Ytong czy Solbet

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Ytong czy Solbet

autor: adam_50 » 15 lut 2012, 17:55

@krisgie
Zapomniał Pan dodać, że to inwestor stworzył taki rynek. I co gorsza z Pańskich słów przebija milczące przyzwolenie na trwanie takiego stanu.
A znajomości zasad budownictwa starczy mi do autorytatywnego stwierdzenia, że ekipa wykonawcza i kierownik budowy są tylko do poprawnego zrealizowania projektu (inspektor nadzoru też). Dopóki świadomość tego faktu nie dotrze do najważniejszej (bo zarządzającej finansami) strony procesu budowlanego nic się nie zmieni.
Proszę nie traktować moich słów jako kłótliwej retoryki, z przyjemnością czytałem Pańskie posty.
Mam tylko inne zdanie na powody istniejącej sytuacji.

krisgie
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 lip 2011, 12:28
Re: Ytong czy Solbet

autor: krisgie » 15 lut 2012, 19:07

Ma Pan sporo racji niestety.
Nie wierzę jednak żeby w najbliższej przyszłości coś się zmieniło. Ludzie będą budować domy więc i budowlańcy zawsze będą potrzebni. Rynek wyrzuci niesolidnych wykonawców ale w ich miejsce pojawią się następni. A jeśli się nie pojawią to prawo popytu i podaży spowoduje wzrost cen solidnych wykonawców itp...

Nie znaczy to jednak że nie powinniśmy robić nic w tym temacie.
Ja jednak nie mam na to pomysłu więc postanowiłem zbudować dom samodzielnie bez pomocy fachowców.
Na swoim przykładzie zrozumiałem że wszystko można wykonać samemu nie gorzej a nawet lepiej od fachowców. Na etapie SSO rozpracowałem zbrojenie, więźbę, dachówkę (Dom w Jeżówkach II z Archonu) jako najtrudniejsze elementy konstrukcji. Prąd zrobię sam bo to trochę po moim fachu, CO oraz wentylacja mechaniczna już prawie rozpracowane więc się uda.
Reszta czyli tynki, wylewki, flizy, podłogi to już betka :)

Zacząłem budowę na wiosnę 2011, szukałem wykonawców przez kilka miesięcy i pomimo że ekipy się znalazły i ich ceny kształtowały się różnie (45tys-80tys za SSO) to pomimo sprawdzenia obiektów które zrobili nie mogłem oprzeć się wrażeniu że nie jest to robota jaką bym chciał u siebie.
W związku z tym skrzyknąłem braci i do jesieni 2011 powstał SSO bez jakiejkolwiek pomocy fachowców (nawet więźba i dachówka).
(Od mojego Kierownika oraz znajomych budowlańców usłyszałem że budowlańcy powinni to obejrzeć i nauczyć się dokładności i staranności od nas :). )

Ale zboczyłem trochę z głównego tematu wątku "Ytong czy Solbet" ...:)
Jeśli komuś przydała się moja opinia to miło.
A wszystkim budującym życzę solidnych i niedrogich ekip oraz rozsądnych wyborów.
Pozdrawiam:
Krzysztof

friko
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2012, 20:25
Re: Ytong czy Solbet

autor: friko » 16 lut 2012, 17:42

Dzięki Krisgie
Wiem z różnych źródeł , że Solbet nie jest zły chciałem się tylko upewnić czy się nie myle , bo jak czytam przeróżne opinie to mam wątpliwości , jedni są zadowoleni inni narzekają. Ja myślę, że to jest loteria bo jeżeli jest wszystko ok od produkcji do wykonania inwestycji łącznie z ociepleniem i otynkowaniem to powinno wszystko grać. A tak z drugiej strony pacząc to jeszcze nie było takiego który by wszystkim dogodził, więc zawsze znajdzie się ktoś kto będzie narzekał. Myślę, że jednak wezme Solbet.

krisgie
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 lip 2011, 12:28
Re: Ytong czy Solbet

autor: krisgie » 17 lut 2012, 10:16

Najlepiej by skład w którym kupujesz ma odpowiedni samochód "z widłami".
Ładowanie i rozładunek palet za pomocą haka i pasów który to sposób stosują mniejsze składy (bo nie mają innego sposobu) może spowodować że bloczki się pokruszą w miejscach gdzie pasy się napinają. Ogólnie do przeżycia bo te bloczki można użyć na docinki. Myślę że część użytkowników z pokruszonymi bloczkami miało właśnie problem wynikający z niewłaściwego załadunku.

Realista
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 07 mar 2012, 16:17
Re: Ytong czy Solbet

autor: Realista » 07 mar 2012, 16:26

Witam. Od razu mówie że z budownictwem nie mam nic wspólnego,ale powiedzcie mi Panowie jaki albo czy jest sens budować dom z takich materiałów jak BK i potem zamykać dom, zakładać alarm itd jak piszecie że gwóźdź w to wchodzi bez problemu??
Ktoś wejdzie do tego domu przez ściane za pomocą własnego paznokcia ( ktoś pisał o szkodnikach typu myszy, szczury ) nie wspominam o psie. Myle się?? Proszę o odpowiedzi i z góry przepraszam jeśli Was uraziłem.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ytong czy Solbet

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 mar 2012, 17:30

Budowanie z betonu komórkowego świadczy, że reklama pokonała rozum. Łączenie w jednym cech konstrukcji i izolacji - skutkuje kiepską konstrukcją i izolacją. Ale ludzie każde .... reklamowane kupią.

krisgie
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 lip 2011, 12:28
Re: Ytong czy Solbet

autor: krisgie » 08 mar 2012, 8:55

Do [Realista].
To trochę nie do końca tak.
Bloczki najcieplejszych odmian są dość miękkie i i rzeczywiście dają się skrobać łyżeczką ale nie paznokciem :).
Należy jednak pamiętać że każdy materiał budowlany ma odpowiednią wytrzymałość i odpowiednie atesty więc nie ma obawy że coś nam się rozjedzie.
Zakładam że wszystkie pozostałe elementy konstrukcyjne/nośne są wykonane według projektu.
Jeśli np. źle wykonamy ławy i fundamenty w terenie podmokłym i osuwistym to budynek może popękać niezależnie od tego czy będzie to BK, cegła czy silikat.
Nie należy jednak wybierać materiału pochopnie, jeśli budujemy np. duży 10-pietrowy budynek to nie da się zastosować BK odmiany 350.
Jeśli chcemy zmienić materiał to skonsultujmy to z projektantem i wymagajmy odpowiednich obliczeń i "pieczątki". Nie zdawajmy się tylko na opinię Kierownika Budowy bo zwykle nie jest on inżynierem projektantem.

Osobiście nie jestem zwolennikiem ciepłych odmian (350-400) z powodów o jakich pisałem kiedyś w tym wątku i nie chcę się powtarzać.

krisgie
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 lip 2011, 12:28
Re: Ytong czy Solbet

autor: krisgie » 08 mar 2012, 9:53

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Budowanie z betonu komórkowego świadczy, że reklama pokonała rozum. Łączenie w jednym cech konstrukcji i izolacji - skutkuje kiepską konstrukcją i izolacją. Ale ludzie każde .... reklamowane kupią.


Co do reklamy materiałów budowlanych to reklamują się wszyscy, nie tylko producenci BK ale i Silikatu czy Ceramiki :)
Każdy wybiera według własnych kryteriów bo to jego dom i jego pieniądze.

Co do Pana wpisu to myślę że ma Pan na myśli ciepłe odmiany bloczków BK (350-400).
Jeśli tak, to zgadzam się z Panem w tym temacie.

Jeśli ma Pan na myśli również te klasy 600/700 to pozwolę się nie zgodzić.
Wytrzymałość konstrukcyjną mają one zbliżoną do ceramiki poryzowanej co pozwala na budowę do kilku kondygnacji więc dla budownictwa jednorodzinnego nadają się bardzo dobrze.
Jednak w porównaniu do ceramiki, z BK buduje się łatwiej, szybciej i dokładniej z uwagi na wielkość bloczka, względną łatwość obróbki oraz dokładność wymiarową.

Uważam ponadto że:
1/ Jeśli ktoś buduje w technologii jednowarstwowej to musi wybrać odmiany 350-400. Jednak bardzo trudno jest zrobić taką ścianę idealnie i bez mostków. Oczywiście można zastanawiać się jaka jest w danej ścianie proporcja powierzchni pustaków do powierzchni spoin i twierdzić że nie ma problemu jeśli ściana niedokładnie zostanie zrobiona. No ale w końcu budujemy dla siebie i chcemy mieć oszczędnie więc musi być dokładnie. Należy pamiętać że oprócz ścian są też inne elementy ograniczające mostki (nadproża systemowe, kształtki U, L, kształtki z wełną itp...) polecane do ściany jednowarstwowej które sporo kosztują i stawiają pod znakiem zapytania opłacalność takiej ściany. Jeśli do tego dodamy możliwość niedokładnego wykonania to uważam że należy się dobrze zastanowić czy ściana jednowarstwowa ma sens bo istnieje spore prawdopodobieństwo że taką ścianę i tak trzeba będzie docieplać.

2/ Jeśli ktoś buduje w technologii dwuwarstwowej to nie ma wielkiego znaczenia z jakich odmian BK ma ściany. Już przy grubości ocieplenia 15cm nie ma większego znaczenia czy będzie to 400 czy 600. Dla większych grubości ocieplenia nieważne już czy budujemy z BK, kamienia, cegły czy betonu bo różnice w kosztach eksploatacji są porównywalne.
Oczywiście nie mówię tu o pasywnym budownictwie bo to zupełnie inna technologia, tylko o normalnym energooszczędnym budownictwie z zapotrzebowaniem rzędu 60-70kWh/m2*rok w technologii zoptymalizowanej pod względem inwestycji, późniejszej eksploatacji oraz normalnego komfortu życia bez takich kompromisów jak w przypadku domów pasywnych.
Może to trochę uogólniłem i uprościłem bo każdy przypadek jest inny ale tak to wygląda w większości przypadków.

Niezależnie jednak od tego w jakiej technologii budujemy, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię wentylacji w domu. Brak wentylacji lub kiepska wentylacja prowadzi w prostej linii do zawilgocenia ścian i ocieplenia, oraz pogorszenia parametrów cieplnych przegród nie mówiąc już o grzybach, pleśniach, roztoczach itp...
Dlatego jestem gorącym zwolennikiem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i u siebie na pewno będę ją robił.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ytong czy Solbet

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 mar 2012, 10:50

Budownictwo kończy się na 30kWh/m2 rocznie - 60-70 to raczej durszlak i wstyd dla projektanta - Takie zużycie świadczy o braku folii w ścianie! (PN 13829)
Brak folii powoduje, że nie można podać współczynnika przewodzenia ciepła i są ogromne straty, przez powietrze przechodzące w przegrodzie i zawilgocenie materiału!
Budownictwo pasywne to budownictwo wbrew nazwie energochłonne np. dom w Smolcu zużył na wszystko 16000 kWh/136m2 przy takim zużyciu na światło TV itp. w domu izolowanym powinna całą zimę klima chodzić!
http://wbia.pollub.pl/files/83/attachment/1978_8_9.pdf

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Ytong czy Solbet

autor: bajbaga » 08 mar 2012, 11:12

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Budownictwo kończy się na 30kWh/m2 rocznie - 60-70 to raczej durszlak i wstyd dla projektanta - Takie zużycie świadczy o braku folii w ścianie! (PN 13829)


Zacząć należy od siebie bo Pan "buduje" o zużyciu 40kWh/m2 czyżby ten (taki) wynik był dla Pana nieosiągalny (dane z Pańskiej strony internetowej).

Podana norma (PN-13829) nijak się ma do tego co jej Pan przypisuje - dotyczy metodologii obliczania infiltracji strumienia powietrza w budynku, przy zastosowaniu wentylatorów.

krisgie
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 lip 2011, 12:28
Re: Ytong czy Solbet

autor: krisgie » 08 mar 2012, 11:54

Znam Pana teorie z licznych wypowiedzi na tym i innych forach.
Być może jest Pan prekursorem w tej dziedzinie i wyprzedza Pan naszą epokę o wiele lat i być może kiedyś będzie Pan miał pomnik :)
Jednak na razie teorie głoszone przez Pana obalane są przez fizyków budowli a Pan nie chce wskazać chociaż jednego budynku zrobionego według Pana teorii. Rodzi to zrozumiałe wątpliwości na ten temat. Są ludzie niezwiązani z żadnym Producentem ani technologią którzy za darmo, na swój koszt przeprowadzą odpowiednie analizy takiego budynku i przedstawią je szerszemu ogółowi.

Co do 60-70kWh/m2*rok to obecnie takie parametry są lepsze niż przepisowy "energooszczędny standard" więc mówienie o tym jak o durszlaku nie ma podstaw.
Być może za kilkanaście/kilkadziesiąt lat zapotrzebowanie <=30kWh będzie standardem (ważne! bez ograniczenia standardu życia) ale na razie nie jest z uwagi na materiały jakie mamy obecnie do dyspozycji oraz koszty inwestycji. Być może komuś nie przeszkadza 50cm styropianu na ścianach, 100cm w podłodze i 100cm w dachu (już nie pamiętam dokładnie tych grubości) ale mi osobiście taka wizja się nie podoba i jestem gotowy płacić rocznie trochę więcej na ogrzewanie niż budować wedle takiej technologii.

Co do artykułu to owszem ciekawy, ale nie wnosi wiele poza tym co powszechnie wiadomo, czyli konieczność dobrej wentylacji niezależnie czy będzie to BK, ceramika czy inny materiał.
Każdy materiał na ściany może ulec zawilgoceniu i straci parametry cieplne więc dobra wentylacja to podstawa.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ytong czy Solbet

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 mar 2012, 12:34

Budownictwo kończy się na 30kWh/m2 ( ogrzewanie) - nazywanie czegoś co zużywa 60 kWh "energooszczędnym" jest lekką przesadą. Nie zajmuję się teorią a realizacja. Nie jest moją winą, że są tacy "fachowcy" co wbrew fizyce budowli ( analiza współczynnika przenikania ciepła ) i PN przyklejaja izolację termiczną za murem, czy pozostawiają ściany bez paroizolacji, choć na to nie pozwala w/w fizyka i PN 13829, której dom bez paroizolacji w ścianie nie "zaliczy"
Przyznaję, że do dziś spotykam ludzi bez podstawowej wiedzy co potrafią przykleić z przodu fundamentu domu niepodpiwniczonego.
Szanowny Panie - robienia z niewiedzy i niekompetencji
energooszczędny standard"
to ogromne nadużycie - próbowaliśmy - nie da się zbudować domu zużywającego ponad 30kWh/m2 zgodnie z obowiązującymi prawami fizyki i normami ( poza normą izolacji od gruntu) - by przekroczyć 30kWh trzeba - nie przestrzegać norm!

krisgie
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 lip 2011, 12:28
Re: Ytong czy Solbet

autor: krisgie » 08 mar 2012, 14:01

W domyśle pisząc 60-70 miałem na myśli wszystko, nie tylko ogrzewanie.
Jak Pan do swoich 30 (ogrzewanie) doda jeszcze chociażby ciepłą wodę dla 6 osób (tak jak ja przyjąłem u siebie w tych 60-70) to w istocie nasze wyniki nie będą się już różnić tak wiele (x2) tylko uzyska Pan - strzelam - ok 50-55 kWh/m2*rok.
Proszę sobie policzyć jaka będzie różnica w kosztach. Dla mnie jest ona na tyle mała (kilkaset zł rocznie) że nie mam zamiaru ryzykować swoich pieniędzy budując dom według Pana teorii.

[TB] Nie zajmuję się teorią a realizacja.
Na każdym forum pisze Pan to samo i z uporem maniaka nie przedstawia Pan budynku zrobionego wg. Pana teorii. Jest Pan teoretykiem i prawdopodobnie sprzedawcą (wentylacji? klimatyzacji?).
Mam nadzieję że nie uraziłem Pana bo nie było to moim zamiarem.

Mam nadzieję że ludzie którzy to czytają zerkną również na inne fora i wyrobią sobie swoje zdanie na temat Pana teorii.
Ja nie będę z Panem dyskutował bo zwyczajnie nie mam czasu...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ytong czy Solbet

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 mar 2012, 14:18

Zapraszam na budowę - realizuję wentylacje i ogrzewanie w domach izolowanych i dobrze izolowanych. A zużycie wody na 6 osób czy światła nie da 4000-5000kWh w domu 200m2.

Jeszcze raz Panu napiszę jaki błędy robi się, by przekroczyć 30kWh /m2 rocznie widać to na projektach!

- umieszcza się izolację termiczną za murem na fundamencie
- nie zabezpiecza się ściany przed dyfuzją pary i przenikaniem powietrza
- daje się od gruntu mniej niż 30 cm styropianu.
- zakłada się centralny system ogrzewania
Jak Pan widzi - domy zużywające ponad 30 kWh/m2 rocznie to tylko wynik niewiedzy, zwykła nieznajomość fizyki - np definicji współczynnika przenikania ciepła.

Jeżeli kiedyś będzie Pan chciał wiedzieć co o wyżej wymienionych punktach i znajdzie Pan czas - to proszę śmiało.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ytong czy Solbet

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 mar 2012, 14:31

że nie mam zamiaru ryzykować swoich pieniędzy budując dom według Pana teorii.
Nie napisałem podręcznika fizyki budowli!! A domy budowane zgodnie z prawami fizyki są tańsze inwestycyjnie!
uporem maniaka nie przedstawia Pan budynku zrobionego wg. Pana teorii.
Naprawdę jest Pan przekonany, że ja projektuję?
np. http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/p ... wnzne.html


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów