Systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

Rozwój technologii pozwala nam żyć łatwiej i bezpieczniej. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie stanie się przytulny, komfortowy, elegancki i przede wszystkim praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Cresnet
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:27
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: Cresnet » 25 lis 2009, 21:09

Witam wszystkich przejrzałem właśnie wasze wypowiedzi i pomyślałem, że dorzucę kilka groszy od siebie, tym bardziej, że tym właśnie się zajmuję (programowaniem i projektowaniem takich systemów).

Przede wszystkim trzeba otwarcie powiedzieć, że Inteligentny dom, to czysty "chłyt marketingowy", dlatego ja wolę określenie automatyka budynkowa.

Po przejrzeniu waszych wypowiedzi zdziwiło mnie to na jaką funkcjonalność jesteście nastawieni: sterowanie ogrzewaniem roletami/bramą, oświetleniem. Jeśli to kogoś zaspokaja, to oczywiście nie widzę przeszkód przed stosowaniem wymienionych tutaj systemów, bo na tym praktycznie kończą się ich możliwości.

Jedynie jedna osoba wspomniała o sterowaniu AV. Spójrzmy prawdzie w oczy, to właśnie tego typu rzeczy uprzyjemniają nam życie, bo o nic innego tutaj nie chodzi - przyjemność i szpan.

Czy nie fajnie wziąć do ręki swój bezprzewodowy 8" calowy panel dotykowy i wybrać za jego pomocą konkretną stacje telewizyjną lub ulubiony film, co spowoduje odpowiednie przyciemnienie oświetlenia, załączenie TV na wybranym kanale lub odpalenie filmu w jakości HD ze zmieniarki Blu-ray.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest tak zwany Multiroom, pozwalający słuchać swojej ulubionej muzyki zebranej na jednym serwerze w dowolnym miejscu domu. Słyszałem nawet o takiej instalacji, gdzie klient zażyczył sobie żeby muzyka podróżowała za nim po domu. W momencie kiedy przechodził z jednego pomieszczenia do drugiego muzyka wyciszała się w miejscu z którego wychodził, a załączała w tym do którego przeszedł. Każdy ma swoje zachcianki :).

Mi osobiście w multiroomie podoba się to, że do systemu możemy dołączyć muzykę z odtwarzacza przenośnego (iPoda). Wystarczy umieścić stację dokującą do iPoda w centralnym punkcie domu i kiedy tylko wrócimy, zadokujemy nasz odtwarzacz odrazu możemy z panelu dotykowego wybrać muzykę którą zawsze nosimy ze sobą i usłyszeć ją w całym domu.

Pomijam prywatne sale kinowe w domkach (całkowicie sterowane), bo jest to w Polsce jeszcze raczkujący temat. Można byłoby się tutaj rozpisywać, ale lepiej jak sami zapoznacie się z tematyką. Niestety strona jest w języku angielskim, ale zapraszam do poczytania o systemie CRESTRON na /www.crestron.com

Jest to system, który zaczął w branży profesjonalnych systemów do sterowania i integracji sal Audio Video (konferencyjnych itp.), a dopiero później wkroczył na rynek rezydencjalny. Dzięki temu posiada wszystkie funkcje (a nawet więcej) wymienionych tutaj systemów plus to czego niektóre z nich nigdy nie będą miały gdyż źle podeszły do tematu od strony programowej.

Oczywiście od razu dodam, że nie jest to tanie rozwiązanie, ale na pewno zaspokoi wybrednych klientów. Ktoś podał tu przykład systemu D2000, przyznam się, że nawet z ciekawości zajrzałem, ale po tym co zobaczyłem (chodzi mi o grafikę), to od razu zamknąłem stronę. Gdyby ktoś na Panel Crestrona przygotował taką grafikę, to przepraszam za kolokwializm zostałby wyśmiany.

Zresztą możecie poszukać na youtubie filmików, bo jest tego trochę np:
/http://www.youtube.com/watch?v=khSsHcvk7Uo
/http://www.youtube.com/watch?v=AWEeQxbl07k&feature=related
/http://www.youtube.com/watch?v=rkA5Cs7Fv_Q&feature=related
/http://www.youtube.com/watch?v=AGhJNuSkGxE&feature=related

Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić wam inne spojrzenie na automatykę budynkową w tych kilku zdaniach.

Jeśli ktoś miałby jakieś pytania to oczywiście odpowiem, ale może się zdarzyć że z opóźnieniem, bo właśnie jestem w trakcie uruchamiania takiej instalacji w domku wyposażonym w kilkanaście telewizorów, multiroom itp. i mam trochę mało czasu ostatnio.

wandy
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 29 wrz 2007, 14:03
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: wandy » 27 lis 2009, 9:04

Super, O to chodzi całkiem inne podejście do IB Tyle że dla mnie to taki zintegrowany PC z z konsolą operatora obrazu. Bo generalnie to przestawiały filmiki, jak pozbędziemy się obrazu, co pozostaje?

To chyba nie dla mnie bo mając do dyspozycji 270m2 nie wyobrażam sobie nagłośnienia w każdym pomieszczeniu.

Oczywiście serwer z muzyka to nie problem. Ale każde pomieszczenie nagłaśniane jest indywidualnie. Zresztą to nie jest rezydencja, a dzieci - takowe posiadam ;) same sobie wybierają czego chcą słuchać. Raczej jest problem że jest słychać w innych pomieszczeniach muzykę puszczana tylko w jednym.

TV mam lub mogę mieć w każdym pokoju, ale nie problem w tym jak sterować, problem w źródle sygnału, bo w domu jednorodzinnym kablówki nie ma, nawet internetu kablowego nie mam i to nie z mojej winy, a z 1 satki zbyt dużo na raz nie zobaczę :).

Zresztą dla mnie TV mogłoby nie istnieć.

Pokój dzienny w pełni zautomatyzowany - super sprawa, ale poza ew. ekranem i projektorem lub dużym TV, sprzęt Audio-video, co jeszcze? Oczywiście oświetlenie, ogrzewanie, rolety, klima lub wentylacja. Co jeszcze? Nie chodzi mi tu w jaki sposób sterować, to banał, ale jakie elementy mogą być jeszcze sterowane?
Tutaj daję pole do popisu, czekam na propozycje!

mikroflota
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 08 cze 2009, 12:55
Lokalizacja: Wrocław
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: mikroflota » 27 lis 2009, 19:00

Urządzenia firmy Crestron, to zupełnie inna kategoria, która w dużym cudzysłowiu przynależy do grupy produktów nazywanych Inteligentnym Domem.
Znacznie lepiej do wyrobów Crestron pasuje kategoria Multimedialny dom. Już same założenia i główne nurty rozwoju tych produktów są inne. Inteligentny Dom czyli automatyka dla domu [tutaj z tym że nazwa INTELIGENTY DOM jest mocno przesadzona zgadzam się w 100%] wywodzi się z systemów mających na celu poprawić ergonomiczność i optymalizować koszty eksplotacji dużych budynków. Dom multimedialny czyli coś co proponuje Crestron powstało głównie z potrzeb związanych z systemami dla sal konferencyjnych, prezentacji, sympozjów etc... chodzi o to że pojęcie i urządzenia typu "INTELIGENTNY DOM" i "MULTIMEDIALNY DOM" powstał z zupełnie innych potrzeb. No chyba, że klientom faktycznie chodzi tylko o szpan to w tedy jak najbardziej trzeba wstawić z 5 TV do salonu i to koniecznie kolorowych :) [sic!]

Choć faktycznie te MB i IB mogły by się jakoś przenikać. Wiem że systemy MB oprócz zarządzaniem multimediami potrafią również ustawić scenę świetlną. Fajnie by było gdyby w systemach IB była funkcja Interkomu czyli komunikację audio [a może też Video] między domownikami. Tzn. żeby wygodnie było mężowi, który podał do stołu obiad łatwo było poinformować dzieciaków w swoich pokojach (np. na piętrze) oraz żonę która właśnie zmienia koła w garażu na zimowe, że barszcz stygnie. :) [sic!]

Z fajnych rozwiązań które da się zrobić na systemie Nexwell'a to np. otwieranie bramy poprzez zbliżenie się auta do bramy wjazdowej (kodowana karta zbliżeniowa w aucie i czytnik przed podjazdem) a następnie automatyczne otwarcie bramy garażowej, rolety, równoczesne uruchomienie ogrzewania itd... Jeszcze podgląd kamer w okół domu zależny od naruszeń czujników np. ruchu czy barier podczerwieni. Wysyłanie sms'a do domu (czyli dowolna treść wysłana na numer karty GSM w systemie może zostać odczytana na panelu dotykowym przez wszystkich domowników). Oczywiście jest też możliwość wysyłania sms'ów sterujących czyli takich które coś tam mają uruchomić lub zdezaktywować. Istotna jest funkcja odcinania mediów (zamknięcie zaworu gazu w przypadku alarmu ppoż, zamknięcie zaworu wody w przypadku zadziałania czujnika zalania). Funkcja symulacji obecności to również dobra rzecz na wypadek urlopu... dom [oświetlenie] zachowuje się tak jak by ktoś był w domu... Zarządzanie zraszaczami czyli sprawdzanie czy ziemia jest sucha i sekwencyjne przełączanie sekcji zraszaczy [nie da się podlewać całego ogrodu równocześnie bo ciśnienie nie da rady] które mogą zostać wyłączone bo np. ktoś z wideodomofonu otworzył komuś furtkę [aby nie zraszać gościa]. No ale na co dzień to ma wszystko razem po prostu służyć aby żyło się wygodniej, bezpieczniej[zintegrowany system alarmowy] i płacić za rachunki tyle ile jest to konieczne i nie więcej.

Cresnet
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:27
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: Cresnet » 29 lis 2009, 19:56

mikroflota pisze:Choć faktycznie te MB i IB mogły by się jakoś przenikać. Wiem że systemy MB oprócz zarządzaniem multimediami potrafią również ustawić scenę świetlną. Fajnie by było gdyby w systemach IB była funkcja Interkomu czyli komunikację audio [a może też Video] między domownikami. Tzn. żeby wygodnie było mężowi, który podał do stołu obiad łatwo było poinformować dzieciaków w swoich pokojach (np. na piętrze) oraz żonę która właśnie zmienia koła w garażu na zimowe, że barszcz stygnie. :) [sic!]


Generalnie system Crestron jest w pełni samowystarczalny, ponieważ posiada własne urządzenia wykonawcze do sterowania oświetleniem, również RGB. To właśnie "podejście programowe" jest zaletą tego systemu, gdyż nie jest to język wyboru funkcji jakie udostępnił nam producent (z czym można się spotkać w EIB/KNX). Jakby się ktoś uparł, to może za pomocą jednej klawiatury Crestrona lub GIRY, Junga itp. sterować całym domem. Fakt, że nie jest to praktyczne ale możliwe do wykonania, gdyż wszystko zależy od programisty i jego pomysłowości.

mikroflota pisze:Z fajnych rozwiązań które da się zrobić na systemie Nexwell'a to np. otwieranie bramy poprzez zbliżenie się auta do bramy wjazdowej (kodowana karta zbliżeniowa w aucie i czytnik przed podjazdem) a następnie automatyczne otwarcie bramy garażowej, rolety, równoczesne uruchomienie ogrzewania itd... Jeszcze podgląd kamer w okół domu zależny od naruszeń czujników np. ruchu czy barier podczerwieni. Wysyłanie sms'a do domu (czyli dowolna treść wysłana na numer karty GSM w systemie może zostać odczytana na panelu dotykowym przez wszystkich domowników). Oczywiście jest też możliwość wysyłania sms'ów sterujących czyli takich które coś tam mają uruchomić lub zdezaktywować. Istotna jest funkcja odcinania mediów (zamknięcie zaworu gazu w przypadku alarmu ppoż, zamknięcie zaworu wody w przypadku zadziałania czujnika zalania). Funkcja symulacji obecności to również dobra rzecz na wypadek urlopu... dom [oświetlenie] zachowuje się tak jak by ktoś był w domu... Zarządzanie zraszaczami czyli sprawdzanie czy ziemia jest sucha i sekwencyjne przełączanie sekcji zraszaczy [nie da się podlewać całego ogrodu równocześnie bo ciśnienie nie da rady] które mogą zostać wyłączone bo np. ktoś z wideodomofonu otworzył komuś furtkę [aby nie zraszać gościa]. No ale na co dzień to ma wszystko razem po prostu służyć aby żyło się wygodniej, bezpieczniej[zintegrowany system alarmowy] i płacić za rachunki tyle ile jest to konieczne i nie więcej.


Wszystkie wymienione przez Ciebie funkcje oczywiście są do zrobienia w Crestronie, przy wykorzystaniu zarówno jego komponentów jak i urządzeń innych firm. Muszę dodać, że dużą zaletą tego systemu jest integracja z innymi systemami.
Dość często zdarza się tak, że ktoś ma zainstalowane dwa lub więcej systemów IB i ma problem z tym że nadal ma jednego pilota/panel do sterowania oświetleniem, inny pilot do ogrzewania Carrier, bo wcześniej zamontował "polski komfort" i kolejne piloty do radia i telewizji itp. Wtedy ludzie kupują Crestrona, który pozwala im połączyć wszystko w jeden spójny system, dzięki czemu mogą z Panelu EIB posterować telewizorem, projektorem, radiem, ogrzewaniem i oczywiście światłem.

Zdarzało się nawet łączyć dwa systemy typu EIB i Lutron czy LCN przy pomocy Crestrona i to w taki sposób, że z każdego z nich można było sterować pozostałymi funkcjami.

Cresnet
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:27
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: Cresnet » 29 lis 2009, 20:22

wandy pisze:Super, O to chodzi całkiem inne podejście do IB Tyle że dla mnie to taki zintegrowany PC z z konsolą operatora obrazu. Bo generalnie to przestawiały filmiki, jak pozbędziemy się obrazu, co pozostaje?


Przede wszystkim nie jest to żaden PC, choć oczywiście jest możliwość zintegrowania systemu w taki sposób, żeby sterować nim za pomocą komputera, co jest znacznie tańsze, ale i mniej przyjemne w użytkowaniu. Dodam nawet, że możliwe jest wtedy przygotowanie aplikacji we Flashu, a Flash jaki jest to chyba każdy wie - praktycznie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o grafikę i efekty.

wandy pisze:To chyba nie dla mnie bo mając do dyspozycji 270m2 nie wyobrażam sobie nagłośnienia w każdym pomieszczeniu.


W tej chwili wykonuję taki system w rezydencji mającej ponad 600 m2 i potrafię sobie to wyobrazić, a nawet widzę to na własne oczy :)


wandy pisze:Oczywiście serwer z muzyka to nie problem. Ale każde pomieszczenie nagłaśniane jest indywidualnie. Zresztą to nie jest rezydencja, a dzieci - takowe posiadam ;) same sobie wybierają czego chcą słuchać. Raczej jest problem że jest słychać w innych pomieszczeniach muzykę puszczana tylko w jednym.


Chyba nie zrozumiał Pan idei Multiroomu. To o czym Pan napisał to jest po prostu nagłośnienie wielkiego obszaru, w którym słychać jednakową muzykę. W Multiroomie chodzi o to, że muzyka jest przechowywana w jednym miejscu np. na serwerze, ale słuchana niezależnie w każdym pomieszczeniu. W pokojach instaluje się interfejsy użytkownika (klawiatury, APADy, Panele naścienne lub bezprzewodowe) dzięki którym można puszczać swoją muzykę niezależnie od tego co słucha ktoś inny w pokoju obok czy w kuchni na dole, mimo, że muzyka jest zapisana na jednym urządzeniu. Dodatkowo każdy może mieć w swoim pokoju stacje do iPoda i słuchać swojej muzyki, z którą na co dzień się nie rozstaje.


wandy pisze:TV mam lub mogę mieć w każdym pokoju, ale nie problem w tym jak sterować, problem w źródle sygnału, bo w domu jednorodzinnym kablówki nie ma, nawet internetu kablowego nie mam i to nie z mojej winy, a z 1 satki zbyt dużo na raz nie zobaczę :).


Jeśli kogoś stać na taki system to stać go również na kilka tunerów satelitarnych i sterowa matrycę do dystrybucji sygnału. Klient u którego instalujemy Crestrona będzie miał 9 tunerów satelitarnych (po 3 od każdego operatora) i będzie mógł oglądać je na dowolnym z 14 TV w domu.

Multiroom może dotyczyć nie tylko audio. Równie dobrze możemy zbierać filmy w jednym miejscu i oglądać je w całym domu.

Jariwo7
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2006, 8:30
Lokalizacja: Opole
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: Jariwo7 » 30 lis 2009, 1:43

Witam wszystkich
Widzę ze dyskusja się rozkręca (i dobrze)
Kilka moich uwag również wtrącę:
- opisywanie funkcji możliwych do wykonania dla BMS/HMS tak jak chce tego wandy wg mnie jest bez sensu, gdyż każdy z PORZĄDNYCH systemów obecnych na rynku polskim czy europejskim może wykonać wszystko czego chce klient. Kiedyś mówiłem klientom, że można zrobić prawie wszystko, ale od dłuższego czasu jestem przekonany, że można zrobić wszystko, tylko czasami będzie to po prostu "głupie" lub bardzo drogie. Ja jeszcze NIGDY nie miałem sytuacji bym musiał klientowi powiedzieć "tego się nie da zrobić"...
- opisywanie funkcji uważam również za bezsensowne z innego powodu - miałem kiedyś klienta, który chciał do umowy o wykonanie BMS'a dołożyć listę możliwych funkcji. Chcąc nie chcąc siedziałem nad taką listą kilka godzin i po tych kilku godzinach stwierdziłem że mam już kilka stron funkcjonalności a dalej opisuję tylko te związane z roletami!!! A gdzie reszta??
Jeżeli ktoś zapłaci mi za siedzenie przy kompie przez kila lub kilkanaście dni, to mogę takie opisy zrobić :)
- co do Crestona - z całym szacunkiem dla tego systemu (sam go kiedyś spinałem z LCN by wykorzystać m.in. nagłośnienie) nie można go porównywać do typowych systemów IB, HMS (jak zwał tak zwał)takich jak KNX czy LCN a to z kilku powodów - zupełnie inne możliwości, zupełnie inne programowanie, inne możliwości obiektowe oraz inne cele...
- kolega Cresnet wiadomo zachwala swoje, ale niech nie śmieje się z innych systemów - wg. mnie idea Inteligentnego domu to nie multimedia na pierwszym miejscu, ale Bezpieczeństwo, Oszczędność i Komfort. Sam mam jeden z systemów zainstalowanych u siebie i baaaardzo sobie chwalę niższe rachunki za ogrzewanie, bezpieczeństwo moje i moich bliskich, oraz możliwości kontroli co się dzieje w domu i wokół niego. To, że w domu mam panele dotykowe, czy jeden pilot do TV, tunera, DVD, rolet, żaluzji, oświetlenia itd to już tylko dodatkowa zaleta systemu. Muszę jednak zaznaczyć, że ani te panele, ani pilot, ani iPhone, ani inne "bajery" nie zdecydowały o instalacji systemu....

A tak na marginesie mam też multiroom; co prawda tylko czterostrefowy, ale dla mnie to w zupełności wystarcza, więc jak widać nie odrzucam też i takich rozwiązań. I dodam tylko, że nie wyobrażam sobie chodzenia po domu z 8" panelem - system ma być dla użytkownika, a nie odwrotnie (to taka uwaga dla klientów - zastanówcie się co jest wam niezbędne, co konieczne, co może się przydać, a co będzie wam przeszkadzać...)

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem ;)

wandy
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 29 wrz 2007, 14:03
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: wandy » 30 lis 2009, 9:23

Witam wszystkich, pojawiły sie odpowiedzi na moje posty i fajnie. Może zostałem trochę źle zrozumiany. Pisząc o możliwościach systemu Creston chciałem zwrócić uwagę na fakt brak jego zastosowalności w typowym domu jednorodzinnym, Rezydencja 600m2 - owszem tak, ale powiedzmy sobie szczerze ilu czytających te posty będzie mogło sobie pozwolić na taki system. Chociaż na pewno warto wiedzieć że taki istnieje i co sobą reprezentuje.

Co do multiroomu, to nie do końca widzę sens. Może ktoś mnie przekona :) ? Chcąc zachować wysoką jakość sprzętu, musiałbym zainwestować duuużo więcej aniżeli w typowy sprzęt (i tak niezłej jakości) jaki posiadam. Szczerze już wole włożyć tę płytę CD, SACD, DVD czy inną, nie mówiąc już o gramofonowych :wink: aniżeli tworzyć serwer z muzyką, który musiałby być sporej pojemności, aby przechowywać muzykę o dobrej jakości.Poza tym, jeżeli ja słucham całkiem innej muzyki aniżeli syn, to po co nam ten serwer? Wg mnie to kolejne rozwiązanie na rezydencje, czy wręcz pałace. Dla mnie nie stanowi problemu przenieść płytę z pokoju do pokoju. Z resztą i tak słucham tylko w jednym pokoju do tego przygotowanym. To samo dotyczy serwera video, tym bardziej że filmy są jeszcze większej pojemności, a jak już film obejrzałem, to następny raz obejrzę go za 10 lat? może?

Nie dajmy sie zwariować, rozumiem kreowanie popytu, czy szpan przed znajomymi, ale chciałbym aby ten wątek był bardziej merytoryczny i opisywał realizacje, które mogłyby się przydać 95% forumowiczów.

Pozwolę sobie również się nie zgodzić z Jariwo7. Ten wątek powstał aby opisywać co znaczy pojęcie Dom Inteligentny. Śmieszy mnie przedstawianie wyższości jednego systemu nad drugim, kiedy pewnie duża część czytelników forum nie do końca wie co by chciała, czy wręcz o co w tym chodzi? Mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że gdyby wypisać wszystkie możliwe funkcje w systemach. Połowa ograniczyłaby się do 10% możliwości, a pewnie mało kto przekroczyłby 70%. Z drugiej strony nie wszyscy forumowicze są instalatorami systemów i znają te możliwości.

Przeczytałem wszystkie "konkurencyjne" fora na ten temat, ten wątek śledzę od początku i zauważyłem taki rozgraniczenie - albo kilka, kilkanaście stron o wyższości EIB nad innymi systemami, albo kilka stron na temat co to jest kontaktron, gdzie go kupić i kto go może zainstalować :P

Zaś co do opisu możliwości 90% to opisy systemów zabezpieczeń (czytaj włamaniowy, bo reszta rzadko występuje, no może jeszcze CCTV), ogrzewanie, rolety, oświetlenie, a następnie to multiroom. Nie ma nic pomiędzy???

Przyznam natomiast rację Jariwo7, że wypisywanie wszystkich możliwych zależności to praca być może bez końca. Dlatego też zadałem pytanie. To może zróbmy inaczej, zacznijmy od najważniejszego - wypisania możliwych tzw. czujników jakie mogą wystąpić w systemie (tego wbrew pozorom nie jest tak dużo) i parametry jakie możemy kontrolować. Następnie wypiszmy wszystkie elementy wykonawcze (tego już może być całkiem sporo), następnie metody sterowania, na końcu abstrakcja i futurystka, czyli to czego przeciętny Kowalski i tak posiadać nie będzie.

Później można będzie przedstawić przykłady sterowań i zależności.

W ten sposób zwiększymy świadomość "nieuświadomionym", a skutkiem ubocznym będzie że potencjalny klient będzie lepiej znał swoje potrzeby, nieprawdaż?

Dodam do tego i tak już długiego postu taka uwagę. Wg mnie najlepszy "inteligentny system" to taki, którego nie zauważamy że występuje, działa w tle robiąc swoje ze 100% pewnością, każdy użytkownik potrafi go obsłużyć bez 100 stronicowej instrukcji i specjalnego szkolenia, tylko intuicyjnie, zapewnia nam bezpieczeństwo, niski koszt eksploatacji, zysk energetyczny, ergonomię i komfort.

I każdy z użytkowników jest szczęśliwy, że go posiada :!: :!: :!: ( a nie że po paru tygodniach połowa użytkowników już go przeklina :) )

controlhome
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 29 lip 2009, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: controlhome » 30 lis 2009, 22:35

Do Cresnet. Widzę, że jesteś wielkim miłośnikiem Crestrona. Też kiedyś Crestron zaślepił mi oczy. Pamiętam jak pierwszy raz miałem styczność z tym 8'' panelem (tpmc 8x)... grafika, możliwości... wprost nie do porównania do tego co widziałem wcześniej. Przez długi czas uważałem Crestrona za najwyższą półkę. Wszystkie realizacje crestrona z jakimi miałem do czynienia były zintegrowane z knx. W tych "późniejszych" instalacjach paneliki crestrona wyparły większość przyciski knx (wszędzie tam gdzie były oddzielne strefy multiroom). Pamiętam ten dzień kiedy padł pierwszy AMS (dla nie wtajemniczonych główna jednostka), pamiętam kiedy padł następny, pamiętam kiedy padło qrmc... chyba kolega Cresnet wie jakie były tego nstępstwa. Dla nie wtajemniczonych napiszę, że można było sterować tylko te pomieszczenia w których były przyciski knx. Dlatego teraz jak będę miał jakąś realizację z crestronem, to zostawie crestronowi to co jego, a typowemu systemowi ib całą automatykę. Nie wiem jak crestron podszedł do tematu "rozproszoności systemu" po wprowadzeniu typowych elementów automatyki (wyjścia załączające, ściemniacze itp.), może jakoś temu zaradzili.
Co do samego panela 8'' (pewnie chodziło tpmc 8x), to ogólnie jest super, ale nad kartą wi-fi i baterią mogliby jeszcze popracować.

wandy pisze:....
Przyznam natomiast rację Jariwo7, że wypisywanie wszystkich możliwych zależności to praca być może bez końca. Dlatego też zadałem pytanie. To może zróbmy inaczej, zacznijmy od najważniejszego - wypisania możliwych tzw. czujników jakie mogą wystąpić w systemie (tego wbrew pozorom nie jest tak dużo) i parametry jakie możemy kontrolować. Następnie wypiszmy wszystkie elementy wykonawcze (tego już może być całkiem sporo), następnie metody sterowania, na końcu abstrakcja i futurystka, czyli to czego przeciętny Kowalski i tak posiadać nie będzie.

Później można będzie przedstawić przykłady sterowań i zależności.

W ten sposób zwiększymy świadomość "nieuświadomionym", a skutkiem ubocznym będzie że potencjalny klient będzie lepiej znał swoje potrzeby, nieprawdaż?


A wracając do tematu ;). Zacznę od najbardziej popularnych czujek - czylii od czujki obecności i ruchu. Główne zadanie obu czujek jest takie same - wykryć domownika i po zaistnieniu pewnych warunków wykonać odpowiednie działania.
Prawie każda czujka ruchu (nie piszę tu o typowych czujkach alarmowych), ma ustawiane następujące parametry:
- czułość na ruch;
- czas podtrzymania;
- czułość na jasność;
W zależności od systemu te parametry mogą być ustawiane programowo lub manualnie.
Każda czujka ma wbudowany czujnik natężenia oświetlania.
W systemie eib/knx większość logiki wbudowane jest w czujkę (troszkę podobnie jak w Xcomfort) w kilku innych systemach logika wbudowana jest w jednostkę sterującą, bądź w moduł przyłączeniowy. W efekcie końcowym w każdym bardziej rozbudowanym systemie otrzymamy to samo.

Odwołując się do knx. Wiekszość czujek jest wielokanałowa(w tym przypadku kanały są to wyjścia wirtualne, a nie rzeczywiste). Co to znaczy? Załóżmy, że mamy czujkę ruchu 4 kanałową, zamontowaną w łazience.
Możemy ją np. tak ustawić:
- pierwszy kanał załącza oświetlenie sufitowe z 100% mocą od godziny 8 do 23 (oczywiście o ile będzie odpowiednio ciemno);
- drugi kanał załącza wentylację na drugi bieg od godziny 7 do 23 z minutowym opóźnieniem załączenia i dwuminutowym opóźnieniem wyłączenia (gdy ktoś przyjdzie tylko na chwilę np. umyć ręce, wentylator nie załączy się)
- trzeci kanał załącza oświetlenie sufitowe z mocą 30% od 23 do 7 (albo inne słabsze oświetlenie - tak żeby nie oślepiać zaspanej osoby);
- czwarty kanał steruje pierwszym biegiem wentylatora od 23 do 7 ( z opóźnieniami).

W innych systemach (w knx też) mogą być czujki jednokanałowe ale dzięki wykorzystaniu odpowiedniej logiki można uzyskać to samo albo nawet dużo więcej.
Czujki te mogą też utrzymać oświetlenie w danym pomieszczeniu na stałym poziomie niezależnie od warunków zewnętrznych.
W tych czujkach tak jak wyżej już wspomniałem możemy dowolnie ustawiać opóźnienia załączenia/wyłączenia. Możemy zawsze programowo zmienić typ wykonywanej funkcji (oświetlenie, wentylacja, albo ogrzewanie nadmuchowe, podgrzewanie lustra czy muzykę) czy ilość załączanych obwodów (wieczorem czujka może załączać 5 obwodów, a w nocy jeden). W "inteligentnych domach" funkcje czujki mogą być dowolnie (czyt. programowo zmieniane), a nie tak jak w tradycyjnych instalacjach tylko manualnie (dociągnięcie dodatkowych przewodów ;) )

To tak ogólnie.


Co do samego systemu Multiroom to właśnie założenie jest takie - jeden system, wiele pomieszczeń, różne preferencje użytkowników... W bardziej rozbudowanych systemach można tworzyć profile użytkowników i poprzypisywać do nich odpowiednie źródła, listy itp. Oczywiście w każdej strefie może być słuchana inna muzyka w tym samym czasie. Pod warunkiem, że mamy tyle źródeł. Jest to szczególnie użyteczne rozwiązanie w pomieszczeniach wspólnych (np. łazienka, kuchnia, taras, altana itp.) Podałbym linka szerszego opisu, ale na pewno zaraz admin go wytnie...

wandy pisze:I każdy z użytkowników jest szczęśliwy, że go posiada :!: :!: :!: ( a nie że po paru tygodniach połowa użytkowników już go przeklina :) )


Ja z mojego doświadczenia mogę napisać, że wygląda to trochę inaczej. To właśnie na początku większość przeklina te inteligentne rozwiązania (szczególnie płeć piękna ;) ). Później domownicy zaczynają się przestawiać z typowego podejścia do sterowania i zaczynają "łapać bakcyla". Następnie zaczynają dopasowywać system do swoich potrzeb. Pewni domownicy potrafią zmienić zdanie, co do funkcji jedno przycisku nawet kilkadziesiąt razy (szczególnie płeć piękna ;) ). Czasami jadę na inwestycję tylko dołożyć jakąś czujkę, a okazuje się, że gospodyni zarządziła "przemeblowanie całego domu".

Pozdrawiam
c.h.

MadArtSoft
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 10 mar 2009, 12:58
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: MadArtSoft » 20 sty 2010, 12:34

Wlasnie jestem na etapie testow mojego projektu. Projekt ten to wlasny system sterowania urzadzeniami w budynkach za pomoca sieci bezprzewodowej na czestotliwosci 2,4GHz. Testy wygladaja dosc dobrze.
Jednak zastanawiam sie czy jest jeszcze miejsce w tej branzy na wlasne standardy?

Zalozeniem systemu jest aby byl on jak najbardziej otwarty i cenowo konkurencyjny. Np, zespol czujnik/element wykonawczy w cenie ok. 150PLN. Dodatkowo system ten charakteryzuje sie malymi bledami, kazde urzadzenie posiada swoj wlasny adres MAC, jest latwa integracja z siecia Ethernet. Oczywiscie system nie potrzebuje dodatkowego okablowania poniewaz dziala jako bezprzewodowo. Prosze fachowcow z branzy o sugestie co system powinnien posiadac a czego nie.

pozdrawiam,
Sylwek

controlhome
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 29 lip 2009, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: controlhome » 26 sty 2010, 9:18

MadArtSoft pisze:Wlasnie jestem na etapie testow mojego projektu. Projekt ten to wlasny system sterowania urzadzeniami w budynkach za pomoca sieci bezprzewodowej na czestotliwosci 2,4GHz. Testy wygladaja dosc dobrze.
Jednak zastanawiam sie czy jest jeszcze miejsce w tej branzy na wlasne standardy?

Zalozeniem systemu jest aby byl on jak najbardziej otwarty i cenowo konkurencyjny. Np, zespol czujnik/element wykonawczy w cenie ok. 150PLN. Dodatkowo system ten charakteryzuje sie malymi bledami, kazde urzadzenie posiada swoj wlasny adres MAC, jest latwa integracja z siecia Ethernet. Oczywiscie system nie potrzebuje dodatkowego okablowania poniewaz dziala jako bezprzewodowo. Prosze fachowcow z branzy o sugestie co system powinnien posiadac a czego nie.

pozdrawiam,
Sylwek


Generalnie ten rynek jest bardzo "zagęszczony". W samej Polsce pewnie jest minimum z 20 producentów systemów, systemików i innych rozwiązań "inteligentnych domów". Na zachodzie... tego pewnie nikt nie wie. Generalnie w ciągu ostatnich dwóch lat możemy zaobserwować bardzo dynamiczny rozwój tego rynku - nowe systemy powstają jak grzyby po deszczu. Także nowy system, aby miał szansę na wybicie się musi być "inny", "lepszy", "dużo tańszy" itp. Twój ma sterowanie po sieci i myślę, że dla pewnej grupy odbiorców na pewno takie rozwiązanie może się spodobać. Oczywiście wszystko też zależy od ceny.

Moja mała rada - może warto postarać się o jakieś dofinansowanie (na innowacje). Na prawdę jest o co powalczyć, tym bardziej że jest kilka różnych opcji.

MadArtSoft
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 10 mar 2009, 12:58
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: MadArtSoft » 02 mar 2010, 13:14

Bezprzewodowy system sterowania dobrze znany na zachodzie to Z-Wave. Zapraszam na moja strone .madartsoft.com znajda tam Panstwo informacje na temat sterowania w budynkach jak rowniez produkty automatyzacji budynku.

Jariwo7
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 20 lip 2006, 8:30
Lokalizacja: Opole
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: Jariwo7 » 06 cze 2010, 14:01

Witam wszystkich
Nie było mnie tutaj pół roku i jakoś nie widzę niekończącego się spisu funkcji :D
Jak już wspomniałem to temat rzeka i chyba nikt nie chce/nie ma czasu by się tym zająć...
Temat systemów inteligentnych jest bardzo złożony i wymaga od inwestora "trochę zaangażowania" - nie wystarczy przejrzeć fora i poczytać informacje na stronach producentów.
Jako instalator takich systemów powiem tylko, że często spotykam się na budowach (różnego typu - domki, apartamenty, hotele, itd) z klientami, których bardzo łatwo jest "zamotać" - jednych ceną (nieważne, że w tej niższej cenie kupują system, który potrafi wykonać tylko 10% funkcji które planowali mieć), innych "europejskim standardem" (w którym nie można spiąć dwóch różnych serwerów, ale o tym klientowi już się nie mówi), jeszcze innych "bajerami" (których klient NIGDY nie wykorzysta, chociażby z tego względu, że nie ma do tego osprzętu wykonawczego), a jeszcze innych zwykłym oczernianiem konkurencji...
Innym zagadnieniem są deweloperzy i inwestorzy "publiczni". Ci pierwsi chcą zamontować w mieszkaniach 1-2 komponenty automatyki budynkowej, by później móc podnieść cenę 1m2 mieszkania o kilkaset złotych (no bo przecież w mieszkaniach jest zamontowany system sterowania którego nikt inny nie ma) - znam to z własnego doświadczenia. Ci drudzy często mają projekty wykonawcze z określonym systemem, wykonawca wyciąga w przetargu kasę na taki system, a później montuje namiastkę systemu, wydaje na to kilka procent sumy wyciągniętej w przetargu i wmawia inwestorowi, że tak miało to być (spotkałem się z tym również osobiście).

Takie są moje uwagi na temat wyboru systemów.
Zawsze polecam klientom uważne przyjrzenie się ofertom i wybór tego co naprawdę potrzebuje. System musi być dopasowany do klienta, a nie klient dopasowany do systemu :)

Awatar użytkownika
ExpertNet
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2010, 21:23
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: ExpertNet » 23 cze 2010, 21:45

Panowie,
W odpowiedzi na Wasze ptania - wszystkie funkcje, sterowanie iphonem czy ipadem, wizualizacja czy treż multiroom załatwiamy jednym urządzeniem. Tylko technologia ZigBee potrafi sprostać wszystkim zadaniom.
Zapraszam do współpracy, chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Pozdrawiam,
Leszek.

Awatar użytkownika
ExpertNet
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2010, 21:23
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: ExpertNet » 29 cze 2010, 12:04

Witam.
Sterowanie inteligentnym domem za pomocą komputera odeszło do lamusa. Kiedy pada nam pecet - leży cały dom. Automatyka budynku poszła w kierunku sieci rozproszonych a najnowsze technologie oparte są o otwarty bezprzewodowy protokół ZigBee. Zatem nia ma kłopotu aby zintegrować systemy automatyki z multiroomem i za pomocą własnego iPhona lub iPoda sterowć wszystkimi systemami. Zapraszam do poczytania na temat systemu firmy Control4.


Pozdrawiam,
Leszek Wyszyński

MadArtSoft
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 10 mar 2009, 12:58
Kontaktowanie:
Re: systemy "dom inteligentny" - za duży wybór?

autor: MadArtSoft » 29 cze 2010, 14:38

Opis jest piekny jednak nic konkretnego nie mozna sie dowiedziec z wyzej opisanej strony. Zadnych cen itd.


Wróć do „Dom inteligentny, dom bezpieczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów