Szerokości drogi dojazdowej do działki budowlanej

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

rams
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2022, 20:10
Szerokości drogi dojazdowej do działki budowlanej

autor: rams » 05 lut 2022, 20:23

Witam

Stoję przed zakupem działki budowalnej, do której prowadzi droga nr1 o szerokości około 4m (wytłumaczenia na rysunku) i druga droga nr 2 o szerokości 5m. Czy w takiej sytuacji mogę się spodziewać odrzucenia wniosku o budowę?
Załączniki
Zrzut ekranu z 2022-02-05 20-15-08.png

dejv
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2022, 20:57
Re: Szerokości drogi dojazdowej do działki budowlanej

autor: dejv » 10 maja 2022, 21:11

Zgodnie z § 14 ust. 3 warunków technicznych, musisz zapewnić minimum 4,5 m ciągu pieszo-jezdnego do projektowanego budynku. W przeciwnym wypadku starosta postanowieniem nałoży na Ciebie obowiązek dostosowania projektu budowlanego do obowiązujących przepisów i wyznaczy Ci na to termin, a po jego upływie wyda decyzję odmawiającą udzielenia pozwolenia na budowę. By uzyskać pozwolenie, musisz albo zapewnić sobie notarialnie służebność przechodu i przejazdu po działce z budynkiem mieszkalnym (by osiągnąć minimum 4,5 m), albo przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę wystąpić do starosty z wnioskiem o udzielenie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych. Druga opcja jest korzystniejsza, bo jest bezkosztowa, ale musisz wziąć pod uwagę to, że odstępstwo dostaniesz dopiero w momencie, kiedy minister wyda staroście upoważnienie do udzielenia takiej zgody. Minister odmów nie musi uzasadniać, daje odstępstwo bądź nie, więc musisz się liczyć z odmową, ale spróbować warto, bo często się udaje.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów