EKO GROSZEK CZY PELET

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Pello
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 cze 2008, 22:13

autor: Pello » 20 wrz 2008, 20:10

Szwecja ma bardzo rozwiniętą sieć dystrybucji peletu dla małych odbiorców. Wg danych Swebio, peletem ogrzewanych jest ok. 67 tyś. domów jednorodzinnych, które zużywają ok. połowy dostępnego tam tego paliwa. Rynek ten cały czas rośnie, choć oczywiście największą konkurencją dla peletu w Szwecji są pompy ciepła. Dużych kotłowni opalanych peletem w Szwecji nie jest tak dużo. Przeważają kotłownie zrębkowe, z racji tego, że Szwecja jest krajem lesistym i przez to blisko jest do źródła paliwa.
Duże kotłownie peletowe są popularniejsze w Danii. Pelety w Skandynawii do ogrzewania małych domów są tak popularne, że worki z peletem można kupić na stacjach Statoilu. Niedawno nawet można było kupować w Danii na tychże stacjach palniki na pelety do montażu w kotłach olejowych.
Pzdr.

korbi
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2008, 11:19
Lokalizacja: wrocław
pomoa ciepła ? niech ktoś to policzy .to nie jest takie tani

autor: korbi » 19 gru 2008, 16:21

yanes pisze:Tak,tak tylko że w Szwecji widziałem duże ciepłownie opalane pellets-em a na przykład u zwykłego szweda tylko raz się spotkałem z taka instalacją w przeciągu 7 lat.Większość szwedów przechodzi w tej chwili na ogrzewanie pompami ciepła.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 20 gru 2008, 12:00

Pellets nie jest produkowany tylko z trocin i to po pierwsze...

Wartość opałowa pellets wynosi od 12 do max.18-19tys. kalori

Produkowany jest m.in. z trocin, z drzewa liściastego oraz iglastego, w zależności od zaawansowania parku technologicznego producenta (czytaj dobre prasy) mogą być dodawane różnego rodzaju lepiszcza. Rozgranicza się palniki na pellets przystosowane do pelletu drzewa liściastego oraz palniki na pellets przystosowane do pelletu drzewa iglastego.

Pellets jest również produkowany z roślin energetycznych typu wierzba energetyczna czy makuch rzepakowy, najtańszy i najgorszy powstaje z jakiegoś rodzaju słomy (Podobno produkowany jest przez naszych wschodnich sąsiadów).

Kotły typowo na pellets są bardzo drogie w zakupie, za cenę kotła na pellets można kupic ok.2-3kotłów na ekogroszek.

Spalanie pellets w palnikach i kotłach na typowy ekogroszek odkłada swego rodzaju substancje oleiste na wymienniku ciepła, pewnie na dłuższą metę skraca zatem jego żywotność.

Ekogroszek węgla kamiennego w najgorszym wypadku ma 24tys. kalorii np.Retopal a w najlepszym ok.30tys. kalorii

W kotłach na typowy ekogroszek można jednak współspalać ekogroszek z pellet, jeżeli jest to uzasadnione ekonomicznie.

Z pewnością natomiast warte przemyślenia jest przerobienie kotła olejowego na palnik na pellets. Inwestycja znacznie mniejsza jak zakup typowego kotła na pellet i w tym momencie chyba sensowna ekonomicznie w porównaniu do kotła na ekogroszek.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Pello
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 cze 2008, 22:13

autor: Pello » 21 gru 2008, 20:16

Pellety, jeżeli nie mają odpowiedniego odnośnika np. agropellety, pellety ze słomy itp. oznaczają, że są zrobione tylko i wyłacznie z trocin drzewnych. Mogą (i powinny) miec opis klasy jakościowej, lub oznaczenie "pellet przemysłowy" jeżeli mają niską jakośc.

Kalorycznosc pelletu klasy DIN, DIN Plus to 17-19 GJ/t (MJ/kg)

Do pelletu nie dodaje się żadnych lepiszcz (poza naturalnymi). Leżeli ktoś dodaje, znaczy to że nie jest to pellets (patrz wyżej). Pellety są zrobione na ogół z trocin drzew iglastych, bo takie dają sie peletyzowac bez jakichkolwiek lepiszcz. Trociny lisciaste miesza się z iglastymi, bo same sa zbyt twarde, aby bez lepiszcz (narturalnych np. ligniny) można było by coś z nich zrobic.

Pellety ze słomy nazywane są agropelletami i służą np. do współspalania z węglem w energetyce zawodowej, w kotłowniach biomasowych, lub w kotłach, czy palnikach przeznaczonych do spalania tego typu pelletów, a nie w palnikach do spalania pelletu drzewnego o wysokiej jakości. Tak wygląda rozgraniczenie palników do pelletu (poza rozgraniczeniem - z której strony wpada paliwo), nie ze względu na rodzaj drewna - iglaste, liściaste.

Kotły typowo na pellets można kupic już w tej samej cenie co droższe kotły na ekogroszek.

Energetycznośc ekogroszku jest uzależniona również od wilgotności, a jest to częstym problemem ekogroszku workowanego. Pellety są zawsze suche, jeżeli zamokną przestają byc pelletami.

Przeróbki kotłów olejowych na pellety są coraz popularniejsze. Polecam i ....

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 21 gru 2008, 21:37

17-19tys to najlepszej klasy pellets. Nie wiem, gdzie sprzedawany jest opisany pellets, ja się z takim nie spotkałem.

Jakość i to czy dodawane są lepiszcza w dużej mierze wynika z jakości maszyn producenta pellets i materiału, który wykorzystuje do jego produkcji. Z kontaktu i zakupu od jednego producenta materiału na próby wiem,że produkowany jest z liściastego i iglastego, od tego samego producenta dowiedziałem się również, że dokumentacja danego palnika może wymagać danego typu pellets. Na oko różnią się kolorem albo są jasno brązowe albo ciemno brązowe.

Dostałem też próbkę pellets z makucha rzepakowego, ten był z kolei zielony.

Zasadniczo są 3 typy pras do produkcji pellets w dużej skali.

Generalnie jednak pellets ma od 12 do max.19tys. kalorii, ekogroszek od 24 do lekko ponad 30tys. kalorii.

Pellets właściwie wyprodukowany wytrzymuje krótkotrwały kontakt z wilgocią, nie pamiętam dokładnie, ale luzem pod chmurką może chyba leżeć ok.2miesięcy bez większej straty swoich właściwości, czego nie można powiedzieć o brykietach, które po ok.2tygodniach się rozpadają.

Palniki na pellest rozróżnia się w zależności od systemu odcinającego żar, oraz od sposobu podawania. Czyli np. ślimakowy w połączeniuu z wewnętrznym rodzajem obrotowego bębna lub wrzutkowy.

Pellets doskonale można mieszać z miałem czy ekogroszkiem w typowych kotłach na ekogroszek. Prawdziwy kocioł na pellets z odpowiednim zabezpieczeniem przed cofaniem żaru do kosza jest ok.2krotnie droższy od dobrego kotła na ekogroszek.

Z długich testów w podajniku tłokowym mogę tylko stwierdzić, że na ogrzanie tej samej powierzchni schodziło 2razy więcej pellets w porównaniu do ekogroszku. Czas przerwy podawania ekogroszku wynosił 300sekund, czas przerwy podawania na pellets 120sekund. Jedyny plus pellets polegał na większym stopniu dopalenia, jednak kosztem większej ilości sadzy w kanałach dymnych. Ogólnie sposób spalania bardzo mi się podobał, także w przypadku atrakcyjnej różnicy cenowej pellets do ekogroszku jest to paliwo warte przemyślenia. Ponieważ na chwilę obecną pellets jest w porównywalnej cenie lub nieco droższy (w moim regionie) mija się z punktu ekonomicznego jego spalanie. Dość fajnie wychodził jednak przy wymieszaniu z ekogroszkiem, zwiększał poziom dopalenia groszku a ekogroszek zmniejszał z kolei ilość sadzy w kanałach i eliminował substancje oleiste na ściankach wymiennika.

W moim regionie jest obecnie 2 producentów pellets a cena za tonę wynois na chwilę obecną 780zł, ekogroszek kosztuje u nas od 700zł za Retopal do 800zł za Ekoret.

Mamy też w naszym regionie alternatywne paliwo w postaci ekogroszku węgla brunatnego w cenie 470zł za tonę i ta propozycja warta jest przemyślenia znacznie bardziej jak pellets, mimo wszystko jednak tego brunatnego idzie 2 razy więcej jak prawdziwego ekogroszku, dalej zatem jest to propozycja droższa w eksploatacji.

Tyle z doświadczenia praktycznego. Ogólnie można się jednak spodziewać za kilka lat większej popularności pellets i zwiększenia jego produkcji oraz dystrybucji. Fajnie,że może powstawać z dużej ilości alternatywnych produktów (drewno liściaste, iglaste, rośliny energetyczne typu wierzba czy makuch, na północy Europy opracowano też technologię odzysku drewna do produkcji pellets z rozbiórek starych domów i ram okiennych).

Nikt nie wspomniał jednak o kosztach serwisu palników na pellets, które są znacznie wyższe od palników na ekogroszek. Ma na to wpływ komplikacja budowy technologicznej samego palnika, zastosowanie zapalarek oraz innych materiałów ognioodpornych wewnątrz palnika, również fakt zastosowania bardziej delikatnych przekładni i ślimaka pobierającego pellets (choć ma mniejsze opory do pokonania jak ekogroszek). Również same sterowniki na pellets są droższe od sterowań na ekogroszek właśnie ze względu na technologiczna komplikację tego urządzenia.

Pozdrawiam i z uwagą przyglądam się rozwojowi rynku pellets. Myślę Pello,że Twój nick wskazuje na bliższe powiązanie z tym paliwem... stąd pewnie Twoja lepsza opinia o tym typie paliwa.

Wesołych Świąt dla wszystkich czytelników tego interesującego wątku.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Pello
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 cze 2008, 22:13

autor: Pello » 22 gru 2008, 0:24

17-18 MJ/kg to nic wielkiego w tych czasach. Sprzedają go duzi producenci typu Barlinek, VAPO i sporo mniejszych, którzy nauczyli sie w ostatnim roku robic dobry pellet. Producentów kiepskiego peletu o niskiej energetyczności "ciemnej barwy",( choc wcale to nie musi świadczyc o niskiej jakosci) z dużą ilością kory, piasku, suszącego trocinę w suszarniach o bardzo wysokiej temperaturze spalin itp. też jest sporo, choc problem dotyczy tych, którzy sprzedają swój "pellet" nie uprzedzając klientów, że do ich kotłów taki pellet się nie nadaje.
Właściwie wyprodukowany pellet nie będzie higroskopijny, czyli nie będzie za bardzo chłonął wilgoci z otoczenia, ale "pod chmurką" na deszczu, to nie wytrzyma godziny. Wróci do swojej formy pierwotnej - czyli trocin.
Znam na rynku prawdziwe kotły na pellety z automatycznymi palnikami (szwedzkimi) , wszystkimi zabezpieczeniami p.poż za 9-10 tyś zł.To nie kosztuje 2 x więcej.

Pellety można robic prawie "z wszystkiego" na północy Europy znana jest technologia produkcji pelletu ze szlamu z oczyszczalni ścieków. Wszytko jest dobre, ale nie do każdego zastosowania. Co jest dobre do spalania w cementowniach, wielkich kotłach z ruchomymi rusztami, nie jest dobre do zastosowań indywidualnych. Dlatego ten segment będzie raczej zawsze dotyczył pelletu z trocin drzewnych. Agropellety na tym rynku będą mimo wszystko niszą.
Koszty serwisu palników na pellety jak i ich ceny wiążą się z ich popularnością (a właściwie jej brakiem). Podzespoły palnika nie są droższe od palników na ekogroszek, co więcej są trwalsze i niezawodniejsze. Brak jest wiedzy instalatorów, brak chęci poznawczych, brak zainteresowania nowych technologiami, a przede wszystkim brak chęci przekonania do nich potencjalnych klientów, którzy oczekują doradztwa przede wszystkim od fachowców - no bo od kogo innego ???

Pozdrawiam
P.S. Mój nick nie ma nic współnego z pelletem. Jest podobny - i tyle. Wesołych Świąt.

gl
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 21 lis 2007, 12:02

autor: gl » 22 gru 2008, 10:37

Kilka razy w tym poście przeczytałem o mokrym, cieknącym ekogroszku i o niskich wtedy parametrach, o tym że na składach leży na dworze czy to luzem czy w workach. Ja też już kupiłem groszek w listopadzie luzem do piwnicy trafił nawet ze śniegiem. Ale groszek kupuje się w dość dużych ilościach 1-2-3 tony więc po tygodniu w kotłowni gdzie jest ciepło i ciągle świeże powietrze jest suchy, nikt w domu nie trzyma ekogroszku pod chmurką. Tak jak pisałem kupiłem mokre cieknące trzy tony to po 2 tyg jak ładowałem zbiornik to się kurzyło jak w młynie.
GL

Pello
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 cze 2008, 22:13

autor: Pello » 22 gru 2008, 11:46

Pisałem o węglu workowanym. Mało kto po dostawie do domu, wyrzuca go z worków na podłogę. Nie każdy ma składzik na węgiel - jak i na pellety. Worki zazwyczas trzyma się w kotłowni albo garażu, czasem pod wiatą. Możliwośc suszenia jest raczej ograniczona w takim wypadku. Stąd przy porównaniu wartości energetycznej obydwu paliw - mokrego węgla i suchego pelletu ich różnica nie jest znaczna.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 22 gru 2008, 16:11

Dyskusja robi się poważna, więc zupełnie poważnie chcę przedstawić plusy i minusy pellets.
Już nie z plotek a na podstawie odbytych szkoleń i posiadanych materiałów.

Podziele to na ok.3wątki, aby w jednym nie było przesytu informacji.

1. Sposób wytwarzania brykietów i pellets:
Przetwarzanie biomasy
- brykietowanie
- pelletowanie
- mielenie (pył drzewny, mało opłacalne, wysoko awaryjne)

Metody brykietowania:
a) komora zamknięta - tłok zagęszczający -metoda wysoce awaryjna
b) komora otwarta, tłok zagęszczający, - metoda mniej awaryjna
c) komora otwarta, ślimak zagęszczający - najmniej awaryjna, powtarzalny wymiar, proces ciągły

Metody pelletowania:
a) płaska matryca - rolki zagęszczające
b) cylindryczna matryca- rolki zagęszczające
Ciśnienie przy pelletowaniu dochodzi do 600MPa (chwilowe uderzenie tłoka)

Podstawowe parametry brykietu i pelletu
Średnica max. 80-110mm brykiet, ok.23mm pellet
Max. długość 200mm brykiet, 40mm pellet
obj.pojedynczego el. 0,25dm3 brykiet, 0,005dm3 pellet
gęstość 0,85kg/dm3 brykiet 1,05kg/dm3 pellet
gętsość usypowa 500kg/m3 brykiet 600kg/m3 pellet
wartość opałowa max. 18,5MJ/kg brykiet max. 19,2MJ/kg pellet
wilgotność do 12%brykiet do 10%pellet

Koszty transportu do 150km
brykiet 1,84pln/GJ (31,24pln/tonę)
pellet 1,73pln/GJ (31,24pln/tonę)

Zuzycie energii elektrycznej w procesie produkcji - stąd róznica ceny brykietu do pellets
pellet 113-127kWh/tonę (linia produkcyjna z pelletem o wydajności 1900kg/godz)
brykiet drzewny 47-57kWh/tonę (linia produkcyjna o wydajności 0,5tony/godz. z dwoma brykieciarkami tłokowymi mechanicznymi)
brykiet ze słomy 33-38kWh/tonę (linia z 8brykieciarkami hydraulicznymi o wydajności 1tona/godz)
* opracowanie i doświadczenia firmy Grenerg zp. z o.o. z Częstochowy

Autorem opracowania jest p.Sławomi Madejski, materiały ze szkolenia "Techniczno-technologiczne aspekty pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych..." 25.09.2007

Dysponuję zdjęciami magazynowania pellets pod chmurką, także gwarantuję,że się nie rozpada...

ps. Zielona energia elektryczna w Polsce w 2006r. to 250GWh - 3,9% udziału w bilansie sprzedaży dane p.Grzegorz Wiśniewski Instytut Energii Odnawialnej EC BREC/IEO Warszawa - materiał z tego samego szkolenia

Resztę rzetelnych i fachowych informacji dopiszę nieco później
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Pello
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 cze 2008, 22:13

autor: Pello » 22 gru 2008, 17:03

Zanosi się na naprawdę ciekawą dyskusję. A popros pelletu pod chmurką, ja nie dysponuję takim zdięciem, choc widziałem ostatnio zdięcie pelletu transportowanego luzem barką morską, ale nie w każdych warunkach. Pellet może sobie leżec pod chmurką i 2 miesiące, ale w szczelnych foliowych workach. W przeciwnym razie na deszczu naprawdę nie przetrwa nawet godziny. Powiem więcej, przed chwilą zrobiłem test - po polaniu wodą mój pellet drzewny nie przetrwał bez zmiany swoich własności nawet 2 MINUT !!! Po 10 minutach po polaniu mam kubek pełen wilgotnej trociny.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
cd

autor: Jarecki79 » 22 gru 2008, 19:16

W dalszej części chciałbym zacytować p.Krystynę Kubicę reprezentującą IChPW Zabrze oraz Polski Klub ekologiczny Okręg Górnośląski

Kilka ciekawych cytatów:

"Biopaliwa stałe obejmujące m.in. produkty i odpady z rolnictwa i leśnictwa, drzewa, trawy i rośliny z upraw energetycznych (wierzba Salix, malwa pensylwańska, ślazowiec itp.), odpady roślinne z przemysłu spożywczego, odpady drzewne z wyłączeniem odpadów drewna, mogącego zawierać organiczne związki fluorowców lub metali ciężkich, odpady korkowe, odpady z roślin włóknistych pochodzące z produkcji masy celulozowej i papieru, jeśli są na miejscu produkcji współspalane..."

Podobieństwa i różnice Węgiel- Biomasa
" podstawowy skład pierwiastkowy węgla i biomasy jest taki sam. Natomiast rózna jest zawartość głównych pierwiastków węgla, wodoru, azotu, tlenu i siarki. Biomasa zawiera średnio 4krotnie więcej tlenu, dwukrotnie mniej pierwiastka węgla, ale mniej też siarki, azotu i popiołu. W konsekwencji jednak biomasa ma wysoką zawartość części lotnych 65-80% oraz wysoką reaktywność determinująca konieczność stosowania odpowiednich rozwiązań technicznych zabezpieczjących jej efektywne energetycznie przetworzenie.

Niekorzystną cechą biomasy jest jej wysoka i zmienna w zależności od rodzaju biomasy i okresu sezonowania zawartość wilgoci (od 10 do 60%) ps. pellet jako biomasa ma wilgotność do 10%. Kolejną różnicą jest gęstość od 100kg/m3 dla słomy do 500kg/m3 dla drewna i od 800 do 1330kg/m3 dla węgla.

Jednocześnie w porównaniu do węgla, biomasa charakteryzuje się dużo wyższą zawartością tlenku wapnia, alkaliów (zwłaszcza potasu) i fosforu, zmienna i czasem wysoką zawartością chloru, które mogą prowadzić do wzmożonej korozji oraz narastania agresywnych osadów w kotle podczas jej bezpośredniego spalania; ta cecha zmusza do poszukiwania, a w konsekwencji wdrażania nowych materiałów odpornych na tego typu oddziaływania.
W tym miejscu dodam,że kocioł na pellet nie może kosztować 8-9tys. zł, bo świadczy to o wysokiej oszczędności materiału i niewłaściwym jego doborze. Dobry kocioł na pellet powinien zaczynać się cenowo od ok.14tys.zł, co gwarantuje odpowiednia jakość materiałów i palnika.

Większość tych problemów można uniknąć stosując technologię współspalania biomasy z węglem."
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 22 gru 2008, 19:44

Jako rośliny energetyczne w warunkach Polski brane są pod uwagę:
a) szybko rosnące trwałe rośliny trawiaste np. Miscanthus spp., Arundo spp., Spartina spp,
b) trwałe rośliny dwuliścienne np. Cynara spp.,
c) rośliny roczne np.Rzepak
d) rośliny drzewiaste szybkiej rotacji np. topola, wierzba,
wierzba wiciowa, ślazowiec pensylwański oraz Miskant olbrzymi, Miskant cukrowy, Robinia akacjowa.

To materiał z tego samego wykładu tej Pani, ciekawy jest równiez cytat mówiący o porawie spalania węgla przy udziale biomasy. Przykład jest ze skali przemysłowej tj. EC w Elblągu. Bez biomasy 7%niespalonego węgla w popiele a z udziałem biomasy 0,7% węgla w popiele przy technologii współspalania.

Materiały ze szkolenia z dnia 11.10.2005

Kolejne ciekawostki od tej samej Pani (Drinż. Krystyna Kubica) ale ze szkolenia 14-15.02.2007:
przykłady biopaliw stałych z upraw energetycznych wierzba salix viminalis, malwa pensylwańska, ślazowiec, makuch rzepakowy.
...

troszeczkę cytatów od dr inż Jacka Zawistowskiego z IChPW Zabrze

Charakterystyczne wskaźniki dla wytwarzania ciepła w kotle o mocy nominalnej 15kW
Potrzebna ilość paliwa pellety drzewne fi.6mm 1,0g/sek węgiel "groszek" 0,7g/sek.

Inna ciekawe wnioski z doświadczeń tego Pana:
"zastąpienie brykietu typu pellet węglem w sortymencie groszek skutkuje:
- około 2krotnym zwiększeniem wartości opałowej paliwa w przeliczeniu na jednostkę objętości (pellet ok.10GJ/m3, węgiel groszek ok.20GJ/m3)
-ponad 2,5krotnym zwiększeniem zapotrzebowania powietrza na jednostkę objętości paliwa
-ponad 2krotnym zmniejszeniem intensywności wydzielania się par i gazów palnych (pellet części lotne ok.80%, węgiel 30-40%)

moja dygresja do tego punktu: Dlatego w palnikach na pellet powinna byc stosowana szeroko ceramika dla efektywnego dopalenia i wykorzystania ciepła z części lotnych, w innym wypadku na kanałach dymnych znajdzie się bardzo duża ilość sadzy w porównaniu z ekogroszkiem. tutaj wracamy do punktu cena dobrego kotła na pellet.

- zwiększeniem objętości pojedynczych ziaren paliwa (pellet o średnicy 6mm - 0,5cm3, węgiel groszek 8-25mm od 0,5 do 15cm3) i wydłużeniem czasu ich spalania
- zwiększeniem oporów złoża (pellet jednorodne uziarnienie, węgiel groszek ponad 3krotna rozpiętość średnic ziaren najmniejszych i największych)


Chciałbym jednak silnie zaakcentować, że skład chemiczny pellet prowadzi do szybszego zużycia wymiennika ciepła, czyli kotła. Zatem najkorzystniej wychodzi współspalanie tych paliw w typowej retorcie na ekogroszek czy w podajniku tłokowym.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 22 gru 2008, 19:53

Wreszcie na koniec odnosze się do słów Pello odnośnie spalania wysuszonych odpadów z oczyszczalni ścieków.

Nie do końca podałeś prawdziwą informację. Wysuszony szlam z oczyszczalni ma bardzo małą zawartość pierwiastka C, zatem jego kaloryczność nie przekracza najczęściej 5tys. kalorii, max. do 7tys. kalorii. Zatem w żaden sposób nie nadaje się to do samodzielnego spalania.

Ten szlam owszem jest wykorzystywany ale jako jeden z elementów nowego biopaliwa.

Nasz Polski instytut opracował kilka technologii produkcji pellet z różnych odpadów w jednym z przykładów podano właśnie ten wysuszony szlam, stanowił on jednak tylko znikomą część gotowego pellet. Polska technologia przewiduje uzyskiwanie pellet z mieszanki m.in tego szlamu, tłuszczy zwierzęcych z ubojni, rzepaku, mazutu, odpadu z produkcji ropy czy asfaltu, flotu węglowego. Zawartość danych części wpływa na skład danego pellet, technologie produkcji zostały opracowane z myślą o lokalnych producentach na terenie Polski. Polska nauka planuje lub też planowała zainteresowac lokalnych dużych biznesmenów rozpoczęciem produkcji tego typu pellet na swoich terenach. Jak dokopie się do tych materiałów, moge przedstawić dokładne dane.Tego typu przetworzony pellet może mieć wartośc kaloryczną sporo przekraczającą 20tys. kalorii (chyba ok.50tys. kalorii ma odpad z produkcji ropy i dodawany jest w niewielkiej ilości jako czynnik składowy końcowego wysokoenergetycznego pellet).
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Pello
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 cze 2008, 22:13

autor: Pello » 22 gru 2008, 21:54

Ależ masz rację z tym, że pellet ze szlamu nie nadaje się do samodzielnego spalania. O tym wlaśnie pisałem. Tak samo jak - (pisałem) pellet ze słomy i innych odpadów rolniczych, roślin energetycznych, torfu (raczej nie popularny w Polsce). Owszem w małych instalacjach tak, ale nie na skalę przemysłową.

Dane, które przytaczasz na temat roślin energetycznych są ciekawe, ale trochę "leciwe". Obecnie przeprowadzane są badania nad mieszankami poszczególnych roślin energetycznych nadającymi się do peletyzacji. Produkcja prostej zrębki roślin energetycznych jest mało oplacalna i trudna w logistyce, przez co sektor ten raczej również pójdzie w pellety. Trwają badania nad jeszcze innymi roślinami, dającymi szybsze przyrosty np. Paulownia - obecnie hit badawczy, ale tak jak piszesz - wszystko to przeznaczone jest finalnie do współspalania z węglem w energetyce zawodowej.

Technologie palnikowe równiez się zmieniają. Obecnie mało firm stosuje palniki( kotły) na pellety z wkładkami ceramicznymi, katalizującymi proces spalania biomasy. Ceramika pozostała w tych konstrukcjach, które poza dobrym pelletem mogą spalac trudniejsza biomasę (typu zboża, agropellety). W sumie stosowane są one chyba jeszcze tylko w drogich austriackich kotłach pelletowych (za 20-30 tyś zł) , w których konstruktorzy walczą z wysoką temperaturą spalin i sprawnością rzędu 100% usiłując wyciągac ciepło z kondensatów i podgrzewac dopływ powietrza do palnika. Skandywawskie palniki na pellety nie stosują ceramiki już od kilku lat, a ostatnio odchodzą od tego nawet włosi. Ceramikę zastąpiły rozbudowane systemy napowietrzania wtórnego (niekiedy nawet "trzeciego") w wystarczjącym stopniu dopalające czesci lotne (minimalizując sadzenie w części konwekcyjnej kotłów). I to przyczyniło sie do spadku cen palników (i kotłów) pelletowych.
Bo w sumie - kocioł to kocioł. Od dawna przecież produkowane są kotły na drewno ( pewnie dłużej niż na węgiel). Wiadomo tez, że spalanie drewna w odpowiednich warunkach wcale nie przyspiesza korozji kotłów. (Może spalanie pelletu w kotłach węglowych tak - nie wiem. Ty piszesz że tak - pewnie wiesz to lepiej). Potrzebne tylko sa te "odpowiednie warunki" i dobry i sprawdzony palnik na pellety. Zestawienie proste i tańsze - takie kosztuje te 8-10 tyś zł. Co polecam..

... i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 23 gru 2008, 9:18

Przytoczone informacji pokazują, że na chwilę obecną zastąpienie 100% ekogroszku 100% pellets jest nieekonomiczne.

1. Droższy jest kocioł
2 .Droższe 2krotnie w spalaniu jest paliwo

Z doświadczeń i badań w instytucie dowiedziono, że w jednostce objętości ekogroszku mamy 2krotnie więcej energii. Zatem dla takiego samego budynku np. 200m2 przy zapotrzebowaniu miesięcznym 1tona ekogroszku będziemy potrzebować 2tony pellet (może 1,7tony). Tego typu zamiana może będzie sensowna, gdy tona pellet będzie min. 2krotnie tańsza od groszku.

Ponieważ pellet jest lekki zajmuje również dużo więcej miejsca (taka sama ilość wagowo co ekogroszku zajmie prawie 2krotnie więcej miejsca) a nie każdy ma miejsce dla składowania pellet pod dachem.

Osoby zainteresowane pellet dowiedziały się jednak,że współspalanie pellet z ekogroszkiem może być bardzo korzystne. W skali przemysłowej zawartość pellet 25-30% przyczyniła się do zwiększenia dopalenia węgla, można było zmniejszyć ilośc powietrza (wydłużając cykl palenia), długość wsadu paliła się podobną ilość czasu jak przy samym ekogroszku. Przy zawartości ok. 25-30% pellet znacząco nie wzrastają części lotne, jest to też taka ilość, która nie wpływa bardzo negatywnie na sam kocioł.

Zatem w porównaniu do samego ekogroszku nie jest to paliwo konkurencyjne, do oleju pewnie tak. Do współspalania z ekogroszkiem nadaje się wyśmienicie.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Tomek5 i 52 gości

Gotowe projekty domów