Naprawa tynku piaskowo-wapiennego

Zastanawiasz się z czego budować ściany? Chcesz wiedzieć jakie wykonać tynki? Szukasz pomysłu na ciekawe wykończenie elewacji? W tym dziale znajdziesz porady i inspiracje.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

osiek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:20
Naprawa tynku piaskowo-wapiennego

autor: osiek » 21 wrz 2020, 12:24

WItam,

Remontuję stary, zbudowany z żużlowych pustaków na zaprawie wapiennej, budynek gospodarczy. Odkułem w pomieszczeniach odparzony tynk - ubytki są dość znaczne, w zależności od ściany od 10 do 30%. Jest to tynk ewidentnie piaskowo - wapienny, widać nawet grudki niedolasowanego wapna, sypie się przy pocieraniu palcem.
Nie chcę skuwać całego tynku, a jedynie uzupełnić powstałe ubytki. Stąd pytanie - czym najlepiej to zrobić. Myślałem nad MP75, ewentualnie gipsem szpachlowym tam gdzie cieńsza warstwa.
W internecie spotkałem się jednak z opinią, że takie tynki, w odróżnieniu od cementowo-wapiennych czy gipsowych, powinno się uzupełniać tylko zaprawą wapienną (piasek+wapno). Jeżeli tak jest, dlaczego nie można uzupełniać ubytków w tym tynku gipsem, czy tynkiem gipsowym i czym to grozi?

e-Rzecznik Śnieżka
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 971
Rejestracja: 25 maja 2012, 8:26
Kontaktowanie:
Re: Naprawa tynku piaskowo-wapiennego

autor: e-Rzecznik Śnieżka » 29 wrz 2020, 16:08

Szanowny Panie,
W tej sytuacji kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono odpylone i zagruntowane. Może Pan wykorzystać grunt polimerowy Śnieżka Acryl-Putz® GU40, który wzmocni podłoże oraz zwiąże wszystkie zabrudzenia. Większe ubytki może Pan całościowo uzupełnić zaprawą tynkarską. Punktowe naprawianie ścian nie przyniesie satysfakcjonujące efektu, gdyż najpewniej będą widoczne różnice w strukturze powierzchni.


Wróć do „Ściany elewacje fasady ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów