[Malowanie ścian] prześwitujący kolor po 3 warstwie

Zastanawiasz się z czego budować ściany? Chcesz wiedzieć jakie wykonać tynki? Szukasz pomysłu na ciekawe wykończenie elewacji? W tym dziale znajdziesz porady i inspiracje.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

janjanjan12399
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 08 lis 2018, 17:36
[Malowanie ścian] prześwitujący kolor po 3 warstwie

autor: janjanjan12399 » 08 lis 2018, 17:58

Witam.

Tydzień temu postanowiłem zabrać się za pomalowanie swoich jaskrawo zielonych ścian w swoim pokoju, ponieważ nie były one malowane jakieś 15 lat, a w niektórych miejscach były brudne. Po przetarciu papierem ściernym zabrałem się za zagruntowanie, użyłem do tego koncentratu Boramax z proporcją 1:2 wody. Następnie po odczekaniu 1 dnia, zabrałem się za malowanie białym kolorem firmy Dulux. Dzisiaj skończyłem 3 warstwę a na ścianach wyraźnie widać prześwity, a w niektórych miejscach farba wręcz się nie trzyma. Co jest tego przyczyną? Warto jest malować dalej? Czy np. nie wiem, zedrzeć w jakiś sposób wszystko do tynku i zacząć od początku?

Zdjęcia ścian:
https://ibb.co/cROT2q
https://ibb.co/ggq82q

e-Rzecznik Śnieżka
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 820
Rejestracja: 25 maja 2012, 8:26
Kontaktowanie:
Re: [Malowanie ścian] prześwitujący kolor po 3 warstwie

autor: e-Rzecznik Śnieżka » 22 lis 2018, 22:06

Szanowny Panie,
o ile producent nie zaleca inaczej, nie należy rozcieńczać gruntu. Przed malowaniem kluczowe jest sprawdzenie stanu starej powłoki malarskiej – jeśli łuszczy się ona i odspaja, to trzeba ją usunąć, a podłoże dokładnie oczyścić. Do pierwszego malowania warto zastosować farbę podkładową, której zadaniem jest ujednolicenie powierzchni, wzmocnienie jej, zmniejszenie chłonności, a tym samym zużycia farby docelowej. Jeśli farba nie trzyma się podłoża, to lepiej nie kontynuować prac malarskich, tylko usunąć luźno związane fragmenty, całość dokładnie oczyścić, nałożyć gładź szpachlową, jeśli jest to konieczne, i wykonać malowanie – najpierw na próbę, na niewielkim fragmencie podłoża. Do gruntowania polecam zastosowanie gruntu polimerowego uniwersalnego ACRYL-PUTZ® GU 40.

Dulux Polska
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 19 lut 2018, 9:39
Re: [Malowanie ścian] prześwitujący kolor po 3 warstwie

autor: Dulux Polska » 06 gru 2018, 22:03

Witaj janjanjan12399, prawdopodobnie powierzchnia nie została prawidłowo przygotowana, doszło do tzw. przegruntowania podłoża, a co za tym idzie jego wybłyszczenia. Aby przemalować ściany na jaśniejszy kolor i uzyskać pełne krycie, należy ściany oczyścić (zmyć z niej zabrudzenia, plamy, tłuste zacieki i pleśń) i jeśli nie uzupełnialiśmy ubytków gładzią gipsową, wtedy należy zastosować rozcieńczoną emulsję, np. Dulux Acryl Matt, by zredukować kontrastowość podłoża. Jeżeli natomiast powierzchnia została już zagruntowana, należy nanosić warstwy farby do skutku, aż poprzedni kolor przestanie prześwitywać. Miejsca, w których farba trzyma się bardzo słabo, należy zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym, aby usunąć nadmiar gruntu a jednocześnie zwiększyć przyczepność. Trzeba to robić ostrożnie, aby nie porysować powierzchni.
Pozdrawiam Ekspert Dulux

rafal0820
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 07 paź 2013, 8:12
Re: [Malowanie ścian] prześwitujący kolor po 3 warstwie

autor: rafal0820 » 06 gru 2018, 22:47

Następnym razem, zanim zaczniesz malować trzeba zrobić próbę na małym odcinku tj. zagruntować mały kawałek (najlepiej w paru miejscach, gdyż przyczepność farby może się różnić na poszczególnych sianach) i zostawić do wyschnięcia. Jeżeli stara farba się trzyma to najpierw zagruntuj podłoże białym gruntem (emulsją podkładową). Ja zawsze używam Śnieżka grunt, ale jakiej firmy użyjesz to twój wybór. Pamiętaj, tylko żeby był to gesty grunt, gdyż będzie lepiej krył. Po takim zabiegu możesz malować. Jak użyjesz dobrej farby to dwie warstwy spokojnie wystarczą nawet na bardzo jaskrawe kolory.

karolinamak
Aktywny
Aktywny
Posty: 289
Rejestracja: 15 cze 2017, 22:57
Re: [Malowanie ścian] prześwitujący kolor po 3 warstwie

autor: karolinamak » 24 gru 2018, 8:46

O kurde to naprawdę kiepskiej jakości farba. U nas niedawno było malowanie farbą dekoracyjną Royal Silk od primacol decorative i świetnie pokryła ściany. W ogóle bardzo ładnie wygląda, no i jest odporna na zmywanie :)

pokoe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 320
Rejestracja: 10 kwie 2013, 20:36
Re: [Malowanie ścian] prześwitujący kolor po 3 warstwie

autor: pokoe » 29 mar 2019, 17:12

karolinamak pisze:O kurde to naprawdę kiepskiej jakości farba. U nas niedawno było malowanie farbą dekoracyjną Royal Silk od primacol decorative i świetnie pokryła ściany. W ogóle bardzo ładnie wygląda, no i jest odporna na zmywanie :)


Zgoda - farba ma tu kluczowe znaczenie. Ja malowałem Magnatem Ceramic to stara powierzchnia była już niewidoczna po pierwszym malowaniu. Na wszelki wypadek malowałem 2x - ale to tylko po to, żeby być już na 100% pewnym.


Wróć do „Ściany elewacje fasady ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów