Komin wywiewny (CO na paliwo stale) i inne

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Cakes
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2010, 1:11
Lokalizacja: Kedzierzyn Kozle
Komin wywiewny (CO na paliwo stale) i inne

autor: Cakes » 10 sty 2010, 1:27

Witam,

Mam parę problemów związanych z CO. Po krotce opisze to poniżej

CO było użytkowane 23 lata. Ostatnio niestety doszło by do tragedii. Okazało się, że mieliśmy za nisko osadzony piec (czopuch był na równi z wyczystką). Przez tą "drobnostkę" i niekompetentności kominiarza doszło do zapalenia komina i ulatniania tlenku węgla. Okazało się, że komin był niedrożny (po prostu źle czyszczony) i to my ponosiliśmy winę za zapalenie komina, gdyż piec był źle zamontowany. Co roku jest czyszczony komin (czasami 2 razy w roku). Kominiarz nigdy nie zwrócil uwagi, że piec jest za nisko osadzony. Po za tym nie były dokonywane przeglądy techniczne instalacji, ani pomiary kominów.
Niestety do momentu tragedii takie czynności nie były wykonywane, w dodatku po ostatniej wizycie kominiarza (w dniu zapalenia sie komina) komin wystający nad więźbą dachową jest po prostu krzywy ! Boje się, że komin ten za niedługo znajdzie się na chodniku.
Czy komin w takim stanie może być dopuszczony do użytku?

Znaleziono również parę innych uchybień jak np. brak wentylacji nawiewnej i wywiewnej. Nawie to nie problem, gdyż przerobiłem jedno okienko na kratkę wentylacyjna o przepisowych wymiarach.
Nie jednak mogę podłączyć się do przewodu wentylacyjnego (wywiew), gdyż są do niego podłączeni sąsiedzi. Wpadłem na pomysł aby wykonać wentylacje wywiewną z kanałów rozprowadzających ciepło w kominkach. Jest to materiał niepalny, wydaje mi się, że o odpowiednim przekroju. Zamontowałbym kanał nad piecem i wyprowadził go przez piwnice naprzeciwległą sciane i wypuścił na zewnątrz na wysokość około 2.5m (ściana ta nie ma żadnych okien). Z obu stron zamontowałbym kratki wentylacyjne i powinno być ok. Czy na takie rozwiązanie pozwalają przepisy budowlane i inne wymagania? Poniżej zamieszczam rysunek:

Obrazek

Musze doprowadzić te "drobne" rzeczy do ładu, a później zająć sie grubymi sprawami.
Administracja zrzuciła na nas winę zapalenia komina, a tym samy sprawa została przekazana policji. Niestety, ale tutaj sprawa obróciła się przeciwko nim. Policja poprzez śledztwo stwierdziła, że administracja ponosi winę, za to co się wydarzyło i sprawa trafia dalej. Niestety, nie kończy to naszych problemów z ogrzewaniem. Jak winni ze strony ADM`u my mamy ponieść koszt naprawy komina (wkład etc.). Dlatego muszę zrobić to co jest drobne i zacząć walczyć z administracją. Styczeń minusowe temperatury, a ja przez ten incydent pakuje mnóstwo pieniędzy w ogrzewanie elektryczne :( (juz 1500zl nadpalone).

Bardzo prosiłbym o pomoc !!!

Cakes
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2010, 1:11
Lokalizacja: Kedzierzyn Kozle
Re: Komin wywiewny (CO na paliwo stale) i inne

autor: Cakes » 18 sty 2010, 1:26

Witam,

Nie chciałbym być nachalny, ale czy ktoś mógłby zainteresować się moim tematem. Chodzi mi tylko o opinie projektu wentylacji wywiewnej.

Z góry dziękuje.

AdamA
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2010, 13:50
Re: Komin wywiewny (CO na paliwo stale) i inne

autor: AdamA » 18 sty 2010, 19:55

Jaki to kocioł..? Na paliwo stałe? Niestety koncepcja wywiewu, jaką chcesz zrealizować, raczej nie przejdzie. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek ciągu kominowym - ten kanał mógłby równie dobrze służyć jako nawiew. Może ktoś bardziej zorientowany wypowie się, czy to spełnia przepisy. Natomiast mogę zasugerować inne rozwiązanie- zgodne z prawem. Mianowicie w kanale wywiewnym zamontuj wentylator wywiewny, a w oknie - nawiewny, koniecznie o tej samej wydajności. To takie niewielki wentylatorki o mocach 10-15 W. W ten sposób masz zapewnioną wentyalcję nawiewno-wywiewną kotłowni.
UWAGA: pod żadnym pozorem nie wolno Ci zamontować tylko wentylatora wywiewnego! Obydwa wentylatory muszą mieć wspólny włącznik i wspólną fazę, tak aby nie było możliwości pracy jedynie wentylatora wywiewnego ( i wytworzenie podciśnienia w kotłowni- wysysanie spalin).

Cakes
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2010, 1:11
Lokalizacja: Kedzierzyn Kozle
Re: Komin wywiewny (CO na paliwo stale) i inne

autor: Cakes » 19 sty 2010, 1:45

Witam,

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Oczywiście chodzi o kocioł na paliwo stałe. Według wszystkich dostępnych danych i wzorów, wyliczyłem, że takie rozwiązanie jednak będzie służyło jako wentylacja wywiewna. Oczywiście trzeba by było zrobić pomiary praktyczne - wzory to tylko wzory.

Nie mam możliwości ingerencji w komin wentylacyjny. Zostałem pozostawiony sam sobie z problemem wentylacji. Dobrym pomysłem by było zamontowanie w tymże kanale takich wentylacji mechanicznych. Tylko co na to przepisy budowlane?

AdamA
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2010, 13:50
Re: Komin wywiewny (CO na paliwo stale) i inne

autor: AdamA » 19 sty 2010, 11:34

O ile mi wiadomo, przepisy dopuszczają wentylację mechaniczną w kotłowni z urządzeniem z otwartą komorą spalania, ale tylko i wyłącznie taką, jak wcześniej opisałem - tj nawiewno-wywiewną, zrobioną tak, by nie mogła w żadnym wypadku pracować tylko wywiewna. Obydwa wentylatory muszą załączać się razem. Postaram się jeszcze sprawdzić to - czy czasem się nie mylę.

AdamA
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2010, 13:50
Re: Komin wywiewny (CO na paliwo stale) i inne

autor: AdamA » 19 sty 2010, 12:09

znalazłem artykuł, który powinien Cię zainteresować. Niestety nie do końca potwierdza on moją wcześniejszą opinię, chociaż wzmianka o takim rozwiązaniu również się pojawia.

MKSal
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2010, 22:44
Re: Komin wywiewny (CO na paliwo stale) i inne

autor: MKSal » 21 sty 2010, 16:49

" Nawie to nie problem, gdyż przerobiłem jedno okienko na kratkę wentylacyjna o przepisowych wymiarach".

Mam podobne problemy od 10 dni. Swoją drogą świetna pora na walkę z biurokracją -15 stopni w nocy i zakaz palenia w piecu, ale do rzeczy
Z tego co dowiedziałem się wentylacja nawiewna oczywiście zgodnie z przepisami nie może być zrobiona w oknie. Nawet jak wijmiesz to okno i zostawisz samą framugę. Można przejść przez mur koło framugi i zrobić tzw "zetkę" czyli nawiew.Okienko z wyciętą kratką i rurą też nie przejdzie. To z rozmów z kierownikiem technicznym poparte wiedzą znajomego(ten jest po mojej stronie) Tyle wiem. Dużo to nie jest ale dopiero się uczę.

P.S. Ja wywiew mam i dzięki bogu jeden problem mniej.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości

Gotowe projekty domów