odnośnie teorii P. Tomasza B.

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

lukep3
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 73
Rejestracja: 03 lut 2010, 20:11
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: lukep3 » 08 kwie 2010, 12:38

0,28 to wsp.w warunkach lab. - zjadlo "8" - przepraszam bo zaraz pewnie mnie Pan poprawi;) pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 kwie 2010, 12:54

To już nie wiem, czy Pan się chwali czy krytykuje Pan swoją uczelnię:
Panie Tomaszu, tak się głupio składa, że mam dyplom magistra inżyniera budownictwa otrzymany po ukończeniu Politechniki, ale mam też dyplom technika elektronika w specjalności elektryczna i elektroniczna automatyka przemysłowa.

... i montuje Pan pompy ciepła zamiast izolować dom! Sam Pan widzi, że "dyplom" "ukończenie" w Polsce to nie to samo co wiedza i doświadczenie.
Naprawdę , jak można będąc wykształconym człowiekiem wciskać komuś pompę ciepła zamiast izolacji TO DLA MNIE JEST NIEZROZUMIAŁE, że tego jeszcze uczą!!!! Takich praktyk powinno się zakazać!

JBZ
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: JBZ » 08 kwie 2010, 13:29

Panie Łukaszu
Dziękuję za wyjaśnienia. Cieszę się, że poparcie tez TB wyszło przez przypadek, a nie było celowe. Teraz wygląda to zupełnie inaczej, gdyż każdy ma prawo do pomyłek w osądach czy założeniach do obliczeń. Te zależności, które podałem, są nadal aktualne. Pewne korekty należałoby wprowadzić co do długości i kosztów Pana przyłączy itd. Jasne, że do uogólnień nie mogłem przyjąć tych szczegółów, tak jak Pan ich nie podał, uogólniając poparcie TB.

Każdy dom wymaga sporządzenia oddzielnej analizy w zakresie energetycznym i kosztowym. Dla każdego relacje będą się różnić między sobą. Jednakże, rezygnacja z ogrzewania wodnego na rzecz elektrycznego, wymaga rzetelnej i szerszej analizy. O ile dla domu lekkiego (szkieletowego) i leżącego daleko od mediów, można się pokusić na zasilanie wyłącznie en. elektryczną (mimo wysokich kosztów eksploatacji), to w przypadku dostępu do mediów i domu murowanego, ogrzewanie elektryczne nie ma uzasadnienia.

Trzeba też rozpatrzyć rodzaj ogrzewania w domu, gdyż ono ma zasadniczy wpływ na odczucie komfortu cieplnego. Można uznać, że charakterystyki dynamiczne ogrzewania podłogowego wodnego i elektrycznego, są zbliżone, chociaż nie identyczne. Jednakże charakterytyki dynamiczne grzejników wodnych i elektrycznych wolnostojących są zupełnie różne i o ile te drugie mogą być stosowane w domach szkieletowych, to już w murowanych nie.

Pisząc to, chcę zwrócić uwagę, że jest ogromna ilość uwarunkowań dających podstawę wyboru danego rozwiązania czy deklasacji innego, ale zawsze opartych o wiedzę analizującego, a nie jak w przypadku TB o przypuszczenia z nieba brane.

Zaraz TB napisze, że nie bierze z nieba zaleceń a z "pomiarów" i "badań" oraz doświadczenia itd. TB może to pisać wyłącznie na forum, licząc że czytają to pomoce domowe i dozorcy. W świecie technicznym, by cokolwiek badać i mierzyć, trzeba mieć wiedzę by umieć zinterpretować wyniki pomiarów a jeszcze wcześniej by umieć wytyczyć cel i warunki pomiarów. Tego TB nie umie i wszystko, co pisze pochodzi z werbalnego nastawienia, czyli jak pisał Pan Docent - jest beletrystyką! Z tego też powodu, żaden inżynier nie poprze tez TB, gdyż te tezy nie mają oparcia o wiedzę, a czytać ulotki reklamowe każdy umie.

Skoro już trącam w wiedzę i pozycję inżyniera, to nie by wywyższać się czy chwalić dyplomem. Nie mam takich powodów, gdyż jestem zawodowcem fizyki budowli, a zawodowiec musi mieć dyplom. Reklamy też nie potrzebuję, bo swoją pozycję znam i mam. Piszę jedynie, by ustrzec naiwnych przed wiarą w herezje TB. A te herezje są bardzo niebezpieczne, gdyż TB przeplata prawdę z wydumkami i osoba niewtajemniczona łatwo może dać się nabrać. Z tym jest jak w sklepie z pieczywem, gdzie pomiędzy świeży chleb wrzuca się czerstwy licząc na gapiostwo kupca. Podaję przy tym swoje wykształcenie, by tenże naiwny wiedział komu wierzyć, gdyż na argumenty tu nie daje się walczyć. Co bym nie napisał, to TB odpowiada nie na temat. Nigdy nie odpowiedział na żadne pytanie.
Nawet teraz, powołał się na badania WAT, ale gdy zapytałem o ich źródło, pisze, że każdy je znajdzie! Czuje Pan bluesa? Krętacz przyparty do muru na kłamstwie, dalej kłamie! Sądzę, że Pan i inni właściwie to ocenią.
Kiedy TB zarzucił, że podaję nieprawdziwe ceny mediów, to podałem linki do nich i co? Zapadła ciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisza ze strony TB. Kiedy TB powołuje się na badania a ja czy inni pytają o źródło, też zapada ciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisza.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski
BDB

lukep3
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 73
Rejestracja: 03 lut 2010, 20:11
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: lukep3 » 08 kwie 2010, 14:00

w pełni się zgadzam z Panem, Panie Jerzy
pozdrawiam, z całym szacunkiem

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 kwie 2010, 14:04

TB odpowiada nie na temat. Nigdy nie odpowiedział na żadne pytanie.

I wciąż to samo... to samo... to samo... ile razy można Panu przekroje , technologie wysyłać ??? A po tem JAK WYŻEJ!

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: MTW » 08 kwie 2010, 14:14

to wklej ten przekrój do galerii
i już problemu nie będzie
chyba że jak zwykle wysyłasz kawałki reklamówek a te już chyba wszyscy znamy

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 kwie 2010, 14:55

MTW pisze:to wklej ten przekrój do galerii
i już problemu nie będzie
chyba że jak zwykle wysyłasz kawałki reklamówek a te już chyba wszyscy znamy

Są odkąd jest galeria.

A to:
BDB
BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO
mgr inż. Jerzy Zembrowski
15-113 Białystok ul. Gen. Wł. Andersa 36
tel/fax (0-85) 676-10-45 tel. 676-07-43 tel. 0-602-330-355
www.bdb.com.pl e-mail: zembrowski@bdb.com.pl


konto bankowe PKO BP I O/Białystok 97102013320000160200283432



Białystok, 05.06.2007 r.


Pan
Tomasz Brzęczkowski
Warszawa


Szanowny Panie.

Dziękuję za obszerne przedstawienie Pana stanowiska dotyczącego wymiany poglądów ze mną i innymi dyskutantami na forum internetowym. Wreszcie pojmuję na czym polega Pana problem poruszania się w dziedzinie budownictwa. Z jednej strony opiera się Pan na (raczej strzępowych) informacjach zaczerpniętych z najróżniejszych źródeł nie zawsze ze sobą spójnych, a z drugiej postanowił Pan być prekursorem rozwiązań energooszczędnych w budownictwie. ....


Nie wysyłałem?

JBZ
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: JBZ » 08 kwie 2010, 20:44

Panie TB
Z cytowanego mojego listu akurat nic nie wynika. Dla jasności dodam, że pisałem go na początku naszej "znajomości" i sądziłem, że mam do czynienia z człowiekiem poważnym, tyle że błądzącym. Potem się okazało, iż ani powagi, ani pokory w Panu nie ma, a jedynie buńczuczne zapowiedzi o super energooszczędnych domach przez siebie gdzieś tworzonych.

Proszę nie bawić się w ciuciubabkę. Oznajmiam wszem i wobec, że jedyny rysunek domu, jaki otrzymałem od Pana Brzęczkowskiego dotyczył domu szkieletowego i był to rzut parteru przesłany faksem na tyle nieczytelny, że w żaden sposób nie jest możliwe odczytać wymiarów - czyli bezproduktywny, bo ani wymiarów, ani na temat.

Panie TB!
Proszę o rzuty kondygnacji i przekrój pionowy domu murowanego z ociepleniem od środka zrealizowanym wg Pana koncepcji. Domu zużywającego 30 kWh/m2rok na wszystko - jak Pan wiele razy pisał. Czy to jasne?

Ponieważ zamierzam wyniki moich analiz dla tego domu upublicznić (także tu na forum), proszę o rysunki czytelne wraz z opisem technicznym, abym mógł analizować konkretnie zastosowane materiały w zgodzie z rzeczywistością.
Skoro Pan często i gęsto głosi, iż tylko takie właśnie domy tworzy, to proszę o jeden pierwszy z brzegu przykład - bez adresu i bez nazwisk, ale z podaniem liczby mieszkańców. Chyba nie żądam wiele?

Mam nadzieję, że wielu będzie kibicować tej akcji. Sam jestem niezmiernie ciekaw wyników, mimo iż wykonałem takich analiz conajmniej 150 i uważam, że stworzenie domu o tak niskim zużyciu energii bez pompy ciepła jest niezwykle trudne jeśli wogóle możliwe. Wezmę Pana dom "na warsztat" a wyniki co do liczby ujawnię, by każdy mógł się przekonać i mieć własny osąd.

Jerzy Zembrowski

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: MTW » 08 kwie 2010, 21:06

panie TB istotnym wydaje się że ma pan wizję rozwiązań energooszczędnych i tego nikt zabronić nie może ale :
galeria pańska posiada albo kawałki reklamówek
albo nieczytelny plan szt 1
i przekrój pionowy budynku szkieletowego
z tego co zauważyłem nikt się z panem o budynki szkieletowe nie spiera !!!!
cała rozróba jest o budynki które nie mogą być zaliczonymi do tej kategorii a w których pan próbuje rozwiązanie żywcem zdjęte ze szkieletowych powielić. Przy czym w temacie termo zabieram głos marginalnie aczkolwiek się zdarza bo i panu zdarza się zagalopować .
w temacie hydro wsiadł pan na bardzo wrednego konia który niejednego już z siodła wywalił , a ze swoim podejściem do tematu wody to nawet pan na tego konia nie jest w stanie wsiąść już nie mówiąc nic o dalszej jeździe.
myślę że na miejscu Henoka czy JBZ też nie zabrałbym się za dalsze rozważanie pańskiej teorii bez projektu zrobionego według pańskich wytycznych ale czytelnego i kompletnego .
skoro zatrudnia pan inżynierów to w zasadzie jaki ma pan problem aby taki projekt wykonać , lub sięgnąć do szafki zleceń i wyciągnąć pierwsze lepsze opracowane zlecenie w tym zakresie ????

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 kwie 2010, 11:09

Nie mam, żadnych wizji, nie żyje z wizji tylko instalacji. Jaką Pan ma propozycje ściany 0.1W/mxK?
Izolacja termiczna ma być sucha – i to jest rola izolacji wodnej ! Izolacja termiczna ma marginalizować ogrzewanie – i to jest jej rola . Izolację termiczną daje się między to co grzejemy a to co grzać nie ma sensu! Jaki Pan widzi sens grzania muru, fundamentu, gruntu pod domem?
Ekonomiczna grubość izolacji termicznej to taka przy której nieekonomiczne jest centralne ogrzewanie.
Czy to tak trudno pojąć?

Gościu
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: Gościu » 09 kwie 2010, 11:23

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie mam, żadnych wizji, nie żyje z wizji tylko instalacji. Jaką Pan ma propozycje ściany 0.1W/mxK?
Izolacja termiczna ma być sucha – i to jest rola izolacji wodnej ! Izolacja termiczna ma marginalizować ogrzewanie – i to jest jej rola . Izolację termiczną daje się między to co grzejemy a to co grzać nie ma sensu! Jaki Pan widzi sens grzania muru, fundamentu, gruntu pod domem?
Ekonomiczna grubość izolacji termicznej to taka przy której nieekonomiczne jest centralne ogrzewanie.
Czy to tak trudno pojąć?

Hahaha, ten gość jest niemożliwy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 kwie 2010, 11:38

Panie Zembrowski ściana 0.09W/m2 xK 40 cm wełny i cegła jest od dawna w mojej galerii
Obrazek To projekt opisywanego domu autorstwa APO architekci których Pan wielokrotnie nazwał nieukami - i nie chcę sie wypowiadać - jak też atakowany przez Pana telefonami w domu inz Z... prosił by go wykreślić z forum.

Panie Zembrowski – napisał Pan na swojej stronie ( z czym się zgadzam), że „im grubsza izolacja tym większy problem z wilgocią”
Proszę mi napisać jak wg Pana powinien wyglądać przekrój ściany

Max van dal
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 15 sty 2010, 13:52
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: Max van dal » 05 maja 2010, 21:54

Panie TB czy pan choć trochę widzi to co jest na rysunku?
czy to się będzie różnic jak dam na ścianę zewnętrzną izolację połączę z stropem i dobrze zaizoluję przejście fun w ścianę? i połączę wsio razem?
A co uzyskuję ? na no osłonięcie ściany zewnętrznej.
bo akurat kondensacja pary wodnej będzie na styku ocieplenia i ściany...
a będzie brała się od zewnątrz a nie środka bo tam jak mniemam będzie pan dawał paroizolację. tylko czy aby nie zrobi psikusa i nie "wejdzie" wilgoć od zewnątrz?
jakoś nie wierzę w te 30kWh
przy takich oknach.. wiem liczyłem ręcznie cały budynek dawałem L na np wełnę 0,045 a nie tyle ile producent np 0,035 a to jeszcze całość pomnożyłem razy każdy wynik i dodałem jeszcze nie -22 st a -30 st i ti dla powietrza 50st i wyszło jak byk całe zapotrzebowanie 1,9kW dom 360m^3

bez reku z reku na poziomie 0,5-0,6 sprawność nie trzeba podawać ile wychodzi.
Warunek ciągłość maksymalna izolacji a nie kruszenie kopi czy w środku nie lepiej.
Na pewno dotarło do mnie to aby nie grzać murów...
ok tylko że da się zrobić tak aby mu był grzany ale nie odwał ciepła na zewnątrz właśnie przez ciągłą izolację.
Jedyny problem ściana - fundament ale są specjalne pustaki które sobie z tym dobrze poradzą.

Odpada koszt ocieplania każdego sufitu zakamarku w środku.
po prostu na zewnątrz lepiej jest dopiąć izolację aby była jednolita niż w środku przy mniejszych kosztach bo niej izolacji !

Nie neguję że trzeba izolować. tylko wiedzieć jak to zrobić aby nie wpaść w izolowanie ścianek działowych itp bo to zwiększa powierzchnię dramatycznie !

jakoś mój projekt zakłada 40cm wełny ściany podłoga dach 60cm.
tylko przerażenie mnie bierze jak bym miła to dać w środek...
lekko wychodzi 2x więcej wełny.
Dla tego wolę pomyśleć jak zaizolować ścianę fundamentu i przejść na zewnątrz !

Daje reku, wodę grzej drewnem w piecu do C.O zbiornik ach projekt coś jak termos aby nagrzać np 0,5m^3 wody i mieć jak najdłużej ciepłą taką wodę.
i dogrzewać z prądnicy na wiatrowej plus samorbny sola (lato)
Ale grzanie tego prądem mnie przeraża !

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 maja 2010, 8:31

Dom stoi od 2002. Po co takie głupoty wypisywać. Wszyscy będziemy się grzać prądem.

JBZ
Re: odnośnie teorii P. Tomasza B.

autor: JBZ » 04 cze 2010, 20:01

Panie Brzęczkowski
Zachował się Pan jak przypuszczałem. Zamiast ujawnienia projektu domu jednorodzinnego, przedstawia Pan wyrwany przekrój przez jakiś pawilonik, a nie dom jednorodzinny! Poza tym jest to budynek szkieletowy a nie murowany. Kpina! To może jest Pana sklepik na Bartyckiej? Jeśli tak, to może zużywać energii nawet mniej niż 30 kWh/m2rok.

Pisał Pan często o domach jednorodzinnych z zużyciem 30 kWh/m2rok a ostatnio nawet o zużyciu tylko 15 kWh/m2rok - na wszystko!

Skoro stchórzył Pan i nie podaje danych technicznych (rzutów i przekroju) przykładowego domu o rewelacyjnie niskim zużyciu energii, udowadnia Pan iż jest szarlatanem i po prostu kłamcą! A szkoda, bo chciałem upublicznić wyniki analiz energetycznych i cieplno-wilgotnościowych takiego domu w naszym serwisie (wykresy i analizy) www.bdb.com.pl oraz opisy tutaj na forum, żeby mogli wszyscy zapoznać się z materiałem i podyskutować - wreszcie na poważnie.

Gdyby Pan zmienił zdanie, proszę przesłać rzuty i przekroje na adres porady@bdb.com.pl Czekam cierpliwie.

Jerzy Zembrowski
BDB


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów