ochrona izolacji fundamentow

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Richi4
ochrona izolacji fundamentow

autor: Richi4 » 25 sie 2005, 21:49

Witam,
zamierzam zrobić następującą izolację fundamentów:
pozioma na lawie fundamentowej - 2 x dysperbit + papa termozgrzewalna
sciana fundamentowa z bloczkow betonowych o wys. ponad 2m , bez piwnicy , robie tak by dom byl na wzniesieniu- podnosze poziom gruntu w obrebie domu o ok. 80 cm.
sciana fundamentowa 3 warstwowa : od wewnatrz bloczki 25 cm , styropian ok 9cm , bloczki 12 cm (pod ziemia) nad ziemia - cegla.
pionowa od wewnatrz 2x dysperbit
pionowa od zewnatrz 2 x dysperbit + papa termozgrz. lub folia
nie robie drenazu
ziemia: glina , pyly piaszczyste i piaski gliniaste
nie mam pewnosci czy w przypadku gdy nie stosuje drenazu moge zastosowac folie kubelkowa - chodzi mi o ochrone izolacji przy obsypywaniu i zageszczaniu ziemi (obsypywac bede ziemia rodzima)
pozdrawiam

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 26 sie 2005, 10:28

Izolacja termiczna jest po to by nie wypuszczać ciepła, nie by, nie wpuszczać zimna. (w fizyce zimno nie istnieje) Styropian umieszczony w opisywanym miejscu ma szansę zatrzymać ciepło gdy nagrzejesz ziemię z wewnętrzną częścia fundamentu pod domem. A jest to droga (jezeli możliwa )impreza
Co do membran kubełokowych, to pełnią one rolę podobną do wentylowanych kalenic na dachu, ich zadaniem jest wody nie wpuścić, ale ewentualny kondensat wypuścić. Dlatego folię daję się bezpośrednio na fundament, bez lepików uniemożliwiających wyjście wilgoci. Lepiki daje się na podmokłym terenie do 30 cm nad poziom wody. Jak jakieś pytania to zapraszam www.nie-co.pl

Gość

autor: Gość » 26 sie 2005, 10:30

isola-platon.fi/pdf/Platon%20Xtra.pdf

Slayer

autor: Slayer » 29 sie 2005, 11:37

Masz doby pomysł - membrana kubełkowa jest wlaśnie po to, by chronić izolację pionową przed uszkodzeniem podczas zasypywania. Dziwna mi się wydaje idea budowania ściany fundamentowej 3 -warstwowej ze styropianem w środku - nie boisz się, że może tam wilgoć gromadzić, a może nawet i zamarzać? Nigdy nie słyszałem o takim rozwiązaniu. Lepiej zrób ścianę jednowarstwową.

Richi4

autor: Richi4 » 30 sie 2005, 21:52

Slayer pisze:Masz doby pomysł - membrana kubełkowa jest wlaśnie po to, by chronić izolację pionową przed uszkodzeniem podczas zasypywania. Dziwna mi się wydaje idea budowania ściany fundamentowej 3 -warstwowej ze styropianem w środku - nie boisz się, że może tam wilgoć gromadzić, a może nawet i zamarzać? Nigdy nie słyszałem o takim rozwiązaniu. Lepiej zrób ścianę jednowarstwową.

sciane mam 3-warstwowa : silka 24cm , welna mineralna 12cm, pustka powietrzna 3cm, cegla klinkierowa 12 cm , razem = 51 cm. tak wiec pod taka sciana mam 3 warstwowy sciane fundamentowa o szer 48 cm ( bo 3cm bedzie kapinos). Tak trzeba by w pionie warstwy sie pokrywaly- np. ciaglosc izolacji cieplnej scian i fundamentu. Ponadto podnosze poziom ziemi o ok. 70 cm i spadek terenu ok 60cm na dlugosci domu, wiec sciany fundamentowe mam dosyc wysokie ok. 2.3m.
pozdrawiam

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 31 sie 2005, 8:26

Ciągłość izolacji...? Przeciez teraz są sterowalne systemy ogrzewania, masz np. 22 st. automatyka wył. ogrzewanie. Najpierw ciepło odbiera silka i jako niezły przewodnik odprowadza je do fundanentu, dalej pod dom . Pojemność cieplna ściany + fundament + ziemia pod domem dla twojego ogrzewania jest ogromna. Taki dom zużywał będzie minimum około 150-200 kWh/m2 na rok. Pomyśl, że za 5 lat utrzymanie domu zużywającego powyżej 40 kWh/m2 będzie drogie. Czy warto budować sobie taką skarbonę na stare lata?

Richi4

autor: Richi4 » 07 wrz 2005, 0:19

nie do konca zgadzam sie z Panem, w scianie 3w od strony zewnetrznej silki jest welna ktora daje izolacje cieplna, pionowo w dol pod silka jest sciana fundamentowa (np. bloczki) i pod welna jest styropian. cieplo jest oddawane przez podstawe bloczkow silki do bloczkow fundamentowych ktore od strony zewnetrznej sa przecież izolowane styropianem. nie przypuszczam by tą drogą byla oddawana znaczaca ilosc ciepla.
Czy ma Pan inne lepsze rozwiązanie izolacji i ocieplenia scian 3w (wraz ze ścianą fundamentową 3w)
pozdrawiam.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 07 wrz 2005, 8:32

Jeżeli Pan założy, że ciepło w ciele stałym "idzie " w kierunku izolacji termicznej (tak jak jest to rysowane w wielu podręcznikach ) to się zgadza. Tylko jest drobne "ale" , że takie założenie jest błędne. Ciepło jest odbierane przez stopę fundamentową w dół i przez piasek pod dom. Pojemność cieplna ton fundamentów, ziemi pod stopą fundamentową i ziemi pod Pana podłogą jest dla Pana systemu grzewczego w okolicy nieskończoności, co oznacza, że temperatura fundamentu i ziemi pod i od środka domu zawsze będzie nizsza niż pokojowa, więc zawsze będzie to spory odbiornik.
Kolejną kwestią jest wilgoć. Ponieważ w warunkach komfortowych (temp. i wilgotność) punkty rosy są od +8 st do +18 st C T to utrzymanie suchej ściany w warstwie bezpośrednio na fundamencie jest niemożliwe. Woda wykrapla się od wewnątrz. Stąd idea foli kubełkowych, mają one wody nie dopuścić, ale kondensat odprowadzić do ziemi poniżej strefy przemarzania. Toa "działał" kiedyś fundament z kamieni, wody nie podciądał , ale zimą kondesat sciekał swobodnie .
Pyta Pan czy dużo ciepła mostkami ucieka? Domy tego typy zużywaję powyżej 150 kWh /m2 rocznie, co powoduję, że za kilka lat będą niemożliwe w utrzymaniu zapewniając warynki komfortowe. Ponieważ dom buduję się na więcej lat niż 5-6 radzę więcej uwagi poświęcić skuteczne izolacji wentylacji, a marginalizować rolę ogrzewania.
Jak to robić ? www.nie-co.pl przekroje.

Richi4

autor: Richi4 » 08 wrz 2005, 22:58

Witam,
na pewno system proponowany na Pana stronie www ma zalety - jednak ze schematycznych rysunków - przedstawiających warunki wzorcowe - trudno jest coś wywnioskować tym bardziej nie znając języka w którym jest opis.
Mam pytanie czy swój dom Pan wybudował stosując ten system?- jeżeli tak to jaki metraż i jakie ma Pan koszty ogrzewania?
pozdrawiam

Richi4

autor: Richi4 » 08 wrz 2005, 23:35

Odnośnie izolacji fundamentów, po przemyśleniach, zmieniam trochę sposób:
ponieważ mam wysoką ścianę fundamentową ok. 2.3 m (podnosić będę poziom ziemi przy budynku od ok.60cm do ok.110cm , jest spadek terenu ok.50cm na szerokości budynku, docelowo dzięki podniesieniu ziemi budynek ma być na lekkim wzniesieniu)
Izolacje poziomą (dysperbit x2 +papa termozgrz. na osnowie z włókna szkl.) robię w ścianie fundamentowej na głębokości ok. 70 cm pod docelową powierzchnią ziemi razem z izolacją pionową (dysperbit x2 +papa termozgrz. z włókana szklan.)po stronie zewnętrznej.
Między bloczkami nośnymi i dociskowymi będzie izolacja termiczna - styrodur (od poziomu izolacji poziomej), ponadto dwa bloczki powyżej izolacj poziomej (być może) dam folię (tylko bloczek pod ścianą nośną). od strony wewnętrznej ścian fundamentowych zagęszczam pospółkę warstwami z warstwą żwiru - to wraz z podniesieniem poziomu gruntu zapewni suchość w środku fundamentów - to co mi będzie się wykraplać - ma możliwość wysączenia do suchych warstw po stronie wewnętrznej. Biorę pod uwagę czy pozioma izolacja w ścianie fundamentowej połączona z izolacją pionową ściany fund. powinna być poniżej strefy przemarzania - czy ma to znaczenie ? - proszę o opinię.
Nie daję drenażu, ziemię wokół budynku chcę nakładać warstwami tak jak jest naturalny układ warstw , ale ze spadkiem od budynku szczególnie warstw mniej przepuszczalnych.
pozdrawiam

Gość
Izolacja fundamentu

autor: Gość » 14 paź 2005, 13:45

Witam
Proponuję przejrzeć poprawne rozwiązania na:
http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61598,2788813.html

"Poprawne" dlatego że nie uwzgledniają potężnego mostka cieplnego pomiedzy guntem zawartym wewnątrz fundamentu a ścianą fundamentową.
Ale wystarczy dołożyć 5cm styroduru od środka i mostek będzie zminimalizowany.
Pozdrawiam
An

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 14 paź 2005, 16:43

Poprawne ? z dużą ilością błędów! Sugerują rysynki, że "zimno " wchodzi a nie ciepło wychodzi, oraz, jak przez dwie warstwy poziomej papy wilgoć ze ściany zajdzie do strefy nie zamarzającej.
Mogę się chętnie spodtkać jeszcze raz z red nacz. dr.Wiesławem Rudolfem i chętnie podyskutujemy o nieskuteczności takich izolacji.

Gość

autor: Gość » 19 paź 2005, 11:03

Do Rchi4
Tak poważne problemy trzeba zgłaszać do specjalistów, a nie na forum, bo któż Panu może pomóc? Na pewno "konował" w budownictwie czyli TB nie! Plecie nadal niedorzeczności i sypie bzdurami wprowadzając czytających w błąd.
Generalnie ma Pan złe założenia technologiczne. Izolacja termiczna jest poprawna, natomiast hydroizolacje są błędne.
Proszę od strony gruntu pod budynkiem i na zewnątrz ścian fundamentowych zastosować polimerowo-bitumiczną hydroizolację na zimno (nie stosować pap) o grubości min. 3 mm. Na ławach trzeba zastosować najpierw hydroizolację polimerowo-cementową 2 mm a na nią tę samą polimerowo-bitumiczną z zatopioną siatką szklaną (tą od ociepleń).
Membraną kubełkową osłoni Pan hydroizolację zarówno pod budynkiem jak i na zewnątrz przed uszkodzeniem (kubełkami w stronę gruntu). Tyle ogólnie. Jest jeszcze kilka szczegółów np. izolacja na styku ściany fundamentowej a ściany nad terenm, cokoły itd.
Polecamy się: www.bdb.com.pl
Jerzy Zembrowski BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 19 paź 2005, 12:23

Nie dyskutuję z Panem bo jest Pan na to za krótki. Nikomu nie ubliżam, nie "konowalę" nawet jak odwraca fizykę.

J. Abramczyk

autor: J. Abramczyk » 20 paź 2005, 21:14

Czy nie zauważyliście, że by uniknąć komentarzy Brzęczkowkiego Pan z biura dezinformacji budowlanej przestał pisać jak potrzeba robić a prosi o kontakt.
Autoatyka i świtna izolacja i wentylacja to coś co może zaszkodzić takim informacją inaczej.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów