Las-12 metrowa linia zabudowy

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Tom555
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 01 lut 2009, 17:16
Las-12 metrowa linia zabudowy

autor: Tom555 » 15 lut 2009, 18:46

Witam,
część mojej działki to teren leśny więc linie zabudowy to 12m, bardzo ogranicza to możliwość budowy domu. Zastanawiam sie nad wystąpieniem o odstępstwo od tych 12m do ministerstwa.
Czy ktoś ma doświadczenia w tym obrzarze, czy uzyskanie odst. stanowi duży problem?
Pozdrawiam

petro
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 07 paź 2008, 11:46

autor: petro » 16 lut 2009, 12:29

Witam,
proponuję najpierw sprawdzić w Gminie ustalenia miejscowego planu, lub jeżeli takiego planu nie mają, to wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Jeżeli plan lub decyzja dopuści lokalizację budynku zleć wykonanie projektu budowlanego dołączając konkretne uzasadnienie nie spełnienia wymaganej odległości od lasu. Na końcu złóż wniosek do Starostwa o pozwolenie na budowę.
Zgodnie z art. 9. 1. Prawa budowlanego w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7. Odstępstwo nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, a w stosunku do obiektów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 - ograniczenia dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz nie powinno powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska, po spełnieniu określonych warunków zamiennych.
2. Właściwy organ, po uzyskaniu upoważnienia ministra, który ustanowił przepisy techniczno-budowlane, w drodze postanowienia, udziela bądź odmawia zgody na odstępstwo.
3. Wniosek do ministra, o którym mowa w ust. 2, w sprawie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo właściwy organ składa przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Wniosek powinien zawierać:
1) charakterystykę obiektu oraz, w miarę potrzeby, projekt zagospodarowania działki lub terenu, a jeżeli odstępstwo mogłoby mieć wpływ na środowisko lub nieruchomości sąsiednie - również projekty zagospodarowania tych nieruchomości, z uwzględnieniem istniejącej i projektowanej zabudowy;
2) szczegółowe uzasadnienie konieczności wprowadzenia odstępstwa;
3) propozycje rozwiązań zamiennych;
4) pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków w odniesieniu do obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków oraz innych obiektów budowlanych usytuowanych na obszarach objętych ochroną konserwatorską;
5) w zależności od potrzeb - pozytywną opinię innych zainteresowanych organów.
4. Minister, o którym mowa w ust. 2, może uzależnić upoważnienie do wyrażenia zgody na odstępstwo od spełnienia dodatkowych warunków.

Reasumując, możesz zaryzykować i ponieść koszty sporządzenia projektu, a i tak nie wiadomo, czy Starostwo udzieli Ci pozwolenia na budowę domu, nawet jeżeli Minister upoważni Starostę do udzielenia odstępstwa, to Starostwo może odmówić dzielenia takiej zgody.

Pozdrawiam

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie

autor: oleyu » 17 lut 2009, 2:07

Odstępstwo w ministerstwie to ponad rok czekania. Przynajmniej ja miałem w mojej karierze taki przypadek.

petro
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 07 paź 2008, 11:46

autor: petro » 17 lut 2009, 11:50

Znam ok 10 przypadków i Ministerstwo zazwyczaj rozpatruje wniosek ok 1,5 miesiąca, ale mogą przeciągnąć do 2 miesięcy.

Tomekboy
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 19 lis 2007, 10:32
Lokalizacja: okolice Torunia

autor: Tomekboy » 17 lut 2009, 13:16

Ale jeżeli jest uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego to chyba żadne pisma o odstepstwo od warunków techniczno-budowlanych nie pomogą. Uchwalony plan jest święty. Przynajmniej ja miałem taką sytuację.

mpm
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 27 lis 2008, 18:38

autor: mpm » 22 lut 2009, 21:03

odstepstwo uzyskuje się poprzez starostwo powiatowe, złóż wniosek z uzasadnieniem sutuacji podbitym przez rzeczoznawcę ppoż. i po sprawie. procedura trwa do 2 miesięcy. Starosta otrzyma od ministra zgodę i wydaje decyzje o odstępstwie od warunków technicznych. Miałem taki przypadek i kilent został załatwiony pozytywnie, inaczej nie można by budować bud. w lesie .........

LadyBird
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 paź 2010, 18:48
Re: Las-12 metrowa linia zabudowy

autor: LadyBird » 11 wrz 2011, 13:21

Muszę wystąpić o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych (podobnie j- ściana lasu zbyt blisko). Wiem, że składam podanie do Starostwa. Niestety, moje Starostwo życzy sobie, żebym takie podanie złożyła RAZEM z pozwoleniem na budowę. Dla mnie to jakiś absurd - mam zrobić projekt, zapłacić, architekt podpisuje, że wszystko jest zgodne z prawem i jednocześnie występujemy o odstępstwo. Czyli architekt poświadcza nieprawdę. Co więcej, jeśli zgoda na odstępstwo nie zostanie udzielona - moja kasa, wysiłek architekta, czas są zmarnowane. W art. 9 Prawa budowlanego jest napisane, że "Wniosek do ministra, o którym mowa w ust. 2, w sprawie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo właściwy organ składa PRZED wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę." Wiem, że w innych województwa jest inaczej. Podanie składa się PRZED złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę. Czy ktoś już składał takie podanie? Jeśli tak, to w którym momencie? Do kogo mam się zwrócić, żeby załatwić tę sprawę zgodnie ze zdrowym rozsądkiem?


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów