Warunki zabudowy a budowa studni

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Stalowa Noga
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 06 sie 2019, 19:40
Warunki zabudowy a budowa studni

autor: Stalowa Noga » 06 sie 2019, 20:06

Witajcie Forumowicze,

zwracam się do Was z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu wydania warunków zabudowy przez gminę.

Zamierzam zakupić działkę, co do której nie istnieje MPZP oraz nie ma wydanych warunków zabudowy. Działka w Studium określona jest jako działka przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Działka w KW oznaczona jest również jako grunty rolne zabudowane, mimo że obecnie na działce nie istnieje żadna zabudowa.
Działka graniczy z kilkoma sąsiednimi nieruchomościami, na których są już pobudowane domy.

Na potrzeby wydania WZ wystąpiłem z wnioskiem do zakładu energetyki o wydanie technicznych warunków przyłącza i otrzymałem pozytywną odp. Kolejny wniosek złożyłem w gminie co do wydania warunków przyłączenia do sieci wodociągowej. Oficjalnego pisma jeszcze nie otrzymałem, ale podczas składania wniosku poinformowano mnie, że odpowiedź będzie odmowna, ze względu na brak planu rozbudowania obecnej sieci.
Rozwiązaniem zostaje własne ujęcie wody, na co od początku liczyłem. I tu zaczyna się problem urzędowy... Gmina oczekuje ode mnie wybudowania studni przed wydaniem warunków zabudowy. Na obecnym etapie wydaje mi się to co najmniej dziwne, że wymaga się ode mnie budowy własnego ujęcia wody, gdy jeszcze nie wiem gdzie pobuduje dom na działce. Działka ma 0,3ha. Tym bardziej, że działka nie jest jeszcze moją własnością. :roll:

W warunkach zabudowy należy określić źródło poboru wody i można zaznaczyć, że będzie to ujęcie własne, ale nie wspomina nic o tym, że ma być ono już istniejące.

Czy ktoś z Forumowiczów spotkał się z podobnym problemem?

Cyperus
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 20 sty 2012, 10:48
Re: Warunki zabudowy a budowa studni

autor: Cyperus » 14 sie 2019, 10:54

To są zawsze trudne sprawy, bo interpretacja przepisów zależy od gminy (a są one tak sformułowane, że jest spore pole dla "wyobraźni" i złej woli urzędasów) :( Ale spróbuj powołać się na ustawę - tu jest link do niej: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0717Lj.pdf - w szczególności art. 60 i następne. Albo poproś/zażądaj wskazania przepisu, na podstawie którego twierdzą, że studnia musi być gotowa.
Powodzenia

Geralt
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 26 cze 2019, 12:55
Re: Warunki zabudowy a budowa studni

autor: Geralt » 14 sie 2019, 10:59

Podczepiam się do wątka

Stalowa Noga
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 06 sie 2019, 19:40
Re: Warunki zabudowy a budowa studni

autor: Stalowa Noga » 20 sie 2019, 19:50

Cyperus, dzięki za link i podpowiedź.
Przestudiuję sobie podaną przez Ciebie ustawę i mam nadzieję, że będę trochę mądrzejszy.

Dziś otrzymałem informację z Urzędu Gminy o odmowie przyłączenia do sieci wodociągowej. Spróbuję złożyć wniosek o WZ bez budowy studni. Dam znać jak się temat rozwinie.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów