracy pompy domowej, po nagrzaniu domowa wróci do normlanego trybu. tryb lato to samo dogrzewanie cwu, czyli np. zadane 50st.C - dobije (50+nadwyżka grzania np.3st.C) do temperatury i ponownie zacznie grzanie bojlera po spadku o punkt nieczułości, jak pamiętam są to bodajże 3st.C.

jak wykorzystasz strefy czasowe w trybie lato na cwu, to możesz zrobić np. grzej od 5 do 9rano, później od np. 13-ej do 14-ej i na wieczór np. od 20 do 22. W tych godzinach sterownik kontroluje i w razie potrzeby dogrzewa CWU, pozostałe godziny ustawiamy na minimalną temp., aby sterownik nie podejmował dogrzewania cwu

5. Czujnik spalin
w irydzie bierze udział w procesie spalania głównego algorytmu, ma "swój" pid, zadajesz temp. graniczną spalin np. 170st.C, jak będziemy w pobliżu i lekko ją przekraczamy, to główny algorytm mówi np. pracuj na 100%, bo musisz dobić do nastawy a algorytm spalin powie ogranicz moc do 70%, bo jestes na limicie, dochodź do nastawy łagodniej z mniejszym wydatkiem powietrza i wolniejszym podawaniem

do iryda jest czujnik typ PT-1000 i producent sterownika wycenia to na 70zł
podgląd na temp. spalin jest na bieżąco pod guzikiem INFO, tam można przeglądać temp. z czujników czy patrzeć na statystyki spalania.

6. Czujnik zewnętrzny pogodowy
W Irydzie jest to czujnik cyfrowy zamknięty w szczelnej obudowie odpornej na warunki zewnętrzne z przewodem o długości 10metrów. Kosztuje 45zł


Co do skorpiona zapis jest cytatem informacji od producenta sterownika, w ten sposób reklamują się od początku ich algorytmów, czyli od 2007r. Sterowniki dążące do ciągłego ruchu spalin (z tzw pid-em, autoadaptacją, fuzzy logic itp. nazewnictwo) lepiej zabezpieczają kocioł przed degradacją, najbardziej niekorzystny jest w sezonie zimowym postój spalin, czyli szybkie dogrzewanie i odstawianie. może to prowadzić do kondensacji spalin i przyspieszonej korozji. Łagodniejsze dochodzenie do temp., krótkie odstawianie i łagodna praca dmuchawy zabezpieczają kocioł i mamy suche spaliny. Tutaj jest zatem ważne, aby kocioł nie był przewymiarowany, by algorytm mógł robić swoje i przez większość czasu działać łagodnie na niskich mocach.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: SUSPENSER » 18 cze 2016, 13:29

Jarecki79 pisze:Sterownik - jak nie potrzebujesz internetu uważam,że na 2pompy najprościej obsługuje się sterownik Skorpion S, to jest coś dla laika, tyle,że algorytm automatyczny ma swoje ograniczenia, nie spalisz poprawnie paliw trudnych o wyższej spiekalności, poradzi sobie z ekogroszkiem od 21MJ (Jaret) po coś w granicy 26 góra 27MJ (max. Anmag Gold) odpuściłbym sobie przy nim Wesołą, Chwałowice czy Bobrka. Obsluguje się go najprościej ma tylko 1, słownie JEDEN parametr korekcji mocy i jak przesypuje korygujemy na wartości minusowe a jak zapada palenisko na wartości plusowe i tyle przy nim interesuje mnie proces ustawiania czegoś. Temperatury i start



Dodam co nieco od siebie bo testowałem Talosa [to Scorpion bez kasownika błędów, ma taki sam algorytm] na róznych węglach od Czecha po Wesołą.

Przy Scorpionie korygując tym jednym parametrem można spalić węgiel do tych podanych 27 MJ, ale chcąc spalić trudniejsze wystarczy wejść w głębsze menu i przestawić jeszcze 2 parametry [czas podawania i przerwy].
Preferuję kontakt przez @ bo prywatne wiadomości znikają.

badur77
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2016, 21:28
Lokalizacja: Ostrów Maz
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: badur77 » 04 lip 2016, 22:29

Witam wszystkich ponownie. Jakiś czas mnie nie było na forum. Po nadrobieniu ostatnich postów również postanowiłem wybrać Skama w wersji premium.
Waham się jeszcze w kilku kwestiach więc proszę o waszą pomoc.
1) Jak duża jest różnica w głośności pracy podajnika pomiędzy Batorym a AZPP. Pytanie zasadnicze bo kotłownia graniczy ścianą kominową z sypialnią? Jeśli nie jest duża to wybrałbym Batorego ze względu na żywotność
2)Moc kotła 12 czy 17KW? Mam do ogrzania 200m z czego połowa w podłogówce. Zapotrzebowanie na ciepło http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1ayr
Myślę o 12 ale żona mnie wyeksmituje do garażu jak będzie za mały :wink:
3) Czy podajnik z technopolimeru wymaga dopłaty przy wersji premium?

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: SUSPENSER » 05 lip 2016, 16:57

badur77 pisze:Witam wszystkich ponownie. Jakiś czas mnie nie było na forum. Po nadrobieniu ostatnich postów również postanowiłem wybrać Skama w wersji premium.
Waham się jeszcze w kilku kwestiach więc proszę o waszą pomoc.
1) Jak duża jest różnica w głośności pracy podajnika pomiędzy Batorym a AZPP. Pytanie zasadnicze bo kotłownia graniczy ścianą kominową z sypialnią? Jeśli nie jest duża to wybrałbym Batorego ze względu na żywotność
2)Moc kotła 12 czy 17KW? Mam do ogrzania 200m z czego połowa w podłogówce. Zapotrzebowanie na ciepło http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1ayr
Myślę o 12 ale żona mnie wyeksmituje do garażu jak będzie za mały :wink:
3) Czy podajnik z technopolimeru wymaga dopłaty przy wersji premium?


1) Różnica niewielka, możesz palić miałem workowanym to będzie ciszej niż ekogroszkiem lub stosować Carbosmar.
2) 12 kW wystarczy
3) Zasobnik z technopolimeru nie pasuje do Batorego ani AZPP bo ma inną ramkę zsypową, pasuje do innych palników [Technix żeliwny, Ardeo obrotowy].
Preferuję kontakt przez @ bo prywatne wiadomości znikają.

wiktor83
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2015, 12:52
Lokalizacja: Mazowieckie
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: wiktor83 » 18 lip 2016, 6:45

Witam

Posiadam Skama 7kw Premium (z żeliwnym podajnikiem z logotypem ekoenergia).
Chciałem się podzielić moimi uwagami dot. eksploatacji przez 1 sezon.Urządzenie pracowało głównie na węglu z KHW od lokalnego dystrybutora.

1. Ogólnie brak problemów z pracą. Węgiel się troszkę spiekał ale nie na tyle, żeby wynikały z tego jakiekolwiek problemy. Zużycie adekwatne do zapotrzebowania. Paliłem w zasadzie do końca maja i w ciepłe dni (grzana też jest CWU) zuzycie wynosiło nawet poniżej 3 kg/24h. W najmroźniejsze dni wystrzeliło do ok. 30 kg/24h. Zgodnie z przewidywaniami.
2. Czyszczenie i sezonowa eksploatacji bezproblemowa. Duza szuflada się sprawdza i mimo lekkiej niewygody w operowaniu tak dużą szufladą pozwalała czasem na tygodniowy brak opróżniania. Duży plus.
3. Nie wiem dokładnie jaką mam przekładnię. Słychać ją delikatnie w nocy nawet 3 pomieszczenia dalej (na tym samym poziomie). Nie jest to jednak przeszkadzające.

Minus jest w zasadzie 1. Jest nim korozja. Węgiel wydawał się suchy a jak trafił się mokry worek to był przesypywany do wiaderek/misek aby wysechł. Oczywiście kilka worków mokrych poszło do zasobnika. Szczególnie na początku eksplaotacji. Mimo to ścianki zasobnika często były wręcz mokre mimo zastosowanego przewietrzania i okresowego wycierania widocznej wilgoci.
W weekend znalazłem chwię aby trochę przeszlifowac zbiornik od środka i zabezpieczyć chlorokauczukiem (akurat miałem). No i powiem szczerze byłem zaskoczony, że momentami schodziły płaty farby wielkości dłoni.
Ze ślimaka natomiast schodzą momentami płaty rdzy (strupy). Oczywiście tylko na fragmencie nad podajnikiem.

W związku z tym mam pytania/sugestie.

1. Co robić aby walczyć z korozją i wilgocią w zasobniku? Od połowy sezonu kotłownia wyglądała jak salon z wiaderkami i jedną dużą miską z węglem. Suszyłem mimo tego, że z węgla nie lała się woda jak to czasem się zdarza. Nie dało to jednak wielkiego efektu. Skropliny dalej były w zbiorniku.
2. Czy ta korozja na ślimaku żeliwnym jest groźna? Tzn czy nie będzie sytuacji, że po 2 - 3 sezonach będzie trzeba wymienić ślimak? Jak tak to jaki jest to koszt?
3. Mam pewne zastrzeżenia co do jakości farby. W kilku miejscach zeszła bardzo lekko i to dużymi płatami. Co gorsza pod nią (nie wszędzie) był już lekki, równomierny nalot rdzy. Wydaje mi się, że powłoka nie spełniła swojego zadania i/lub kładziona była na zardzewiałą blachę/bez podkładu/ lub zaszła jakaś inna usterka technologiczna.
4. Czy do mojego palnika będzie pasował jakiś zasobnik z technopolimeru lub czy macie jakieś zasobniki z tworzywa w swojej ofercie?

Z góry dzięki za odp. Załączam 2 poglądowe zdjęcia z wczorajszego czysczenia zasobnika.
Załączniki
20160717_113751.jpg
20160717_113743.jpg

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 18 lip 2016, 14:22

Jak już było wielokrotnie pisane palniki żeliwne nie mają samych zalet, mają także wady

Jakich paliw unikać i co mogą powodować napisane jest w instrukcji obsługi, kartka na początku, wystarczy przeczytać, dodawana jest od dłuższego czasu do wszystkich zestawów z palnikami żeliwnymi.

Palniki żeliwne mocniej się grzeją, stąd m.in. na paliwach z chwałowic, czy na pieklorzu/skarbku czy tez na wesołej można sobie zrobić wilgotny wewnątrz kosz zasypowy, gdy palnik zejdzie na minimalne obroty. Grzeje się wówczas mocniej ślimak i strefa dosuszania przesuwa się na dolne obszary kosza zasypowego. Tam na zimnej blasze zaczyna się wykraplać i stąd korozja. Sposób konserwacji tez jest opisany w instrukcji, dobrze zrobiłeś po sezonie konserwując kosz zasypowy. Tak się właśnie robi, jak jest taka konieczność. Nie ma farby i stali odpornej na wilgoć i temp., z wnętrza kosza każdą farbę po jakimś czasie zdrapie schodzący węgiel. Warto zatem konserwować.

Od dłuższego czasu weszła modernizacja w postaci tzw dosuszania - zobacz, czy z tyłu kosza masz dopływ powietrza taką rurką górą połączony z palnikiem. To można dorobić do wcześniejszych palników żeliwnych.

Najważniejsze jest jednak suche paliwo, okresowo nawet nie sypać wilgotnego.
Kupować w workach dających możliwość wyschnięcia (takie po ziemniakach lub papierowe). Ekogroszek pakowany w worki foliowe nigdy nie wyschnie i zawsze będzie mokry/wilgotny.


Co jeszcze zrobić - dobrać paliwo do zapotrzebowania, jakieś słabsze np. zwykły Jaret, ewentualnie retopal lub zwykły Anmag (imex-piechota)

Można dosypywać na każdy woreczek wsypany do kosza łopateczkę wapna hydrotyzowanego na wierzch

Możesz też spróbować w tym okresie, gdzie spalasz 3-5kg tzw ekogroszku czeskiego. Oczywiście też musi być suchy. Ma małą kaloryczność i częściej się przy nim rusza ślimak, nie powinno się zatem tak wszystko grzać i wykraplać. Sam takim nie palę, najczęściej korzystam z groszko-miału, kuzyn ma jednak większy kocioł i tylko tego używa, bo jak twierdzi z polskim to zawsze miał mokre dostawy i kłopot z wykraplaniem w koszu. Z czeskiego korzysta chyba już od 4lat na ekoenergii. Minus tego czeskiego jest taki,że mocniej zabrudza kocioł sadzami/pyłami.

Kosze z tworzywa pasują do palników:
- ardeo serii AZP-RT
- AZPP
- Ekoenergia - nowa szeroka ramka
- Ewmar typ APPMd-1
- Technix

nie ma wersji kosza z tworzywa do palnika Batory (inna ramka, producent koszy z tworzywa nie robi na chwile obecną koszy tylko do niego)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

wiktor83
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2015, 12:52
Lokalizacja: Mazowieckie
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: wiktor83 » 18 lip 2016, 20:32

Oczywiście kartka z polecanymi i nie polecanymi węglami jest w mojej instrukcji. Z lektury forum także pamiętam których węgli unikać. Niestety w okolicy jest dosłownie jeden godny polecenia handlarz opałem i niestety ma węgiel z KHW, z którego korzystałem - o nim akurat brak informacji. Spalał się dobrze więc nie podejrzewałem, że może powodować mocniejsze skraplanie się wody w zasobniku. Widać przeoczyłem tą informację w tym długim już wątku.
Na ten sezon zakupiłem już polecany w instrukcji Retopal. Zobaczymy może będzie lepiej.

Dosuszanie oczywiście działa.
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Taki urok nas klientów, że czasem trzeba coś powtórzyć - nawet kilkakrotnie. W końcu dotrze do wszystkich.

brygadier4
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 lut 2016, 23:29
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: brygadier4 » 24 lip 2016, 22:52

Witam wszystkich-przeglądałem wątek i nie trafiłem na spostrzeżenia i wnioski dotyczące użytkowania dmuchawy RV13AMs 40W.
Mam skam-premium 17kw z tą właśnie dmuchawą oraz sterownik spp2 i poszukuję optymalnego jej ustawienia dla ekogroszku,a mianowicie jak uchylona powinna być przesłona,jakie obroty i rozruch.Obecnie ,wiadomo palę tylko na CWU.
Może ma ktoś jakieś doświadczenie z takim zestawem,to byłbym wdzięczny za sugestie i wnioski.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości

Gotowe projekty domów