Jakiej grubości styropian ?

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 paź 2008, 8:04

Szkoda, że Pan wytłuszcza coś na czym Pan się nie zna. Przeprowadzałem badania zawilgocenia ścian i wszystkie bez paro izolacji od wewnątrz po zimie miały zawilgocenie ponad 5% a te z paro izolacją od środka miały do 1%! Wystarczy zrobic pomiary, to nie jest trudne i skomplikowane, ale ułatwia potem doradzanie. To dobra rada.
A co do umieszczania izolacji termicznej... czy ma byc ona przed czy za odbiornikiem ciepła jakim jest ściana na fundamencie pisaliśmy tu sporo. Wiem, że nie każdy musi znac fizykę, a jak ktoś, czegoś nie rozumie to próbuje wyśmiac, to zupełnie normalne.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 02 paź 2008, 9:27

Nie będe się licytował z Panem co do posiadnej przezemnie wiedzy i kwalifikacji (jak to kiedyś zrobił w afekcie JBZ po "debacie" z Panem).
Okrutnie powiem,nasz pojedynek Panie TB , wypadłby jak walka tygrysa z kotkiem Mruczusiem. Domyśla sie Pan,że proporcje nie są w takim ukladzie zachowane.
Więc aby nie obedrzeć Pana z godności pozostanę bez wystawienia dział.

Widzi Pan ja mam dosyć pogodne usposobienie i sam Pan dostarcza mi dużo uciechy dzięki Pana teoriom głoszonym dumnie i paranaukowo na tym forum.
Faktycznie byłoby nudno jakby wszyscy byli tu tacy prawidlowo merytoryczni.
Problem z Panem jest taki,że nie ma Pan dystansu do swoich teorii i nie przyjmuje Pan krytyki.To jest jakiś Pana kompleks.I jeśli jest prawdą to co piszą tu na forum o problemach Pana z uzyskaniem dyplomu to własnie to moze być źródłem Pana frustracji i takiej postawy.Próbuje Pan sobie i innym udowodnić ze jest Pan coś wart.
I dobrze bo każdy człowiek niesie ze sobą wartość.Mnie się podoba u Pana - jak juz kiedyś mówiłem- zaagazowanie empiryczne.I to jest ok.Zawsze dochodzi się do jakiś spostrzeżeń i wniosków.Tyle,że do prawidłowych wniosków mozna dojść w oparciu o zdobyta przez naszą cywilizację wiedzę.A to juz kiedyś pisał Panu kolega JBZ.I z tym się zgadzam.Laicy na forum kupują Pana myśli bo to wszystko wyglada składnie i pięknie tylko szkoda,że te teorie nie zawsze mają zakorzenienie we współczesnej wiedzy technicznej.Ależ to sam Pan przyznał że nie jest fanem fizyki budowli.A to słaby fundament do budowania wiedzy technicznej.
Jest jeszcze kwestia etyki zawodowej.Primum non nocere dotyczy również budownictwa Ale nie spodziewam się że miał Pan z tym do czynienia.
[...]
Widzi Pan ja obserwuje Pana posty - siłą rzeczy - i stwierdzam,że niejednokrotnie na posty forumowiczów o pomoc i rzetelne rozwiązania techniczne wprowadza Pan ferment techniczno-naukowy zamiast udzielić konkretnej odpowiedzi ADEKWATNEJ do danej sytuacji forumowicza.Zarówno technicznej jak i ekonomicznej.To można zauważyć śledząc pytania,wypowiedzi.
Mówie o myśleniu inżyniersko-menagerskim.Ewidentnie nie ma Pan tego.
Natomiast obserwuje że zamiast proporcjonalnych rozwiązań regularnie daje Pan upust swoim prowokacjom wynurzeniom naukowym lub paranaukowym.Robiąc z forum swój HYDE PARK.Czasami jak rozwiazanie jest gotowe,proste i OPTYMALNE DO DANEJ SYTUACJI, to i tak musi Pan wbić szpilę.A czemu? Ano własnie temu by znów zamieszać i sprowadzić temat do dywagacji nad jedynym słusznym rozwiązaniem, o którym trudno nie zauważyć, że jest Pan zainteresowany prowadząc firmę Tanie Grzanie.
Widać,że przyświeca Panu nie szlachetny cel naukowo-techniczny lecz tak naprawdę zimny,cyniczny cel komercyjny sprzedaży swoich systemów owinięty w papierek paranaukowosci.Zupełnie inaczej wyglada to u JBZ. On dzieli się faktyczną wiedzą techniczną,uczciwie przyznaje,że consulting techniczny jest jego żródłem utrzymania Proporcje są wyważone.Sprawy łatwe i oczywiste gratis,a trudne,które wymagają pochylenia się nad tematem,poświęcenia czasu i środków - płatne.I to jest fair play.

A ja podchodzę do tematu prosto.Mam po prostu rozrywkę intelektualną kiedy jest brzydka pogoda na budowie lub chwila przy kawie 8) między betonowaniem kolejnych pięter wieżowca.Także moje opinie na forum nie mają podstaw komercyjnych gdyż w zupełnosci w mojej pracy mogę obyć się bez marketingu na forum.

A wracając w przypadku forumowicza który zadał pytanie i temat,zasiał Pan taki ferment,że w efekcie pytajacy człowiek nie wie co ma zrobic.Czy o to chodzi?
Niech Pan przemyśli to co napisałem.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 paź 2008, 10:05

Czyli, dokąd Pan, Panie Mruczuś, sam nie zmierzy, to Pan nie uwierzy. I wszystko jasne. Róbmy więc swoje. Będę dalej uważał, za sprawy oczywiste i proste dotyczące energooszczędnych domów:
-1) izolacja termiczna i niższej zawartości wilgoci jest skuteczniejsza
-2) izolacja termiczna zamknięta bez mostków termicznych jest skuteczniejsza
-3) wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala na mniejsze zużycie energii
-4) centralne systemy ogrzewania zużywają zawsze więcej energii niż potrzeba
-5) krany sensorowe pozwalają znacznie zmniejszy zużycie energii do ogrzania wody i oszczędzają samą wodę
Te wszystkie elementy w połączeniu pozwalają budować domy taniej i na poziomie 40kWh/2 rocznie za wszystko , nie oddzielam coraz to większych źródeł ciepła tv, komputery oświetlenie, od ogrzewania.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 02 paź 2008, 11:45

Tak tylko Pan dalej nie rozumiesz, ze piszesz Pan nie na temat i bez związku z zadawanym pytaniem. Zastosowanie tych systemów w budynkach z lat 70 i wczesniej jest EKONOMICZNIE NIEUZASADNIONE... Jeżeli chodzi o nowe budynki to rzeczywiście jak ktos ma nadmia kasy niech sie bawi, ale moim zdaniem nie opłaca się inwestować w systemy, które zwracaja sie po 20 latach...

Jest w tym dużo prawdy, że na siłę probuje Pan sforsować swoje pomysły w celach komercyjnych, relkamowych czy jakichkolwiek innych ale na pewno nie dlatego żeby pomóc. Proponuje skończyc ten wątek bo dalsza dyskusja nie ma sensu.
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 02 paź 2008, 12:08

No to zamykając ten temat T.Brzeczkowskiemu ku pamięci piszę:
No i nie tylko Koteczku,nie tylko na tym się kończa zasady :(
Gdybyś polubił fizykę budowli jakbys nie wiedział Co to jest fizyka budowli?
Według definicji europejskiej Standing Conference of Building Physics Professors (Stałej Konferencji Profesorów Fizyki Budowli) na fizykę budowli składają się następujące obszary tematyczne,nazwane skrótowo: ciepło, wilgoć,hałas, pożar, światło, klimat.

Jak widać TB, zakres fizyki budowli pokrywa znaczną część tematyki Wymagań Podstawowych (słyszałeś cos kiedys o tym?), które powinny spełniać budynki zgodnie z art. 5 ustawy – Prawo budowlane.W rzeczywistości w praktyce,poza tematyką bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa pożarowego (gdzie architekta i inżyniera budowlanego wspiera rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych),są jeszcze inne wymagania podstawowe do egzekwowaniua w projektowaniu.

TB uwzględnij przy swojej "naukowej" działalności posiadanie choc minimalnego zakresu przygotowania architektów i inżynierów budowlanych z zakresu ochrony cieplno-wilgotnościowej budynków.
A więc wylistuje specjalnie dla Ciebie :) te zagadnienia:

1. Znaczenie ochrony cieplnej budynków z uwagi na warunki użytkowania, koszty eksploatacji,bezpieczeństwo energetyczne kraju i ochronę atmosfery
2. Podstawy przenoszenia ciepła.
2.1. Formy i pojęcia podstawowe przenoszenia ciepła
2.2. Przenoszenie ciepła przez przewodzenie
2.3. Przenoszenie ciepła przez konwekcję
2.4. Przenoszenie ciepła przez promieniowanie
2.5. Złożone przenoszenie ciepła
2.6. Przewodność cieplna materiałów budowlanych (wartości deklarowane i obliczeniowe wg PN-EN ISO 10456, stabelaryzowanie wartości obliczeniowe wg PN-EN 12524,wartości obliczeniowe dla materiałów murowych wg PN-EN 1745, wartości obliczeniowe wg badań ITB)
3. Przenikanie ciepła w stanie ustalonym przez przegrody budowlane nieprzezroczyste stykające się z powietrzem zewnętrznym wg PN-EN ISO 6946
3.1. Jednowymiarowe przenikanie ciepła w przegrodach z warstw jednorodnych
3.2. Opór cieplny przegród z warstw jednorodnych i niejednorodnych
3.3. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła (bez uwzględnienia mostków ciepl nych)
3.4. Obliczanie rozkładu temperatury w przegrodzie
3.5. Obliczanie współczynnika przenikania ciepła komponentów z warstwami o zmiennej grubości
3.6. Pojęcie mostków cieplnych w przegrodach, mostki punktowe i liniowe
3.7. Obliczanie skorygowanego współczynnika przenikania ciepła ścian szczelinowych Uc wg PN-EN ISO 6946
3.8. Uwzględnianie wpływu mostków liniowych w stratach ciepła wg PN-EN ISO 14683 i wybranych katalogów mostków cieplnych
3.9. Straty ciepła przez grunt wg PN-EN ISO 13370 i innych metod obliczeń
3.10. Współczynnik strat ciepła przez przenikanie wg PN-EN ISO 13789
4. Podstawowe pojęcia nieustalonego przewodzenia ciepła
5. Zasady modelowania numerycznego przewodzenia ciepła
6. Podstawy przenoszenia ciepła przez przegrody przezroczyste
7. Wymiana powietrza w budynkach (wymagania i metody ich spełniania)
8. Model obliczania sezonowego zapotrzebowania budynków na energię
8.1. Składniki bilansu cieplnego budynków
8.2. Zasada obliczania sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania wg PN-B-02025,PN-EN 832, PN-EN 13790
8.3. Uproszczony sposób obliczania zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania
9. Stan wilgotnościowy przegród budowlanych
9.1. Formy występowania wilgoci w materiałach budowlanych
9.2. Mechanizmy i modele ruchu wilgoci w materiałach budowlanych
9.3. Wysychanie przegród z wilgoci początkowej
9.4. Zawilgocenie eksploatacyjne przegród wg PN-EN ISO 13788
9.5. Kondensacja powierzchniowa pary wodnej wg PN-EN ISO 13788
9.8. Projektowanie przegród z uwagi na ich stan wilgotnościowy
10.1. Klimat zewnętrzny w aspekcie ochrony cieplnej budynków
10.2. Promieniowanie słoneczne
10.3. Temperatura powietrza
10.4. Temperatura gruntu pod budynkiem
10.5. Prędkość wiatru
10.6. Wilgotność powietrza
10.7. Zagregowane dane klimatyczne
11. Wymagania ochrony cieplnej budynków
12.1.Normalizacja właściwości cieplno--wilgotnościowych przegród budowlanych
12.2. Normalizacja ochrony cieplnej budynków
12.3. Normalizacja wyrobów izolacji cieplnej
13.1. Zasady projektowania systemów izolacji cieplnej przegród
13.2. Wyroby do izolacji cieplnej i ich dobór do określonego zastosowania
13.3. Systemy izolacji cieplnej przegród
13.4. Izolacje ścian masywnych
13.5. Izolacje ścian ze szkieletem drewnianym
13.6. Izolacje ścian osłonowych
13.7. Izolacje stropów
13.8. Izolacje dachów stromych
13.9. Izolacje stropodachów odwróconych
13.10. Izolacje gruntu od przemarzania i izolacje krawędziowe

Także na kraniku z sensorkiem się nie kończy
Mruczusiu :)
Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 paź 2008, 12:24

Z tego co Pan pisze jasno wynika, że
- zna Pan ceny energii za 5 , ... 10 ... 15 ... 20 lat.
-zna Pan różnice w kosztach między
ociepleniem od zewnątrz i modernizacją centralnego ogrzewania (bez zrobienia wentylacji!!!)
a izolacją od środka + wentylacja z odzyskiem + tańsze ogrzewanie niecentralne.

W pierwszym przypadku .... byłby Pan jasnowidzem
W drugim przypadku, musiałby Pan to już wykonywac! A gdyby Pan to wykonywał to .... byłby Pan tak jak ja przekonany, że rezygnacja z drogiego i zużywającego więcej energii pośredniego (centralnego) systemu ogrzewania, pozwala zaoszczędzic tyle kasy, że wystarczy na skuteczną izolację i wentylację

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 paź 2008, 12:30

Szkoda, że Szanowny Pan tego nie zna. Łatwiej byłoby Panu wytłumaczyc CO TO JEST IZOLACJA TERMICZNA W BUDWNCTWIE , PO CO JEST WENTYLACJA, DLACZEGO POŚREDNIE SYSTEMY OGRZEWANIA SĄ GORZEJ STEROWALNE I WIĘCJ ZUŻYWAJĄ kWh/m2....
Ale nie tracę nadziei, wszak robię to 18 lat! I skutki są coraz bardziej widoczne.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 02 paź 2008, 13:06

Proponuję powrót do szkoły podstawowej na nauke czytania. Jeszcze raz... Mieszkam w domu z lat 60-tych bez systemu wentylacji i wprowadzenie systemów zaproponowanych jest dla mnie w ogóle nieopłacalne. Po drugie skąd wiadomo, że za 5, 10 czy 20 lat węgiel nie stanieje??? To co sie dzieje teraz z cenami ropy pokazuje ze może się zdarzyć wszstko.
Powtarzam, jeżli kogoś stać - proszę bardzo. Jednak ja uważam, że przy naszym klimacie - nie bardzo...
A 18 lat w budownictwie. Przepraszam, że to powiem ale to niewiele. Piramidy w egipcie mają już 4000 lat.
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 paź 2008, 13:16

Jużeli ktoś zakłada, że energia będzie tańsza,i że nie będzie robił wentylacji.... to fatycznie nie powinien moich postów czytac.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 02 paź 2008, 13:57

Głąbie ja mam stary dom a nie sie buduję. Mi sie wentylacji nie opłaca robić bo to wyjdzie drożej niz budowa nowego domu.
Się zdenerwowałem normalnie. Ja pier... czemu wszędzie musi się jakiś [...] znależć
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 paź 2008, 7:08

Nie wiem co wpływa na brak kultury, ale wiem, że zbyt duże stężenie CO2 (>1000ppm) ma niewątpliwy wpływ na pracę mózgu. Nie musi więc Szanowny Pan zaznaczac, że funkcjonuje Pan w źle wentylowanym środowisku.
Zadaniem termorenowacji jest zmniejszenie zużycia energii. Koszty ogrzewania (ale nie tylko) mają do tego zmusic wszystkich, niezależnie od czy zamieszkują stare czy nowe lokale.
Albo Pan w starym domu zrobi skuteczną wentylację i odetnie ścianę (i fundament) od grzania i wilgoci, dając wełnę i folię od środka, albo nie obniży Pan znacząco kosztów ogrzewania i zagrzybi dom. Innej alternatywy nie ma. Oczywiście może Pan eksperymentowac.... a po latach ponoszenia kosztów, utraty zdrowia dojdzie Pan do tych samych co ja wniosków.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 03 paź 2008, 8:56

Nie zagrzybię bo mam fundamenty z kamienia, więc dom nie ciągnie wilgoci. I po raz kolejny mówię, że w przypadku mojego domu ociplanie całości jest ekonomicznie nieuzasadnione. Wentylacja - nie przeczę- przydałaby się, ale trzeba to dobrze przemyśleć i zrobić, żeby nie było efektu odwrotnego (nie raz się spotkałem z tym, że w zimie układem wentylacyjnym "wciskało" zimne powietrze do domu).
Oczywiście likwiduje systematycznie wszystkie miejsca, gdzie ciepło ucieka, ale jak sam Pan zauważył, w momencie, kiedy się ociepli dobrze dom i nie zapewni odpwiedniego "przeiwewu" wilgoć zatrzyma się w środku.
Panie TB kiedyś zrobie zdjęcia mojej piwnicy. Dom stoi w wodzie (pozim WG 80 cm), nie jest zastosowana ani ciężka izolacja ani drenaż. Jedynie odwodnienie liniowe. Niech mi Pan uwierzy fundamenty od środka są suche. Woda do piwnicy dostaje mi sie tylko przez drzwi od garażu i tamtędy ucieka(mam garaż pod budynkiem). Jedyne miejsce, gdzie mam wilgotne mury to połączenie balkonu z domem. Gdzieś jakimś cudem woda znalazła ujście i ta jedna ściana jest wilgotna.
Przepraszam za to że się zdenerwowałe, ale na prawdę nie zawsze metody te sie sprawdzają a w większości przypadków barziej opłaca sie zbudować nowy dom niz ocieplać stary. Wtedy szuka sie oszczędności gdzie indziej np. w zastosowani jak najbardziej wydajnego systemu CO...
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 paź 2008, 9:30

Mogę Pan zapwenic, że niemiernie rzadko grzyb idzie od fundamentów. Wilgoc wkrapla się w przegrodzie ocieplonej a nie zabezpieczonej od środka poro izolacją. Oczywiście fundament kamienny jest bardzo dobry, może wodę ze ściany odprowadzic do strefy dodatnich temperatur (jak nikt nie zrobi hydro izolacji poziomej) ale też i odprowadzi doskonale ciepło z domu Szanownego Pana. Dlatego ocieplanie na zewnątrz takiej ściany to delikatnie pisząc NIEPOROZUMIENIE. A i tak wentylacja jest najważniejsza i może Pan byc pewien, że wszystkie Pańskie działania bez skutecznej wentylacji dadzą efekt odwrotny od zamierzonego.

Nie ma "bardziej wydajnego CO" każde ogrzewanie ma uzupełnic straty przez izolację i wentylcję, więc nie może byc energooszczędne. Sprawności i sterowanie to "kosmetyka" w porównaniu z izolacją

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 03 paź 2008, 9:56

O to własnie chodzi.W moim przypadku ocieplenie domu, bez wzgledy czy od wew czy od zew, wiąże sie z koniecznościa zrobienia całego systemu wentylacji. Czytalem o różnych sposobach ale:
1. Wszystkie są bardzo drogie
2. Te trochę tańsze oszpecają dom.
Może jakieś propozycje co do samego systemu wentylacji. Od podstaw...
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 paź 2008, 10:59

Co to znaczy "bardzo drogie" ? nie ptrafię się do takiego konkretu odnieśc.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

Gotowe projekty domów