Przyklajenie styropianu - pytanie

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 cze 2007, 12:57

Wolę oceniać po czynach, gotowych obiektach, faktach i opłatach!
-1) umieszczanie izolacji termicznej za notorycznyn odbiornikiem jakim jest ściana na fundamencie, czy ocieplanie po zewnętrznej stronie fundamentu w domu niepodpiwnicznoym świadczy dobitnie i jednoznacznie, że robiący tak nie chce wpuścić zimna!
-2 ścianę podobnie jak dach zabezpieczamy hydroizolacją !! ciśnienie więc nie ma znaczenia. A badania, które robiłem osobiście moetodą najdoskonalszą (inwazyjną) pokazują dobitnie, że zawilgocenie zimą ścian ocieplonych z zewnątrz jest minimum 5%.
-3) ZGODA! Badanie dr. inż Wojciecha Nawrota w jego Autorskim Parku Technologicznym
zawilgocenie do 1% - 100% izolacyjności
4% - 50 % izolacyjności
10 % 23 % izolacyjności
-4)--- Zacietrzewiony Pan jest, ja tylko tłumaczę fizykę, którje Pan nie rozumie i nie czuje.
--5 akumulacja ma sens przy nieterowalnych systemach, gdzie występuje zjawisko nadprodukcji ciepła. Przy precyzynym sterowaniu akumulacja to nieporozumienie.
Ponieważ ściana na stłaym odbiorniku ciepła (grunt) przy sterowalnym ogrzewaniu (brak nadprodukcji ciepła) będzie wyłącznie odbiornikiem więc wpominanie akumulacji to poprostu bezczelność!

JA NIE POLEMIZUJĘ Z PANEM . JA STARAM SIĘ PRZEDSTAWIĆ I WYJAŚNIĆ PANU ZUPEŁNIE PODSTAWOWE PRAWA FIZYKI!

JBZ

autor: JBZ » 05 lip 2007, 13:19

Nieuk uczy mnie fizyki? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fizykę trzeba znać, a nie czuć! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: geniuszu-samouku budownictwa!

Kilka dni temu spotkałem znajomego psychologa i zapytałem jak opisałłby człowieka, który ma wykształcenie jedynie średnie a w czambuł krytykuje specjalistów z wyższym wykształceniem i całą naukę na forum publicznym? Odpowiedział krótko: "psychopata z zaburzeniami świadomości". Nie ma Pan nikogo w otoczeniu, kto poradziłby wizytę u lekarza psychiatry? Przecież wkrótce podważy Pan teorię względności!

joozek88
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2007, 14:58

autor: joozek88 » 25 wrz 2007, 21:01

witam.
jestem jak widac nowy na forum i nie jestem budowlańcem, ale chcę samodzielnie doćieplić ścianę. przeczytałem artykuł "jak samodzielnie docieplić...." i proszę o pomoc. jakieś uwagi co do docieplania i jak to jest z tą wentylacją między ścianą a styropianem. robić ją czy nie? jeśli tak to w jaki sposób.lub jeśli ktoś wie to proszę o linki do podobnych poradników.
ściana która chcę docieplić jest z pustaka chyba gr 25 cm, tak mi się wydaje i jest otynkowana.. tynk jest w dobrym stanie i się trzyma. dodam że w środku mam na tej ścianie a konkretnie w rogu wilgoc.a i jeszcze nie rozumiem tego tekstu Pana JBZ "Najważniejsze jest prawidłowe dobranie wyprawy elewacyjnej - inaczej istotnie, może dojść do skraplania się pary wodnej w ścianach. " co to jest ta wyprawa elewacyjna??

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 wrz 2007, 9:22

. Najważniejsza jest fizyka, a nie dobieranie grubości izolacji! W naszym klimacie izolacja termiczna ma na celu zatrzymanie ciepła w pomieszczeniu zimą! Jeżeli teraz dołożysz izolacji termicznej bez zabezpieczenia folią od środka w ścianę wejdzie Ci jeszcze więcej wilgoci. Ktoś kto zakłada jakąkolwiek wilgoć w przegrodzie termicznej zimą i pisze o jej odprowadzaniu na zewnątrz latem, zaprzecza idei izolacji termicznej. A co do wentylacji między ścianą a styropianem.... Człowiek nie znający „fizyki budowli” wie , że nie zimno wchodzi a ciepło wychodzi. Prześledźmy zatem co się dzieje z Twoim ciepłem w ścianie 25 cm pustaka na fundamencie, szczelina wentylacyjna i styropian . Najpierw nagrzewa się ściana, fundament, grunt pod domem (podgrzanie 1m3 gruntu o jeden topień to 500 kWh ) potem ciepło dociera do szczeliny wentylacyjnej, która konwekcyjnie sobie je odprowadzi do atmosfery! Do Twojego styropianu mają szansę dostać się marne resztki ciepła! Izolacja taka jest nieskuteczna!
Co do wilgoci... najlepiej walczyć z wilgocią wentylacją nie izolacją!

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 26 wrz 2007, 9:55

"Co do wilgoci... najlepiej walczyć z wilgocią wentylacją nie izolacją!"

Proponuję to zastosować np w garażu podziemnym lub basenie. :P

Pozdrawiam
MR

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 26 wrz 2007, 10:27

T. Brzęczkowski pisze:. ... A co do wentylacji między ścianą a styropianem.... Człowiek nie znający „fizyki budowli” wie , że nie zimno wchodzi a ciepło wychodzi. Prześledźmy zatem co się dzieje z Twoim ciepłem w ścianie 25 cm pustaka na fundamencie, szczelina wentylacyjna i styropian . Najpierw nagrzewa się ściana, fundament, grunt pod domem (podgrzanie 1m3 gruntu o jeden topień to 500 kWh ) potem ciepło dociera do szczeliny wentylacyjnej, która konwekcyjnie sobie je odprowadzi do atmosfery! Do Twojego styropianu mają szansę dostać się marne resztki ciepła! ...


Hmmm. Panie TB, teraz to Pan przegina troszke....
Nie wie Pan jak dziala "izolacja"? Przeciez najlepszym jak na razie izolatorem jest powietrze w bezruchu, jezeli na styropian nalozymy klej wzdluz brzegow (po obwodzie zamkniemy) to powietrze jest w bezruchu. Podobno o izolacyjnosci stanowi ilosc wolnej przestrzeni w materiale a nie jego skladnik "konstrukcyjny" jakim jest np. owa welna z kamieni. Czym wiksze zageszczenie mineralow tym nizsza izolacyjnosc bo tym mniej powietrza. Inaczej materialy porowate sa lepszymi izolatorami niz twarde, gladkie, geste materialy.
Mnie sie wydaje, ze grunt pod domem bedzie mial raczej stala temperatur jezeli fundamenty beda dobrze zaizolowane od zewnatrz, a ziemia kumuluje cieplo latem. Jak zatem dzialaja GWC rurowe bo podobno temp. pod ziemia na glebokosci np. 1.5m jest w miare stala a w bardzo mrozne dni moze sie ochlodzic ale raczej na zewnatrz fundamentow, tam gdzie nie sa one zaizolowane. Tak rozumujac grunt pod domem nie zmieni temperatury znaczaco a przy ogrzewaniupodlogowym nie ma temperatur bardzo wysokich, zeby nagrzac nadmiernie sciany i zeby musialy one sie wychladzac od gruntu/oddawac cieplo.
Dotyczy to zwlaszcza slow ze zimno nie wchodzi tylko cieplo wychodzi. Cieplo wychodzi ale do gory, wiec wydaje mi sie ze sciany nie maja stalej temperatury na gorze i na dole pomieszczenia (pewnie sa drobne roznice), tak wiec duzo ciepla nie stracimy.
To jest moje zdanie ale niestety laika.

Pzdr.

joozek88
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2007, 14:58

autor: joozek88 » 26 wrz 2007, 10:54

wiedziałem ze tak bedzie. czy wszystkie tematy na tym forum muszą zmieniać się w kłutnie między Panem Brzęczkowskim a resztą forumowiczów??
a tak na marginesie to jak Pan, Panie Brzęczkowski wytłumaczy mi fakt, że miałem grzyb i wilgoć na ścianie o powierzchni mniej więcej 1m kwadratowego (pomieszczenie to było dość tchłodne nawet przy intensywnym grzaniu) i kiedy ta ściana została ocieplona od zewnątrz styropianem, tradycyjnym sposobem, bez dodatkowej wentylacji pomieszczenia, automatycznie temperatura wzrosła w tym pomieszczeniu, długo trzymało ciepło i grzyb wysechł całkowicie, przypominam że wentylacja pomieszczenia pozostała bez zmian.
i jeśli jest zarejestrował się pan na tym forum w celu pomagania ludziom dobrą radą, to prosze mi udzielić odpowiedzi na wcześniejsze pytanie, i nie namówi mnie pan do ocieplenia pomieszczenia od wewnątrz. decyzję już podjąłem i jej nie zmienie. pomieszczenie ma być ocieplone od zewnątrz. i jeśli potrafi się pan zniżyć do mojego poziomu i dać dobrą radę jak ocieplić od ZEWNĄTRZ to prosze o pomoc. jednak jeśli przmawia przez pana chęć tyranizowania ludzi swoją teorią ocieplania od wewnątrz to proszę sobie darować i nie nie robić mi wykładów o "fizyce budowy", gdyż jestem laikiem i język fizyki jest dla mnie niezrozumiały.

Zatem prosze kogoś o udzielenie mi niezbędnych rad przy docieplaniu budynku od zewnątrz.m.in.:
-czy gruntować ścianę
-jaki gruby styropian
-co to jest wyprawa elewacyjna, czy to tynk cienkowarstwowy?
-jakich materiałów użyć, jakiego kleju, jakiego styropianu itp

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 wrz 2007, 11:02

Przecież najlepszym jak na razie izolatorem jest powietrze w bezruchu"
To nieprawda, nawet próżnia nie nie dobrym izolatorem termicznym. Między nami a Słońcem jest dość gruba warstwa próżni, a ciepło doskonale do nas dociera!
-"Czym większe zagęszczenie minerałów tym niższa izolacyjnosc bo tym mniej powietrza. Inaczej materiały porowate są lepszymi izolatorami niż twarde, gladkie, geste materialy"
To nieprawda! Proszę prześledzić przenikanie cieplne np wełny . Najlepiej izolują średnie wełny: Np rockwool
20kg/m3 - 0.042W/m2xK
40kg/m3 - 0.035W/m2xK
80kg/m3 - 0.033W/m2xK
120kg/m3- 0,035W/m2xK
200kg/m3- 0.038W/m2xK
- "Jak zatem dzialają GWC..." Nawet w najcieplejsze lato, grunt pod domem nie nagrzeje się do temperatury jaką ma mieć pokój zimą (22-23stC) więc grunt zimą będzie wyłącznie odbiornikiem a nie akumulatorem ciepła. Ponieważ podgrzanie 1 m3 fundamentu czy gruntu to około 500kWh, łatwo sobie policzyć ile nas taki mostek kosztuje!!!

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 26 wrz 2007, 16:47

Zle sie wyrazile, chodzilo bardziej o powietrze jako gaz nie atmosferyczne. Z powodu trudnosci zastosowania gazow w izolacjach termicznych pozostaje na razie atmosfera (proznia jest jeszcze trudniesza do zastosowania)
Jezeli chodzi o gestosc welny to jest cos takiego jak rownowaga. Za duzo mineralu i kicha za duzo powietrza tez zle etc...
Stad pewnie najlepsze wyniki sredniej gestosci welen - tak przypuszczam.
Slonce to nie jest najlepsze porownanie. Nalezy porownywac pdobne energie a nie sloneczna z cieplem wewnetrznym domu
Dziwi mnie jedno, do domow tak sugerowanych wlicza Pan cieplo z odbiornikow a w domach "innych" juz pomija i wylicza ile trzeba ogrzewac zeby fundamenty/grunt pod domem byl ...etc.
Jak gdzies juz wspomnialem ogrzewanie podlogowe nie nagrzewa bezposrednio scian ale "podlogi" a samo cieplo "promieniuje" i unosi sie do gory. Wilgoc przenosi owe cieplo do wnetrza scian, owszem, ale ile tej energii cieplnej tam zostaje "zmarnowana" na ogrzanie gruntu?
Nalezy pamietac o oporach ktore stawiaja izolacje hydro. nie izoluja termicznie, ale woda nie splywa strumieniami na fundamenty tylko pozostaje w porach materialow sciennych.
Uwazam nadale,ze straty na pewno z tego powodu sa, ale dla mnie pomijalne i nieistotne.
Zakladam,ze zostalo wszystko wykonane zgodnie ze sztuka-czyli prawidlowo jesli chodzi o budowlanke i wszystkie izolacje.
Jeszcze jedno, temperatura 20-22 st C ma byc powietrza a nie scian. Wiec nie 20-22 stC bedzie uciekac do fundamentow
Ziemaia jest dobrm izolatorem i nie rozchodzi sie tak szybko cieplo w niej (zar zasypany ziemia moze sie tlic wiele godzi i nie wystygnie). Caly czas biore pod uwage suchy piach pod budynkiem a nie wilgotna glebe.

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 wrz 2007, 16:57

To dlaczego domy izolowane od środka zużywają ponad połowę mniej energii???
Czy Pan swoje przekonania ma na podstawie doświadczeń, czy literatury? Czy to trudne znając ciepło właściwe gruntu, policzyć ile nas kosztuje utrzymanie zimą nawet kilkunastu m3 fundamentu i gruntu w temperaturze o 1-2- czy 3 stopnie wyższej od gruntu poza domem? (A częst ta różnica jest wyższa!!)

joozek88
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2007, 14:58

autor: joozek88 » 26 wrz 2007, 22:38

widzę ze nie można tu liczyć na pomoc!
jedyne o czym mówicie to udowadnianie swoich racji i teorii.
czy to az tak trudne odpowiedzieć na parę prostych pytań??

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 27 wrz 2007, 6:41

Faktycznie taka dyskusja nie ma sensu-uproszczenia zeby udowodnic cos na sile? Nie podejmuje sie, to deagogia
@joozek88
Czy masz te scane wogole bez ocieplenia?
Jezeli tak to szkoda ze jest tam juz tynk, moze trzeba go "zrzucic" i pozwolic scianie wyschnac a dopiero brac sie za ocieplanie styropianem?
Przestrzen miedzy styropianem i sciana powinna powstac i wydaje mi sie,ze "placki" z kleju i klej na obwodzei plyt styropianowych w zupelnosci wystarczy do "wentylacji" sciany. (laik jestem jakby co) :oops:

Pzdr.

joozek88
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2007, 14:58

autor: joozek88 » 27 wrz 2007, 10:28

no w końcu! dzięki piwopijco.
tak. ściana jest w ogóle bez ocieplenia. jeszcze wilgoć nie zaczęła się zbierać, zazwyczaj robi się to zimą.
i czy nie za późno na suszenie ściany?? teraz ciągle pada, także jak zbije tynk to mi pustak nasiąknie od deszczu.
-czy gruntować ścianę
-jaki gruby styropian
-co to jest wyprawa elewacyjna, czy to tynk cienkowarstwowy?
-jakich materiałów użyć, jakiego kleju, jakiego styropianu itp
czy mam to zrobić na klej do płytek ceramicznych, czy jest specjalny klej do styropianu?

Awatar użytkownika
piwopijca
Aktywny
Aktywny
Posty: 219
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

autor: piwopijca » 27 wrz 2007, 11:15

Powinienes dac styropian 10 - 12 cm nie wiecej najlepiej tzw. system. Jeden producent daje styropian,klej,siatke etc. - tak jest najlatwiej.
Jezeli sciana nie jest jeszcze wilgotna to chyba mozna wykonywac prace. Gorzej jak wina wilgoci nie jest np. punkt rosy w scianie tylko cos innego
No, ale tutaj niech wypowiedza sie bardziej biegli

Pzdr.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 wrz 2007, 11:39

Piwopijco jest dokładnie odwrotnie. Im więcej damy izolacji termicznej tym zimniejszy (zimą) będzie tynk zewnętrzny. Czyli więcej krzywej rosy będzie w ścianie! Dlatego tak ważne w izolacjach termicznych (grubych) jest ich zabezpieczenie folią od środka (jak w dachu)!


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów