jakie kolektory wybrać ?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: exeter » 28 cze 2011, 14:07

Roberttt,

Jak sam napomknales to juz masz zamontowany przynajmniej jeden system zabezpieczajacy.
W twoim przypadku zabezpieczajacy przed przekroczeniem temp pow 90st.

Mam wrazenie, ze ty patrzysz na cos co jest i nie widzisz.

Ale mi nie pasuje wypuszczanie cieplej wody do sciekow, bo wiecej mnie kosztuje wywoz szamba niz podgrzanie wody.

pzdr.

AkpC
lubie spamować
Posty: 26
Rejestracja: 22 lis 2010, 9:48
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: AkpC » 30 cze 2011, 7:57

Co do kwestii: paliwa kopalne kontra OZE (także kolektory) polecam tę wypowiedź G. Wiśniewskiego:
OZE kontra energetyka jądrowa.
Mówi też o tym, jakie odnawialne źródła energii jest sens promować.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Indiana » 03 lip 2011, 9:28

Ani razu jeszcze nikt tutaj nie poruszył tematu zadowolenia - bo tylko kolektory potrafią wywołać uśmiech u użytkownika.
Bo ani powietrzna pompa ciepła, która w sumie daje nieco tańsze i bardziej niezawodne ciepło niż solary), ani zwykłe ładowanie zasobnika na II taryfie (drożej niż solary, ale bardzo tanie inwestycyjnie) nie daje użytkownikom tego, co kolektory.
Sam teraz widzę to po sobie - jak tylko świeci słoneczko, to uśmiecham się, bo wiem, że zasobniki się ładują - całkowicie za darmo. Że mam odnawialne źródło energii. To samo widzę cieszy moją żonę, oraz to samo mówią inni znajomi użytkownicy solarów.

Dlatego przy nowych klientach doradzając, co wybrać, mówię tak: kolektory i powietrzna pompa ciepła do CWU wychodzą podobnie w cenie inwestycji, natomiast pompa ciepła jest nieco tańsza w eksploatacji (nie wymaga dogrzewania), natomiast kolektory dają dużo radości. I teraz co Pan woli - czy twardą ekonomię >> montujemy PC, czy więcej uśmiechu >> kolektory.

Przy kosztach budowy domu różnice miedzy nimi to nieistotny szczegół. Większość klientów decyduje się na solary właśnie z w/w powodów, mając świadomość, ze PC jest tańsza w eksploatacji :-)
Ja również jako audytor energetyczny powinienem zakupić PC - bo wiem że wyszłaby taniej - a zainstalowałem solary. I jestem bardzo, bardzo zadowolony, teraz nawet bardziej jestem za solarami niż przed instalacją. Bachus również z tych samych powodów eksperymentuje z kolektorami - bo one mu daję dużo radości, a nie dlatego że są znacznie tańsze czy coś. I kombinowanie przy sposobach magazynowania ciepła na zimę również najpewniej z tego wynika.
Nie ma sensu kłócić się z cyferkami, system PC do grzania budynku jest stosunkowo najtańszy w eksploatacji, także od kolektorów, ale jest to zimny, techniczny, martwy układ, który po prostu działa. System solarny cieszy, bo jest układem zmiennym, dynamicznym, zależnym od przyrody, w pewnym sensie nieprzewidywalnym.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: bachus » 03 lip 2011, 10:31

Witam.
Indiana napisał:
Bachus również z tych samych powodów eksperymentuje z kolektorami - bo one mu daję dużo radości, a nie dlatego że są znacznie tańsze czy coś. I kombinowanie przy sposobach magazynowania ciepła na zimę również najpewniej z tego wynika.

Nareszcie mam sprzymierzeńca w Tobie!
W trakcie gromadzenia ciepła w gruncie nie co się podłamałem, że ten kierunek jest nie właściwy ale już nic nie da się poprawić. Grunt rozgrzewa mi się nie więcej niż 32 stopnie i w trakcie braku ładowania temperatura spada i podejrzewam , że do końca sezonu tak pozostanie.
Próbowałem na innym forum rozruszać dyskusję "gromadzenia ciepła na potem" niestety prócz dobrych rad niczym nie popartych to się skończyło (a brały tam udział tęgie głowy, tak mi się wydawało). Próbowałem tym tematem zainteresować też i instytucje ale stwierdzali, że problemu bez dużych nakładów finansowych (milionów) nie da się rozwiązać. Ostatnio po luźnej rozmowie z moim znajomym wpadłem na genialny pomysł gromadzenia ciepła z nadwyżek w wodzie. Genialność tego pomysłu nie polega na samej zasadzie bo to już dawno wiadomo ale na wykonaniu takiego magazynu w bardzo tani sposób gdzie wiele problemów odpada. Póki co na razie będę tajemniczy jak się nie przekonam.
Postawiłem sobie cel - ogrzewania kolektorami domu w przeciągu całego roku i twierdzę, że będzie to możliwe - to jest właśnie radość eksperymentownia z kolektorami.
Na razie zbieram dane z mojej instalacji ale już na wstępie widzę, że taka instalacja będzie duuużo tańsza od PC. O wynikach poinformuję na mojej stronie bachus.com.pl w zakładce publikacje.
pozdrawiam.
Witold

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Indiana » 03 lip 2011, 14:41

Jak będę budował nowy własny dom, to mam taki w sumie prosty i tani pomysł - wykonać piwniczkę ok. 40 m2 pod domem z lanego żelbetu o wysokości ze 2m, wyłożyć od środka 30 - 50 cm twardego styropianu lub styroduru, na to membrana basenowa odporna do 70'C i mam tani zasobnik wody 80 m3 i o pojemności cieplnej 70'C-30'C rzędu 13 GJ, inaczej 3700 kWh. Do ładowania zbiornika 10 kolektorów płaskich (które teoretycznie mogą dostarczyć ok. 7700 kWh). Straty ciepła, obliczone na szybko w programie, dla kwadratowej piwnicy wyniosą ok. 1000 kWh rocznie (ale to przed budową będę musiał bardzo dokładnie policzyć, metodą bilansów miesięcznych i uwzględnić ładowanie zasobnika w trakcie pracy) - dlatego na szybko podałem 10 kolektorów, a nie 5.
Taka ilość ciepła spokojnie wystarczy do ogrzania 120 - 150 m2 domu energooszczędnego, ponieważ 3700 kWh to niby mało, ale to tylko chwilowa pojemność buforowa - układ solarny pracuje przecież cały rok, ciągle doładowywując zasobnik.
Awaryjne ogrzewanie to tradycyjna koza, wynalazek znany od kilku tysięcy lat i absolutnie niezawodny, nie potrzebuje ani prądu, ani gazu :D

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: bachus » 03 lip 2011, 15:01

Witam.
Indiana napisał:
to mam taki w sumie prosty i tani pomysł - wykonać piwniczkę ok. 40 m2 pod domem z lanego żelbetu o wysokości ze 2m, wyłożyć od środka 30 - 50 cm twardego styropianu lub styroduru, na to membrana basenowa odporna do 70'C i mam tani zasobnik wody

Dokładnie to samo tylko w gruncie o pojemnośi 30GJ.
pozdrawiam.
Witold

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: Indiana » 03 lip 2011, 16:00

Hmm, grunt ma około 4,7 razy mniejsze ciepło właściwe od wody - więc aby zachować pojemność cieplną potrzeba na to 5x więcej ziemi niż wody, a co za tym idzie, mocno rośnie koszt izolacji cieplnej. Dla mojego zbiornika wyniesie on około 15 k, więc stosunkowo dużo - a co dopiero gdyby zaizolować 5 razy większą objętość. Na dodatek, przy 5-cio krotnym wzroście objętości (albo 10-cio krotnym, jeśli przyjmiemy parametry pracy na 50/30'C) bardzo rosną straty ciepła na izolacji, trzeba by zastosować przynajmniej 60cm styropianu, a to już będzie bardzo drogie.

Choć z drugiej strony, zasobnik ziemny można posadowić gdziekolwiek, natomiast grzanie rozwiązać sprytnie przez wentylację - można zrobić ogrzewanie powietrzne, wtedy po prostu powietrze grzewcze będzie krążyć w obiegu zamkniętym dom - magazyn ciepła. Niezależnie będzie pracować WM. Sterowanie tego byłoby stosunkowo proste, lecz wymagające dobrego projektu - aby uwzględnić zmieniającą się temperaturę magazynu i zmiennych potrzeb cieplnych domu, ale da się zrobić.

Drugi mój pomysł to zastosowanie zakopanej w ziemi (oczywiście z odpowiednią izolacją) cysterny kolejowej z demobilu. Zaletą tego rozwiązania jest znaczne uproszczenie instalacji, ponieważ taka cysterna może pracować pod jakimś ciśnieniem, wtedy cała podłogówka lub ogrzewanie ścienne może chodzić na jednym obiegu z zasobnikiem. Solary jedynie będą wymagały wrzucenia do cysterny ze 30m rury miedzianej fi 22 (około 3m rury na 1 solar), jako wymiennika dla glikolu :-)

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: bachus » 03 lip 2011, 21:21

Witam.
Indiana napiisał:
Hmm, grunt ma około 4,7 razy mniejsze ciepło właściwe od wody

Nie zrozumiałeś mnie,wymiennik w gruncie to ja mam obecnie a wykopię basen w ogródku wykładając go folią basenową, całość oizoluję i przykryję sadząc trawę na wierzchu.
trzeba by zastosować przynajmniej 60cm styropianu, a to już będzie bardzo drogie.

najlepiej chyba będzie zastosować poliuretan, jak się samemu wykona płyty to będzie to w cenie styropianu ale i wystarczy warstwa 20 cm poliuretanu.
ponieważ taka cysterna może pracować pod jakimś ciśnieniem

A po co pod ciśnieniem, wystarczy jedna rura do ładowania i rozładowywania.
Solary jedynie będą wymagały wrzucenia do cysterny ze 30m rury miedzianej fi 22 (około 3m rury na 1 solar), jako wymiennika dla glikolu

To znacznie za mało, ja przyjmuję filozofię wymiennika idealnego: czyli jeżeli woda w buforze ma temp. np. 40 stopni to glikol opuszczający wymiennik też ma mieć taką temperaturę. dla tego trzeba tu raczej rozpatrywać nie ilość zastosowanej rury (choć wyjdzie to pośrednio) a raczej powierzchnię wymiany. Aby spełnić te założenia, zagadnienie trzeba rozpatrywać nie jak bufor jest zimny ale jak bufor jest już nieźle nagrzany i ma jeszcze przyjąć energię. Tak więc 3m rurki na kolektor to znacznie za mało. Przelicz powierzchnię rury w stosunku do powierzchni kolektora, iloczyn będzie bardzo mały a najlepiej jak będzie miał 1. Znacznie lepszym materiałem na wymiennik jest nierdzewka karbowana, bo jej powierzchnia jest bardzo rozwinięta w stosunku do rury gładkiej. Na bufor o pojemności 30GJ zastosuję 200 m takiej rury o DN20, czyli przeliczając na metry będzie to ok. 16m na kolektor.
pozdrawiam.
Witold

instalatorsanitarny
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 24 lut 2010, 6:42
Lokalizacja: cieszyn
Kontaktowanie:
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: instalatorsanitarny » 07 lip 2011, 5:17

Indiana pisze:Ani razu jeszcze nikt tutaj nie poruszył tematu zadowolenia - bo tylko kolektory potrafią wywołać uśmiech u użytkownika.
Bo ani powietrzna pompa ciepła, która w sumie daje nieco tańsze i bardziej niezawodne ciepło niż solary), ani zwykłe ładowanie zasobnika na II taryfie (drożej niż solary, ale bardzo tanie inwestycyjnie) nie daje użytkownikom tego, co kolektory.
Sam teraz widzę to po sobie - jak tylko świeci słoneczko, to uśmiecham się, bo wiem, że zasobniki się ładują - całkowicie za darmo. Że mam odnawialne źródło energii. To samo widzę cieszy moją żonę, oraz to samo mówią inni znajomi użytkownicy solarów.

Dlatego przy nowych klientach doradzając, co wybrać, mówię tak: kolektory i powietrzna pompa ciepła do CWU wychodzą podobnie w cenie inwestycji, natomiast pompa ciepła jest nieco tańsza w eksploatacji (nie wymaga dogrzewania), natomiast kolektory dają dużo radości. I teraz co Pan woli - czy twardą ekonomię >> montujemy PC, czy więcej uśmiechu >> kolektory.

Przy kosztach budowy domu różnice miedzy nimi to nieistotny szczegół. Większość klientów decyduje się na solary właśnie z w/w powodów, mając świadomość, ze PC jest tańsza w eksploatacji :-)
Ja również jako audytor energetyczny powinienem zakupić PC - bo wiem że wyszłaby taniej - a zainstalowałem solary. I jestem bardzo, bardzo zadowolony, teraz nawet bardziej jestem za solarami niż przed instalacją. Bachus również z tych samych powodów eksperymentuje z kolektorami - bo one mu daję dużo radości, a nie dlatego że są znacznie tańsze czy coś. I kombinowanie przy sposobach magazynowania ciepła na zimę również najpewniej z tego wynika.
Nie ma sensu kłócić się z cyferkami, system PC do grzania budynku jest stosunkowo najtańszy w eksploatacji, także od kolektorów, ale jest to zimny, techniczny, martwy układ, który po prostu działa. System solarny cieszy, bo jest układem zmiennym, dynamicznym, zależnym od przyrody, w pewnym sensie nieprzewidywalnym.


Dokładnie hyle czoła oto klient który w końcu napisał cos sensownego ,ciągle czytam a te solary dobre a te solary zle a te robi ten a tamte tamten ludzie w większości nie maja pojęcia o solarach cos wyczytają w necie i pisza,w końcu solar to nie zadna filozofia wszystkie grzeja a czy sie opłaca wiem jedno jest komfort i to sie liczy a wydanie 10000 tysiakow czy na starsze auto czy na wczasy to lepiej walnąć se solary pozdrawiam
Jesteśmy firma zajmująca sie montażem i sprzedażą kolektorów słonecznych

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: exeter » 12 lip 2011, 10:23

80m3 zbiormik do zgromadzenia 3700kWh czyli 2000zl.
Dla mnie brzmi abstrakcyjne i nieoplacalnie.

80m3 to wielkosc kontenera 40 stopowego lub
taki basen 4mx10m i gleboki na 2m.
Wolalbym go nagrzac i sobie poplywac niz te energie 'zmagazynowac' na zime.

Osobiscie zycze powodzenia i nie moge doczekac sie wynikow.

Podoba mi sie, ze jestescie 'pozytywnie zakreceni' i chcecie wydac na to swoja kase, dlatego na wsparcie 'niematerialne' z mojej strony tez mozecie liczyc.

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: exeter » 20 lip 2011, 14:45

Hej Bachus, Indiana i Instalator sanitarny.

Czy pracujecie jeszcze nad magazynowaniem energii cieplnej czy odpusciliscie???

Z opisow wygladalo, ze jestescie pewni celowosci przedstawionych wlasnych rozwiazan a wydaje mi sie, ze tylko podjaraliscie sie wzajemnie i na tym skonczyliscie.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: bachus » 20 lip 2011, 15:59

Witam.
exeter napisał:
Czy pracujecie jeszcze nad magazynowaniem energii cieplnej czy odpusciliscie???

Ja nie odpuściłem, powiem więcej jestem o krok dalej. Prowadzę podobną dyskusję również na innym forum, sam widzisz, że temat jest trudny dobrze było by abyś Ty też coś wniósł oprócz negatywnego podejścia razem może być łatwiej, nawet gdy jest to wbrew. Zwróć uwagę, że jesteśmy już poza punktem Pek Oil i będzie już tylko drożej i ceny nośników energii będą szły w postępie.
pozdrawiam.
Witold

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: bachus » 27 lip 2011, 17:52

Witam.
Lolitka napisał(a):
A ja kiedyś od sprzedawcy kolektorów usłyszałam, że to się nie opłaca, bo nie zwraca koszt ich zakupu. Przynajmniej w polskich warunkach, gdzie nie ma doplat, dofinansowań. Lepiej doinwestować te pieniądze w lepsze ogrzewanie.

No, nie do końca się zgadzam. Bo co to za określenie "nie opłaca się". Jeżeli mamy piec (kocioł) na paliwo stałe to aby przygotować ciepłą wodę musimy palić w nim cały rok. O ile w zimie tą wodę mamy niejako przy okazji ciepła w domu to latem musimy palić aby te parę litów wody przygotować.
A więc powstaje pytanie czy ta wygoda z posiadania kolektorów jest opłacalna. Dla jednych tak i ci montują dla innych nie i palą w piecu latem. To tylko jeden z przykładów. Również dla tych, którzy zużywają bardzo mało ciepłej wody też się nie opłaca, natomiast ci, którzy zużywają dużo z różnych powodów to jak najbardziej.
Można też również zadać pytanie czy opłaca się mieć zdrowe dzieci cokolwiek by to nie znaczyło.
A jeżeli chodzi o dofinansowania i dopłaty to są wystarczy poszukać.
A jeżeli już szukamy kolektorów to w myśl zasady: ile zapłacimy za jeden wat produkowanej energii co wyjaśniłem [link usunięty]
w przypadku kolektorów próżniowych lub podobnego klucza w przypadku kolektorów płaskich.

pozdrawiam.
Witold

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: jakie kolektory wybrać ?

autor: exeter » 27 lip 2011, 23:16

Ja zgadzam sie w 100% ze stwierdzeniem ze solary sie nie oplacaja.
Porownywanie solarow do dogrzewania WU paliwem stalym jest nieporozumieniem.
Solary pracuja w okresie niegrzewczym czyli latem, wiec sa alternatywa do dogrzewania WU gazem lub jak ktos nie ma to elektrycznie.

Reasumujac to solary wychodza drozej niz dogrzewanie latem energia elektr.
Jesli ktos ma gaz z sieci to ma jeszcze taniej.
Podobnie jak opala paliwem stalym, tylko kretynsko wyglada dom gdzie przy +25st i pelnym sloncu leci dym z komina.

Bachus
A co do magazynowania energii cieplnej to ja nie znam lepszej substancji niz WODA ze wzgledu na koszt, cieplo wlasciwe masowe i objetosciowe. 80m3 wody nie jest warte zmagazynowania energii o wartsci 2000zl (pomijajac koszty jej wytworzenia/pozyskania). Uwazam bachus ze idziesz w zlym kierunku, zdecydowanie tansze bedzie pojscie w kierunku tanszego pozyskania energii cieplnej niz jej magazynowanie.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów