DOM ZA 200 TYS.

Dom jednorodzinny czy wielorodzinny z poddaszem użytkowym czy parterowy? Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać? Jak dostosować projekt gotowy do naszych potrzeb? Zapraszamy do wymiany uwag i spostrzeżeń oraz nurtujących problemów dotyczących projektów domów oraz do zamieszczania zdjęć z realizacji Waszych domów.
Stanisław Kowalski
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2010, 9:48
Lokalizacja: Koszalin
Re: DOM ZA 200 TYS.

autor: Stanisław Kowalski » 16 mar 2010, 17:15

W uzupełnieniu wstępnych informacji na temat systemu K-77 załączam wnioski z 36-letniej obserwacji budynku prototypowego w zakresie trwałości i walorów ekologicznych budynków wykonanych w tym systemie.
Przede wszystkim żadna negatywna opinia przedkładana przez ówczesnych ekspertów się nie potwierdziła. Po 36 latach użytkowania obecny stan techniczny budynku prototypowego można uznać za idealny. Trwałość budynku określono na 10 do 15 lat. Mimo tak kompromitujących wypowiedzi żadna komisja nie zainteresowała się, w jakim stopniu taka ocena potwierdziła się w praktyce.
Lekkie konstrukcje szkieletowe stosowane powszechnie w krajach wysoko rozwiniętych podlegają skrajnie różnym kryteriom w odniesieniu do systemów tradycyjnych.
Sytuacja kuriozalna. Najbogatsze i najbardziej rozwinięte kraje takie jak: Stany Zjednoczone, Kanada, kraje skandynawskie masowo stosują lekkie szkieletowe konstrukcje drewniane produkowane metodą przemysłową, natomiast w kraju z trudem dźwigającym się z zapaści gospodarczej, ciężkie materiałochłonne, systemy tradycyjne są dostępne tylko dla zamożnego marginesu społecznego.
Powszechnie wiadomo, że najbardziej destrukcyjnym czynnikiem mającym wpływ na trwałość budynków jest wilgoć.
W technologiach materiałochłonnych wykonanych z ciężkich, materiałowo niekorzystnym współczynniku przenikania ciepła powstają warunki do rozwoju drobnoustrojów. W efekcie drobne zaniedbania w zakresie odstępstwa od reżimów i norm budowlach powodują pleśnienia, toksyczne zagrzybienia itp.szkodliwe dla zdrowia i trwałości budynku skutki.
Prawdopodobnie z tych powodów obecnie rezygnuje się ze stosowania nasiąkliwych lekkich betonów, w których po uszczelnieniu styropianem akumuluje się wilgoć, a powraca do energochłonnej ceramiki.
Natomiast w konstrukcjach szkieletowych opartych na lekkich materiałach izolacyjnych nie istnieją fizyczne możliwości do wykraplania się pary wodnej w przegrodach zewnętrznych. Z powyższego wynika logiczny wniosek, że takie technologie gwarantują znacznie większą trwałość budynków niż w systemach tradycyjnych.
W systemie K-77 zabezpieczenie przed zawilgoceniem wrażliwych materiałów izolacyjnych gwarantuje solidna obudowa z betonu zbrojonego dodatkowo uszczelniona nowatorską i sprawdzoną fakturą
Potwierdziło się to w pełnym zakresie w budynku prototypowym. Najbardziej kwestionowany zarzut dotyczył tak zwanych mostków termicznych, na których rzekomo będzie wykraplała się wilgoć. W praktyce okazało się, że mimo zastosowania w tych miejscach najmniej trwałych materiałów (drewno, miękka płyta pilśniowa), nawet gwoździe papowe nie uległy korozji.
Jako autor systemu K-77 włączyłem się do dyskusyjnego forum, gdyż tego rodzaju opinie pseudo rzeczoznawców przyczyniły się do zaniechania i nie dopuszczenia tej technologii do powszechnego stosowania i uniemożliwiła klasie średniej dostępu do własnego jednorodzinnego domu, w którym jakość życia jest nie porównywalna do egzystencji w blokach.
Z propozycją tańszego budowania wystąpiłem nie w celu dorobienia się milionów, a umożliwienie młodemu pokoleniu wykonania budynku systemem gospodarczym. W tamtych realiach oczekiwane na mieszkanie w bloku wynosiło 20 do 50 lat.
Dwóch ludzi o przeciętnych zdolnościach manualnych bez większego wysiłku jest w stanie wykonać stan surowy budynku z częściowym wykończeniem wnętrz.
Jako przykład efektów ekonomicznych może stanowić fakt, że z materiału zużytego do wykonania tylko fundamentów w technologiach tradycyjnych można wykonać pełny stan surowy z gotową fakturą zewnętrzną w zakresie ścian zewnętrznych.
Z tego wynika następny logiczny wniosek, że zbędny jest zakup 100 do 200 ton materiałów wymagających dwukrotnego przemieszczenia ze środków transportu do miejsca wbudowania.
W związku z elastycznością systemu w zakresie doboru materiałów izolacyjnych istnieje możliwość przystosowania budynku do różnych stref klimatycznych, terenów powodziowych, a nawet obszarów sejsmicznych. (lekka konstrukcja, elastyczna związana kotwami nie powoduje zagrożenia zasypania gruzem).
Najwyższą wartością życiową jest zdrowie. Nie stanowi to problemu. Nie wielkim kosztem można zastosować (szczególnie w sypialniach) podkład z surowych nie impregnowanych desek przymocowanych do wbudowanych listew w element ścienny. Będzie się oddychało żywicą.
Umożliwienie dostępu do taniego budowania szerokiej warstwie społecznej pobudziłoby do szybkiego rozwoju całej gospodarki. Nie ma potrzeby przekonywać, że kołem zamachowym rozwoju gospodarczego jest budownictwo.
W przypadkach wątpliwych jestem do dyspozycji do udzielenia wyjaśnień w oparciu o wieloletnią praktykę budowlaną i działalnością nowatorką przy wdrażaniu materiałowo i energooszczędnego systemu K-77.
k1o2w3a4l5

cendos
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2010, 20:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: DOM ZA 200 TYS.

autor: cendos » 13 kwie 2010, 20:45

Witam
Przy wyborze projektu domu trzeba pamiętać nie tylko o wyglądzie, kształcie, pomieszczeniach, powierzchni itp. ale przede wszystkim o przyszłych kosztach użytkowania czyli o jego energochłonności. Ponieważ jest tu trochę więcej szczegółów do omówienia zapraszam na cendos.pl i służę pomocą. Im wcześniej sprawdzi się wszystkie elementy, tym mniej problemów będzie później (w czasie budowy albo po zakończeniu już będzie znaczniej trudniej.)
pozdrawiam

bober22111
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 kwie 2010, 20:06
Re: DOM ZA 200 TYS.

autor: bober22111 » 22 kwie 2010, 22:19

a sa jakies firmy budowlane w opolskim co buduja systemem k-77 i jaka cena wynosi za domek np.110m2 z podaszem bez piwnicy??

Stanisław Kowalski
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2010, 9:48
Lokalizacja: Koszalin
Re: DOM ZA 200 TYS.

autor: Stanisław Kowalski » 19 lip 2010, 10:36

Na identycznych założeniach technologicznych jak w systemie k-77 buduje firma Mabudo. -http://www.mabudo.pl/
Więcej danych na temat systemu k-77. -http://k-77.pl/page2.html


Wróć do „Projekty domów jednorodzinnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów