Gmina się nie zgadza na budowę wodociągu w pasie drogowym.

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

madzia1k
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2009, 19:29
Gmina się nie zgadza na budowę wodociągu w pasie drogowym.

autor: madzia1k » 02 lis 2009, 19:45

Witajcie! We wrześniu otrzymałam informację z Zakładu Wodociągów i kanalizacji, że wyrażają mi zgodę na budowę 60 m wodociągu na mój koszt ( bo tyle brakuje do mojej działki) Podpisaliśmy z nimi wstępną umowę, dostaliśmy warunki przyłącza. Złożyliśmy pismo do Urzędu Miasta o wyrażenie zgody na przeprowadzenie sieci w pasie drogowym ( nadmieniam, że sieć idzie pasem drogowym więc nie chcieliśmy budować nowej a tylko pociągnąć dalej). Droga ta jest drogą wewnętrzną gminną, zupełnie nie utwardzoną, kolokwialnie się wyrażając - polną. W dniu dzisiejszym otrzymałam pismo w którym gmina nie wyraża zgody na lokalizację w pasie drogowym z uwagi na niewystarczającą szerokośc pasa drogowego, tj. ok. 5 m. Napisali, że w przypadku budowy drogi w przyszłości sieć znalazła by się pod jezdnią co jest niezgodne z prawem. Ja już tego nie rozumiem skoro wodociąg idzie tą drogą więc i tak będzie pod jezdnią a poza tym chcieliśmy gratis odać wodociąg gminie bo tak jest w umowie. Proszę pomóżcie co mam dalej robić aby mieć wode w domu? Z sąsiadami też się nie dogadam, bo mają nieuregulowaną sytuację prawną i właściciele jednej działki rozrzuceni są po całym świecie. Jutro wybieram się do burmistrza ale on znając jego nie pomoże. Proszę poradźcie co mogę zrobić.

bartek1675
Aktywny
Aktywny
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2009, 21:17
Lokalizacja: Skaryszew
Re: Gmina się nie zgadza na budowę wodociągu w pasie drogowy

autor: bartek1675 » 02 lis 2009, 20:18

Nic nie mozesz zrobić. W tym kraju urzędnik decyduje o twoim być albo nie być. Pozostaje droga nieoficjalna, czyli łapówa, bo wygląda, że o to tu chodzi :wink:

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 766
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: Gmina się nie zgadza na budowę wodociągu w pasie drogowy

autor: Alibaba » 03 lis 2009, 9:29

Pociągnij sprawę pisemnie dalej, daj właśnie ten przykład, że istniejąca sieć znajduje się już w pasie drogowym, poproś o wykładnię prawną z której jasno wynika, że sieć wodociągowa nie może znajdować się w pasie drogi gruntowej.
Co pisze w warunkach technicznych na wykonanie tej sieci, które otrzymałeś z Zakładu Wodociągów? Czy określają trasę prowadzonej sieci? W razie czego powołaj się na nie.
Uświadom może urzędnikom, że rozbudowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnych jest zadaniem własnym Gminy i jasno to wynika z "Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odbiorze ścieków".
Co to za "pismo" które otrzymałeś z Gminy? Decyzja, czy zwykłe pisemko? Jeżeli zwykłe pisemko, to wystąp o wydanie decyzji w tym temacie, którą zawsze możesz zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Awatar użytkownika
Patin
rekomendowany doradca
Posty: 60
Rejestracja: 31 sie 2009, 17:52
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontaktowanie:
Re: Gmina się nie zgadza na budowę wodociągu w pasie drogowy

autor: Patin » 04 lis 2009, 23:10

Urzędnicy gminni nie mogą wydać decyzji niezgodnej z prawem, o ile mają rację a nie tylko interpretują prawo na swoją korzyść lub zapobiegawczo ( co trzeba sprawdzić bo czasem się zdarza) to jedynym wyjściem jest argumentować swoją sytuację niemożnością poprowadzenia przyłącza ze względów nieobecności właścicieli sąsiednich działek.

Ale tak to już jest w polskiej rzeczywistości że sąsiedzi albo się nie potrafią zgodzić albo kupujący nie sprawdzi lub nie zleci analizy warunków terenowych dla inwestycji (nie wiem z czego z oszczędności) a potem kłopotów co nie miara i koszty finansowe kilkunastokrotnie wyższe.

vivalavi
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 03 lut 2009, 6:15
Lokalizacja: slask
Re: Gmina się nie zgadza na budowę wodociągu w pasie drogowy

autor: vivalavi » 05 lis 2009, 5:39

[quote="madzia1k"]Witajcie! We wrześniu otrzymałam informację z Zakładu Wodociągów i kanalizacji, że wyrażają mi zgodę na budowę 60 m wodociągu na mój koszt ( bo tyle brakuje do mojej działki) Podpisaliśmy z nimi wstępną umowę, dostaliśmy warunki przyłącza.

Witam!
Zakład wodociągów i kanalizacji w gminie jest : zakładem budżetowym gminy albo sólką zależną z gminą. Każdy zakład ma swoją ekipę remontową,
Czy nie próbowałeś zlecić wykonania zadania właśnie im.
Dyrektor Zakładu Wodociągów powinien dogadać się z Burmistrzem.
pozdrawiam
vivalavi


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów