Linia energetyczna nad działką

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

65XE
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2012, 18:19
Linia energetyczna nad działką

autor: 65XE » 16 cze 2012, 18:40

Witam

Otrzymałem od rodziców działkę nad którą przebiega linia energetyczna 110kV. W postanowieniu z UM odnośnie zabudowy jest wymóg, że aby móc otrzymać pozwolenie na budowę domu na tej działce konieczne jest zmniejszenie strefy ochronnej. W postanowieniu czytam: "... możliwa do zabudowy tylko pod warunkiem znaczącego zmniejszenia strefy ochronnej przez administratora sieci".
Sama działka została zakwalifikowana jako teren ekstensywnej zabudowy mieszkaniowej.

Poniżej fragment mapki z UM. Chodzi o działkę nr 1.

Obrazek

Słup został postawione wiele lat temu (30-40 lat temu). Na działce nr 2 stoi dom który kilka lat temu został "podniesiony" (dobudowano poddasze lub piętro).

Nie podjąłem jeszcze żadnych kroków - chcę działać rozsądnie i najpierw zdobyć jak największą ilość informacji które mógłbym wykorzystać. Jest jeszcze jedna kwestia - czy zamieszkanie w pobliżu sieci 110kV może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka? Przeglądaliśmy projekty domów i było kilka ciekawych projektów domów które zmieściłyby się na tej działce tak aby dom nie znajdował się bezpośrednio pod linią wysokiego napięcia.

Kolejne moje pytanie - słyszałem pogłoski, że sieć WN która przebiega nad moją działką miała zostać poprowadzona nieco inaczej. Co ciekawe, z UM mam dwie inne mapki na których "strzałki" pokazują bieg linii w różnych kierunkach. Czy się mylę?


ObrazekObrazek

boogi
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: boogi » 16 cze 2012, 21:54

Ty naprawdę chcesz się budować pod linią WN 110kV ?

Stałeś kiedykolwiek pod taką linią ? Próbowałeś rozmawiać przez telefon komórkowy "pod linią"?

Zmiejszczenie strefy ochronnej możliwe jest chyba tylko w jednym przypadku tj. zmiany kategorii lini z WN na ŚN lub NN. Jednym słowem Twoi rodzice pozbyli się w sprytny sposób ziemi za którą musieli płacić podatek a Ty nic nigdy na niej nie wybudujesz i nikt tej działki w życiu od Ciebie nie kupi (a podatek będziesz płacić...).

Co do sąsiada który dobudował poddasze - prawdopodobnie zrobił samowolkę budowlaną pod nazwą "remont dachu" popytaj w Gminie czy wydali na tą robotę jakiekolwiek pozwolenie...

Czy przebywanie (mieszkanie) od taką linią jest nieszkodliwe dla zdrowia człowieka ? Tak - pod warunkiem że dom będzie stał w klatce faraday'a

65XE
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2012, 18:19
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: 65XE » 16 cze 2012, 23:43

Nie pod lecz obok linii WN. Znalazłem projekty w których wymagana minimalna powierzchnia działki jest taka, że nie znalazłaby się pod przewodami.

boogi
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: boogi » 17 cze 2012, 7:23

Przepraszam z góry za ironię....

Te projekty domów to chyba dla chomików...

Jednym słowem buduj śmiało... twoja działka, twoje życie, twoje pieniądze - oczywiście jak dostaniesz pozwolenie na budowę.

65XE
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2012, 18:19
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: 65XE » 17 cze 2012, 14:28

Dlaczego dla chomików? Jak dla mnie domek o pow. użytkowej 110m2 (netto 134m2, całkowita 210m2) który mieści się na działce o minimalnych wymiarach 20x18m jest wystarczający.

boogi
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: boogi » 17 cze 2012, 18:28

Super... Teraz przeczytaj pismo które otrzymałeś z UM odnośnie zakreskowanego obszaru ochronnego lecącego nad twoją działką i spróbuj wcisnąć ten domek w naroże działki poza obszarem ochronnym.
Zmiesci się tam tylko domek dla chomików.

Ryszard. 70
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2021, 17:58
Re: Linia energetyczna nad działką

autor: Ryszard. 70 » 14 lis 2021, 18:02

65XE pisze:Nie pod lecz obok linii WN. Znalazłem projekty w których wymagana minimalna powierzchnia działki jest taka, że nie znalazłaby się pod przewodami.

Możesz się budować, jest to bezpieczne dla zdrowia


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów