połączenie kominka z płaszczem wodnym z piecem gazowym

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 24 lut 2009, 14:04

niekoniecznie wszystko zależy od logiki kotłowej

A po co mieszać ludiom w głowach?!Takie eksperymenty możesz robić u siebie.Nawet jeżeli kocioł ma taką funkcję (a nie każdy ma) to po zmianie kotła o braku takiej funkcji będzie kibel !!!Nie lepiej trzymać się zasad i przepisów?
Zresztą jak pisałem woda przepływająca przez nagrzewnicę będzie przez nią schładzana a elementy kotła gazowego "lizane" przez przepływającą wodę z domieszką dużej ilości kamienia kotłowego tworzącego się w płaszczu kominka.
I co to za komfort dla użytkownika?

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 24 lut 2009, 16:17

Zresztą jak pisałem woda przepływająca przez nagrzewnicę będzie przez nią schładzana

W jaki sposób? Przecież w obiegu kominka nie będzie przepływu. Jak uważasz o ile stopni może dodatkowo obniżyć temperaturę powrotu?
Nie wiedziałem, że może wyłączyć pompę odbierając sygnał o awarii :( .
elementy kotła gazowego "lizane" przez przepływającą wodę z domieszką dużej ilości kamienia kotłowego tworzącego się w płaszczu kominka.

W jakim sensie "lizane"? Masz na myśli wymianę ciepła w wymienniku? Bo w przeciwnym razie nie widzę sposobu by woda z kominka fizycznie miała kontakt z woda w instalacji. Nie ma tu znaczenia czy damy wymiennik szeregowo w powrót lub równolegle. Po stronie płaszcza będziemy zawsze mieli zakamienioną wodę stąd pisałem o konieczności przewymiarowania wymiennika ciepła.

K.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 425
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01

autor: K.mat » 24 lut 2009, 16:54

W jaki sposób? Przecież w obiegu kominka nie będzie przepływu. Jak uważasz o ile stopni może dodatkowo obniżyć temperaturę powrotu?

A przypatrz się jak zbudowana jest klimatyzacja.Tam jest podobny wymiennik ciepła przez który przedmuchujemy ciepłe powietrze latem.A nagrzewnice w kościołach widziałeś?Tam akurat zachodzi takie zjawisko jak tu będzie w szeregowym połączeniu.Nie pytaj o ile schłodzi,tylko jak dużo ubytku będzie.Nie zapominaj że komin cały prawie czas ciągnie powietrze i będzie wystudzał wodę w nagrzewnicy.I im cieplej będzie miał na dole tym bardziej będzie ciągnąć.Chyba że odetniesz piec od komina to wtedy ubytek będzie mniejszy.W skali miesiąca niezła strata może być!!!

W jakim sensie "lizane"? Masz na myśli wymianę ciepła w wymienniku? Bo w przeciwnym razie nie widzę sposobu by woda z kominka fizycznie miała kontakt z woda w instalacji.


Tu akurat palnąłem,zapomniałem że z wymiennikiem,sorki :oops:
Jeżeli chodzi o lizanie,mam na myśli dodatkowy przepływ wody przez kocioł.(w czasie kiedy nie pracuje)Zresztą w dwufunkcyjnym raczej to połączenie nic nie da,bo zawór trójdrożny w pozycji spoczynkowej łączy obieg z wymiennikiem CWU. odcinając CO.
Średnio na dobę kiedyś Termet wyliczał pracę kotła 12h na dobę.Myślę tu o nadmiernym zużyciu kotła na wskutek ciągłego przepływu wody.Zauważalne to jest nawet w wiekowych nagrzewnicach gdzie wylatują dziury na zagięciach i przewężeniach,których zalutować nie sposób bo pergamin się zrobił.A stare były z grubościennej grubej rury miedzianej,a nie jak teraz,badziewie na 5 lat.

wojtasxx4
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:53
Super kominki

autor: wojtasxx4 » 19 cze 2009, 19:57

Piękne kominki robi firma ze Szczecina, Polic nazywa się bodajże Werra tutaj jest link: werra.com.pl mają ciekawe projekty. Polecam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 69 gości

Gotowe projekty domów