styropian jaki? Jakie parametry? jak zacząć ocieplanie

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

samsam
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 09 kwie 2015, 14:25
styropian jaki? Jakie parametry? jak zacząć ocieplanie

autor: samsam » 20 kwie 2018, 13:31

cześć, jak rozpocząć prace ociepleniowe, jaki wybrać izolator- styropian, jakie powinien mieć właściwości-parametry?

Awatar użytkownika
Termo Organika
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 60
Rejestracja: 13 kwie 2015, 14:48
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: styropian jaki? Jakie parametry? jak zacząć ocieplanie

autor: Termo Organika » 21 kwie 2018, 13:14

Zasadnicze różnice pomiędzy odmianami styropianu dostępnego na naszym rynku dotyczą głównie najważniejszej jego cechy - współczynnika przewodzenia ciepła λ(lambda), którego wartość mieści się w przedziale od 0,044 do 0,031 W/mK. Im mniejsza jest wartość współczynnika λ tym lepsze właściwości izolacyjne posiada styropian. Istotne są również inne parametry styropianu, takie jak: wytrzymałość na rozciąganie, zginanie, czy też wytrzymałość na ściskanie(tylko w przypadku miejsc obciążonych jak np. podłogi, dachy, itp.). Ważna jest również cecha dużej odporności na zawilgocenie, co ma szczególne znaczenie w izolacji ścian fundamentowych. Pod względem izolacyjności cieplnej płyt styropianowych różnice mogą sięgać nawet ponad 40% pomiędzy poszczególnymi odmianami styropianu. Najważniejsze by przy doborze rodzaju materiału kierować się głównie miejscem jego zastosowania. Termo Organika w nazwach produktu zamieszcza ich docelowe zastosowanie w poszczególnych częściach budynku np. fasada, dach-podłoga, fundament i parking. Stąd dowiedzieć się można jaki styropian wybrać do ocieplenia swojego domu, czy na elewację. W każdej wymienionej aplikacji, styropian występuje w kilku odmianach, różniąc się parametrami izolacyjnymi i mechanicznymi.


Przy wyborze styropianu tak jak przy wyborze innych materiałów budowlanych zazwyczaj kierujemy się znajomością marki, doradztwem w składzie budowlanym, czy też polegamy na wyborze architekta. Nasza firma dysponuje działem doradztwa technicznego, również mobilnego, gdzie przedstawiciele firmy doradzą i pomogą realizacji zamówienia potrzebnych materiałów.

Przed wykonaniem izolacji termicznej bądź akustycznej ( w przypadku podłogi na stropie), powinniśmy się zwrócić do projektanta bądź architekta w celu wykonania planu ocieplenia tegoż budynku. Będziemy wtedy pewni że zastosowaliśmy . Będziemy wtedy pewni że zastosowaliśmy odpowiedni styropian w odpowiednie miejsce, oraz że nasz dom został należycie ocieplony.
e-doradca Termo Organika

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24119
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian jaki? Jakie parametry? jak zacząć ocieplanie

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 kwie 2018, 14:05

samsam pisze:cześć, jak rozpocząć prace ociepleniowe, jaki wybrać izolator- styropian, jakie powinien mieć właściwości-parametry?
Przede wszystkim, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki cel chcemy osiągnąć?
Jak chodzi o obniżenie kosztów ogrzewania, to największe straty generuje wentylacja oknami i dziurami w dachu oraz wodne ogrzewanie. Przez przegrody, zdecydowanie najwięcej ucieka ciepłą do gruntu. Tak więc, styropian do zatrzymania ciepła, nie bardzo gdzie zastosować.
Gdybyśmy chcieli obniżyć koszty klimatyzacji, to zdecydowanie warto dać styropian na zewnątrz domu. Nie zatrzymuje on ciepła z wewnątrz Obrazek
ale doskonale zapobiega nagrzaniu się ścian.
HVAC - najtańszy komfort.

Paweł-PasażProjektów
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 kwie 2018, 12:30
Re: styropian jaki? Jakie parametry? jak zacząć ocieplanie

autor: Paweł-PasażProjektów » 22 kwie 2018, 6:49

Cześć
Zbierz oferty i wybierz ten o najlepszym stosunku jakość/cena(nie przepłacaj za minimalnie lepsze parametry) i skup się na jak najlepszym wykonaniu izolacji. Zazwyczaj problemem nie jest minimalnie wyższy czy niższy współczynnik przenikania tylko niedbałe wykonanie. Nawet najlepszy materiał nic nie pomoże jeżeli wykonawca zaaplikuje dużą ilość błędów wykonawczych, mostków termicznych-każda moja wizyta na budowie jako kierownika kończy się zwróceniem uwagi wykonawcy na takie błędy :)
pozdrawiam

erzecznikkt
Aktywny
Aktywny
Posty: 167
Rejestracja: 15 lip 2014, 14:08
Re: styropian jaki? Jakie parametry? jak zacząć ocieplanie

autor: erzecznikkt » 22 maja 2018, 15:25

Najlepiej byłoby zacząć od określenia, jaki jest współczynnik przenikania ciepła U dla istniejącej ściany i jaki standard jest wymagany. Dopiero na tej podstawie można dobrać materiał o określonym parametrze lambda i grubości. Obecnie minimalny współczynnik termoizolacyjności dla ścian zewnętrznych to U=0,23 W/m2K, a od 2021 roku 0,20 W/m2K. Takiej kalkulacji może dokonać specjalista, ale można też skorzystać z kalkulatorów współczynnika U, są dostępne na stronach internetowych.

klaudia844
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 77
Rejestracja: 06 cze 2016, 9:57
Re: styropian jaki? Jakie parametry? jak zacząć ocieplanie

autor: klaudia844 » 11 lut 2019, 10:40

Rozpiętość cenowa jest ogromna. Tak jak poprzednik pisał, nie przepłacać za minimalnie lepsze parametry a postawić na solidną izolację, bo to jest podstawa sukcesu. Styro, wiadomo, te 20cm trzeba dać. I niekoniecznie musi to być grafit. Na rynku są lokalini producenci styropianu (np. Kabex), którzy w atrakcyjnej cenie sprzedają towar o bardzo dobrych parametrach.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów