Jak poprawnie przygotować ściany do malowania

Salon jest jednym z najważniejszych miejsc w mieszkaniu, to tutaj spędzamy większość czasu i przyjmujemy gości. Rady i opinie na temat urządzania salonu ? małego, dużego, z jadalnią lub bez.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

pulo1234
Jak poprawnie przygotować ściany do malowania

autor: pulo1234 » 14 lut 2016, 20:14

Witam, chciałbym pomalować sobie pokój, i nie bardzo wiem od czego zacząć. Czy do gruntowania użyć preparatu gruntującego, czy wystarczy mydło malarskie. Czy do pokrycia nie wielkich odprysków, zarysowań użyć gipsu czy gładzi szpachlowej. Jeśli z załączonych zdjęć ktoś coś wywnioskuje to proszę o poradę. Dodam że kolor który chcę położyć to-soczysta papaja, rodzaj farby-akrylowa emulsyjna polinak. Z góry dziękuję za podpowiedzi.

[/img]
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1009
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: Mazowieckie
Re: Jak poprawnie przygotować ściany do malowania

autor: -_- greg » 18 lut 2016, 13:19

Witam.
Każdy remont ścian, przebiega w następującej kolejności.
1 Przygotowanie powierzchni.
2 Zagruntowanie większych ubytków, które będą szpachlowane i naprawiane.
3 Szpachlowanie, gładzenie, wyrównywanie.
4. Docieranie, ostatnie poprawki, szlifowanie, odpylanie.
5 Gruntowanie naprawianych miejsc.
6 Malowanie.


AD1. Polega to na tym że usuwamy wszelkie słabe warstwy, które łatwo się osypują lub łatwo odpadają. Wszystkie odstające fragmenty ścinamy szpachelką. Rysy pogłębiamy na kilka milimetrów w celu zrobienia miejsca na gips szpachlowy. Do niektórych pęknięć czasami potrzebna jest taśma wzmacniająca. Wszelkie dziury i wgłębienia starannie oczyszczamy i odpylamy.

AD2. Gruntujemy miejsca które oczyściliśmy i czekamy aż grunt wyschnie.

Ad3 Szpachlujemy przygotowane i zagruntowane miejsca. Gips szpachlowy stosuje się na wgłębienia do 5mm. Większe dziury również można cerować gipsem szpachlowym, ale trzeba zrobić to na raty. Producenci gipsów podają wszystkie informacje na opakowaniu jak stosować ich produkty. Chodzi o to żeby każda warstwa nakładana jednorazowo, nie była grubsza niż przewiduje producent gipsu. Dlatego głębokie dziury na około 1cm i głębsze, wygodniej jest łatać tynkiem gipsowym typu Goldband.
Jeśli szpachlowania mają być niewidoczne, potrzebna jest gładź typu finisz i odpowiednia procedura nakładania z użyciem bocznego podświetlenia podczas prac.

AD4. Po wypełnieniu wszystkich ubytków szlifujemy i wyrównujemy. Na tym etapie robimy ostatnie poprawki. Po szlifowaniu odpylamy naprawiane miejsca.

AD5. Oczyszczone i odpylone miejsca, które naprawiliśmy gruntujemy i czekamy aż grunt wyschnie.

AD6. Malujemy farbą, i ta czynność może wydawać się dla wielu najprzyjemniejszą.

Mydła malarskie.
Potrzebne są jedynie w przypadkach gdy powierzchnia jest tłusta, lub na ścianach zostały resztki kleju po tapetach, itp. Ściany w pokojach, które chcemy odświeżyć zazwyczaj nie wymagają stosowania mydła malarskiego.

Grunty do podłoży chłonnych i niechłonnych.
Ogólnikowo i w skrócie, te preparaty używa się głównie w celu wzmocnienia słabego lub świeżego kredującego podłoża, oraz zwiększenia przyczepności gdy jej brakuje.

Gips szpachlowy jest do napraw.
Gładź gipsowa jest do wygładzenia całej powierzchni ścian i sufitów.
Gładź może być zastosowana do wypełnienia niewielkich, kosmetycznych ubytków.


Wróć do „Salon / Pokój dzienny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yahoo [Bot] i 1 gość

Gotowe projekty domów