Linia energetyczna nad działką

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

65XE
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2012, 18:19
Linia energetyczna nad działką

autor: 65XE » 16 cze 2012, 18:40

Witam

Otrzymałem od rodziców działkę nad którą przebiega linia energetyczna 110kV. W postanowieniu z UM odnośnie zabudowy jest wymóg, że aby móc otrzymać pozwolenie na budowę domu na tej działce konieczne jest zmniejszenie strefy ochronnej. W postanowieniu czytam: "... możliwa do zabudowy tylko pod warunkiem znaczącego zmniejszenia strefy ochronnej przez administratora sieci".
Sama działka została zakwalifikowana jako teren ekstensywnej zabudowy mieszkaniowej.

Poniżej fragment mapki z UM. Chodzi o działkę nr 1.

Obrazek

Słup został postawione wiele lat temu (30-40 lat temu). Na działce nr 2 stoi dom który kilka lat temu został "podniesiony" (dobudowano poddasze lub piętro).

Nie podjąłem jeszcze żadnych kroków - chcę działać rozsądnie i najpierw zdobyć jak największą ilość informacji które mógłbym wykorzystać. Jest jeszcze jedna kwestia - czy zamieszkanie w pobliżu sieci 110kV może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka? Przeglądaliśmy projekty domów i było kilka ciekawych projektów domów które zmieściłyby się na tej działce tak aby dom nie znajdował się bezpośrednio pod linią wysokiego napięcia.

Kolejne moje pytanie - słyszałem pogłoski, że sieć WN która przebiega nad moją działką miała zostać poprowadzona nieco inaczej. Co ciekawe, z UM mam dwie inne mapki na których "strzałki" pokazują bieg linii w różnych kierunkach. Czy się mylę?


ObrazekObrazek

boogi
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: boogi » 16 cze 2012, 21:54

Ty naprawdę chcesz się budować pod linią WN 110kV ?

Stałeś kiedykolwiek pod taką linią ? Próbowałeś rozmawiać przez telefon komórkowy "pod linią"?

Zmiejszczenie strefy ochronnej możliwe jest chyba tylko w jednym przypadku tj. zmiany kategorii lini z WN na ŚN lub NN. Jednym słowem Twoi rodzice pozbyli się w sprytny sposób ziemi za którą musieli płacić podatek a Ty nic nigdy na niej nie wybudujesz i nikt tej działki w życiu od Ciebie nie kupi (a podatek będziesz płacić...).

Co do sąsiada który dobudował poddasze - prawdopodobnie zrobił samowolkę budowlaną pod nazwą "remont dachu" popytaj w Gminie czy wydali na tą robotę jakiekolwiek pozwolenie...

Czy przebywanie (mieszkanie) od taką linią jest nieszkodliwe dla zdrowia człowieka ? Tak - pod warunkiem że dom będzie stał w klatce faraday'a

65XE
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2012, 18:19
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: 65XE » 16 cze 2012, 23:43

Nie pod lecz obok linii WN. Znalazłem projekty w których wymagana minimalna powierzchnia działki jest taka, że nie znalazłaby się pod przewodami.

boogi
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: boogi » 17 cze 2012, 7:23

Przepraszam z góry za ironię....

Te projekty domów to chyba dla chomików...

Jednym słowem buduj śmiało... twoja działka, twoje życie, twoje pieniądze - oczywiście jak dostaniesz pozwolenie na budowę.

65XE
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2012, 18:19
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: 65XE » 17 cze 2012, 14:28

Dlaczego dla chomików? Jak dla mnie domek o pow. użytkowej 110m2 (netto 134m2, całkowita 210m2) który mieści się na działce o minimalnych wymiarach 20x18m jest wystarczający.

boogi
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: boogi » 17 cze 2012, 18:28

Super... Teraz przeczytaj pismo które otrzymałeś z UM odnośnie zakreskowanego obszaru ochronnego lecącego nad twoją działką i spróbuj wcisnąć ten domek w naroże działki poza obszarem ochronnym.
Zmiesci się tam tylko domek dla chomików.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów