Remont dachu - samowola budowlana

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Dawid240
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 2019, 19:41
Remont dachu - samowola budowlana

autor: Dawid240 » 19 maja 2019, 20:11

Cześć wszystkim mam dosyć złożony temat z moim starym domem który przyjąłem po rodzicach. Chodzi o to że dom jest z lat 60 i jak wiadomo w tamtych czasach nikt nie myślał o czymś takim jak plany budowy pozwolenia itd. Działka należała do właściwie to ten stawiał dom. W tej chwili nie posiadam żadnych dokumentów poza aktem notarialnym w którym jest zapis że dla nieruchomości jest założona księga wieczysta on nr. XXXX a działka jest zabudowana parterowy niepodpiwniczony domem który został wskazany na mapce ewidencyjnej wyciągnięte ze starostwa. Dom normalnie widnieje na mapkach ma nadany numer oraz posiada wszytskie przylacza jednak mimo wszytsko Mam kilka pytan

1. Powiedzcie mi jak to jest z tymi domami z lat 60 jezeli nie posiadam zadnych dokumentow poza tymi wymienionymi powyzej moge miec jakies problemy z ta nieruchomoscia bo np. Nie mam planow domu ?

2. W akcie notarialnym jest zapis że dom jest parterowy niepodpiwniczony jednak od początku jak ten dom stoi ma on strych czyli jakby piętro jednak nie jest to powierzchnia użytkowa ponadto jest piwnica od początku czy takie niedociągnięcia w zapisie w akcie mogą stanowić jakiś problem? Czy jeżeli faktycznie dom posiada strach czyli powierzchnie nieuzytkowa to jest parterowy ? Jak wygladala by sytuacja gdybym chcial wykorzystac strch jako powierzchnie uzytklwa jakie dookumenty musialbym miec i gdize to powinienem zglosic ?


Z domem jest jeszcze jeden problem ok. 2005-7 roku został wymieniony dach oczywiście bez pozwolenia i innych zgód myślę że wymiana samego pokrycia dachu nie była by Jeszce tak straszna sprawa gdyby nie fakt że oprócz wymiany poszycia dachu dom został również podniesiony na wysokości ok. 1-2 metrów (Ok. 4-5 pustaków ) i zostały wstawione 4 okna dachowe a to już wyczytałem że niestety ale wymaga pozwoleń.

1. Powiedzcie mi jeżeli przyjąłem dom w takim stanie i nie wiedziałem jak wygląda sytuacja to czy mogę ten dach jakoś zalegalizować i z jakimi kosztami może się to wiązać?

2. Czy jest jakaś szansa aby ewentualnie ominąć karę za samowola budowlana?

I ostatnie i chyba najważniejsze pytanie dom będę chciał wystawić na sprzedaż czy w związku z tym że nie ma on dokumentów oraz dach został podniesiony bez pozwolenia mogę mieć jakieś kłopoty względem kupującego?. Jeżeli przekaże wszystkie informacje kupującemu czyli że dom nie ma dokumentów a dach został podniesiony to czy kupujący może mi po sprzedaży zarzucić w jakikolwiek sposób że żąda zwrotu gotówki albo coś w tym stylu ??

Z góry dziękuję za pomoc ;)

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów