mokra folia paroprzepuszczalna i wełna

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

123qwerty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 21 paź 2008, 14:35

autor: 123qwerty » 11 sty 2009, 21:10

Myśle że wiesz co miałem na myśli. KONIEC TEMATU.

docent56
rekomendowany doradca
Posty: 482
Rejestracja: 03 sty 2007, 18:53
Lokalizacja: Łask

autor: docent56 » 11 sty 2009, 21:36

Nie wiem .Nie czytam w myślach.

Aneta9w
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2009, 22:09
POMOCY !!!

autor: Aneta9w » 11 sty 2009, 22:29

Witam serdecznie,

Szukam odpowiedzi na pytanie, czy jest możliwość aby nasączona wełna, a konkretnie zgromadzona w niej woda zmarzła i teraz kiedy są odwilże w ciągu dnia, ściekała po ścianie i sufitach??

Proszę o pomoc. Dziś będąc na budowie zauważyłam olbrzymie cieki wody w 3 z 4 pomieszczeń wykańczanych na poddaszu (palmy na sufirach, wycieki obok okien dachowych).

Prosze o odp.

123qwerty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 21 paź 2008, 14:35

autor: 123qwerty » 12 sty 2009, 7:05

docent56 pisze:Nie wiem .Nie czytam w myślach.

Chodzi mi kolego o to że rad, wskazówek jak i krytyki można udzieać w sposób kulturalny, ludzki i stonowany. Można też tak jak Ty.

MałgosiaB
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 28 sty 2009, 9:25
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:
poddasze

autor: MałgosiaB » 28 sty 2009, 10:55

Radzę izolować celulozą i zwaracać uwagę na jakość folii wstępnego krycia, jeśli koniecznie musi być. Te najtańsze niestety znikają po 5-6 latach (meldunki od wykonawców, tych co poprawiaja po innych). Był taki temat o deskowaniu, sprawdza się najlepiej, ale można też zastąpić płytą, są dostepne na rynku i nie kosztują fortuny, a jaki szybki postęp prac.
Jeśli się dorzuci do folii wstępnego krycia jeszcze wełnę, jak przekonują niektórzy 18 cm wystarczy, to remont dachu jest pewny niestety.
0411Gosia

kitek
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2009, 20:44
Lokalizacja: Jawor
problem z folią

autor: kitek » 23 lut 2009, 15:18

Witam prosze o pomoc. W styczniu skończono kryć dachówką ceramiczna dach, wcześniej przykryto folią wysokoparoprzepuszczalną zastosowano łaty i kontrłaty. Dzisiaj byłem na budowie jest odwilż i z dachu aż cieknie woda pośniegowa, stwierdziłem mokrą w wielu miejscach folię woda nie przedostaje sie do wewnątzr ale widać mokre zacieki od strony dachówki . czy to jest normalne czy zwykła nieszczelność dachu.pomocy

sero1
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48

autor: sero1 » 26 lut 2009, 12:07

Witam, jestem tu nowy na imię mam Jacek. Mam pytanie odnośnie izolacji.
W grudniu ekipa skończyła izolowanie poddasza 15+5 cm i zrobili stelaż pod płyty gk. Prace zostały przełożne do wiosny. Czy to jest dobry pomysł, nie ma paroizolacji, budowa na etapie wykończenia. Czy wełna nie zawilgoci się. Proszę o odpowiedź. Dzięki z góry.

docent56
rekomendowany doradca
Posty: 482
Rejestracja: 03 sty 2007, 18:53
Lokalizacja: Łask

autor: docent56 » 26 lut 2009, 14:50

Odpowiedź jest parę postów wcześniej.

sero1
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48

autor: sero1 » 26 lut 2009, 23:41

Tak, czytałem tylko tam jest pomieszczenie ogrzewane a u mnie nie. Więc prosiłem o odp. na moje pytanie, a nie popisywanie się na forum.

JBZ

autor: JBZ » 02 mar 2009, 2:31

Czy budując, ciągle musicie potwierdzać polskie przysłowia, że mądry Polak po szkodzie? Paroizolacje na poddaszu muszą być zamocowane w każdym przypadku, zaś już występujące zacieki wymagają oddzielnego rozpatrzenia. Przyczyn może być wiele. Na forum tego się nie rozwiąże.

Awatar użytkownika
Doradca ROCKWOOL
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 mar 2009, 14:08
Lokalizacja: Cigacice k Zielonej Góry
Kontaktowanie:

autor: Doradca ROCKWOOL » 24 mar 2009, 10:44

Witam serdecznie
pozwolę sobie podjąc temat poprzednika: odnośnie konieczności stosowania folii paroizolacyjnych. zaczne od poczatku.
Na użytkowym poddaszu nie można zapomnieć o prawidłowej wentylacji połaci dachowej, która zabezpiecza przed zawilgoceniem ocieplenia i gniciem konstrukcji drewnianej. Możemy zapewnić ją na dwa sposoby, odpowiednio do zastosowanego rozwiązania warstw izolacyjnych. Ze względu na zachowanie wobec pary wodnej przenikającej z poddasza rozróżniamy dwa podstawowe typy połaci dachowej:
– pokrycie szczelne dla pary wodnej, gdy wentylację zapewnia pustka powietrzna,
– pokrycie nieszczelne dla pary wodnej, gdy wentylację zapewnia membrana wysokoparoprzepuszczalna.

Pokrycie typu szczelnego oznacza połać z papą bitumiczną ułożoną na pełnym deskowaniu lub z folią wiatroizolacyjną wstępnego krycia (FWK) o niskiej paroprzepuszczalności (do 600 g/m2/dobę). W takim przypadku należy zawsze wykonać wentylowaną pustkę powietrzną pomiędzy papą lub FWK a ociepleniem. Szczelina powinna mieć grubość 3–6 cm, a jej zadaniem jest wentylacja połaci, dlatego należy pamiętać o stworzeniu wlotów (okap dachu, podbitka) i wylotów powietrza (kalenica, kratki wentylacyjne w ścianach szczytowych). Dla zapewnienia stałości wymiarowej szczeliny wentylacyjnej zaleca się wykonanie rusztu ze sznurka pomiędzy krokwiami w odległości od 3-6 cm od warstwy wiatroizolacji lub desek z papą. Takie rozwiązanie da nam pewność odpowiedniej wentylacji szczeliny. Przy poddaszu szczelnym dla pary wodnej - wiedząc że konieczna jest szczelina wentylacyjna pod deskami - wykonanie ocieplenia aż do kalenicy nie jest wskazane. Dachy dwuspadowe a w szczególności kopertowe czy czterospadowe powinny mieć przestrzeń nad jętkami lub kleszczami silnie wentylowaną. W takich przypadkach należy wykonać tzw „garnki” celem połączenia przestrzeni wentylowanej pod deskami lub wiatroizolacją o niskiej przepuszczalności pary wodnej z przestrzenią pod dachówkami a dalej z atmosferą. Ważnym zagadnieniem jest umożliwienie wentylacji przestrzeni między krokwiami łączącymi się z krokwią narożną. Należy bezwzględnie wykonać po 2 nacięcia lub otwory średnicy 25 – 30 mm w górnej części krokiewek łączących się z krokwią narożną. Szczelina wentylacyjna w polach wyznaczonych pomiędzy krokwiami nie jest wentylowana gdyż nie ma wylotu umożliwiającego odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz. (wlot jest a nie ma wylotu). Wykonane otwory umożliwiają przejście pary do następnych pól aż do wentylowanej strefy nad jętkami lub kleszczami. Dla dachów dwuspadowych zaleca się wykonanie w ścianach szczytowych otworów wentylacyjnych o średnicy 200-250 mm celem intensywnej wentylacji przestrzeni nad jętkami.
Takie rozwiązanie, przy jednoczesnym ograniczeniu od środka dyfuzji pary wodnej poprzez zastosowanie paroizolacji, umożliwi prawidłowe gospodarkę cieplno – wilgotnościową poddasza oraz całego budynku. Dlatego też w takich przypadkach, zamiast pełnego deskowania z papą lub FWK o niskiej paroprzepuszczalności zaleca się stosowanie membran wysokoparoprzepuszczalnych, które już na etapie projektu eliminują późniejsze kłopoty ze skraplaniem pary wodnej a jednocześnie pozwalają na np. wykonanie izolacji na całej powierzchni połaci aż do kalenicy.


Pokrycie typu nieszczelnego dla pary wodnej występuje przy stosowaniu na krokwiach wiatroizolacji o wysokiej paroprzepuszczalności (>600–800 g/m2/dobę lub Sd < 0,03 m). Para wodna z pomieszczeń suchych poddasza przenika przez paroprzepuszczalne warstwy połaci do szczeliny wentylacyjnej o grubości 2–3 cm między wiatroizolacją (membraną), a pokryciem dachowym, ułożonym na łatach i kontrłatach, a następnie przez otwory wywiewne w kalenicy do atmosfery. Nie ma potrzeby wykonywania pustki powietrznej. Zaleca się, aby pierwsza warstwa ocieplenia miała grubość o 1–2 cm mniejszą niż wysokość krokwi – w ten sposób zapobiegniemy wypychaniu wiatroizolacji w kierunku szczeliny wentylacyjnej. W takim wypadku wykorzystujemy całą wysokość krokwi, a ocieplenie może stykać się z swobodnie opadającą wiatroizolacją.

W dachach spadzistych o kształtach piramidy, pryzmy, kopertowych, dwuspadowych z naczółkami, należy montować wiatroizolację o wysokiej paroprzepuszczalności Sd < 0,03 m. Pozwoli to – już na etapie projektowania – uniknąć wielu problemów i kłopotów w zapewnieniu koniecznej i skutecznej wentylacji takich dachów podczas ich budowy i eksploatacji.

Gdzie stosować folię paroizolacyjną
W pomieszczeniach suchych (pokoje, korytarz) przykręcamy płyty G-K bezpośrednio do rusztu, natomiast w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnia, łazienka, WC) musimy wcześniej położyć folię paroizolacyjną. Przyklejamy ją do stalowego rusztu taśmą dwustronną lub mocujemy zszywkami, gdy ruszt jest drewniany. Wykonujemy zakłady 10 cm i sklejamy je taśmą dla zapewnienia szczelności paroizolacji.
Po takim uszczelnieniu izolacji para wodna z pomieszczeń wilgotnych odprowadzana jest dzięki cyrkulacji powietrza i sprawnej wentylacji grawitacyjnej (wlot powietrza przez rozszczelnione okno pokoju, wylot pionem wentylacyjnym). W pomieszczeniach suchych nie stosujemy paroizolacji – prawidłowo wykonana połać dachowa jest w stanie odprowadzić niewielkie ilości wilgoci poprzez swobodny odpływ pary wodnej dzięki paroprzepuszczalności wełny mineralnej.
pozdrawiam
Doradca Techniczny
ROCKWOOL POLSKA
tel 68 385 01 58

JBZ
hola hola!

autor: JBZ » 24 mar 2009, 12:31

Hola, hola - niby doradca, a takie głupoty? Wstyd!
1. Co to są tzw. garnki na dachu? Jakiś prywatny wymysł? Sztuka budowlana nie zna takiego pojęcia.
2. W każdym rodzaju dachu, najwyżej położona folia musi mieć możliwie najmniejszy opór dyfuzyjny.
3. Co to za pojęcie "poddasze szczelne wobec pary wodnej'? Wydaje się, że doradca ma braki w znajomości nazewnictwa w budownictwie. Przypominam więc, że terminem "poddasze" określamy całość przestrzeni leżącej nad stropem najwyższej kondygnacji. Więc termin "szczelne poddasze" jest dziwolągiem.
4. Doradca nie pisząc o wlotach i wylotach szczelin wentylujących połacie dachu nie podał najważniejszej informacji: wymaganego pola przekroju tych wlotów.
5. Ostatni najważniejszy błąd, a raczej herezja: brak paroizolacji w pomieszczeniach "suchych". Nie wiem co ma Pan na myśli, ale sądzę iż chodzi o pomieszczenia inne niż łazienki? Żeby określać się doradcą technicznym, z definicji trzeba posiadać najwyższy stopień wtajemniczenia zawodowego - w tym przypadku - fizyki budowli. Otóż, gdyby pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami poddasza były hermetyczne zamknięcia i takież ściany, można by dopuścić brak w nich folii paroizolacyjnej. Tak niestety nie jest, a para wodna dyfunduje w pierwszej kolejności pomiędzy pomieszczeniami poddasza i wyrównuje swoje ciśnienie cząstkowe w całej przestrzeni. Także para wodna z kondygnacji niższych przemieszcza się do poddasza wykorzystując klatkę schodową. Niedorzecznością jest pominięcie folii paroizolacyjnej w innych pomieszczeniach niż łazienki.
Folia paroizolacyjna musi być zastosowana na całym poddaszu!

Tyle tytułem sprowadzenia na ziemię początkującego doradcę. Na deser podam jeszcze dwa zagadnienia, o których "zapomniał" doradca:
a). Uszczelnienie styków folii paroizolacyjnej ze ścianami poddasza.
b). Wentylacja połaci dachowej, gdy występują w niej okna połaciowe.

Powodzenia w dociekaniu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 mar 2009, 12:46

Także para wodna z kondygnacji niższych przemieszcza się do poddasza wykorzystując klatkę schodową. Niedorzecznością jest pominięcie folii paroizolacyjnej w innych pomieszczeniach niż łazienki.
Folia paroizolacyjna musi być zastosowana na całym poddaszu!

.... i ścianach!!! No chyba, że ściany podlegają fizyce budowli a dach tylko fizyce.

Dodam jeszcze najlepszy cytak Pana JBZ z komentarzem "coulignona"

"Wbrew pozorom, wentylacja grawitacyjna jest najlepszym rozwiązaniem, tyle że trzeba się uporać z jej największymi wadami: zależność od aktualnej różnicy temperatur wewnętrznej i zewnętrznej, zależność od siły i kierunku wiatru, brak możliwości odzysku ciepła, małe zdolności regulacyjne "

czyli mam bardzo dobrą siekierę, trzeba tylko wymienić w niej trzonek i ostrze

Awatar użytkownika
Doradca ROCKWOOL
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 mar 2009, 14:08
Lokalizacja: Cigacice k Zielonej Góry
Kontaktowanie:
Re: hola hola!

autor: Doradca ROCKWOOL » 24 mar 2009, 15:43

JBZ pisze:Hola, hola - niby doradca, a takie głupoty? Wstyd!
1. Co to są tzw. garnki na dachu? Jakiś prywatny wymysł? Sztuka budowlana nie zna takiego pojęcia.
2. W każdym rodzaju dachu, najwyżej położona folia musi mieć możliwie najmniejszy opór dyfuzyjny.
3. Co to za pojęcie "poddasze szczelne wobec pary wodnej'? Wydaje się, że doradca ma braki w znajomości nazewnictwa w budownictwie. Przypominam więc, że terminem "poddasze" określamy całość przestrzeni leżącej nad stropem najwyższej kondygnacji. Więc termin "szczelne poddasze" jest dziwolągiem.
4. Doradca nie pisząc o wlotach i wylotach szczelin wentylujących połacie dachu nie podał najważniejszej informacji: wymaganego pola przekroju tych wlotów.
5. Ostatni najważniejszy błąd, a raczej herezja: brak paroizolacji w pomieszczeniach "suchych". Nie wiem co ma Pan na myśli, ale sądzę iż chodzi o pomieszczenia inne niż łazienki? Żeby określać się doradcą technicznym, z definicji trzeba posiadać najwyższy stopień wtajemniczenia zawodowego - w tym przypadku - fizyki budowli. Otóż, gdyby pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami poddasza były hermetyczne zamknięcia i takież ściany, można by dopuścić brak w nich folii paroizolacyjnej. Tak niestety nie jest, a para wodna dyfunduje w pierwszej kolejności pomiędzy pomieszczeniami poddasza i wyrównuje swoje ciśnienie cząstkowe w całej przestrzeni. Także para wodna z kondygnacji niższych przemieszcza się do poddasza wykorzystując klatkę schodową. Niedorzecznością jest pominięcie folii paroizolacyjnej w innych pomieszczeniach niż łazienki.
Folia paroizolacyjna musi być zastosowana na całym poddaszu!

Tyle tytułem sprowadzenia na ziemię początkującego doradcę. Na deser podam jeszcze dwa zagadnienia, o których "zapomniał" doradca:
a). Uszczelnienie styków folii paroizolacyjnej ze ścianami poddasza.
b). Wentylacja połaci dachowej, gdy występują w niej okna połaciowe.

Powodzenia w dociekaniu.

Jerzy Zembrowski




witam "doświadczonego superużytkownika"
nieładnie oceniac ludzi i ich doświadczenie po ilości postów a już tym bardziej po przeczytaniu terminów których się nie słyszało a tym bardziej sie nie zna.
ale po kolei:
1. nieznany termin "garnki" oraz sposób wykonania oraz cel jego robienia był opisywanany już 2002 roku w Atlasie Dachów wydawnictwa MDM - tłumaczenia z kolejnego juz wydania niemieckiego podręcznika o dachach. dlatego najpierw prosze kupić, zapoznać a potem wygłaszać opinie.
2. nie wiem jaki cel miała przytoczona uwaga: odnośnie folii i ich oporów.
Jeżeli już to jest ogólna zasada poprawnego projektowania przegród w taki sposób aby każda następna warstwa w kierunku na zewnatrz miała coraz mniejszy opór dyfuzyjny i nie dotyczty to tylko dachów.
3.pojęcie poddasza szczelnego czy nieszczelnego jest rozwinięte w dalszej cześći mojej wypowiedzi, taka nazwa została podobnie jak określenie "garnki" zapożyczone z "lieratury fachowej" uwaga kolejne przypuszczam nieznane hasło. prosze więc nie kierować się zasadą żę skoro nie znam albo nie słyszałem to znaczy nie istnieje. takie rzeczy to tylko o ... internecie. Takie podejście do sprawy wskazuje tylko na manię wielkości szanownego super....
4. nie poczuwam sie do obowiązku poinformowania czy też udzielenia odpowiedzi na "pytanie sprawdzające"
doskonale obaj wiemy że wytyczne co do powierzchni otworów wentylacyjnych do powierczhni wentylowanej są określone ( zawarłem je w oglnodostepnych broszurach, dostepnych pod http://www.rockwool.pl/graphics/RW-PL_2007/doradztwo/Katalog/Zeszyt_21.pdf npstr 7) lecz teoria teorią a praktycznie w przypadku np dachów skośnych zaklezy to od wielu czynników np od nachylenia, konstrukcji warstw, oporów owiewu, długości pchania pary wodnej - też nowe hasło. dlatego też literatura podaje sposoby obliczania odpowiedniej prędkości owiewu (z jakiego powodu to pewnie nasz doświadczony kolega wie) literatura przedstawia różnego rodzaju kalkulatory wysychania.
5. ponownie będę opierał się na literaturze , być może Pan słyszał o poradniku producenta dachówek Brass. na podtawie wieloletnich doświadczeń oraz tłumaczeń o wiele mądrzejszych książek przedstawione są zagadnienia działania paroizolacji (potocznie jednak nazywanej opóźniaczem pary wodnej) oraz są wyraźne wytyczne kiedy mozna stosować folię a kiedy można z niej zrezygnować (i jednak są takie przypadki).z pełną odpowiedzialnością stwierdzanm żę w przypadku dachów "nieszczelnych dla pary wodnej" można pominąć stosowanie paroizolacji lecz tylko w pomieszczeniach typu pokój , sypialnia, hol . W pozostałych pomieszczeniach "wilgotnych" trzeba stosować paroizolacjepod okładzinami z płyt G-K. stosując parioizlacje należy zadbać o staranność montażu i dokładnie zkleić taśmą zakłady i łączenia profila z foliąjeżeli się p[an z tym nie zgadza to prosze o wyjaśnienie dlaczego?

Tak jak autor wspomniał cały ten wywód miał na celu zdyskredytowanie mojej osoby z założenia początkującej. może jednak kolega posłucha jednej rady: wolność tomku w swoim domku. każdy ma prawo się nie zgadzać z czyimś zdaniem ale prosze ustosunkowywać się merytorycznie a nie jak małolat wypominac czego ktoś nie zrobił i nie powiedział. jest jeszcze kilka elementów o ktorych nie chciałem się wypowiadać gdyż byłyby zbyteczne lub zbyt szczegółowe. pozostawiłem jednak możliwość rozwinięcia pewnych zagadnień osób których bynajmniej interesowało otzrymanie informacji porady, wymiany doświadczeń oraz udzielenie ewentualnej konstruktywnej krytyki.

to tyle na temat żenującej odpowiedzi a ja życze koledze dalszych działań na nowicjuszach. w Pana mniemaniu potencjalnie każdy pojawiający się użytkownik forum musi być zerem. Pan swoimi wypowiedziami (nie wiedzą)przedstawił dziś swoją wielkość!!!
pozdrawiam

Awatar użytkownika
ekodocieplenia
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 28 maja 2009, 15:29
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:
docieplenie poddasza

autor: ekodocieplenia » 28 maja 2009, 19:57

Witam, w poradach jakie tu przeczytałem brak mi podpowiedzi dla pytającego na forum, aby całkowicie wysuszył zawilgoconą wełnę . Jako mokra straciła własności izolacyjne i co najwyżej może być siedliskiem grzybów dla całej konstrukcji dachu. Dopiero po wysuszeniu można zastosować od wewnątrz paroizolację. Na marginesie kamień (wełna mineralna) oraz szkło ( wata szklana) nie są najlepszymi materiałami izolacyjnymi. Moja propozycja dla inwestorów na przyszłość, zastosować bez paroizolacji tak od wewnętrznej jak i zewnętrznej strony ocieplenie celulozą za pomocą wdmuchania jej. Cała przestrzeń docieplenia jest jednolita pod względem ciągłości, stosując ruszt w połaci dachowej można prowadzić przewody wentylacyjne i tym podobne. Celuloza jest najbardziej ekologicznym materiałem na rynku budowlanym. Nie wymaga stosowania paroizolacji tak wewnątrz jak i zewnątrz. Materiał oddycha całą objętością i podciąga wilgoć z pomieszczenia wewnątrz do góry pod pokrycie dachowe a następnie poprzez przewietrzanie następuje odparowanie wilgoci do atmosfery. Metoda ta w Ameryce jest stosowana od 80 lat z powodzeniem.
Pozdrawiam,
Piotr


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów