Za blisko granicy działki

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Barbarka?
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 23 sie 2009, 22:39
Za blisko granicy działki

autor: Barbarka? » 23 sie 2009, 23:08

Witam
Mam pytanie dotyczące domu jednorodzinnego...moje problemy powstały, gdy na sąsiedniej dziełce rozpoczęły się roboty budowlane i geodeci stwierdzili, że mój dom postawiony jest zbyt blisko sąsiada. Działka należy do wąskich, jednak dom w pozwoleniu na budowę zachowywał granicę 4m. Niestety błąd bądź to kierownika, bądź geogety sprawił, że dom (z otworami okiennymi) stoi w ogległości 3,5m. W dzienniku budowy istnieją wpisy, że fundamenty są poprawnie zrobione i wszystko jest ok. Dodam jeszcze, że linia zabudowy nie jest równoległa z działką. Jakie są konsekwencje takich błędów i kto jest za to odpowiedzialny? Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
Zibi1000
rekomendowany doradca
Posty: 461
Rejestracja: 01 cze 2009, 8:55
Lokalizacja: Skawina / Kraków

autor: Zibi1000 » 24 sie 2009, 7:53

Czy sąsiad wnosi jakieś pretensje ?
Dla uspokojenia;
abc.com.pl/pytanie/108/4

Barbarka?
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 23 sie 2009, 22:39

autor: Barbarka? » 24 sie 2009, 9:30

Nie sąsiad nie ma pretensji, chodzi mi jednak o prawo budowlane, które wyraźnie ustosunkowuje się do tej kwestii tzn. 4m od granicy z sąsiadem. Ja wraz z mężem zastanawiamy się czy istnieje może jakaś norma błędu. Jeżeli ktoś był lub jest w podobnej sytuacji proszę się podzielić swoimi doświadczeniami.

Awatar użytkownika
Zibi1000
rekomendowany doradca
Posty: 461
Rejestracja: 01 cze 2009, 8:55
Lokalizacja: Skawina / Kraków

autor: Zibi1000 » 24 sie 2009, 11:02

Proszę wyszukać w Google - abc.com.pl/pytanie/108/4
podałem u góry. :wink:

Barbarka?
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 23 sie 2009, 22:39

autor: Barbarka? » 24 sie 2009, 16:17

Mało pocieszające, ale dzięki.

Barbarka?
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 23 sie 2009, 22:39

autor: Barbarka? » 27 sie 2009, 11:14

Teraz to chyba prawnik będzie potrzebny...
Art. 22. Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy: (...)
3) zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy;

Awatar użytkownika
Zibi1000
rekomendowany doradca
Posty: 461
Rejestracja: 01 cze 2009, 8:55
Lokalizacja: Skawina / Kraków

autor: Zibi1000 » 27 sie 2009, 11:27

Prawda jest taka,że obiekt wytycza geodeta przed budową i robi inwentaryzację po budowie. Jeżeli podczas inwentaryzacji geodeta stwierdza ,że budynek jest postawiony niezgodnie z projektem zagospodarowania działki musi taką niezgodność wpisać w dziennik i niema prawa nanosić takiego obiektu na mapę zasadniczą bez uzyskania nowej decyzji o zabudowie. Jak to było dokładnie w twoim przypadku ? :)

-Krzych-
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 06 sie 2009, 13:25

autor: -Krzych- » 28 sie 2009, 15:48

Geodeta ma prawo nanosić na mapę zasadniczą wszystko co jest w terenie. Odpowiedzialny za prowadzenie budowy zgodnie z przepisami i zatwierdzonym projektem budowlanym jest kierownik budowy i wynika to wprost z Prawa budowlanego. Posiada obowiązkowe ubezpieczenie oc i w przypadku udowodnienia jego winy możesz dochodzić odszkodowania.
Nie zakończysz budowy w takim stanie, bo masz tzw. istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego i "wyjdzie" to na inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej (ciekawe jakie w tej sytuacji kierownik złoży do zawiadomienia o zakończeniu budowy oświadczenie o zgodności wybudowania obiektu z projektem) - trzeba będzie niestety zmierzyć się z PINB i projektem zamiennym, co też będzie kosztowało (sporządzenie nowego projektu budowlanego).
Odległość ściany z otworami okiennymi od granicy działki, jeżeli ściana jest do niej równoległa wynosi faktycznie 4 m. Jeżeli nie jest - to te 4 m muszą być od najbliższej krawędzi otworu.
Do konsultacji z projektantem.

Awatar użytkownika
Zibi1000
rekomendowany doradca
Posty: 461
Rejestracja: 01 cze 2009, 8:55
Lokalizacja: Skawina / Kraków

autor: Zibi1000 » 29 sie 2009, 19:09

-Krzych- pisze:Geodeta ma prawo nanosić na mapę zasadniczą wszystko co jest w terenie. Odpowiedzialny za prowadzenie budowy zgodnie z przepisami i zatwierdzonym projektem budowlanym jest kierownik budowy i wynika to wprost z Prawa budowlanego.


Mam odmienne zdanie . Za usytuowanie budynku w terenie odpowiada geodeta.
Nie jest prawdą ,że może nanosić na mapę zasadniczą budynki i obiekty posadowione niezgodnie z projektem.

maks-64
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 wrz 2009, 11:44
Lokalizacja: Aleksandrów Kuj

autor: maks-64 » 15 wrz 2009, 12:02

Mam odmienne zdanie . Za usytuowanie budynku w terenie odpowiada geodeta.
Nie jest prawdą ,że może nanosić na mapę zasadniczą budynki i obiekty posadowione niezgodnie z projektem.
A jeżeli bez prawnie (po znajomości) geodeta naniesie na mapę granice niezgodnie z prawem geodezyjnym lub budowlany to, do kogo trzeba się zwrócić by cofnąć tą niezgodność
maks-64

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: Za blisko granicy działki

autor: oleyu » 16 wrz 2009, 13:34

Za złe wytyczenie budynku odpowiada geodeta.

maks-64
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 wrz 2009, 11:44
Lokalizacja: Aleksandrów Kuj
Re: Za blisko granicy działki

autor: maks-64 » 17 wrz 2009, 19:53

A gdy geodety już niema bo kilka lat temu zmarł to co robić
maks-64

Barbarka?
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 23 sie 2009, 22:39
Re: Za blisko granicy działki

autor: Barbarka? » 15 lis 2009, 20:08

Hmm. W moim przypadku geodeta wyznaczył jedynie obiekt przed budową, jakiejś inwentaryzacji po nie było. Następnie, jak już pisałam wcześniej, kierownik budowy odbierał kolejne etapy budowy. W tym momencie mamy? już stan surowy zamknięty i część instalacji wewnątrz.

Barbarka?
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 23 sie 2009, 22:39

autor: Barbarka? » 15 lis 2009, 20:13

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wspomnianej inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej, kiedy się ją "robi"?

Awatar użytkownika
Zibi1000
rekomendowany doradca
Posty: 461
Rejestracja: 01 cze 2009, 8:55
Lokalizacja: Skawina / Kraków

autor: Zibi1000 » 16 lis 2009, 16:51

Barbarka? pisze:Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wspomnianej inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej, kiedy się ją "robi"?

Gdzy mamy wykonane wszystkie elementy zagospodarowania dzialki, szambo, przyłącza, taras, itd, jeżeli w projekcie jest ogrodzenie to też.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów