Dzwięki uderzeniowe z mieszkania powyżej

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

CeglA
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 24 lis 2015, 18:11
Dzwięki uderzeniowe z mieszkania powyżej

autor: CeglA » 24 paź 2020, 17:04

Witam serdecznie,

Mam następujące pytanie.
Niedano kupiłem budynek oddany do użytku w 2019 roku. Po zakupie będąc w jeszcze zupełnie pustym mieszkaniu usłyszałem dziwięki powietrzne z mieszkania powyżej, które generowała ekipa remontowa. Była to muzyka, rozmowy itd.
Jestem dość wrażliwy na hałas w mieszkaniu więc po konsultacji z architektem w całym mieszkaniu został zrobiony sufit podwieszany, wypełniony w całości gęstą wełną na metalonym stelarzu, położonym w tracydyjny sposób ( nie przez firmę akustyczną ). Przy okazji pozwoliło to na wykonanie bardzo ciekawego oświetlenia. W każdym razie z efektu jestem bardzo zadowolony.

Obecnie w mieszkaniu powyżej ktoś się wprowadził. U mnie jest skończone wszystko, jednak moje mieszkanie fizycznie jest nadal puste, ponieważ czekam na wszystkie meble.

Problem jest następujący. Sufit podwieszany świetnie wyeliminował dzwięki powietrzne, nie słychać praktycznie nic. Niestety bardzo wyraźnie słychać dzwięki uderzeniowe generowane przez osoby chodzące w mieszkaniu sąsiada. Do tego stopnia, iż czasami potrafi się zastrząść grzejnik u mnie na ścianie ( międzylokalowej ).

Zastanawia mnie czy mój sufit podwieszany mógł w jakiś sposób drastycznie pogorszyć problem dzwięków uderzeniowych, czy nie powinien mieć większego wpływu lub niewielki? A może bez niego byłoby jeszcze gorzej? Przestrzeń w całości bardzo dokładnie wypełniona jest gęstą wełną + karton gips 15mm. Grubość całego sufitu to 10cm.
Nie było to możliwe wcześniej do zweryfikowania, zanim na górze nie skończył się remont, jednak przenikanie dzwięków powietrznych dobrze nie wróżyło.
Dodatkowo w moim mieszkaniu oraz sąsiada na górze były przestawiane prawie wszystkie ściany. Mojej ekipy jestem pewien, wszystkie materiały w stropie dokładnie uzupełnili i nowe ściany posiawili zgodnie ze sztuką.

Zdaję sobię sprawę, iż tych dzwięków uderzeniowych nie będę w stanie wyeliminować. Zastanawia mnie wpływ mojego sufitu podwieszanego na opisaną sytuację. Czy mógł on pogorszyć, poprawić sytuację, czy nie ma wpływu? Oraz czy faktycznie teraz większość budynków jest stawianych w tak niechlujny i oszczędny sposób?

Czy pojawienie się w moim mieszkaniu bardzo dużej ilości mebli do zabudowy ( kuchnia, garderoba, kilka dużych szaf ) może w jakikolwiek sposób poprawić komfort w moim mieszkaniu, które obecnie ma zupełnie puste ściany ?

Cału budynek ma taką dziwną cechę, że gdy się zamyka okna, drzwi lub nawet lekko uderzy w ściany działowe to niesie się spory reznoans jakby po całej kontrukcji. Mówiąc prostym językiem chwile po uderzeniu słychać jak wszystko drży. Tak było od samego początku, jeszcze w stanie deweloperskim.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Pozdrawiam

CeglA
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 24 lis 2015, 18:11
Re: Dzwięki uderzeniowe z mieszkania powyżej

autor: CeglA » 26 paź 2020, 12:11

Udało mi się ustalić, iż osoba nademną nie posiada paneli tylko parkiet. Z tego co się orientuję parkiety nie kładzie się na warstwę izolacyjną? Czy to może powodować aż tak głośne dudnienie w moim mieszkaniu?

Awatar użytkownika
Om3k
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 359
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Dzwięki uderzeniowe z mieszkania powyżej

autor: Om3k » 26 paź 2020, 15:14

Temat akustyki jest dosyć złożony. Poruszyłeś dużo zagadnień i zadałeś kilka pytań. Tak, na szybko, bez wykonywania badań, czy rzetelnej analizy konkretnych rozwiązań odpowiem Tobie, że sufit akustyczny nie miał dużego wpływu zarówno na pogorszenie jak i poprawę izolacyjności od dźwięków uderzeniowych.
Bardzo prawdopodobne, że popełniono błędy przy wykonywaniu podłogi pływającej lub parkietu. Wypełnienie Twojego mieszkania meblami poprawi komfort akustyczny, w szczególności pogłos.

CeglA
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 24 lis 2015, 18:11
Re: Dzwięki uderzeniowe z mieszkania powyżej

autor: CeglA » 26 paź 2020, 19:59

Om3k pisze:Temat akustyki jest dosyć złożony. Poruszyłeś dużo zagadnień i zadałeś kilka pytań. Tak, na szybko, bez wykonywania badań, czy rzetelnej analizy konkretnych rozwiązań odpowiem Tobie, że sufit akustyczny nie miał dużego wpływu zarówno na pogorszenie jak i poprawę izolacyjności od dźwięków uderzeniowych.
Bardzo prawdopodobne, że popełniono błędy przy wykonywaniu podłogi pływającej lub parkietu. Wypełnienie Twojego mieszkania meblami poprawi komfort akustyczny, w szczególności pogłos.


Dziękuję za odpowiedź.

Dzisiaj zasugerowano mi, iż jedna warstwa karton-gipsu w suficie podwieszanym może wzmacniać ten rezonans swoim drganiem przez co jest jeszcze głośniej i powinienem zamontować dwie płyty sklejone razem na całej powierzchni. Ten dzwięk "tupania" jest na tyle męczący, iż jestem w stanie zlecić ponowne rozebranie sufitu i złożenie go z podwójnych płyt. Czy jednak takie rozwiązanie może być naprawdę pomoce? Będzie to dość znaczny koszt. Dodatkowo w suficie zamontowano oprawy gipsowe w których umieszczone są żarówki GU10 i listwy aluminiowe z paskami LED.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Om3k
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 359
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Dzwięki uderzeniowe z mieszkania powyżej

autor: Om3k » 29 paź 2020, 15:42

Jeśli faktycznie hałas od dźwięków oderzeniowych przenika przez strop do Twojego mieszkania, to zwiększenie grubości okładziny sufitowej poprawi izolacyjność.
Natomiast w sytuacyji gdy dochodzi do przenoszenia bocznego dźwięków uderzeniowych - Drgania przenoszą się poprzez strop na ściany i do Twojego mieszkania, to zwiększanie grubości sufitu nic nie da.
Sprawdź czy na na obwodzie sufitu na styku profili i ściany oraz na styku podkonstrukcji i płyty g-k jest przekładka akustyczna z taśmy gumowej. Przekładka akustyczna powinna być również pomiędzy wieszakiem a stropem. Również płyta g-k nie powinna stykać się na obwodzie ze ścianami. Powinna dochodzić do taśmy akustycznej. A niewielką szczelinę pomiędzy płytą g-k, a taśmą trzeba wypełnić białym silikonem.
Jeśli nie to powinno być to poprawione.


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Rybkos i 2 gości

Gotowe projekty domów