Pomiar hałasu

Dom jednorodzinny czy wielorodzinny z poddaszem użytkowym czy parterowy? Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać? Jak dostosować projekt gotowy do naszych potrzeb? Zapraszamy do wymiany uwag i spostrzeżeń oraz nurtujących problemów dotyczących projektów domów oraz do zamieszczania zdjęć z realizacji Waszych domów.
wzj
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 cze 2011, 22:26
Pomiar hałasu

autor: wzj » 16 cze 2011, 17:11

Pomiar hałasu
Dźwiękiem określamy takie zmiany ciśnienia w powietrzu lub w wodzie, na które reaguje organ słuchu, czyli ucho ludzkie może je zarejestrować. Mówiąc językiem fizyki, dźwięk jest zaburzeniem falowym w ośrodku sprężystym, zwykle w powietrzu, przejawiającym się drganiami cząstek tego ośrodka, zdolnym do wywołania wrażenia słuchowego u człowieka. Drgające membrany, struny, płyty a także dławienie przepływu przez otwory pobudzają do drgań cząstki powietrza. Są więc generatorami fal akustycznych, tj. dźwięków. Dźwięki mogą być złożone i proste. Jeżeli przebieg drgań cząstki powietrza ma kształt sinusoidalny w funkcji czasu, to taki dźwięk nazywamy, dźwiękiem prostym, zwany inaczej tonem. W potocznym rozumieniu pod określeniem hałas rozumiemy nieskoordynowane dźwięki, głośne, zakłócające spokój, rozmowę lub muzykę, krzyki, głośne stuki, trzaski, odgłosy pracujących maszyn itp. Zgodnie z definicją, hałasem są wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, działające za pośrednictwem powietrza na organ słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka.
W zależności od częstotliwości drgań wyróżnia się:
? hałas infradźwiękowy, niesłyszalny, lecz odczuwalny, o częstotliwości drgań niższej od 20 Hz,
? hałas słyszalny o częstotliwości w przedziale 20 ? 20000 Hz,
? hałas ultradźwiękowy, niesłyszalny, ponad 20000 Hz.
Określenie "wibracje" stosuje się do drgań oddziaływujących nie za pośrednictwem powietrza lecz ciał stałych. Hałas jako czynnik szkodliwy towarzyszy człowiekowi od wieków. Uciążliwe i szkodliwe działanie hałasu było znane i sporadycznie wykorzystywane od tysięcy lat (np. trąby jerychońskie). Nigdy jednak hałas nie był tak powszechny i uciążliwy jak obecnie. Hałas utrudnia porozumiewanie się, przeszkadza w pracy, zwiększa ryzyko wypadkowe. Przebywanie w hałasie o zbyt dużej intensywności jest szkodliwe dla zdrowia, przyśpiesza zmęczenie, oddziałuje ujemnie na cały organizm, może spowodować uszkodzenie, a nawet utratę słuchu.
Ucho ludzkie jest zdolne odebrać fale akustyczne o częstotliwościach zawartych w zakresie od 16Hz do 20000Hz. Do opisu wrażeń słuchowych używamy pojęć: - wysokość dźwięku (lokalizacja dźwięku w skali częstotliwości); - barwa dźwięku (określa skład widmowy); - głośność (określa subiektywną miarę energii fali dźwiękowej). Ciśnienia akustyczne wytwarzane przez różne źródła dźwięku w otoczeniu człowieka mieszczą się w zakresie p = 2?10-5 ? 102 Pa. Taki szeroki przedział zmienności parametrów akustycznych jest niemożliwy do przed-stawienia na skali liniowej. Dlatego do określenia głośności dźwięku wprowadzono skalę decybelową (logarytmiczną), wprowadzając pojęcie poziomu ciśnienia akustycznego Lp w [dB] (Lp = 20lg(p/2?10-5), gdzie p jest ciśnieniem akustycznym w paskalach Pa). Do określenia wartości odniesienia przyjęto wartość ciśnienia akustycznego 2?10-5 Pa, odpowiadającą ciśnieniu akustycznemu dla tonu 1000 Hz, przy którym rozpoczyna się wrażenie słyszenia. Tę wartość nazywa się progiem słyszalności dla tonu o częstotliwości 1000 Hz. Ucho ludzkie jest najczulsze dla częstotliwości dźwięku 4 kHz, czułość stopniowo maleje ze spadkiem częstotliwości i dla częstotliwości poniżej 16 Hz (tj. infradźwięków) dźwięk nie jest słyszalny. Od strony wysokich częstotliwości słyszalność dźwięków zanika trochę wolniej i po przekroczeniu częstotliwości 20 kHz stają się one niesłyszalne przez człowieka. Psy słyszą dźwięk aż do 40 kHz. Uwzględniając zależność czułości ludzkiego ucha od częstotliwości, wprowadzono krzywe równej głośności, które porównują wrażenia słuchowe tonów o różnej częstotliwości z tonem o częstotliwości 1000 Hz i tym tonom przyporządkowano wartości liczbowe poziomu ciśnienia akustycznego. Jednostką tej skali jest fon. Definiuje się go jako: dowolny ton ma poziom głośności N fonów, jeżeli ton o częstotliwości 1000 Hz i poziomie ciśnienia akustycznego N dB jest odczuwalny tak samo głośno. Krzywa 0 fonów łączy punkty odpowiadające początkowi wrażenia słuchowego dla pasma słyszalnego i nosi nazwę krzywej progowej, której odpowiada wartość 0 dB dla tonu 1000 Hz. Krzywa 120 fonów (zwana krzywą progu bólu) łączy punkty, w których odczuwany jest ból w narządzie słuchu. W celu oceny narażenia człowieka na hałas wprowadzono krzywe korekcyjne lub filtry, które przybliżają czułość ludzkiego ucha do skali energii niesionej przez dźwięk. Takich krzywych korekcyjnych jest kilka i oznaczone są literami A, B, C i D. Powszechnie stosuje się skalę A, która dosyć dobrze odwzorowuje czułość ucha dla niskich częstotliwości. Głośność dźwięku w tej skali oznacza się jako dB(A). Dźwięk w różny sposób może oddziaływać na zdrowie człowieka i być dla niego niebezpieczny (hałas). Zależy to natężenia (amplitudy) fal i ich częstotliwości, tzn. od energii jaką niosą oraz dynamiki zmian ciśnienia akustycznego. Ucho ludzkie ma ograniczoną czułość i odczuwa dźwięk wtedy, gdy natężenie dźwięku przekroczy pewną wartość progową, zwaną progiem słyszalności.


Autor: rzeczoznawca sądowy, akustyk dr Witold Ziółkowski

Przemek
Re: Pomiar hałasu

autor: Przemek » 17 cze 2011, 9:00

Myślę że w dużych miastach poziom hałasu jest wielokrotnie przekroczony
nie trzeba tego mierzyć ...

Lanss
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 15 sty 2017, 22:35
Re: Pomiar hałasu

autor: Lanss » 23 sty 2017, 11:25

I tak i nie. Na pewno w niektórych miejscach poziom hałasu nie jest bardzo wysoki. Aktualnie szukam firmy, która mogłaby wykonać pomiar izolacyjności akustycznej przegród budowlanych w moim domu. Chodzi o okna, ściany, stropy, drzwi. Zależy mi na rzetelnej firmie, a nie na najtańszej ofercie chociaż nie ukrywam, że wolałbym zapłacić mniej niż więcej tak jak chyba każdy z nas, bo chyba nikt nie lubi przepłacać. Zrobiłem mały research firm w Internecie i trafiłem na tą ofertę http://eco-noise.pl/laboratorium-pomiarow-halasu/ . Mógłby ktoś z Was zerknąć na ich stronę i napisać co sądzicie o tej ofercie? Może ktokolwiek z Was kojarzy firmę Eco-Noise?

JacekBudowniczy
Aktywny
Aktywny
Posty: 100
Rejestracja: 16 lis 2016, 10:10
Re: Pomiar hałasu

autor: JacekBudowniczy » 31 sty 2017, 14:35

Przemek pisze:Myślę że w dużych miastach poziom hałasu jest wielokrotnie przekroczony
nie trzeba tego mierzyć ...


Zgadzam się...

Despero
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 19 lut 2014, 1:18
Re: Pomiar hałasu

autor: Despero » 17 lut 2017, 12:26

Na chwile obecną, czy to zaczynając budowę czy mieszkając już jakiś czas w danej okolicy to pomiary hałasu powinny być robione co jakiś czas. Wiem, ze gdy coś większego się buduje to firmy takie jak ta http://akusoft.pl/ wykonują takie pomiary. Według mnie to bardzo dobry pomysł.

walery p
Aktywny
Aktywny
Posty: 166
Rejestracja: 20 maja 2016, 11:21
Re: Pomiar hałasu

autor: walery p » 28 maja 2017, 17:35

Uciążliwy hałas wymaga stałej kontroli, zwłaszcza w środowisku pracy ludzi. W tym celu stosuje się dozymetry indywidualne - małe urządzenia, które pracownik nosi przy sobie, a mierzą one dawkę hałasu jakiemu poddaje się on w ciągu całego dnia. Taki sprzęt ma w swojej ofercie firma http://www.bruel.com.pl/produkty/dozymetry-halasu/ . Jest banalny w obsłudze, ma wbudowaną pamięć i ładowalną baterię.

basiabuk
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 02 maja 2017, 12:01
Re: Pomiar hałasu

autor: basiabuk » 06 cze 2017, 10:09

W dom.pl powiedzieli mi że faktycznie oddziaływanie budynku na budynek ma ogromne znaczenie a hałas w szczególności. Z tego co wiem to w dom.pl mają dość ciekawe projekty gdzie to wszystko jest dość fajnie policzone.

Pozdrawiam
B.

skfiguch
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 06 cze 2017, 9:51
Re: Pomiar hałasu

autor: skfiguch » 06 cze 2017, 11:09

Ciekawa inicjatywa.

PiotrNiski
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 457
Rejestracja: 01 cze 2012, 11:30
Re: Pomiar hałasu

autor: PiotrNiski » 05 paź 2017, 9:11

Ja muszę wykonać aktualnie pomiar drgań i szukam firmy, która wykona takie usługi. Znalazłem na razie na stronie firmę Metris http://metris.com.pl/oferta/pomiar-wibracji/ czy ktoś może korzystał z ich usług? Potrzebuje sprawdzonej firmy, która wykona u mnie taki pomiar wibracji.

Agat83
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 497
Rejestracja: 29 lis 2016, 12:44
Re: Pomiar hałasu

autor: Agat83 » 05 sty 2018, 15:23

Pomiarem hałasu wykonacie również w firmie ekolab.pl Firma solidna, ma wiele innych usług, i ta między innymi. Zdarzyło nam się już z nimi współpracować, wszystko odbyło się zgodnie z ustaleniami, to co chcieliśmy to się dowiedzieliśmy, wiec jak najbardziej polecam. :)

sdelfinszpak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 11 sty 2016, 0:24
Re: Pomiar hałasu

autor: sdelfinszpak » 21 mar 2018, 23:07

Agat83 pisze:Pomiarem hałasu wykonacie również w firmie ekolab.pl Firma solidna, ma wiele innych usług, i ta między innymi. Zdarzyło nam się już z nimi współpracować, wszystko odbyło się zgodnie z ustaleniami, to co chcieliśmy to się dowiedzieliśmy, wiec jak najbardziej polecam. :)


ekolab.pl/pl/ - bardzo dobra firma. Właśnie stawialiśmy halę i do tego maszyny. Dzięki współpracy z nimi udało się tamat zamknąć kompleksowo, z czego jestem zadowolony. Badanie dokładne, niedrogie, odzwierciedlające faktyczny stan. Wszystko jest fajnie opisane na ich stronie.

mariaenklera
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2018, 9:51
Re: Pomiar hałasu

autor: mariaenklera » 22 mar 2018, 9:55

Muszę przeprowadzić w swoim domu pomiar hałasu. Czy macie swoje sprawdzone metody? Niestety mój materac zamówiony u eksperta z fabrykamateracy.blogspot.com i niestety nie udało mi się wygłuszyć domu, więc chciałabym wyeliminować hałas choćby z sypialni.

Agat83
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 497
Rejestracja: 29 lis 2016, 12:44
Re: Pomiar hałasu

autor: Agat83 » 24 sie 2018, 12:47

Polecam http://www.pomiaryakustyczne.net/ wykonują pomiary hałasu. Myślę, że to by było bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie wiemy jak sobie poradzić z danym problemem akustycznym.

walery p
Aktywny
Aktywny
Posty: 166
Rejestracja: 20 maja 2016, 11:21
Re: Pomiar hałasu

autor: walery p » 26 paź 2018, 9:57

Hałas w miejscu pracy może powodować złe samopoczucie i długoterminowo uszkodzić słuch. Dlatego tak ważne są jego regularne kontrole w środowisku pracy. Wiem, że laboratorium https://biochemik.pl/ się tym kompleksowo zajmuje. Dzięki temu mamy rzetelną ocenę emisji hałasu oraz realnego natężenia dźwięku. Polecam skorzystać z ich pomiarów.

Megiera85
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 27 maja 2018, 19:00
Re: Pomiar hałasu

autor: Megiera85 » 24 sty 2019, 12:11

Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuję pomiary hałasu na przykład w miejscu pracy to ja polecam firmę z Warszawy na Bokserskiej na Mokotowie. Firma LBG zajmie się profesjonalnie pomiarami hałasu i nie tylko.


Wróć do „Projekty domów jednorodzinnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów