Strop- Płyta żelbetowa czy mozna zamienic?

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

apiniu
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 28 sty 2011, 23:42
Lokalizacja: Słubice
Strop- Płyta żelbetowa czy mozna zamienic?

autor: apiniu » 08 lut 2012, 0:12

Witam. Jak w temacie , projekt Dom w oleandrach z (archon +) posiada płyte zelbetowa czy na etapie budowy mozna ja bez wiekszych problemow zastąpic czyms innym np. gotowymi plytami zbrojonymi z betonu.Z punktu widzenia inwestora ta opcja wydaje mi sie ekonomiczniejsza (mniej kombinowania) przyjezdza dzwig kladzie płyty i juz jest. Dom bedzie budowała firma czy ma to odzwierciedlenie w kosztach robocizny i jakosci wykonania ? Pozdrawiam.

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Strop- Płyta żelbetowa czy mozna zamienic?

autor: adam_50 » 08 lut 2012, 7:59

Można tylko:
1. wykonać zastępczy projekt stropu (często przy częściowej prefabrykacji występuje konieczność przeprojektowania konstrukcji nośnej - tj. ścian, podciągów itd)
2. wpis projektanta do dziennika budowy, koniecznie z kwalifikacją zmiany
3. dla prostego stropu będzie taniej dla skomplikowanego może być drożej (i tak potrzebne będą wylewki międzypłytowe) - prosty kosztorys budowlany da odpowiedź.
4. co do jakości też niekoniecznie - dało się zauważyć na budowach sąsiednie płyty stropowe leżące na różnych wysokościach
5. jakość cd - źle wykonany strop z płyt prefabrykowanych będzie miał tendencję do "pękania" na połączeniach płyt - proszę przejść się do dowolnego bloku.
Jak zwykle nie ma jednej odpowiedzi :?

Koniu123on
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2012, 7:57
Lokalizacja: wielkopolska
Re: Strop- Płyta żelbetowa czy mozna zamienic?

autor: Koniu123on » 15 lut 2012, 8:23

analizując projekt na stronach archon +, chyba najlepiej zastąpić płytę wylewaną na mokro, stropem gęstożebrowym Teriva 4,0/1. Również nie sądzę, że gotowe płyty to dobre rozwiązanie, np problem z otworami na kominy itp, trzeba by precyzyjnie wszystko wymierzyć lub wylać beton miedzy płytami. W przypadku zastosowania terivy można wykonać odpowiednie wymiany przy kominach i otworach wentylacyjnych, ale oczywiście decydujący głos ma tu kierownik budowy
Koniu123

adam_50
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: 09 sty 2012, 15:34
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:
Re: Strop- Płyta żelbetowa czy mozna zamienic?

autor: adam_50 » 15 lut 2012, 9:54

Decydujący głos ma projektant, kierownik budowy nie ma tu nic do gadania.
Projektowanie stropów gęstożebrowych, a szczególnie wymianów nie jest takie proste. Wprowadza się obciążenia skupione, na które belki Terivy trzeba sprawdzić (projektant) - podstawowe wytyczne projektowania (podawane przez producentów) ograniczają się do obciążeń równomiernie rozłożonych.


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów