wodne ogrzewanie scienne??

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

qg
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 06 sty 2009, 13:57
Lokalizacja: warszawa
wodne ogrzewanie scienne??

autor: qg » 06 sty 2009, 14:12

Witam, to moj pierwszy post. Przeszukalem forum, i nie moge znalezc zbyt wiele informacji na temat takiego ogrzewania. Chce zastosowac ogrzewanie podlogowe wodne, niestety rownie bardzo zalezy mi na podlodze drewnianej. Wiadomo ze jest to nie najlepsze polaczenie, stad szukam alternatywy. Jest paru producentow reklamujacych ogrzewanie wodne w scianach, lecz nie moge znalezc opini uzytkownikow na temat takiej instalacji. Czy ktos ma jakies doswiadczenie w tym kierunku? Czy mozna zalozyc, ze to ogrzewanie daje podobne efekty do podlogowego mimo innej plaszczyzny polozenia instalacji? Jak to sie odpowietrza? I czy jest faktycznie skuteczne?
Bardzo bym prosil o opinie kogos kto uzywa.. DZIEKI! :D

.. i dlaczego tak malo informacji na ten temat w przeciwienstwie do podlogowki? :?

beny_hil
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: toruń

autor: beny_hil » 06 sty 2009, 22:48

szukaj informacji na stronie rehau. instalacje ścienna nie potrzebuje zadnych odpwietrzen na ścianie

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

autor: komtech » 07 sty 2009, 23:19

możesz także skontaktować się z firmą Paradigma z Dąbrowy Górniczej wiem że oni też się zajmują sprzedażą takich rzeczy, doradztwem technicznym etc. 8)
Instalacje grzewcze - sprzedaż, montaż, serwis, akcesoria.

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
ogrzewanie scienne

autor: Paweł_Małek » 07 sty 2009, 23:35

Jest to bardziej podatna na uszkodzenie alternatywa podlogowego - w scianach wiecej sie wierci, a rure z PP lub wielowarstwowa jest latwo przewiercic.
Na takiej scianie juz nic nie powiesisz.

qg
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 06 sty 2009, 13:57
Lokalizacja: warszawa

autor: qg » 08 sty 2009, 9:46

Dostalem troche materialow z firmy rehau. System wyglada na calkiem fajna alternatywe do podlogowki i moim zdaniem tak naprawde daje wieksze mozliwosci. Mysle ze to nie problem wygospodarowac jedna, 2 sciany przeznaczone na ogrzewanie a przynajmniej mam duza swobode jesli chodzi o materialy podlogowe. W scianie tez jest mniejsza warstwa na instalacji niz w podlogowce, wiec pewnie i mniejsze straty. Mam jedynie obawy co do tego czy te systemy naprawde sa takie szczelne i czy zeczywiscie nie trzeba odpowietrzac..

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 08 sty 2009, 19:00

Ogrzewanie ścienne ma zdecydowanie więcej minusów,niż plusów.Wg. mnie takie ogrzewanie w domu mieszkalnym,to absurd technologiczny.Jeśli podłoga o powierzchni np.20m2 ogrzeje to pomieszczenie,to jaką powierzchnię grzewczą musi mieć ściana,aby ogrzać te 20m2?Zakładając nawet,że rurki damy 2 razy gęściej,to i tak wychodzi nam bardzo duża powierzchnia ściany wyłączonej z normalnej eksploatacji.Gdzie i jak w takim pokoju ustawić meble?
Funkcjonalność podporządkowana ogrzewaniu,to już przesada.
adam

beny_hil
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: toruń

autor: beny_hil » 08 sty 2009, 22:38

adamis pisze:Ogrzewanie ścienne ma zdecydowanie więcej minusów,niż plusów.Wg. mnie takie ogrzewanie w domu mieszkalnym,to absurd technologiczny.Jeśli podłoga o powierzchni np.20m2 ogrzeje to pomieszczenie,to jaką powierzchnię grzewczą musi mieć ściana,aby ogrzać te 20m2?Zakładając nawet,że rurki damy 2 razy gęściej,to i tak wychodzi nam bardzo duża powierzchnia ściany wyłączonej z normalnej eksploatacji.Gdzie i jak w takim pokoju ustawić meble?
Funkcjonalność podporządkowana ogrzewaniu,to już przesada.
Na ogrzewniu ściennym możemy grzać temperaturą do 55 C , w ogrzewaniu podłogowym do 40 C .

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 09 sty 2009, 17:13

Jesli sie zastosuje ogrzewanie scienno-podlogowe, to mozna zejsc z temperatura czynnika grzewczego do okolo 25*C bo zwieksza sie powierzchnia grzewcza.
Samo ogrzewanie sciennie na niewiele sie zda.
Ogrzewanie scienne powinno sie ukladac w scianach zewnetrznych budynku oraz na scianach odgradzajacych od nieogrzewanych pomieszczen.

Jesli chodzi o ogrzewanie podlogowe.
Panele wytrzymuja, deski klejone takze.
Coprawda na efekt trzeba troche (2 godziny) dluzej czekac, ale bedzie dzialac bezproblemow.
Jeszcze jak bedzie sciana ogrzewana, chociazby do wysokosci parapetu, to juz mozna powiedziec ze jest komfort.

Jesli chodzi o ustawianie mebli przy ogrzewanych scianach.
Nikt tego nie zabrania i nie ma przeciwskazan aby to zrobic.
Cieplo nie jest wyczuwalne bezposrednio, ale to cieplo jest w budynku, a o to przeciez chodzi.
Kiedys na tym forum poruszalismy temat ogrzewania podlogowego i ukladania go pod meblami. To ma sens i dziala, na pewno nie szkodzi i nie przynosi zadnych negatywnych rezultatow (sprawdzone u kilku klientow).


Benny_hill. Nie radze grzac podlogowki wyzsza temperatura niz 34*C.
Takie cos jest szkodliwe i potem kraza pogloski ze podlogowka jest niezdrowa
Pozdrawiam
Maciej Płokarz
SonErgo

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 10 sty 2009, 19:43

Hej,koledzy powyżej?!A niby dlaczego podajecie takie temperatury?Jeśli chodzi o komfort mieszkańców,to temperaturę dobiera się indywidualnie,bo różnie ludzie lubią.Oczywiście,jest jakaś granica.
Są takie instalacje podłogowe,które grzane temp.nawet 40st. nigdy nie nagrzeją pomieszczenia choćby do 16st.
Podłogę można grzać temperaturą i 60st. i nic się z nią nie stanie.Ważne jest tylko to,czy nie będzie za ciepło.Skoro w pomieszczeniu grzanym taką temperaturą będzie np.20st,to co stoi na przeszkodzie,by tam było te 60st?
Już tu pisałem o przypadku znajomego,którego podłogówka (3 obwody,ok.80m2)jest zasilana ze zwykłego kotła węglowego bez jakiejkolwiek automatyki,mieszaczy itp. ''niezbędnych'' bajerów.Co najmniej raz na tydzień im się to zagotowuje i na podłogę idzie tyle,ile da piec.Działa to już z 5 lat,a że pomieszczenie jest dość wysokie (z 5m) i ma duże okna,to i wychładza się dość szybko.
Co by się tam osiągnęło grzejąc podłogę na 35st?Pewnie max. 15st.
adam

aniam
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2009, 9:29
ogrzewanie scienne

autor: aniam » 12 sty 2009, 15:00

ktos kto uwaza ze ogrzewanie scienne ma same minusy nie ma racji, a to co pisze swiadczy ze nie ma o tym zielonego pojecia.....ogrzewanie scienne w przeciwienstwie do ogrzewania podlogowego ma wieksza wydajnosc, nie ma ograniczen jezeli chodzi o temperature (temperatura powierzchni podlogi ze wzgledow zdrowotnych nie moze byc wyzsza niz 27 stopni), przy ogrzewaniu sciennym takich ograniczen nie ma. Dodatkowo jesli chodzi o material jaki jest ukladany jako warstwa koncowa to przy polozeniu drewnianej podlogi to wydajnosc spada o okolo 50%. Jezeli ktos twierdzi ze na scianie grzewczej nie mozna nic powiesic to sie myli poniewaz rura stosowana do ogrzewania sciennego jest rura wielowarstwowa z wkladka aluminiowa, wiec stosujac wyszukiwacz do rur( dzialajacy na zasadzie wyszukiwacza metalu) mozna bardzo latwo ja znalesc. Ogrzewanie plaszczyznowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, wiec automatycznie max. temperatura zasilania moze wynosic 50-55 stopni( w przypadku pomp ciepla stosuje sie zasilanie 35 stopni, a bardzo czesto spotyka sie ze instalatorzy przyjmuja temperature zasilania 50 stopni co jest absurdem bo ogrzewamy wtedy pradem i nie mamy z tego zadnej oszczednosci). Najwazniejsze jest aby znalesc firme ktora specjalizuje sie wylacznie w ogrzewaniu plaszczyznowym, jest wiarygodna i przedstawia nam wszystkie obliczenia. Temperatura zasilania ogrzewania podlogowego moze miec 50 stopni a nie tak jak ktos pisal ze tylko 34;) tutaj chodzi o temperature powierzchni podlogi a nie o temperature zasilania! w kazdym pomieszczeniu musi byc dokladnie policzone zapotrzebowanie na cieplo i dopiero pozniej dobiera sie ilosc ogrzewania. Ogrzewanie scienne nie powoduje ruchow powietrza, dziala na zasadzie promieniowania. Ogrzewanie scienne montuje sie w pomieszczeniach na scianach zewnetrznych,a jezeli ich brakuje (bo powiedzmy jest duze okno), to wtedy wchodzi sie na sciany wewnetrzne. Spotkalem sie z dwoma rodzajami ogrzewania sciennego( do mokrych tradycyjnych tynkow oraz do suchej zabudowy).
Ja w swoim domu mam zalozone ogrzewanie scienne firmy Variotherm do tradycyjnych tynkow i jestem bardzo zadowolony zarowno z dzialania tego systemu jak rowniez z doradztwa technicznego jej pracownikow.
Jezeli chodzi o odpowietrzanie, ogrzewanie scienne odpowietrza sie na rozdzielaczu. U mnie pracownicy firmy Variotherm odpowietrzyli po zrobieniu i do tej pory nie mam z tym problemow(nie musze nic robic, i nic sie nie zapowietrza).
Naprawde bardzo polecam, bo warto sami zobaczycie ze ogrzewanie scienne w pomieszczeniach w ktorych planujecie parkiety lub panele oraz ogrzewanie podlogowe tam gdzie planujecie plytki jest oszczedne i skuteczne, a cieplo z tych systemow jest przyjemne dla czlowieka.
pozdrawiam

beny_hil
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: toruń

autor: beny_hil » 12 sty 2009, 20:26

adamis pisze:Hej,koledzy powyżej?!A niby dlaczego podajecie takie temperatury?Jeśli chodzi o komfort mieszkańców,to temperaturę dobiera się indywidualnie,bo różnie ludzie lubią.Oczywiście,jest jakaś granica.
Są takie instalacje podłogowe,które grzane temp.nawet 40st. nigdy nie nagrzeją pomieszczenia choćby do 16st.
Podłogę można grzać temperaturą i 60st. i nic się z nią nie stanie.Ważne jest tylko to,czy nie będzie za ciepło.Skoro w pomieszczeniu grzanym taką temperaturą będzie np.20st,to co stoi na przeszkodzie,by tam było te 60st?
Już tu pisałem o przypadku znajomego,którego podłogówka (3 obwody,ok.80m2)jest zasilana ze zwykłego kotła węglowego bez jakiejkolwiek automatyki,mieszaczy itp. ''niezbędnych'' bajerów.Co najmniej raz na tydzień im się to zagotowuje i na podłogę idzie tyle,ile da piec.Działa to już z 5 lat,a że pomieszczenie jest dość wysokie (z 5m) i ma duże okna,to i wychładza się dość szybko.
Co by się tam osiągnęło grzejąc podłogę na 35st?Pewnie max. 15st.
jesli chcesz otrzymac temperature w pomieszczeniu wszystko zalezy jakie stosujesz odległości miedzy rurami i jakie średnice rur stosujesz i tym mozna zabezpieczyc odpowiednia temperature pomieszczenia nie podnoszac temperatury zasilania . Ja osobiscie montuje na ogrzewaniach podłogowych rure 18

qg
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 06 sty 2009, 13:57
Lokalizacja: warszawa

autor: qg » 13 sty 2009, 11:18

aniam, czy oprocz ogrzewania sciennego masz tez instalacje w podlodze? czy tylko na scianach? I czy to wystarcza?

aniam
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2009, 9:29

autor: aniam » 13 sty 2009, 13:55

tylko w ścianach i to wystarcza. Przykładowo w pokoju który ma 20 m2 mam założone 7m2 ogrzewania ściennego i w pomieszczeniu mam 22 stopnie przy zasilaniu 45 stopni na piecu gazowym kondensacyjnym. Podłogowe ogrzewanie mam w łazienkach i w kuchni( pod płytkami). Firma Variotherm zrobiła mi wszystkie obliczenia i naprawde wszystko działa jak należy. Jestem bardzo zadowolony. Mój znajomy założył sobie również ogrzewanie ścienne z tym że on u siebie ma pompe ciepła i zasila temperaturą 37,5 stopnia i z tego co mówił przyszedł mu rachunek za prąd 526 zł za dwa miesiące (ogrzewanie i ciepła woda użytkowa). Ktoś nadal twierdzi że ogrzewanie ścienne i pompa ciepła się nie opłaca?? Bo ja na początku nie wierzyłem, a teraz jak sam tego używam to uważam że jest to rewelacyjny system. A dodatkowo powiem że jak popatrzysz na rozkład temperatur w pomieszczeniu to wszędzie masz taki sam, co nie jest do osiągnięcia przy grzejnikach. Ogrzewanie podłogowe ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie unosi kurz z podłogi.
pozdrawiam

ASTRA12001
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2009, 14:23
Lokalizacja: Śląsk
Ogrzewanie

autor: ASTRA12001 » 13 sty 2009, 14:48

Witam
Tylko pytanie czy lub jak wielką powierzchnię się ogrzewa. Ja z kolei przy wznoszeniu nowego budynku z użytkowym poddaszem w 2004 roku o powierzchni 130m2 założyłem iz będzie na całym parterze ogrzewanie podlogowe oraz na parterze (3pokoje i łazienka) podłogówka tylko w łazience, pomimo tego założyłem dodatkowo jednak grzejniki standardowo pod oknami parter jak i piętro. Pytanie za jaki okres jest rachunek 526zł. W moim przypadku ogrzewam gazem i za okres od 16 wrzesień 2008 do 13 listopad 2008 zużyłem na ogrzewanie budynku i wodę użytkową 117m3 gazu na kwotę 278zł. Od 13 listopada do dzisiaj tj 20090113 zużyłem dokładnie 333m3 gazu tak że wyjdzie zbliżona kwota do tej podanej przez aniam, dodam że zrezygnowałem z ogrzewania podłogowego bo stwierdziłem mimo wielu opini na swoim przykładzie dużo większe zużycie gazu przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego. Ważnym jest przedewszystkim czy budynek jest "ciepły" jak również ustawienie go do stron świata. Część południowa posiada dużo przeszkleń. Pozdrawiam wszystkich

tylko w ścianach i to wystarcza. Przykładowo w pokoju który ma 20 m2 mam założone 7m2 ogrzewania ściennego i w pomieszczeniu mam 22 stopnie przy zasilaniu 45 stopni na piecu gazowym kondensacyjnym. Podłogowe ogrzewanie mam w łazienkach i w kuchni( pod płytkami). Firma Variotherm zrobiła mi wszystkie obliczenia i naprawde wszystko działa jak należy. Jestem bardzo zadowolony. Mój znajomy założył sobie również ogrzewanie ścienne z tym że on u siebie ma pompe ciepła i zasila temperaturą 37,5 stopnia i z tego co mówił przyszedł mu rachunek za prąd 526 zł za dwa miesiące (ogrzewanie i ciepła woda użytkowa). Ktoś nadal twierdzi że ogrzewanie ścienne i pompa ciepła się nie opłaca?? Bo ja na początku nie wierzyłem, a teraz jak sam tego używam to uważam że jest to rewelacyjny system. A dodatkowo powiem że jak popatrzysz na rozkład temperatur w pomieszczeniu to wszędzie masz taki sam, co nie jest do osiągnięcia przy grzejnikach. Ogrzewanie podłogowe ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie unosi kurz z podłogi.
ASTRA 12001

aniam
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2009, 9:29

autor: aniam » 14 sty 2009, 0:33

Rachunek jest za dwa miesiące a powierzchnia domu ma ponad 200m2. W zależności od wielkości pomieszczenia i zapotrzebowania na ciepło dobierana jest ilość ogrzewania ściennego podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego z tym że przy ogrzewaniu podłogowym dobiera się również rozstaw rur, a w przypadku ogrzewania ściennego rozstaw rur wynosi 10cm. Sprawą oczywistą jest że dom z zewnątrz jest ocieplony i chyba każdy kto buduje dom ociepla go z zewnątrz. Na stronie variotherm.pl możecie poczytać o systemach jakie oferuje firma Variotherm. Zachęcam i polecam.
pozdrawiam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Omgili [Crawler] i 41 gości

Gotowe projekty domów