podniesienie terenu / warunki zabudowy

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

tonic
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2011, 16:58
podniesienie terenu / warunki zabudowy

autor: tonic » 19 lip 2011, 18:32

Witam.

Chciałbym zapytać o kilka rzeczy. Otóż stałem się właścicielem działki, która jest poniżej poziomu sąsiadów, co za tym idzie - po mocnych opadach deszczu stoi na niej woda. W celu lepszego zobrazowania, zamieszczam mapkę: http://imageshack.us/photo/my-images/200/mapa2zm.jpg/

Na czerwono oznaczona jest moja działka, na zielono z kolei teren obejmujący 4 działki znajdujące się w lekkiej dolinie. Teren otoczony jest dwójką sąsiadów, drogą gimnną oraz drogą dojazdową do dalszych działek (nr 4).

Złożyłem wniosek o wydane warunków zabudowy (na działce mam wszystkie media, poza gazem) i niestety sąsiad (nr 2) odwołał się uzasadniając to tym, że jeżeli ja podniosę poziom działki, u niego będzie stało więcej wody. Dodam, że działki od mojej w lewo (do drogi, nr 4) są polami, na których nic nie jest uprawiane. Chciałbym zapytać jak wygląda proces wydawania warunków, mianowicie co dalej? Wiem, że muszę się odwołać od decyzji sąsiada, ale ciekawi mnie jakie są kolejne procedury i jak wydłuży to czas oczekiwania na decyzję.

Druga rzecz, to sprawa podnoszenia terenu. Moi sąsiedzi (nr 1 i 5) są dużo wyżej ode mnie, sąsiad 1 jest równo z poziomem drogi gminnej. Natomiast od naszej granicy do drogi dojazdowej (nr 4) zaczyna się spad, teren jest pochyły. Chciałbym wyrównać teren do poziomu wyżej wymienionych sąsiadów. Czy sąsiedzi po mojej lewej mogą mi tego zabronić? Łączy się to bezpośrednio z decyzją o wydanie warunków, bo budując dom, siłą rzeczy będę musiał podnieść teren.

Z góry bardzi dziękuję za pomoc.
Obrazek

Awatar użytkownika
Brutus80
rekomendowany doradca
Posty: 245
Rejestracja: 18 sie 2010, 15:05
Lokalizacja: Kalisz
Kontaktowanie:
Re: podniesienie terenu / warunki zabudowy

autor: Brutus80 » 19 lip 2011, 20:18

Nie podejrzewam, żeby z powodu problemów z wodą opadową nie wydano panu Decyzji o warunkach zabudowy.
Pewnie to trochę potrwa (czasami to trwa po kilka miesięcy) ale nie powinno być problemu. Może w decyzji będzie określone jak ma pan zagospodarować lub odprowadzić wody opadowe na swojej działce (często pojawia się wpis o zabezpieczeniu przeda zalewaniem sąsiedniej posesji) ale decyzja będzie. Tyle, że to kwestia czasu, którego tak naprawdę nikt nie jest w stanie bliżej sprecyzować.

tonic
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2011, 16:58
Re: podniesienie terenu / warunki zabudowy

autor: tonic » 05 paź 2011, 18:11

Jeszcze raz chciałbym zapytać o czas trwania procedury. Sąsiedzi odwołali się 3 miesiące temu, chodzę, pytam i zawsze słyszę, że pod koniec tygodnia będzie decyzja. Czy orientuje się ktoś jak długo może to jeszcze trwać?

Pozdrawiam.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów